Абцес/фистула

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Worriedmama, 14 мај 2020.

1. Worriedmama

Worriedmama Нов член

Се зачлени на:
    1 мај 2020
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Dali nekoj ima iskustvo so perianalen abces ili fistula?

2. Lemonade_sweet

Lemonade_sweet Нов член

Се зачлени на:
    23 јуни 2020
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    27
    Ајде девојки некоја дали имала ваков проблем? Перианалниот абцес се јавува во вид на собирање на гној во близина на анусот, а зарди гноење на жлезда која постои таму. Многу боли додека бери гној и клука, се јавува треска, температура. Потоа треба да се направи инцизија (засек) на хирургија за да се издренира гнојот. Ама работата е што може и најчесто се повторува на неколку месеци. Може и да се става маст ихтигал во домашни услови и тогаш по неколку денови голема болка самото пука, ама тоа не е решение на проблемот. Како што читав по интернет треба да се направи операција, а и таа не е сто посто сигурна дека нема да се јави пак гноењето. Ако сте имале ваков проблем плис хелп. Што направивте? Се опериравте? Каде, кај кој доктор, како? Каква ви е сега состојбата?

На teaaaaaaaaaaaa и Hurikanke20 им се допаѓа ова.
  3. teaaaaaaaaaaaa

teaaaaaaaaaaaa Истакнат член

Се зачлени на:
    6 септември 2011
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    zdr jas imam vo momentot perianalen apces pricina neznam momentalno pijam antibiotik i oblogi ama nema podobruvanje.kakvo e vaseto iskustvo ?

4. teaaaaaaaaaaaa

Се зачлени на:
    6 септември 2011
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    ista dijagnoza momentalno ja imam i jas,da bide uste postrasno kaj mene e potkozno na povrsinata nemam nisto me klukaat antibiotici,dali go resivte problemot ?

5. *katja*

*katja* Истакнат член

Се зачлени на:
    11 јули 2016
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    307
    Јас имав. Имав болки во долниот дел на стомакот и бев на неколку испитувања и тогаш ми ја открија. Не правеше проблем (болките не беа од тоа) ама ме прашаа дали сакам да ја отстранат. Сакав и за кратко време ми ја отстранија, амбулантно, со целосна анестезија. Тоа беше пред 5 год. и ми се нема појавено повторно.

6. ivanchos

ivanchos Популарен член

Се зачлени на:
    22 јуни 2015
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    13.155
    Инцизија и дренажа за абсцесот плус системски антибиотик. Некогаш е потребно и повеќе пати дренирање. Без страв. И фистула имаш?

На teaaaaaaaaaaaa му/ѝ се допаѓа ова.
  7. teaaaaaaaaaaaa

Се зачлени на:
    6 септември 2011
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    za fistula neznam ,koi se simtomite ? dali go imavte i vie istiot problem ?

dali go resivte problemot ?

Последна измена од модератор: 16 септември 2020
  8. Lemonade_sweet

Lemonade_sweet Нов член

Се зачлени на:
    23 јуни 2020
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    27
    За жал не. Последен пат имав абцес се сеќавам почна да бере на 23 јули, па ставав маст ихтигал и на 26 јули таман кога се туширав со намера потоа да одам на хирургија пукна абцесот и се издренира, мнооогу имаше гној ама многу. Потоа отидов на хирургија охрабрена дека и да треба да се дочисти веројатно анестезија ќе фати, а не како првиот пат на живо кога ме сечеа. Да не должам, докторот рече во ред е издренирано е целосно итн. Е од тогаш па наваму немам болки, ама еднаш во денот со тоалетна хартија притискам на местото и си излегува гној. Дали тоа значи дека преминало во фистула не знам, ама некако натаму ми оди умот.

Теааааа што бидна, како помина?

Последна измена од модератор: 21 септември 2020
    На teaaaaaaaaaaaa му/ѝ се допаѓа ова.
  9. teaaaaaaaaaaaa

Се зачлени на:
    6 септември 2011
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    veke 4 ta kutija antibiotik demek ke pomine, kaj mene e potkozno znaci na povrsinata nemam nisto,ponedelnik odam mora da go sredat mnogu mi e stresno seto ova.dali ti kazaa pricina od sto se pojavuva ?

10. Lemonade_sweet

Lemonade_sweet Нов член

Се зачлени на:
    23 јуни 2020
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    27
    Докторот рече, не можело да се наведе конкретна причина, склон бил организмот. Како што истражував на интернет, дојдов до заклучок дека се појавува при паднат имунитет и поради стрес. И навистина, штом имам стресен период одма потоа повторно гнои или ако не е затворено линее повеќе. Ти беше? Како помина?