1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Аденом на хипофиза

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Pla4ka, 26 декември 2009.

  1. Hova

    Hova Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2010
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    127
    Добро извини не разбрав јас дека станува збор за матичен гинеколог, но тоа н го менува моето мислење дека треба да посетиш ендокринолог....од срце ти посакувам побрзо оздравување.. :hug:
     
  2. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски

    Јас не реков дека воопшто нема да направи проблем, јас само реков дека не мора да значи дека ќе има проблеми со забременувањето, тоа прашуваше девојката. Инаку, зависи од самиот аденом дали ќе може или нема да може да се оперира... многу фактори влијаат тука. А дека може да предизвика проблем, може, нормално, како и секој друг израсток било каде во телото ;)
     
  3. Pla4ka

    Pla4ka Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2009
    Пораки:
    228
    Допаѓања:
    160
    Може да се оперира кај мене пробавме со бромергон и се намали ама постоеше и опција доколку сакам да се оперира али добро е што вака се заврши.
    Е сега ова за рак на дојка повеке ме загрижи искрено заради лактацијата од пролактинот но прашањето беше дали некој од вашите гиниколози ве предупреди за ова кај мене не дали е рано да барам мамографија да направам имам 27 немам родено сеуште .?
     
  4. ruzmarinka

    ruzmarinka Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2010
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    137
    Јас прв пат овде дознав дека постои таква можност никој до сега ми нема спомнато.Патем да прашам дали кај некој од вас со микроаденом се појавиле проблеми со тежината.Јас за 6 месеци скоро 10 кг сум поправена.И никако да ги симнам.Постојано сум гладна иако некогаш повракам од што сум прејадена и пак сум гладна.Или ми е психички,или ова прави проблем не знам.
     
  5. Pla4ka

    Pla4ka Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2009
    Пораки:
    228
    Допаѓања:
    160

    Да од терапијата ти е и јас се поправив добри 15кг на жалост а и во депресија бев ама се за здравје тогаш не ни мислев на тоа сега кога не примам терапија се вратив во форма се разбира со диети не само од себе .
     
  6. Hova

    Hova Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2010
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    127
    Колку што знам не би требало да има проблеми ни поврзаност...но тебе ништо не те кошта да направиш мамографија сите треба да прават мамографија таму после 25 или не знам колку години... е сега стрес е ама... што се мора се мора... :hug:
     
  7. deskarada

    deskarada Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 декември 2011
    Пораки:
    1.922
    Допаѓања:
    31.192
    Здраво, пред некое време ми е откриен микроаденом од 4мм. Пролактинот ми е во нормални граници, го проверив неколку пати и до сега не ми бил висок. Но имам мн вртоглавици, пред некое време почнаа да ми се јавуваат и главоболки. Вртоглавиците ми траат 2недели максимум, некогаш мн ми се врти така што мислам дека ќе се онесвестам :( наеднаш ми се појавуваат вртоглавиците и така некогаш кога одам наеднаш ми се свртува :worried: Многу ми е страв, не знам дали ќе исчезнат овие симптоми оти мн се неподносливи и загрижувачки............
     
  8. sencence

    sencence Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2012
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Дали некој може да ми каже кога е најдобро да се испита пролактинот дали пред менструација или?Јас бев пред менструација еден ден ,правев проверка на тироидната и пролактин и открив дека е покачен пролактинот дупло од дозволеното малку беше и шекерот над нормала во паника сум ве молам ако некој знае да ми каже дали од хипотиреоза се покачува пролактинот
     
  9. vesnik

    vesnik Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2012
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    137
    Пол:
    Женски
    Што да ти кажам како да ти помогнам,еве и јас петок одам на снимање,страв ми е,ке побудалам,се плашам да не имам аденом,висок ми е пролактинот.со бромергон се покачи уште повеќе,па го прекинав бромергонот па сам од себе ми се снижи и така.По форумиве пишува дека МР на хипофиза е ужасно искуство и јас уште повеќе се плашам.
     
  10. sencence

    sencence Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2012
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Како помина на МР и колку време чекаше? Имаш проблеми со тироидната или само пролактинот која вредност ти беше ? Мене една вредност ми покажа приватно а на Ендокринологија друга ?
     
  11. Gunshine

    Gunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    818
    Допаѓања:
    666
    На кој резен на хипофизата имате аденом?
     
  12. 41319

    41319 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2012
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    173
    Пол:
    Женски
    имам 2мм микроаденом на хипофизата, покачен ми е и пролактинот, пробав и терапија но не можев да ги поднесам ни бромергонот ни достинексот па ме остави докторката без терапија и така сум веќе 4 месеци.
    само проблемот е што и 5-6 месеци пред да ја почнам терапијата (пред да знам за микроаденомот и покачениот пролактин), и кога ја примав, па и сега, имам големи главоболки и непрекинато ми се врти во главата кога ќе одам, некогаш одвај одржувам рамнотежа и страв ми е дека ќе паднам. постојано им кажувам на сите доктори за ова, но викаат дека не знаат зошто ми е така и кога не примам терапија, бидејќи знаете терапијата и сама предизвикува такви ефекти и кога ќе се прима тоа е нормално, но чудно е што ми е така и без неа.
    дали некоја од вас го има истиот проблем? :worried:
     
  13. sencence

    sencence Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2012
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Јас имам хипотиреоза и примам терапија за тироидната .Тие симптоми ми се добро познати на последната проверка на хормоните на тироидната самоиницијативно го проверив и пролактинот .Бидејки го проверив приватно и имав некој резултат у несвес да паднеш ,решив и на Ендокринологија таму беше над нормала но докторката ми рече дека е нормално да се покачи од ТСХ ми беше покачено и ми ја зголеми дозата.Сега сум во септември на контрола и ке видам дали е намален пролактинот Јас немам главоболки ама немам рамнотежа и се ми се врти катастрофа се затворив од ова топлово уште повеке .Поздрав и провери ги тироидните хормони.Јас немам правено магнетна никој доктор не ми кажал?
     
  14. vesnik

    vesnik Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2012
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    137
    Пол:
    Женски
    Фала богу на магнетна си велам дека наодот ми е в ред.Пишува дека хијазмата е уредно поставена без некои притискања и дека доколку имам и понатаму хормонални отстапувања повторно да се направи МР но по 1 година.сега чекам резултати од хормоните на клиника,па на преглед кај докторката.чекав околу 2 саати ама со ред беше,ми се допадна имаше ред во чекањето реален а не со пријатели.искуството е малку језиво ама безболно.
     
  15. delvi

    delvi Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2009
    Пораки:
    900
    Допаѓања:
    1.347
    Пол:
    Женски
    Имама повишено ниво на пролактин кое резултира со изостанување на циклусот 3 месеци. Од гинекологот ми се препиша прималут нор за да добијам и потоа кломифен за да останам бремена, а во мегувреме да пијам и броемргон(мислам дкеа се викасе за да се намали пролактинот). Сакав да прашам дали некој знае кога е најдобро пак да се испита пролактинот да видам дали е намален.
     
  16. ana-bt

    ana-bt Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2011
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    3
    мислам дека најдобро е да го испиташ на трет ден од менструација.јас го правев тоа испитување пред 2-3 недели.и јас имам покачено ниво на пролактин и маката е што докторката како прва опција ми ја става да одам на магнетна резонанаца на снимање на хипофизата место да добијам некава терапија со лекарства.и сега не знам што да правам.највероватно ќе барам мислење и од др доктор.
     
  17. buli28

    buli28 Активен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    не сум лекар ама имам прочитано доста литература и претргано многу маки покрај татко ми. Сите што ја имате оваа дијагноза на кратко ќе ви објаснам како да се извлечете 100% од оваа ноќна мора. Ќе направите магнетна резонанца на хипофизата и доколку постои аденом било да е микро или макро, ќе идете кај Проф.др Гордана Пемовска (ендокринологија) човек со многу големо срце и врвен стручнак во оваа област ќе ги земете снимките од МРИ да ги види и да ви каже дали може да се направи ГАМА НАЈФ (Gamma knife) метода со која можете да си го решите проблемот трајно ( но треба вие да и спомнете). Оваа метода за жал кај нас не се врши а и во соседството. Тоа е зрачење кое трае 2 саати и кое има ефект после 6 месеци од зрачењето малку е скапа и најблизу ја има во државна во Загреб и чини 4000 евра и во Бодрум или Истанбул во Аџи Бадем која чини 5000 евра вие се одлучете. Но прво да ги види резултатите Пемовска за да ви каже на кое место е во кој правец расте и дали е близу до некој орган или крвен сад или треба прво да се оперира па да се зрачи. Оваа метода е врвно достигнување во медицината.Обично докторите не го кажуваат овој метод незнам зошто,но вие секогаш кај било кој доктор барајте мислење за гама најв. Верувајте ќе се спасите од лутање по болници. Мислам не сум сигурен кај микроаденомите не е потребно да се оперират туку можете да си поминете со 2 саати зрачење и 5000 ребра :) во џеп и после 6 месеци тоа се суши. Да ви кажам и полесен начин да завршувате работа кај Пемовска.Не барајте закажување во амбуланта дирекно со упат од матичен доктор до ендокринологија и снимки од магнетна резонанца и дирекно кај неа во канцаларија на клиника само ја замолете да ги види резултатите и ќе ви каже што да правите. Избегнете ги закажувањата пошто се чека многу а она е толку фина што нема да ве врати ќе ви даде лабараториски упат за крв и автоматски избегнувате 2 месеци чекање. А што се однесува до гама најв посредникот е од гостивар вработен во аџи бадем му го имам бројот ама да не го пишувам тука кој е заинтересиран нека ми пише ЛП, па ќе ви го дадам, дечкото е многу фин и ќе ви објасни кои документи треба да ги дадете за да ги преведе на турски и снимките на цд мислам дека ги бараше од магнетна резонанца и одговор ќе ви даде за една до две недели дечкото не бара ПАРИ за тоа.И ако повратни информации дека може да се зрачи само ќе треба да му платите авионска карта за да дојде со вас да ве спроведе во болницата доколку не знаете турски. ЈАС ТОЛКУ МОЖАМ ДА ВИ ПОМОГНАМ ќе заборавев ако имате потреба од операција барајте го на неурохирургија Др. Шумковски доста успешен во овој вид на оперции и многу фин човек.
     
  18. LetsTalkFashion

    LetsTalkFashion Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    879
    Вака значи и јас имам микро аденом на хипофизата , должината е о.7 а иначе над 1 мм мора да се оперира. Значи тоа се дијагнозира како тумор на хипофиза, меѓутоа болеста не е смртоносна, меѓутоа нетреба и да се батали.
    Јас имам проблем со циклусот, во рок од 1 ипол год се здебелив преку 20кг, постојано имам главоболки и низок притисок и имам лачење на пролактин. Значи има и др симптоми како поголема длакавост,потење и сл меѓутоа ги немам јас тие.
    Пијам терапија бромогрон или така некако се викаше меѓутоа од неа немам нешто големи подобрувања. Е сега сакав да ве прашам нешто, ми кажаа дека ако терапијата со апчиња не делува а големината на аденомот се зголеми , задолжително е операција или зрачење меѓутоа тоа било мнг опасно затоа што хипофизата се наоѓа кај центарот за вид и може да има компликациии со видот?
    Имам направено секакви испитувања , порано на почетокот големината беше 0.5 а сега е зголемена.
    Има некој кој има лично искуство со ваков проблем, на кој е направена операција?.... или сите сте примале само терапија...?
     
  19. SnowWhite8

    SnowWhite8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    1.275
    Допаѓања:
    1.620
    Пол:
    Женски
    Дали микроаденомот на хипофиза може да пречи на видот?
     
  20. SnowWhite8

    SnowWhite8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    1.275
    Допаѓања:
    1.620
    Пол:
    Женски
    А некој да одговори не би било лошо :)