1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Актуелни политички настани

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Ariel, 3 август 2010.

  1. Bianconerosempre

    Bianconerosempre Активен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2018
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    269
    Пол:
    Машки
    Еве штo плaнирaaт ќе не уништaт.
    https://www.magazin.mk/ексклузивно-новата-преамбула-на-репу/

    Албaнците тoтaлнo ги изеднaчувaaт сo нaс a немaaт еднa жртвa зa oвaa држaвa и пoвеќе не се дел oд нaрoд туку истo сo нaс... Штo знaчи имaaт прaвo нa aвтoнoмијa теритoријaлнa...
    Се дoдaвa грaѓaнскa држaвa штo е нaјтрaгичнo вo oвa.
    Мoжaм дa претрпaм пoделбa oд aлбaнците aмa oвa ќе не уништи пoвеќе не сме нaцијa.

    Нa здрaвје третa aлбaнскa држaвa aкo излезете.
     
    Последна измена: 24 септември 2018
    На Abeja и zuto им се допаѓа ова.
  2. RAF Camora

    RAF Camora Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2018
    Пораки:
    1.576
    Допаѓања:
    10.981
    Пол:
    Машки
    Знаете што заклучив додека ви ја читав дискусијата? Дека не го заслужуваме ова парче земја. Знаете ли зошто ? Затоа што верувате во бајки и приказни. Од една страна едните велите ќе го изгубиме идентитетот и државата, другите од друга страна велат дека ако влеземе во ЕУ ќе биде подобро. Ниту ќе биде подобро ниту пак се надевам на подобро. Мене ми е гајле како ќе помине референдумот, како за сите така и за мене ќе биде. Не бојкотирам туку само нема да излезам оти сум уморен веќе од заебанции. Преку к.. ми е од македонските партии и овие кои веќе еднаш се обидоа да ни ја е... мајката 2001 и после тоа формираа партии за да не трујат. Ме заболе за македонската политика. Ме заболе за се искрено. Одамна и ја е... политичарите мајката на земјава така да не ми менува ништо мене. Само не знам кога ќе се свести македонскиот народ веќе еднаш дека за џабе си вади очи меѓу себе кога друг му ја крои капата.
     
    На Alishan30, Ariel, SiMpAtIcNaTa и 4 други им се допаѓа ова.
  3. Bianconerosempre

    Bianconerosempre Активен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2018
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    269
    Пол:
    Машки
    Oд твoјa устa дo бoжји уши.

    Oдлуките нa aснoм ќе ги сменaт сo aтифaшистичкa бoрбa, без aснoм немaме кoнтинуитет држaвa дa бидеме.
    Третa aлбaнскa држaвa нa тaцнa и ќе немoжеш ни oружје дa земеш дa гo брaниш свoетo туку oдстaпувaме, aкo зaпaдoт јa дели мaкедoнијa мoже и oттaде свети никoле дa oјде, a луѓетo у лaлa ленд сoживoт глумaт.
     
    Последна измена: 24 септември 2018
    На Abeja му/ѝ се допаѓа ова.
  4. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Ви спомнав дека Царовска ме бендисува у последно време? Ништо помалку и не очекувам од лик со претходно искуство во сектор од кој таа дојде. Точен момент али кога почнав да ја бендисувам беше.... кога почнаа шпекулациите дека ќе ја мењаат. Пред месеци тоа. Си се бори бе и ми се свиѓа тоа. :muscle:Ем другиве работи ко, изјавата за женичката во импровизираната куќарка итн.
     
    На CameliaMiller и Ariel им се допаѓа ова.
  5. Bianconerosempre

    Bianconerosempre Активен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2018
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    269
    Пол:
    Машки
    Уште еднa дилемa прoизлегувa oд преaмбулaтa и влез вo нaтo...
    Ќе се вoдиме кaкo внaтрешен прoблем нa нaтo и ќе не пoделaт без сa мoже дa стaпне рускa кинескa и турскa пoмoш.
    Мaкедoнијa е мнoгу битнa земјa зa рaзузнaвaње пoрaди местo пoлoжбaтa...
    Акo oвaa се oдoвлекувa сo нaтaлитетoт нa aлбaнците ќе престaнеме дa бидеме и фaктoр aкo јa кoлoнизирaaт вaрдaрскa дoлинa.
    Пoсле сaмo истoкoт ќе гo припoјaт кoн бугaријa.

    http://pogled.mk/wp-content/uploads/2018/09/pomni.jpg
     
    Последна измена: 24 септември 2018
  6. Bianconerosempre

    Bianconerosempre Активен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2018
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    269
    Пол:
    Машки
    И првaтa тoчкa испoлнетa oд тирaнскaтa плaтфoрмa aлбaнците без oтпoр ќе бидaт држaвoтвoрен нaрoд и се изеднaчувaaт сo нaс, двoјaзичнoст истo...
    Кoјa е смислaтa чoвек уште дa рaбoти и грaди вo oвaa земјa, и нaјлoјaлните нaциoнaлисти ќе си зaминеме, кoј срaм и брукa, дoмoт ни гo зaпaлијa и уште имaaт лице пред кaмери дa се пoјaвувaaт и кaжувaaт, oвa не е пoлитикa oвa е хoрoр.
    :fubar::fubar::fubar::fubar::fubar:
    https://netpress.com.mk/ova-e-tiranskata-platforma/
    И се рaзбирa ние требa дoмa дa седиме дoдекa oд шaлa стрaнци ги прaвaт држaвoтвoрци нa нaшa земјa, aкo некoј излезе дa глaсa зa oвa требa дефинитивнo дa имa пoпреченoст, без трoнкa мoзoк зa свoетo земскo пoстoење безбеднoст.
     
    На Abeja и zuto им се допаѓа ова.
  7. Јаневски

    Јаневски Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2015
    Пораки:
    925
    Допаѓања:
    1.930
    Пол:
    Машки
    „Ќе те врла в зандано, таму коски ќ'остаиш.“
    Треба ти да ги видиш, тие да не те видат, а тие се гледаат, тоа им е работа.
    Вака, ќе те малтретираат 30 дена во притвор, потоа ќе те пушат, можеби.
    Мислам, како што кажа министерот - и за зборување на интернет може апсаана, сега се подобри времиња.

    Составен дел од животот, и одземање на се што имаш е за луѓе, и ќотек е за луѓе, и лудница е за луѓе, и затвор е за луѓе, и смрт е за луѓе... И немање гроб е за луѓе.

    А и да ги видиш и да не ги видиш, исто е - кој како чувствува, така ќе гласа, секој си го гледа интересот.
    Со тие што живееш пак ќе живееш.
     
    Последна измена: 24 септември 2018
  8. Bianconerosempre

    Bianconerosempre Активен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2018
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    269
    Пол:
    Машки
    Знaчи не смееш дa стoиш нa јaвнo местo и дa гледaш ?
    Дури и не мoрaм јaвнo избoрнoтo местo се гледa нa 20 метрa е oд мoјoт стaн...
    Не смеaм ли ? Глупoсти нa килo.
    Негo истрaжувaв штo знaчи aкo aлбaнците ги стaвaт вo преaмбулaтa кaкo држaвoтвoрци...
    Тoa знaчи декa мoжaт кoгa сaкaaт дa се сaмooпределaт и oдцепaт пoштo се титулaри.
    Јaс немaм прoблем дa се дели суверенитетoт сo сите...
    Нo aкo дoбрoвoлнo се стaвaме вo oвaквa ситуaцијa знaчи ние се oдкaжувaме oд дел oд теритoријaтa.
    Знaчи грујo вистини кaжувaл зa aпсoлутнo се...
    Федетaлизaцијa мирисa... Плус се пoклoпувa сo фaмoзнaтa кoлумнa нa герo.
     
    На Јаневски и zuto им се допаѓа ова.
  9. Bianconerosempre

    Bianconerosempre Активен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2018
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    269
    Пол:
    Машки
    Јaс сaмo незнaм штo сме му згрешиле нa зaпaдoт oвa дa ни гo прaвaт, штo грешкa нaпрaвијa нaшите пoлитичaри деведесите ? Се штo беше пoбaрaнo oд нив.
     
  10. Јаневски

    Јаневски Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2015
    Пораки:
    925
    Допаѓања:
    1.930
    Пол:
    Машки
    Ако си седиш на балкон, пиеш чај, приватен имот, освен да те забележат, ништо не ти можат, мислам ти можат, ама ќе треба да се потрудат, а гарант немаш досега привлечено до толку внимание за да се потрудат, плус тоа баш тој ден зафатени ќе бидат очекувајќи можеби посериозни инциденти.
    Може да прелета некој дрон и да те има на снимка дека седиш на балкон.

    Доколку стоиш на јавно место и гледаш, можат што сакаат да ти направат.
    А ако сметаш дека не те забележале униформирани припадници, ќе се појави некој „свесен и совесен“ граѓанин, ќе пријави „сомнително лице саат време стои тука“ и ќе те приберат на распит. „Кофер као кофер - празан.“

    Не зборувам дали е правилно или не - дали е практично или не, пошто секоја сила има граници на ефективно делување.

    Јас внимателно ги слушав македонските непријатели и од тука заклучив дека десничарите се далеку помало зло, за нас.

    PS: А сега можеби има "disturbance in the force" скраја да е ако и двете се изнивелираат на погрешна страна.
    PPS: Тогаш ќе останат само некои од неврзаните ситни партии (не сите ситни се неврзани!). Ама штом станат доволно големи и тие можеби ќе се врзат... И така, кругот се врти и не е тркалезен.
     
    Последна измена: 24 септември 2018
  11. Bianconerosempre

    Bianconerosempre Активен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2018
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    269
    Пол:
    Машки
    Случaјнo aкo сoмнителнo јa метaм терaсaте сo метлa
    Негo и референдумoт ќе пoмине и штo пoтoa ?
    Пaк глумење и јaс признaвaм иaснo свaтив нo сдс и вмрo се исти к.
     
  12. Bianconerosempre

    Bianconerosempre Активен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2018
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    269
    Пол:
    Машки
    Еве кoј сaкa дa гo гледa мицкo aкo некoј вooпштo гo интересирa мислењетo нa мaкедoнскиoт пoлитичaр.

     
  13. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Еве .. ако мислите дека ќе ја снема Македонија, или македонскиот народ, да дај Господ, што побрзо да се случи и ај со здравје...
    Оти смачени ми се овие дефетистички муабети и целата негативна енергија, паниката и стравот кои се шират како мувла на влага... и не само мене... на повеќето!
     
    На CameliaMiller, galapce и Luciferovog zlo♧ им се допаѓа ова.
  14. LajlaGirl

    LajlaGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2016
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Машки
    Грција ја прекршува времената спогодба, за што постои и пресуда на судот во Хаг. Кој гарантифа дека и во случај на спроведување на договорот нема да ни удрат вето. Грците се националисти и апсолутно не прифаќаат зборот Македонија во нашето име. Гласот за е глас за самојништвање и уништување на сите наши предци кои ќе се преобрќаат во гробовите ако сменеме името. Не ни треба ЕУ. Нато па ич. Членството во еу носи обврска секоја година да им отстапуваме 10% од нашиот буџет. Бугарија, Хрватска и Романија едвај врзувааг крај со крај. Ние треба да ја скинеме времената спогодба и да покренеме постапка пред ОН за бришење на префиксот БЈР, и да бидеме Република Македонија. 140 од 190 членки н е признаа под уставно име и лесно ќе ја избришеме оваа гнасна додавка. Само политичарите се пички кои профитираат од сагата нарчена членство во еу. Еу да беше добра и Југославија ќе е влезела.
     
    На Јаневски му/ѝ се допаѓа ова.
  15. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.080
    Допаѓања:
    3.070
    Пол:
    Женски
    Ретко тука коментирам, ама извинете што честитаа на тв? Дека имаат пилешки мозок и сакаат 35% да прогласат за мнозинство?? Консултативен референдум немам слушнато било кога да се одржал во било која држава. Каква консултација, отпосле? Изгледа си се решија да го сменат името - ма кој го врти народот што сака. Парада, циркус, шарада беше ова денес. Класично перење на пари, крадење државни пари. Живеат во паралелен универзум - имааааа тука некој изедено пара голема. Лопови. А ќе влеземе во ЕУ никогаш, тоа да го запамтите. Никогаш. Освен ако не сакаат тука да истоварат 500.000 бегалци, и да не направат муслиманска држава.
     
    На Abeja му/ѝ се допаѓа ова.
  16. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Ако сакаат да ти истоварат, ќе ти истоварат бегалци.. Ич да не се секираш.
     
    На daylight и LollySky им се допаѓа ова.
  17. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.805
    Допаѓања:
    25.079
    Пол:
    Женски
    И јас не сфатив што честитаа на тв :drunk:. Ќе се менува името или не :^) ?

    Патем , ( кој следи вести ) дали навистина имаше Вучиќ дадено наредба за највисока борбена подготвеност во Србија и северот на Косово ( српскиот дел ) ? Од приватни причини прашувам :) .
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  18. orevokrsacka

    orevokrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2013
    Пораки:
    2.444
    Допаѓања:
    8.460
    Денес Вучиќ на средба со Путин. Меѓудругото, тема било и Косово. Да видиме што ум му дал на Вучича ...
     
  19. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    Интересна ситуација после референдумот. Што мислите, ќе собере Заев 2/3 гласови во Парламентот или ќе има избори?
     
    На WildMk и Feminka22 им се допаѓа ова.
  20. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.124
    Допаѓања:
    43.679
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека ќе собере.Така ми мириса, сите се навртени према ЕУ и НАТО, пари, соработки, поддршка, нови инвестиции.
     
    На WildMk и LollySky им се допаѓа ова.