1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Адисонова болест

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од majatrajkovic, 6 ноември 2013.

 1. majatrajkovic

  majatrajkovic Нов член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2013
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Дали некој е запознаен со болеста MORBUS ADDISONI, или Адисонова болест? Накратко, тоа е болест на надбубрежната жлезда, ретка генетска болест која најчесто ја имаат мажи. Се појавува на возраст од 25 до 45 години. Брат ми ја има оваа болест, и веќе состојбата му се влошува, односно доби атрофија на мускулите при што му е отежнат одот, дури и од ден на ден неможе да се движи. Во нашата држава има многу малку доктори кои слушнале или се запознаени со оваа болест, претпоставувам дека и заради тоа чекаме веќе подолг период за одговор дали постои лекување, односно ни кажаа дека постои а тоа е или со пресадување на коскена срж или пак со матични клетки, а трансплантацијата да се изврши во странство. За оваа болест има само една терапија а тоа се апчиња кортизон или пак дехидрокортизон. Брат ми ја пие веќе подолго време таа терапија меѓутоа неговата состојба од ден на ден се повеќе се влошува. На интернет нема многу информации за оваа болест, па доколку знаете нешто или пак можете да ми препорачате некој добар невролог или пак доктор кој се бави со генетски болести би ви била многу благодарна. Поздрав
   
 2. Nana19

  Nana19 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  2.141
  Допаѓања:
  2.751


  http://doktori.mk/element/view/4fb97e24 ... ova-bolest


  еве види го ова
   
 3. majatrajkovic

  majatrajkovic Нов член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2013
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Благодарам многу, но ова веќе се ми е познато, дали би знаете дали би било успешно доколку се изврши лекување со матични клетки? и како оди таа процедура дали ви е познато?
   
 4. Nana19

  Nana19 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  2.141
  Допаѓања:
  2.751

  za zal ne sum zapoznaena , no rasprasaj se po skopje, otidi vo sistina , remedika poskapo e no veruvam deka mozebi tie ke vi pomognat
   
 5. majatrajkovic

  majatrajkovic Нов член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2013
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  веќе чекаме одговор од ремедика... па да се надеваме на позитивно. фала многу