1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ќе излезете ли на референдум?

Дискусија во 'Политика и настани' започната од EvAngelos, 14 август 2018.

?

Ќе излезете ли да гласате на референдумот?

Анкетата е затворена на 1 октомври 2018.
 1. Да, ќе гласам за договорот со Грција

  162 глас(а)
  35,1%
 2. Да, ќе гласам против договорот со Грција

  30 глас(а)
  6,5%
 3. Нема да излезам. Ќе бојкотирам

  269 глас(а)
  58,4%
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.573
  Допаѓања:
  9.823
  Пол:
  Машки
  Прашањето е многу јасно. Гледам некои анкети на интернет, ама не ми се веродостојни. Се си мислам дека се дел од пропагандата. Овде на форумов има голем политички диверзитет, така што интересно е да се видат резултатите овде.
   
 2. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.211
  Допаѓања:
  56.925
  Нема опција "нема да излезам, ме заболе за референдумот"?
   
  На Elinora, cavalli, marchi-cool и 17 други им се допаѓа ова.
 3. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.676
  Допаѓања:
  14.184
  Пол:
  Женски
  НЕМА да излезам штом сдс-учк молат за цензус и се надевам на пад на оваа влада што поскоро.
   
  На girl-miri, Outlook, kikikikirika и 15 други им се допаѓа ова.
 4. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  13.089
  Допаѓања:
  163.461
  Пол:
  Женски
  Во суштина ич не ме тангира референдумот, ама со оглед на тоа во која цел го пренасочија неизлегувањето (што би требало да значи воздржаност) - немам намера да им се придружам на сите тие циркузанти какви што се 90% од #бојкотирачите. Секако школово тука во кое учев ми е на 2 минути од дома, па и на пракса ќе бидам таму тој период... уште една прошетка плус до таму не е на одмет. :D
   
  На Shaya, Victorian, tessie и 8 други им се допаѓа ова.
 5. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.699
  Допаѓања:
  322.331
  Нормално дека ќе излезам да гласам, како и на секое гласање до сега:)
   
  На staycalm, Shaya, tessie и 3 други им се допаѓа ова.
 6. Amellie13

  Amellie13 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  3.639
  Допаѓања:
  52.558
  Пол:
  Женски
  Ќе излезам и ќе гласам за. Мое право, ќе си го исполнам. :)
   
  На staycalm, Shaya, WildMk и 2 други им се допаѓа ова.
 7. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  13.120
  Допаѓања:
  76.420
  Пол:
  Женски
  Нема да излезам.
   
  На Ane-Goki1, Victorian, Danchy и 10 други им се допаѓа ова.
 8. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  10.216
  Допаѓања:
  124.206
  Нема да бидам соученик во уништување на земјата. Не излегувам. Плус, не верувам дека дипломиран правник ќе гласа на ова тиња прашање.
   
  На Elinora, martovsko cveke, Orchidea и 17 други им се допаѓа ова.
 9. GirlRose

  GirlRose Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  5.031
  Допаѓања:
  26.549
  Ако нема да излезам да гласам,дали тоа значи дека по дифолт ќе бојкотирам?Можеби нема да гласам од причина што не ме интересира политика и не гледам некој голем придонес со мојот глас.Би требало да има уште една опција дека нема да гласам и толку.
   
  На Adi888, Mrs.Styels, Victorian и 5 други им се допаѓа ова.
 10. Anna85

  Anna85 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  216
  Допаѓања:
  557
  Пол:
  Женски
  Сигурно дека нема да излезам на референдум и нема да дозволам некои политичари кои се испод секаков просек да ме манипулираат со “3 во 1“ прашање.
   
  На хОхси, Autumn_, didi1982 и 13 други им се допаѓа ова.
 11. tambelina

  tambelina Популарен член

  Се зачлени на:
  10 август 2012
  Пораки:
  601
  Допаѓања:
  1.556
  Пол:
  Женски
  А нема опција ќе излезам за да не ми го злоупотребат лично мојот глас ,па јас ќе си начкрткам што сакам па нека бројат не важечко ?!
   
  На Sara2, teddi, Victorian и 5 други им се допаѓа ова.
 12. Justicija

  Justicija Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  5.680
  Допаѓања:
  19.053
  Пол:
  Женски
  мене воопшто не ме интересира референдумот , апсолутно не ми е галје , во последно ама ич не ме интересира политика ...
  јас се сметам за интектуалец , и сметам треба некои други работи да се решат па потоа со овој референдум.... нема да гласам и воопшто од причина што не ме интересира , а и прашање е дали и некогаш би се одлучила да излезам на некои избори и слични референдуми
   
  На marchi-cool, kikikikirika, corto.maltese и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 13. Snow-Star

  Snow-Star Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2014
  Пораки:
  3.469
  Допаѓања:
  17.430
  Пол:
  Женски
  Не ми е јасно, што ќе се бојкотира ако некој не излезне да гласа? Ако сакате нешто да протестирате, протестирајте како што треба. Вака само дозволувате некој друг да одлучува за вас, наместо вас. Зошто кога имате право да учествувате во доносењето одлука, не учествувате? Ако сте против, заекружете тоа што треба, ако сте "за" исто заокружете тоа што треба. Има само еден начин да биде вреднувано вашето мислење, а не само да се посматра и коментира од старана подоцна.

  Ќе излезам да гласам.
   
  На staycalm, Shaya, Sara2 и 10 други им се допаѓа ова.
 14. Alishan30

  Alishan30 Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јуни 2018
  Пораки:
  7.000
  Допаѓања:
  118.111
  Пол:
  Женски
  Никогаш до сега не сум излегла на гласање.па нема ни сега
   
  На kikikikirika му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  3.549
  Допаѓања:
  19.459
  Апсолутно нема да излезам. Се грижам за иднината на земјата, сакам да прогресираме, но не по секоја цена.. Не по цена на идентитет. Секое излегување без оглед на вашата одлука, имајте предвид дека ќе биде прифатено како - да, и тоа воопшто не е политичка агенда туку реалност. Навистина би било добро пред инатот добро да размислите за реперкусиите кои би произлегле од оваа ситуација. Прво од правен а потоа и од граѓански аспект. Ставете ги политиката и патриотизмот по страна.
   
  Последна измена: 16 август 2018
  На didi1982, Outlook, kikikikirika и 5 други им се допаѓа ова.
 16. M&M

  M&M Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2015
  Пораки:
  5.901
  Допаѓања:
  135.194
  Пол:
  Женски
  Не ја гледам логиката на опозијиата што повикуваат на бојкотирање а од друга страна се донекаде сигурни во тоа дека поголемиот дел од народот се против договорот за промена на името. Па ако се повеќето против, што искрено и јас мислам дека е така, не е ли попаметно да се гласа и народот да стави крај на договорот. Или пак знаат дека како што местеле они ќе местат и овие. Мене овде нешто не ми штима :^)
   
  На Feminka22, cresa-jagoda и referentka им се допаѓа ова.
 17. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.699
  Допаѓања:
  322.331
  Ќе излезе комплетниот албански електорат и ќе го решат проблемот и за тие што нема да излезат и да речат НЕ:)
   
  На Цвет88, fina erika, LovelyGirl3 и 5 други им се допаѓа ова.
 18. najjacha

  najjacha Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 април 2018
  Пораки:
  758
  Допаѓања:
  582
  Пол:
  Женски
  Нормално дека нема да излезам. Тоа ќе биде се освен референдум.
   
  На didi1982, Independent Girl и zuto им се допаѓа ова.
 19. ЕденЧлен

  ЕденЧлен Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 октомври 2016
  Пораки:
  4.556
  Допаѓања:
  78.313
  Пол:
  Машки
  Да, ќе гласам против договорот со Грција.
   
  На marija1907 и Feminka22 им се допаѓа ова.
 20. Anna85

  Anna85 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  216
  Допаѓања:
  557
  Пол:
  Женски
  Аха...
  Знаеш кога ќе обезбедат цензус со албанскиот електорат?! - На куково лето ;)
   
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.