,,Ќе му простам се, само заради децата"

Дискусија во 'Брак' започната од DenicijaNaPetre, 13 февруари 2021.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. DenicijaNaPetre

  DenicijaNaPetre Активен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2020
  Пораки:
  71
  Допаѓања:
  336
  Верувам дека сите ние сме биле во ситуација кога брачна двојка наидува на некои фатални проблеми/појави како: неверство, алкохолизам, насилство (најстрашното можеби), опојни дроги и што ли уште не.
  Во најголемиот дел од случаите на кои јас сум била сведок жртва е жената (facepalm)
  Во најголемиот дел од случаите, исто така, таа одбива да си го спаси животот од пропаст со изговор дека тоа го прави само поради децата :^)
  Се наметнува прашањето дали ова навистина е така или пак тука се крие стравот дека тој е единствениот маж на светов, дека сонцето веќе нема да изгрее доколку таа не е негов роб, уште повеќе што ќе кажат луѓето?!

  П.С: Чест изговор е и дека сама во оваа држава нема да може, нема да има заштита од институциите, од семејството.
  Дали ова држи вода?! Еве јас сум читала на интернет за жени од Македонија што од ништо, сами со деца, направиле нешто, тогаш кога најмалку имало надеж.
  (Исто и примери кај жени што ги познавам, па не се откажале, со тоа ги спасиле и својот и животите на своите деца).

  Што мислите вие?
   
 2. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  5.357
  Допаѓања:
  119.756
  Пол:
  Женски
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.