1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ќе излезете ли на референдум?

Дискусија во 'Политика и настани' започната од EvAngelos, 14 август 2018.

?

Ќе излезете ли да гласате на референдумот?

Анкетата е затворена на 1 октомври 2018.
  1. Да, ќе гласам за договорот со Грција

    162 глас(а)
    35,1%
  2. Да, ќе гласам против договорот со Грција

    30 глас(а)
    6,5%
  3. Нема да излезам. Ќе бојкотирам

    269 глас(а)
    58,4%
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Не сум го видела :D Спомнав во претходно мислење дека ми се досадни и бајати кампањите и од двете страни, исто како и на избори... па сама и свесно ништо не пратам. Ова го искоментирав оти во поштенско сандаче ми беше оставено, врв на секташко досадување :) Ама да, штом е така - the same goes for him. За цела МПЦ имам голема антипатија најмногу ради мешањето во политика, на било која страна и да се.
     
    На lovestoneddd, DAngel, WildMk и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. carangigia

    carangigia Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2017
    Пораки:
    888
    Допаѓања:
    6.391
    Пол:
    Женски
    Интересното почнува од 3:00 минута. :bow: Кратко и јасно. :clap:

     
    На TheGoldenPeach, Danncee, Galaxia и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. Anna85

    Anna85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    216
    Допаѓања:
    557
    Пол:
    Женски
    Или си самомислечки човек и Макдонец, или си ниска форма на живот па ги голташ бљувотините за НАТО и ЕУ кои ти ги сервираат животоносците за време на оваа кампања...а референдумот е за Северна Македонија, не за европска Македонија.
    За Греота! :D
    #Бојкотирам! :)
     
    На Јаневски, sjdgo, Monna.Monna и 5 други им се допаѓа ова.
  4. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.605
    Допаѓања:
    34.260
    Ја као ислеленик, нема да ви продавам муда за бубрези, прајте шо сакате, ме заболе искрено. Ипак, вие ќе живеете таму и даље...

    Фмп.
     
    На vitamina, Amellie13, Scott Weiland и 8 други им се допаѓа ова.
  5. BoneMachine

    BoneMachine Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2014
    Пораки:
    862
    Допаѓања:
    3.379
    Најголемо влијание во меѓународната политика од сите овие има Индија. Филипините се постојан внатрешен конфликт. Малезија и Индонезија се двете исламски земји, не знам колку би ги имале интересите на Македонија во предвид. Дури и да не успее референдумот какво влијание би имале овие земји врз меѓународната политика и како ќе и помогне на државата. За да успее нешто такво Македонија треба да им биде од посебен интерес, но не е.
     
  6. BoneMachine

    BoneMachine Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2014
    Пораки:
    862
    Допаѓања:
    3.379
    Што е следно во логори ќе не праќате?
     
    На HardSex, lovestoneddd, WildMk и 2 други им се допаѓа ова.
  7. Anna85

    Anna85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    216
    Допаѓања:
    557
    Пол:
    Женски
    Не, само ќе ве презираме ;)
     
    На orevokrsacka му/ѝ се допаѓа ова.
  8. XMaN

    XMaN Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    2.370
    На други теми беше тоа ако памтиш, во старите времиња :D.

    Инаку по темава, со или без референдум се сомневам во способноста на нашиве влади и партии (сите топтан) да спроведат било каква посериозна реформа, ниту знаат, ниту сакаат, односно неспособни се.

    Нови луѓе не гледам така да сум генерално песимист. Нато веројатно ќе биде (со или без референдумот) а за ЕУ има да се изначекаме.

    27 години да се мрцвариш и да не направиш нормална држава е за резил (од сите досега на власт).

    Никој не е цвеќе, ама ние сме држава без педигре од 150 или повеќе години како тие другиве што ги
    спомна, плус имаш внатрешен политички систем што е осакатен и практично се гуши сам со себе (Бадинтер и слично). Како тргнало ќе не снајде судбина на Босна а они знаеш колку се функционална држава :).

    Сите примај плата клати врата треба надвор инаку црно ни се пишува следните години, нема буџетот да издржи таква администрација. Од кога ни советуваше ЕУ кастрете администрација а нашиве обратно секои избори плус вработувања, изгубен случај сме.

    Инаку те држам за збор 2030 дека сме во ЕУ, ќе треба чудо да се случи ама нека остане да видиме што ќе бидне па кој бил во право :D.
     
    На Joi, DAngel и makedonkamak им се допаѓа ова.
  9. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Не гледам телевизија.. ама за мене исто е :puke:
    Демек секуларна држава, а свештени лица по владини кампањи!
    Арно што не сум го видела.

    Зошто?
     
    На makedonkamak и Someonespecial им се допаѓа ова.
  10. Mamli

    Mamli Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2017
    Пораки:
    1.501
    Допаѓања:
    4.239
    Пол:
    Машки
    ЕУ нема да се распадне за 5-10 години како нашите куртон експерти анализираат. Тоа се моќни држави со учена дипломатија, писмено население и акумулирано богатство многу генерации. Но, тие стареат, изумираат, се пацифизираат, феминизираат. Работат се спротивно од тоа што нивните славни генерации работеле за да ги создадат тие империи.

    Јужна и југозападна Азија растат економски, инфраструктурно, големи пазари со стотици милиони жители, огромни војски. Иако сеуште сиромашни и хаотични за 40 години ќе изгледаат сосема друго. И Сингапур беше трска и слама пред 50 години, па види го сега кај е.
     
  11. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Не, туку ќе станете нова Белгија такви билингвални и бинационални.

    Јас не припаѓам во вашата група која верува дека Македонија ќе се европеизира, поточно дека Европа е ентузијастична да ја европеизира и унапреди Македонија.
     
  12. HardSex

    HardSex Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    495
    Допаѓања:
    2.422
    Пол:
    Машки
    @XMaN

    Паметам ефенди.:D

    Ама така ништо не правиме,само констатираме дека не чини и гледаме сеир,а алтернатива не нудиме.

    Ова е обид за одредена посериозна промена.НАТО обезбедува мир и стабилност,а и инвестиции.
    Без НАТО дефинитивно можеш да бидеш Босна.:D

    И пред влезот во ЕУ ќе имаме значајно подобрена економија и стандард.(y)

    Состојбите се лоши,но некој повторно изработил Договор за асоцијација и стабилизација, одговорил на Прашалникот и бил успешен во добивањето на кандидатски статус.Така ќе биде и сега.Разговоров го водиме во сосема погрешна насока,дали ќе сме влезеле во ЕУ за 10 или 15 години...На правиот пат сме.
    Тоа не зависи само од нас,ти кажав,постојат повеќе фактори.Но,ако во 2019 година добиеме датум за почеток на преговори,до 2029-2030 мислам дека ние ќе ја завршиме домашната задача.

    Многу си ми песимистичен,ние немаме ни правници ниту економисти,немаме ни лекари и хирурзи,немаме ништо,и ништо не знаеме.Недостасува лидерство,чесност и отчетност,и искрена политичка волја.

    Но,администрацијата не можеш така преку ноќ да ја намалиш без паралелно туркање на НАТО и ЕУ процесиве поради повеќе причини.Европа вика 30 илјади.Ние имаме 125 илјади администрација.
    95 илјади треба да летаат од работа.

    Тоа во овој момент од политички, социјален и економски аспект е катастрофално.

    Политички,затоа што СДСМ покрај товарот за решавање на името со Грција и проблемине со Б’лгарине, НАТО и ЕУ,треба сега да изиграва лошата вила,а добрата вила која вработуваше е ВМРО.
    И не само СДСМ,ниту една политичка партија нема да оди на тој чекор,затоа што треба да си минусира околу 200-280 илјади гласови на избори минимум.Тоа е политичко харикири.

    Социјален,затоа што не ни се потребни дополнителни невработени,таквите состојби можат да предизвикаат големо незадоволство, социјални немири и општ хаос особено кога си во затворена земја.

    Економски,затоа што нешто над 60% од БДП е лична потрошувачка,со таков драстичен потег,економијата
    е на колена.

    Затоа не можеш државниот апарат да го намалиш без приватна економска инфузија од надвор,инвестиции и вработувања.

    Имаш 2 опции.Да продолжиш со 125 илјади,но поради повисоки приливи по основ на даноци,царини и останати давачки (како резултат на значајно подобрена економска активност),немаш потреба да се задолжуваш за плати.Или,да ја редуцираш јавната администрација,а добар дел од тие што ќе летаат да завршат во новокреираните места од странскиот приватен сектор,или мајка бежанија надвор во ЕУ.

    Без НАТО и без отворање на процесот за ЕУ,нема теорија јавната администрација да се намали.

    Соогласно на тоа ,структурата и нивото на професионалност и стручност ќе бидат незадоволителни се’ додека не се отворат НАТО и ЕУ процесите,и не се почуствуваат посериозни бенефити во економската сфера,за да може Владата да премине на 1 наместо 4.
     
    На Yowannty, Joi, BoneMachine и 2 други им се допаѓа ова.
  13. Mamli

    Mamli Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2017
    Пораки:
    1.501
    Допаѓања:
    4.239
    Пол:
    Машки
  14. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.388
    Допаѓања:
    34.212
    Пол:
    Женски
    И? Што со споредбава?
    Ако треба да бирам, пре би одбрала геј парада, отколку воена вежба. Водете љубов, не војна :D
     
    На Amellie13, ane.bella, Someonespecial и 3 други им се допаѓа ова.
  15. Mamli

    Mamli Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2017
    Пораки:
    1.501
    Допаѓања:
    4.239
    Пол:
    Машки
  16. Mamli

    Mamli Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2017
    Пораки:
    1.501
    Допаѓања:
    4.239
    Пол:
    Машки
    Легенда! Човечиште!

    [​IMG]
     
    На koritsaki, Anna85, zuto и 3 други им се допаѓа ова.
  17. SeaMermaid

    SeaMermaid Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2015
    Пораки:
    1.138
    Допаѓања:
    14.422
    Пол:
    Женски
    Еве ја "демократијата" на дело.Моите родители се присилени од работа да излезат на референдум :@ Во спротивно работните места им се под закана. И не, не можат да направат ништо,бидејќи корумпираноста сегде пуштила нозе,па ни пријава не би била ефективна.И се разбира,бидејќи јас и брат ми зависиме од нив,мораат да излезат.Нема многу да имаат корист од излегувањето,ливчињата ќе ги направат неважечки.Ете како си обезбедуваат цензус, знаат дека поинаку ќе им пропадне референдумот.Истите оние кои ветуваат правна држава,и на кои слепо им верувате,тие присилуваат.На дело еве притисоци. Што се однесува до мене,јас не излегувам па камења да паѓаат.
     
    На jacqueline.s, zuto, blackpanter и 2 други им се допаѓа ова.
  18. Јаневски

    Јаневски Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2015
    Пораки:
    925
    Допаѓања:
    1.930
    Пол:
    Машки
    Сакате фер шанса, капитализам, запад, европски вредности, конкурентност, слобода, независност..?
    - Дојдете во приватен сектор, каде што се цени и плаќа само квалитет - никој нема да може да ве уцени.
     
    На BoneMachine, zuto, orevokrsacka и 2 други им се допаѓа ова.
  19. kolovoz

    kolovoz Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    1.648
    Допаѓања:
    6.152
    @SeaMermaid јас искрено би го направила овој референдум задолжителен. Ако си За ќе си гласаш За. Ако си Против ќе си гласаш Против.А, ако бојкотираш слободно поништи го листот. Важно е да имаш мислење. И важно е ние како народ за ова прашање самите да одлучиме. Воедно ти го разгледав профилот. Искрено се заитерсирав дали мислењето/информацијата изразена погоре доаѓа од член кој е определен за некоја партија или не. Јас досега немав слушнато дека некој е присилен да гласа, па сакав да знам од кого доаѓа. Искрено не се ни изненадив кога ги прочитав твоите стари мислења.
     
    На Yowannty, WildMk, galapce и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. Mamli

    Mamli Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2017
    Пораки:
    1.501
    Допаѓања:
    4.239
    Пол:
    Машки
    Класично просерување. Бојкотот е легален секаде. Јас бојкотирам, девојчето бојкотира, многумина бојкотираме.
     
    На jacqueline.s, zuto, blackpanter и 3 други им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.