1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Агорафобија

Дискусија во 'Психологија' започната од blackwhite, 17 февруари 2012.

 1. blackwhite

  blackwhite Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2010
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  4
  Молам мислење и совет,како да им се помогне на лугето кои боледуваат од Агорафобија.Благодарам
   
 2. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.899
  Пол:
  Женски
  АГРОФОБИЈА!!!

  Ова го најдов на нет

  Агорафобија

  Агорафибија е страв од заробеност во одредена ситуација или место од кое нема излез. Се манифестира со паника и избегнување.

  Агорафобија се дијагностицира кај околу 4% од жените и 2% од мажите во текот на 12-месечен период. Кај повеќето луѓе ова пореметување се развива во раните 20-ти. Агорафобија ретко се развива по 40-тата година.
  Иако агорафобија буквално значи "страв од отворен пазар", терминот поконкретно опишува страв да се биде заробен во, на пример гужва или врвулица од луѓе без начин да го напуштат местото доколку немирот стане неподнослив.
  Типични ситуации кои се проблематични за луѓе со агрофобија се:

  - Чекање во ред во банка или супермаркет;
  - Седење во средината на долг ред во театар или во училница;
  - Возење со автобус, воз или авион.

  Некои луѓе развиваат агорафобија по доживување напад на паника во една од овие ситуации. Други луѓе едноставно се чувствуваат непријатно во овие ситуации и може никогаш или пак подоцна да развијат напад на паника. Агорафобија често се меша со секојдневниот живот, понекогаш толку драстично, што ги прави луѓето врзани за домот.

  Третман

  Доколку не се лекува, агорафобијата може да се потисне и намали во тежина, па дури и целосно да исчезне, можеби затоа што лицето има извршено некој вид на лична бихевиористичка терапија

  Експозициона терапија – лицето постојано се провоцира и изложува на ситуацијата од која се плаши, со цел да ги надмине стравовите. Овој можеби агресивен начин на лекување на агрогобија се покажува како најефективен и помага кај повеќе од 90% од случаите.

  Когнитивна – бихевиористичката терапија е исто така полезна. Лицето учи да препознава кога неговата перцепција за одредена ситуација е искривена, и соодветно да го прилагоди сопственото однесување. Супстанции кои ја намалуваат функцијата на централниот нервен систем, како алкохолот или големи дози на лекови против нервоза влијаат на овој тип на терапија и се препорачува нивно исклучување пред примена на истата.

  Ако луѓето со агрофобија се длабоко депресивни или имаат напади на паника, препорачливо е земање на антидепресиви.  Колку што разбрав потребна е помош од стручно лице.
   
 3. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.871
  Допаѓања:
  65.862
  Пол:
  Женски
  Агрофобија

  Лолита, тоа што ти си го нашла е за агорафобија. Е сега за ова агрофобија има различни нешта на нетот, така што би било убаво ако членот дополни за што точно мисли и за што точно е фобијата.
  Или пак ако нешто е печатна грешка да поправиме.
   
 4. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.051
  Допаѓања:
  199.223
  Пол:
  Женски
  Агрофобија

  Јас не сум слушнала за агрофобија, така што правилно би било агорафобија. Освен ако нема некоја нова фобија :^)
   
  На Li0ness му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Li0ness

  Li0ness Популарен член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2010
  Пораки:
  1.057
  Допаѓања:
  1.818
  Агрофобија

  Агрофобија-страв од мотика :D
   
  На anichka94, ceca-1, INSIDIOUS и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. anabel-a

  anabel-a Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2011
  Пораки:
  3.333
  Допаѓања:
  15.497
  Агрофобија

  Да, има повеќе врсти на Агрофобија.Како што кажа RainBow, авторот може да ни каже за која станува збор. Еве нешто поврзано со агрофобијата од она што најдов на нет, т.е неколку ,,гранки,, од неа.

  Стравот или фобија од бубачки, начесто пајаци е исто така распространет, а носи назив,агрофобија. Оваа фобија е вродена, а од неа страдаат почесто жените, од мажите. Ова е фобија од затворен простор од кој не може да се побегне (лифт, авион). И од оваа фобија страдаат околу 1, 8 милиони американци.


  Agrofobija je strah od javnih trgova prostora.Osoba je uznemirena kada se nadje na nekom otvorenom prostoru (trg,ulica) u tim trenucima mogu se javiti disponične krize, prekardijalni bolovi, drhtanje vrtoglavica.Čim se osoba udalji s tog kritičnog mesta simptomi se povlače.Zato nastoji ta osoba da izbegne tu situaciju.Drži se blizinu zida ili prolaznika, koristi automobil ili javni prevoz.


  Agrofobija (strah od prelaska preko puta)
  Kad netko pati od ove bolesti, kod njega je prisutan veliki nedostatak fosfora. Dabi se fosfor unio u tijelo, treba jesti puno salate od celera i puno jagoda (marmeladeod jagoda). Šumske jagode sadrže više fosfora od vrtnih. Celer ima najviše fosforaod svih biljaka i treba ga jesti sirovog. Nariban, s limunovom kiselinom i uljem. Tkone voli jesti sirovu salatu od celera, može ga kuhati, ali bi zato morao piti vodu odcelera jer je u njoj sadržan fosfor iz celerovog korijena. Tko priprema važne ispite,neka tri tjedna prije ispita jede što više biljne hrane bogate fosforom, pa će ih lakšepoložiti. Djeca koja jedu puno jagoda lako uče. Tko pati od groznice ne bi trebao jesti jagode.
   
 7. Li0ness

  Li0ness Популарен член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2010
  Пораки:
  1.057
  Допаѓања:
  1.818
 8. blackwhite

  blackwhite Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2010
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  4
  Агрофобија

  податоците кои ги најдов на прв чекор,беа на српски јазик,и отука е мојата грешка за името.Читајки ги вашите одговори сигурна сум дека станува збор за Агорафобија.Блиска другарка ги има истите симптоми,сакам да и помогнам а искрено не знам како.Се обидов со разговор,не успеав...Совет барам,што следно да направам?
   
 9. FeMiNa115

  FeMiNa115 Активен член

  Се зачлени на:
  28 декември 2012
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  ^ Иако е од поодамна постов, сепак браво за тоа што пробуваш да и помогнеш на другарка ти. Но, оној што не се соочил со оваа ситуација не може да разбере што точно е проблемот.
  Ако има уште некој како мене, што поминува низ ова, нека ми пише на ПП.