1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Љубопитност

Дискусија во 'Психологија' започната од Unfaithful18, 10 јули 2010.

  1. jagotka123

    jagotka123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    1.639
    Допаѓања:
    240
    Пол:
    Женски
    Јас сум љуботпитна ама со мера.
     
  2. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    Велат љубопитноста е карактеристика на интелигентните луѓе, но не секогаш.Зошто не треба да ја пикате главата насекаде и да се интересирате за се и сешто.Јас сум на златната средина.
     
  3. MaCa-J

    MaCa-J Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    604
    Допаѓања:
    135
    Е така си е. ;)
     
    На ocila му/ѝ се допаѓа ова.
  4. cigarce

    cigarce Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2011
    Пораки:
    1.401
    Допаѓања:
    3.931
    Пол:
    Женски
    Многу и тоа стварно многу,но да не се сватиме погрешно,љубопитна сум кога сакам да дознаам нешто за луѓето околу мене и кои ги сметам за блиски,не сум толку љубопитна до таа мера да го пикам носот кај што не треба за да дознаам било што
     
    На MaCa-J му/ѝ се допаѓа ова.
  5. hehehe

    hehehe Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    57
    Љубопитна сум и тоа многу кога се работи за личности кои ми значат нешто.
     
  6. Glossy-girl

    Glossy-girl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    3.196
    Допаѓања:
    8.925
    Пол:
    Женски
    Љубопитна сум, ама имам мера.
    Понекогаш оваа особина е добра, понекогаш лоша...
    Знам да се интересирам за работи што не ме засегаат мене, ама не претерувам и не напнувам, а точно е дека сакам да знаам повеќе работи, од општа култура, спорт, емисии, филмови, интернет, е во тие случаи љубопитноста е добра особина.Едноставно, од се по малку. :)
     
  7. princessofthedark

    princessofthedark Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2010
    Пораки:
    1.018
    Допаѓања:
    149
    како што рекол Ајнштајн треба да бидеме љубопитни како мали деца, тоа никат не треба да го изгубиме. Сум љубопитна за некои одредени работи но не и за се
     
  8. kristina123456

    kristina123456 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2012
    Пораки:
    191
    Допаѓања:
    59
    Пол:
    Женски
    од секогас сум била многу љуботитна. постарите секогаш се шегуваат со мене дека телото ми е во една соба а ушите во друга. секогас јас прва морам да дознаам што се случува.
    пред околу една недела кај нас беа дојдени тетка ми и тетин ми и седеа со мама и тато а мене и на братучеткани ни рекоа а излеземе.нашата љуботитност отиде до таа мера што се прекачивме преку тараса(на втор спрат) за да слушнеме сто се случува а ни рекле да излеземе за да не седиме во просторијата каде ке пусат цигари :)
     
  9. Champs.Elysees

    Champs.Elysees Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 април 2012
    Пораки:
    317
    Допаѓања:
    117
    И јас сум истотака многу љубопитна кога се работи нешто за мои луѓе но сепак треба да се има мера што и да се прави.
     
  10. sweet25

    sweet25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2011
    Пораки:
    669
    Допаѓања:
    317
    Многу сум љубопитна, но повеќе во смисла дека сакам нешто ново да доживеам.
    Заради тоа и сум направила многу глупости..
    И сеуште ја имам таа љубопитност во мене.
    Сакам да знам какво е чувството, да доживеам многу работи во животот,
    некако се брзам да ги откријам сите чувства, душата ми е љубопитна за нови искуства ..
     
  11. renne

    renne Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2012
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    19
    Многу сум љубопитна, поготово :!: кога се работи за личност која ми значи нешто :$
     
  12. ilipili

    ilipili Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    4.991
    Е многу сум љубопитна дури не го дознаам нештото што ме интересира ќе прашам милион прашања,па што сака нека биде ама ќе дознаам :!:. Моите ми велат дека сум требало да станам обвинител или полицаец, зошто? Поради тоа што тој кој што е обвинет за злоделото откако ќе го нападнам со еден тон прашања ќе м се здосади и ќе си признае сам дека е крив. :lol: :rofl: Ама во последно знам и да се контролирам и да не сум толку многу љубопитна.Сепак на некои им смета тоа,па не сакам да ги иритирам луѓето :D
     
  13. spellbound

    spellbound Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2010
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    1.482
    Па вака љубопитна малце сум коа сите се смеат за нешто, а јас незнам за што ама и да не дознаам никому ништо. А за муабети рекла-казала, трачеви, кој што правел, кога, како, со кого ама воопшто не сум љубопитна, некој кога ке почне да ми кажува дури ми е досадно.
     
    На Shpagetta му/ѝ се допаѓа ова.
  14. meow22

    meow22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2012
    Пораки:
    213
    Допаѓања:
    79
    Некогаш и премногу, се имам повредено самата себе на неколку наврати кога сум копала по работи кои не се за мене...
     
  15. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.195
    Допаѓања:
    10.833
    Пол:
    Женски
    поише би рекла дека сум манијак отколку љубопитна... :D
     
  16. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    4.879
    Пол:
    Женски
    Многу сум љубопитна многу.Сакам ова нешто да го искоренам од мене,ама неможам.
    Едноставно се врежало тука и тука ќе остане.
    :lol:
     
  17. aleks26

    aleks26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2012
    Пораки:
    309
    Допаѓања:
    97
    Пол:
    Женски
    Еве и јас да се запишам во претерано љубопитните и све ме интересира посебно за моите блиски,оваа особина си ја мразам кај себе и мислам дека не е добра затоа што во многу наврати можеш да бидеш повреден, како велат ,,она што него знаеш не те ни боли,,дури во некои случаи како детектив се осеќам :D
     
    На meow22 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Stefaniya

    Stefaniya Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 август 2012
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    70
    Љубопитна сум повеќе од што треба и тоа е дефинитивно лоша особина.Кога ќе наслушам или ќе наѕирнам нешто додека не ми кажат ШТО Е ТОА ќе им се качам на глава,на сите.Мама така кога крие нешто дури до карање сме дошле само за да дознаам и на крај пак ми кажува. :lol: :doh:
     
  19. Shpagetta

    Shpagetta Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2011
    Пораки:
    730
    Допаѓања:
    2.390
    Љубопитна сум, не велам не, посебно ако се работи за нешто што ме интересира.
    Ама ако е нешто лично не претерувам со прашања, и не го пикам носот таму каде што не треба, не сакам да се научам на тоа, затоа што знам какво е чувството кога кријам нешто, а некој е упорен да го дознае тоа по секоја цена и напнува со прашањата. Навистина мразам кога некој се меша таму каде што не треба. Едноставно не може, не треба да знам и готово.
     
  20. Shortie

    Shortie Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2011
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    71
    Пол:
    Женски
    Љубопитноста убива.НАВИСТИНА.Лоша особина-ѓаволска