1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Авицена лаборатории

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од vaga95, 27 мај 2019.

 1. vaga95

  vaga95 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  893
  Допаѓања:
  1.997
  Многумина од нас имаат искуство со лабораториите на Авицена. Ги споменуваме насекаде низ темите за здравје, но видов дека нема посебна тема.

  Ја отворив темава провоцирана од еден "review" на нивните услуги, каде пациентка беше изреволтирана од грешни резултати поради наводно кратење на реагенси кои се користеле. Згора на тоа и било кажано дека само доколку "фати врски", ќе бидат искористени реагенси во потребните количини. Се надоврзаа и други корисници со исти искуства.
  Јас сум правела анализи тука, но искрено не сум се посомневала на нивната веродостојност до моментот кога го прочитав ова.

  Колку од вас имале слични искуства на не/поклопување на точност на резултатите во Авицена во споредба со други лаборатории?
  Општо, какви се вашите искуства со анализите во овие лаборатории?
   
 2. Ма.нев

  Ма.нев Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2019
  Пораки:
  780
  Допаѓања:
  1.224
  Пол:
  Машки
  Јас често вадам крв од Авицена бидејќи ми се блиску и секогаш имаат точни резултати.
  Лани направив апоредба со уште две други лабаратории, вадев крв од 3 различни лабаратории за 1 недела и најточно, но и најбрзи биле во Авицена.

  Имаат некои нови игли од лани, па не се ни осеќа кога ќе те боцне, чисто е, си има ред, не може кој како сака да доаѓа на шалтер, услужни се, мене ми е топ.

  Е сега, секогаш и секаде ќе има по некој незадоволен. Мислам дека не би требало коментарот на една пациентка да те исплаши.
   
  На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  12.959
  Допаѓања:
  40.772
  Пол:
  Женски
  Цел живот сум во Авицена.
  Само таму, не можам на државно освен ако не сум на систематски.
  Не сум разгалена ама каде каде попријатно ми е во чисто и средено него во болницине.
  Еднаш морав одма во Идадија, ми го подуа цел прст модра се шетав.
  Од Авицена сум презадоволна, и моите одат таму дали за кс, дали за брис.
  Не сме имале непријатна ситуација
   
  На Alita му/ѝ се допаѓа ова.
 4. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.607
  Допаѓања:
  321.187
  Јас од Авицена -задоволна.
  Додуши освен крвни слики и брисови некоја посебна услуга не сум барала.
  Ама читајќи го воведот, се уплашив.
  Можно ли е да кратат на реагенси кога си плаќаме на приватно и тоа не баш малку.
   
 5. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  9.732
  Допаѓања:
  116.934
  Во државно не ги прифаќаат резултатите од авицена. Јас со бебе одев, и и земаа пак крив у детско, им кажав дека резултатите ми се пред еден саат од АВицен,а рекоа не ги важиме тие.
   
 6. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.607
  Допаѓања:
  321.187
  Мене не ми направиле таков проблем.
  Матичната ми е во Букурешт.Кога била малата настината ме прашувала за каде сакам упат, за Авицена или кај нив во Букурешт.
   
 7. TarantulaA

  TarantulaA Популарен член

  Се зачлени на:
  26 март 2011
  Пораки:
  1.225
  Допаѓања:
  19.524
  Пол:
  Женски
  Мн лосо искуство со авицена.При поскапо испитување(респираторен панел) кои го воведоа меѓу првите лабаратории,ми извадија погрешен резултат.
  Како лабараторија нудат навистина мн испитувања,но незнам дали немаат доволно вработени,или па вработените не имс е доволно обучени со тие нови методи на испитувања,и ради тоа често даваат грешни резултати.
   
 8. vaga95

  vaga95 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  893
  Допаѓања:
  1.997
  А како откри дека резултатот ти е погрешен? И јас размислував за тестирање на еден од нивните панели.
   
 9. TarantulaA

  TarantulaA Популарен член

  Се зачлени на:
  26 март 2011
  Пораки:
  1.225
  Допаѓања:
  19.524
  Пол:
  Женски
  go povtoriv istot testiranje na klinika koe se sovpadna so momenatlnata sostojba na deteto+ona sto go kazuvase k.s.Da pojasnam,pedijatarot tolkuvase,da ne mislis deka bezveze napagam.
   
 10. Желба

  Желба Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2018
  Пораки:
  341
  Допаѓања:
  3.992
  Пол:
  Женски
  Јас одам често во Авицена, ми се свиѓа дека се е брзо, чисто, резултати веднаш после 12 ч се симнуваат од нивната страна и плус за кс оди преку фонд.
  Единствено со урината малку ми се сомнителни, на два пати ми се појави кај бактерии +, еднаш еден плус, еднаш три. Првиот пат повторив после 1 месец, предходно пиев доста течности, увин чај и од брусница и после немаше ништо, но кога се појавија +++ наредниот ден веднаш однесов исто кај нив примерок за уринокултура и излезе чист, немаше изолирано никаква бактерија.
  Не ми беше јасно како може да има 3 плуса кај бактерии, а да не се изолира бактерија во урина. Матичната ми рече дека кај нив понекогаш се случува тоа кај урината, најдобро да се провери по некое време пак...
  Инаку примерокот го носам според упатство од нивната страна, во стерилен сад, пред првата урина интимна тоалета со сапун и вода и го земам средниот млаз.
   
 11. xxx-ba

  xxx-ba Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2012
  Пораки:
  400
  Допаѓања:
  287
  Со години одам во Авицена, презадоволна сум од се', ама веќе две години го имам истиот проблем. Три плуса кај бактерии во урина, пет уринокултури - сите чисти.
   
 12. Желба

  Желба Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2018
  Пораки:
  341
  Допаѓања:
  3.992
  Пол:
  Женски
  А дали ти се случило да ти се појават и кетони во урината?
   
 13. xxx-ba

  xxx-ba Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2012
  Пораки:
  400
  Допаѓања:
  287
  Ух, не памтам ама мислам не
   
 14. Желба

  Желба Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2018
  Пораки:
  341
  Допаѓања:
  3.992
  Пол:
  Женски
  ОК, фала, мене и кетони ми се појавуваат, ама ќе проверам и во друга лабораторија.
   
 15. nancyyy

  nancyyy Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 март 2013
  Пораки:
  255
  Допаѓања:
  93
  Здраво
  Да прашамдосега вадев крв во иста една лабараторија авицена крв е сега сакам во друга поблиску што е, дали се исти резултати или да идам во таа иста што идам?
  Конкретно за тсх и цела крвна слика
   
 16. anggell

  anggell Популарен член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2011
  Пораки:
  4.148
  Допаѓања:
  7.733
  Пол:
  Женски
  Ако си задоволна таму каде одиш, продолжи да одиш. Јас од Авицена сум задоволна, вчера и јас вадев таму баш за ТСХ, поради тоа што добив сомнителни резултати кај нас на државно. Веќе нема да ми падне на памет вака да се стресувам, ќе си продолжам како до сега во Авицена.
   
  На nancyyy му/ѝ се допаѓа ова.