1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Абцес/фистула

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Worriedmama, 14 мај 2020.

 1. Worriedmama

  Worriedmama Нов член

  Се зачлени на:
  1 мај 2020
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Dali nekoj ima iskustvo so perianalen abces ili fistula?
   
 2. Lemonade_sweet

  Lemonade_sweet Активен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2020
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  31
  Пол:
  Женски
  Ајде девојки некоја дали имала ваков проблем? Перианалниот абцес се јавува во вид на собирање на гној во близина на анусот, а зарди гноење на жлезда која постои таму. Многу боли додека бери гној и клука, се јавува треска, температура. Потоа треба да се направи инцизија (засек) на хирургија за да се издренира гнојот. Ама работата е што може и најчесто се повторува на неколку месеци. Може и да се става маст ихтигал во домашни услови и тогаш по неколку денови голема болка самото пука, ама тоа не е решение на проблемот. Како што читав по интернет треба да се направи операција, а и таа не е сто посто сигурна дека нема да се јави пак гноењето. Ако сте имале ваков проблем плис хелп. Што направивте? Се опериравте? Каде, кај кој доктор, како? Каква ви е сега состојбата?
   
  На teaaaaaaaaaaaa и Hurikanke20 им се допаѓа ова.
 3. teaaaaaaaaaaaa

  teaaaaaaaaaaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 септември 2011
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  3
  zdr jas imam vo momentot perianalen apces pricina neznam momentalno pijam antibiotik i oblogi ama nema podobruvanje.kakvo e vaseto iskustvo ?
   
 4. teaaaaaaaaaaaa

  teaaaaaaaaaaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 септември 2011
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  3
  ista dijagnoza momentalno ja imam i jas,da bide uste postrasno kaj mene e potkozno na povrsinata nemam nisto me klukaat antibiotici,dali go resivte problemot ?
   
 5. *katja*

  *katja* Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јули 2016
  Пораки:
  399
  Допаѓања:
  899
  Јас имав. Имав болки во долниот дел на стомакот и бев на неколку испитувања и тогаш ми ја открија. Не правеше проблем (болките не беа од тоа) ама ме прашаа дали сакам да ја отстранат. Сакав и за кратко време ми ја отстранија, амбулантно, со целосна анестезија. Тоа беше пред 5 год. и ми се нема појавено повторно.
   
 6. ivanchos

  ivanchos Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2015
  Пораки:
  900
  Допаѓања:
  17.837
  Пол:
  Женски
  Инцизија и дренажа за абсцесот плус системски антибиотик. Некогаш е потребно и повеќе пати дренирање. Без страв. И фистула имаш?
   
  На teaaaaaaaaaaaa му/ѝ се допаѓа ова.
 7. teaaaaaaaaaaaa

  teaaaaaaaaaaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 септември 2011
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  3
  za fistula neznam ,koi se simtomite ? dali go imavte i vie istiot problem ?

  dali go resivte problemot ?
   
  Последна измена од модератор: 16 септември 2020
 8. Lemonade_sweet

  Lemonade_sweet Активен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2020
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  31
  Пол:
  Женски
  За жал не. Последен пат имав абцес се сеќавам почна да бере на 23 јули, па ставав маст ихтигал и на 26 јули таман кога се туширав со намера потоа да одам на хирургија пукна абцесот и се издренира, мнооогу имаше гној ама многу. Потоа отидов на хирургија охрабрена дека и да треба да се дочисти веројатно анестезија ќе фати, а не како првиот пат на живо кога ме сечеа. Да не должам, докторот рече во ред е издренирано е целосно итн. Е од тогаш па наваму немам болки, ама еднаш во денот со тоалетна хартија притискам на местото и си излегува гној. Дали тоа значи дека преминало во фистула не знам, ама некако натаму ми оди умот.

  Теааааа што бидна, како помина?
   
  Последна измена од модератор: 21 септември 2020
  На teaaaaaaaaaaaa му/ѝ се допаѓа ова.
 9. teaaaaaaaaaaaa

  teaaaaaaaaaaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 септември 2011
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  3
  veke 4 ta kutija antibiotik demek ke pomine, kaj mene e potkozno znaci na povrsinata nemam nisto,ponedelnik odam mora da go sredat mnogu mi e stresno seto ova.dali ti kazaa pricina od sto se pojavuva ?
   
 10. Lemonade_sweet

  Lemonade_sweet Активен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2020
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  31
  Пол:
  Женски
  Докторот рече, не можело да се наведе конкретна причина, склон бил организмот. Како што истражував на интернет, дојдов до заклучок дека се појавува при паднат имунитет и поради стрес. И навистина, штом имам стресен период одма потоа повторно гнои или ако не е затворено линее повеќе. Ти беше? Како помина?
   
 11. teaaaaaaaaaaaa

  teaaaaaaaaaaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 септември 2011
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  3
  vo vtornikot apcesot pocna da tece sam bev na hirurg izgleda malku go podotvori i stavi dren go nosev dva dena i go izvadia vo cetvrtokot,prevrska do sabota a vtornik kontrola,e sega toa so me zagrizuva e sto na dopir seuste postoe vnatresnata grutka dali i kaj tebe bese taka ?cela procedura traese 3,4 min
   
 12. Forbidden

  Forbidden Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 март 2010
  Пораки:
  115
  Допаѓања:
  178
  Дали има некој правено операција на анална фистула во Ремедика или Систина и дали може да споделите искуство како и да напишете каков тип на операција сте правеле. Благодарам
   
 13. ZRNO

  ZRNO Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2014
  Пораки:
  128
  Допаѓања:
  106
  Операција на фистула, искуства кој правел и фистулографија
   
 14. AniBani

  AniBani Нов член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2023
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Zdr
  I jas so godini se macam so fistula...se drenira i sobira povtorno vo posledno vreme sekoj vtor den
  Neophodna e operacija ..roditelite mi se doktori pa se konsultiraa so najdobrite hirurzi kaj nas ..site odbija da se nafatat so izgovor deka fistulite se specificni za operacija poradi mnogu krvni sadovi okolu.
  Najdobriot od klinika i najdobriot doktor od gradska-Arsenkov mu preporacaa na tatko mi jsklucivo Belgrad. Iskreno se razocarav ..no ke mora da se ohrabrime i da se pomirime deka toa e edistven izlez..
   
 15. Flier

  Flier Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 декември 2022
  Пораки:
  423
  Допаѓања:
  287
  Пол:
  Машки
  Најдобар доктор е релативна работа. А кој е инаку најдобриот абдоминален хирург од клинички центар ако не е тајна?
   
 16. AniBani

  AniBani Нов член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2023
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Da ne izleguvame nadvor od temata...toa e veke druga tema..koj e najdobar i dali toj bi bil najdobar za tvoj vkus..
  Site sme ovde od maka i si gi kazuvame sopstvenite iskustva.
  Prasanje postavivme poveketo od nas...dali nekoj ima pozitivno iskustvo od operacija na analna fistula po klinikite kaj nas ?!
  Se izvinuvam ako iziritirav nekogo
   
 17. AniBani

  AniBani Нов член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2023
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Fistulografija pravev kaj Tofovski..od snimkata se pokaza deka kanalot e dlabok do 3 sm i deka nema komunikacija so debelo crevo...koga go odnesov rezultatot vo gradska...mi rekoa deka nemora da znaci deka nema komunikacija...se slucuvalo kanalot da ne e prooden samo vo momentot.
   
 18. Flier

  Flier Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 декември 2022
  Пораки:
  423
  Допаѓања:
  287
  Пол:
  Машки
  Не верувам дека таква операција не се прави успешно и на приватно тука кај нас зашто знам одлични хирурзи и воедно мислам дека има подобри доктори од споменатите во постот во државните болници.
   
 19. FeminIna2023

  FeminIna2023 Нов член

  Се зачлени на:
  2 август 2023
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Zdravo na site!
  Jas imav analna fistula. Pred poveke od 10 godini imav problem so cesto zagnojuvanje i pojavuvanje na mali plikcinja. Pojavata beshe neprijatna i hronicna, so pojavuvanje i isceznuvanje. Vo toj period dijagnozata ne beshe precizna, imav operacija no ushte ne stana zbor za fustla.
  Pred 4 godini povtorno pocnaa istite simptomi so golema bolka i zagnojuvanje.
  Bev po doktori vo Belgija i se napravija analizi so fistulografija i se potvrdi deka se raboti za analna fistula.
  Napravija operacija so celosna anestezija i posle operacijata trebase ubavo se da se iscisti so drenaza. imashe eden konec sto go ostavija za drenaza mislam dva ili tri meseca.
  Posle toa ranata zazdrave i go izvadija konecot i od togas nemam problem.
  Mnogu e neprijatno sto e hronicno i ako se raboti za fistula bez hirurski zafat ne se leci.
   
 20. FeminIna2023

  FeminIna2023 Нов член

  Се зачлени на:
  2 август 2023
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски