1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Агорофобија

Дискусија во 'Психологија' започната од slada, 25 јуни 2012.

  1. slada

    slada Активен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2012
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    7
    Би сакала да зборувам за агорофобија, која не сум ни знаела дека ја имам цели 12г. Е, тоа се наште доктори.
     
  2. Mashni4ka

    Mashni4ka Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2012
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    23
    agorofobija

    Епа кажи нешто де. Јас незнам ни што е тоа.
     
  3. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
  4. slada

    slada Активен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2012
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    7
    Pred okolu 15 g. imav mnogu golema vrtoglavica. Na rabota bev na boleduvane celi 3 meseci. Pocnav da odam na lekar. Najprvo me upatija na usno. Mi gi pregleduvaa usite dali slusam, dali imam cirkulacija. Mi go proveruvaa i centarot za ramnoteza. Site rezultati bea dobri, a jas povtorno ne sum dobra. Otidov na EEG na glava 2 pati, i toa demek pokazuvalo nesto i me pratija lekarite ( koi ne sakam da gi imenuvam, bidejki megu niv ima i poznati ) da ja snimam glavata na KTM da ne imam nekoj tumor. Za sreka i tie rezultati bea dobri. Seto toa se slucuvase od moi 38g do 50g. Jas povtorno imav vrtoglavici. Na sekoj lekar kade sto odev im kazuvav deka vrtoglavicata se javuva koga izlagam od doma, koga cekam avtobus, koga stojam vo red, koga ima mnogu luge. Sigurna bev nadvor samo so mojot soprug. Od tableti primav Zinedil, Strugeron forte, Eglonil i tableti i injekcii. Koga izleguvav vo grad so moite kerki do prodavnica za da kupat nesto za nosenje jas vleguvav vnatre, sednuvav na stolce,a koga ke izlezev ke se fatev za kvakata od vratata, bidejki mislev deka tonam, a nozete silno mi se tresat,ne me drzat.Vednas se kacuvavme vo taksi, pravo vo ambulanta i se znae: injekcija Egnonil, no toa ne pomaga. Ponatamu bev na snimane da ne imam vratna spondiloza. I toa go pravev dva pati bidejki na ednata snimka imav, a na drugata ne. Za sekoj slucaj odev vo Kozle na fizikalna terapija, megu koi i vratna ekstenzija. Vo meguvreme dobiv i visok krven pritisok ( od strav ). E, sega ispituvane i za neko po kliniki, kardiologija, nevrologija... Site rezultati dobri.
    E, sega najbitnoto. Posle 12 g. macene mojot kolega Perca mi ponudipomos, odnosno me prasa dali sum bila na psihijatar. Mene na psihijatar nikoj od lekarite ne me pratil. Otidovme zaedno, podiskutirav so doktorkata i pocnav sekoja nedela da odam na seansi, potpomognati so tableti Seroksat i Heleks. Na moite maki im dojde kraj. Sum imala agorofobija. Posle lecene od okolu 4 g. sega sum dobra, i veke edna g. ne zemam tableti. Zamislete 12 g. invalid. 12g. izolirana od svetot. Relacija: doma, dvor, po nekoe vrema rabota ( no koga izleguvav nadvor od mojata kancelarija samo jas znam kako doagav do doma i kolku pari za taksi imav dadeno.
    [mod-kirilica:20kkbgjz][/mod-kirilica:20kkbgjz]