1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Адам и Ева или еволуцијата?

Дискусија во 'Религија' започната од LoVeR, 2 јули 2011.

  1. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    хммм можби таму се кријат и артефактите дека Земјата е рамна нели? :)

    Накратко, пошто се брзам да излегувам, стариот завет си постоел со векови пред воопшто да постои Рим и Католичката црква. Евреи се писателите на старозаветните книги. Католичката црква никогаш не им ги земала книгите на евреите, ниту пак на спиење им го променила канонот на Танакот (старозаветните книги).
    Христијаните ги наследуваат старозаветните книги од евреите. Впрочем, мнозинството од првите христијани и биле евреи. Сеедно и ирелевантно е што правела подоцна Католичката црква. Тоа не го менува ни стариот ни новиот завет кои ги веруваат христијаните тогаш и денес.

    Оние сензационални и медиумски интересни „евангелија“ по Тома, по Филип, по Марија Магдалена, настануваат доцен втори и трети век и ни било можно да се производ на апостолите, иако фалсификаторот го користел нивното име како авторство. Лесно се докажува нивната неисторичност, а лесно се докажува и дека се производ на гностиците подоцна. Ама друг пат тоа ако те интересира. Верувај има 10тина механизми спроед кои може ригорозно да се провери одреден манускрипт. Еве овде нешто сум пишува за тоа: https://forum.femina.mk/threads/Дали-верувате-во-Господ.230/page-46#post-1798956
     
  2. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Во право си, семантика беше во прашање.
    Во скеојдневен говор теорија е едно, во научна дисциплина е друго.

    Тоа што постоел пред Рим, не значи дека Рим не го модифицирал. Ако земем и во предвид, дека Рим бил најмоќна империја во тоа време, не верувам дека им било тешко да влијаат на тоа, исто како што не им било тешко низ цела тогашна територија да го рашират Христијанството.

    И да, можеби и има текстови некаде, за Рамна земја... Не спорам. Може и за мене има текст ... И тоа не спорам :)
     
    На Lella му/ѝ се допаѓа ова.
  3. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Рим го декриминализира христијанството во 325та, а тоа станува државна религија после 381. До тогаш веќе имаш илјадници манускрипти распространети низ 3 континенти. Немаш шанси да ги смениш. Можеш да ги анстемисуваш, да не ги признаваш, да ги осудуваш, но не можеш да испратиш коњаница што ќе иде од место до место, ќе бара библиски текстови и ќе ги менува или конфискува?
    Прво ќе ти ти скријат.
    Второ нема шанси да ги најдеш сите.
    Трето не може тоа да помине незабележано во историјата.
    Четврто не вреди толкаво заложување за не толку битна ствар за Римјаните. Тир и онака не се воделе многу по Библијата, а плус Рим набрзо потоа е во својот крах, нападнат е од варварите на север и имале многу поголеми проблеми отколку библии да бараат и да менуваат.
     
  4. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Абе, приказни за мали деца.
    Ако религијата не е политичка игра, јас не знам што е.
     
  5. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Еве :)
     
  6. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Во школо ги викаат "историја". И тоа е наука.
     
  7. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Флексибилна 'наука' :)
     
  8. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Не е егзакна, ама има непристрасни механизми за проверување: текстуален критицизам, висок текстуален критицизам, археолошки пронајдоци, библиографски тест, со какво мастило е пишуван текстот, на каква хартија, со каков "фонт" на букви, какви зборови. Пример ако текстот претендира дека е од 17ти век, а вели дека Сашо бил во Титов Велес, имаме грешка бидејќи Титов Велес се викал така после Јосип Броз Тито :)
     
  9. игор.

    игор. Активен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2018
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Машки
    дефинитивно адам и ева
     
    На EvAngelos му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Interesting. :D

    FB_IMG_1535274951301.jpg
     
    На МК- Селектор, Indiegurl, Amellie13 и 4 други им се допаѓа ова.
  11. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    12038013_10156043649525573_3030237995648717043_n.jpg
     
    На Jane.Birkin и daylight им се допаѓа ова.
  12. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
  13. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.322
    Добро, не знам дали стварно толку не знаете како се докажува еволуцијата и затоа не ви е јасно или намерно се праите глупи?(facepalm)
    Примерот со Biston betularia (carbonaria) и експериментот со хималајскиот зајак е доволно за да сфатите ако малку се потрудите само.:)
     
    На Briar Rose, Someonespecial и Sofija099 им се допаѓа ова.
  14. Sofija099

    Sofija099 Активен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    100
    Пол:
    Женски
    Еволуцијата. Не ми е баш верно дека "некој таму горе" седнал и си рекол ај сега човек ќе правам... секој си има право на свое мислење. Само знам дека од ден на ден се зголемува бројот на атеистите и луѓето што веруваат во науката.
     
  15. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Мене пак ме радува фактот што повеќе расте бројот на луѓето што веруваат во науката, отколку бројот на атеистите :)
     
    На Sofija099 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Sofija099

    Sofija099 Активен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    100
    Пол:
    Женски
    Искрено сум атеист. Немам ништо против верниците и против нивниот Бог само не верувам во него. Исто така верувам во науката. Атист кој е против верата и не верува во науката за мене е личност без интереси. Личност која лебди низ животот.
     
  17. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    [​IMG]
     
    На Sanjichka007, Yowannty, KateKane и 9 други им се допаѓа ова.
  18. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Искрено јас пак сум верник - христијанин. Ни ја немам ништо против атеистите и нивниот натурализам, само што не верувам во него. И исто така верувам во науката, во објективната наука и не само што верувам, туку и голем дел од животот имам посветено на природните науки со сертифицирани успеси. Верник кој ја негира науката за мене е заблуден човек, религиозен човек чија вера се состои повеќе од суеверија, отколку разумна вера.
     
  19. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Она кога некој што верува во „научни“ приказни за митохондриска Ева во корист на религијата, ќе рече дека му е мило оти се зголемува бројот на луѓе што веруваат во наука (а не на атеисти)...

    [​IMG]
     
    На МК- Селектор, KateKane, lovestoneddd и 5 други им се допаѓа ова.
  20. Sofija099

    Sofija099 Активен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    100
    Пол:
    Женски
    Целосно се согласувам со твоето мислење. Сепак мислам дека за најмалку 100 години религијата и црквата ќе "изумрат".
     
    На МК- Селектор му/ѝ се допаѓа ова.