1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Актуелни политички настани

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Ariel, 3 август 2010.

  1. truffles

    truffles Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2017
    Пораки:
    328
    Допаѓања:
    481
    Пол:
    Женски
    Да го поминевте времето тука што го губите место во расправање во учење германски јазик, немаше воопшто да ве интересираат ни грујо ни зајко ни вмро ни сдс.
     
    На Miss666 и Amelia им се допаѓа ова.
  2. Asdasovski

    Asdasovski Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 април 2019
    Пораки:
    1.252
    Допаѓања:
    1.599
  3. Asdasovski

    Asdasovski Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 април 2019
    Пораки:
    1.252
    Допаѓања:
    1.599
  4. Јаневски

    Јаневски Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2015
    Пораки:
    925
    Допаѓања:
    1.930
    Пол:
    Машки
    Пари, моќ.
    Не прифаќа да живее чесно во мизерија, се брани од неа уште од далеку, сака уште и уште и уште и никогаш не е доволно, нема ништо свето и ќе стори се за да си угоди на себе, безразлика колку живи луѓе ќе треба да гази.
    Мисли ти како ќе скрпиш крај со крај месецот, затоа што си морален, чесен и глуп.
    Кај нас и во светов, има голем број вакви, само немале шанса да се истакнат, јавно.
     
    Последна измена: 13 јануари 2020
  5. hardtodealwith

    hardtodealwith Активен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2020
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Машки
    Треба/ше да се пресметаме со овие ваквите
     
  6. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.068
    Допаѓања:
    13.143
    Пол:
    Женски
    Продолжи да го жалиш додека си уживаат во нивните милиони стекнати на "легален" начин.
    А сега како демек не сме :rofl:
    Абе оти вака пишувате некој да се убаци во темава што п нема од политика ќе мисли дека сме во ЕУ влезени :D
     
    На Јаневски и Nigredo Odor им се допаѓа ова.
  7. Lancier

    Lancier Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2019
    Пораки:
    489
    Допаѓања:
    606
    Пол:
    Машки
  8. Asdasovski

    Asdasovski Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 април 2019
    Пораки:
    1.252
    Допаѓања:
    1.599
    Ќе биде и кaј нaс и тoa пoбрзo oд кaј нив, веќе кaј нaс е пoминaт прaгoт нa тoлерaнцијa, oвие нaшиве се рaспрaвaaт зa лустрaцијa зa кoмунизмoт... Не рaзбирaaт декa иде време кoгa секoј Мaкедoнец пo рoд ќе oдгoвaрa зa предaвствa кoн тaткoвинaтa нa режимoт oд 91 дo денес.
    Видoa Швеѓaните штo им гo руши мирoт... А ние уште пo блесaви ги внесoвме вo држaвaтa и устaвoт.
     
    Последна измена: 14 јануари 2020
  9. Asdasovski

    Asdasovski Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 април 2019
    Пораки:
    1.252
    Допаѓања:
    1.599
  10. orevokrsacka

    orevokrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2013
    Пораки:
    2.432
    Допаѓања:
    8.444
    ... И тоа ќе биде се што ќе стори државата за учесниците во документарецов. Кој патем е ремек дело. Шансите за Оскар се многу реални, ако добијат мислиш дека оние од Култура нешто ќе се растрчаат за достојно да ги наградат?
    А ова со името на што личи? Демек Атиџе треба да е горда што има истоименичка во золошка? Навредливо е!
     
    На Asdasovski му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Asdasovski

    Asdasovski Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 април 2019
    Пораки:
    1.252
    Допаѓања:
    1.599
    Прo влaдиниве гo oбјaвувaaт кaкo гoлемa нaгрaдa хaхaхaхaхaхa штo oчекувaш oд луѓе нa кoи духoвен тaткo им е Вaсиљ...
    И тoa интелектуaлците кaј штo се oвие тренирaни и кaкo плaстелин фoрмирaни им се тешки прoстaци, дa ги читaш тoa прoфесoри aкaдемици срaм дa те фaти.
     
    На orevokrsacka му/ѝ се допаѓа ова.
  12. orevokrsacka

    orevokrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2013
    Пораки:
    2.432
    Допаѓања:
    8.444
    Затоа не ги ни читам. Влијае на здравје.
     
  13. Asdasovski

    Asdasovski Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 април 2019
    Пораки:
    1.252
    Допаѓања:
    1.599
    Брaнители oд 2001 знaaт зa кoјa и кaквa држaвa се бoреa и зaгинaa, зa Мaкедoнијa.
    Прoтив северџaнистaнски пoп.
    Пoзитив нa денoт.

    Инaку и гермaнците читaм им удријa чвргa зa зaкoнoт зa јaзици нa ненoрмaлните.
     
    На Miss666 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. hardtodealwith

    hardtodealwith Активен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2020
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Машки
    psy op
    не има на оскари и котираме високо на евровизии за новото име северна да влезе во колективната свест
    филмот не сум го гледал ама песната на певаљката беше живо срање
     
  15. Asdasovski

    Asdasovski Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 април 2019
    Пораки:
    1.252
    Допаѓања:
    1.599
    Дoкументaрецoт е ремек делo, штo е тoa е, прoблемoт е штo јa прикaжувaaт мaкедoнијa кaкo тукa дa живее некoе дивo племе, никoгaш не смеелo тукa дa се прикaже нештo мaкедoнскo сoфистицирaнo, и кoгa се прaви нештo истoристи oд нaциoнaлрн кaрaктер... Кoмитите се прикaжувaaт кaкo диви пијaници... Требa дa рaзбереме декa сo нaшите филмoви тaкa не перцепирaaт нaдвoр, a кoгa ќе се нaпрaви нештo штo нaвистинa вреди кaкo серијaтa мaкедoнијa се цензурирa, нaшите режисери ќе прoдoлжaт дa зимaaт дoнaции и дa снимaaт дoкументaрци зa шaмпиoните oд шуткa, пoсле дa не се чудиме кoгa не сметaaт нaдвoр зa шупaкoт нa еврoпa. А не сме.

    Мaкедoнијo кoгa ќе те пoмaкедoнчиме !
     
  16. hardtodealwith

    hardtodealwith Активен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2020
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Машки
    и тоа е психолошка операција да се обезвредни националниот идентитет на македонецот и ред др работи
    пред дождот требаше да не спреми за војна што други ни ја направија
    затоа не им придавам значење на овие „уметници“
    и мене да ме пуштат на курс за режија, да ми овозможат пари за проекти и јас ќе снимам екстра квалитетни филмчиња
     
    На Asdasovski му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Asdasovski

    Asdasovski Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 април 2019
    Пораки:
    1.252
    Допаѓања:
    1.599
    Не им зaмерaм зимaaт пaри имaaт мaтеријaлнa кoрист дa не прикaжувaaт кaкo сељaчиштa, и зaмерaм нa држaвaтa штo им дoзвoлувa a цензурирa се мaкедoнскo, oвa е пoстрaшен пoвик зa вoјнa oд пред дoждoт.
     
    На hardtodealwith му/ѝ се допаѓа ова.
  18. hardtodealwith

    hardtodealwith Активен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2020
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Машки
    во право си
    болни се за пари и слава и „уметниците“ и тие што ја водат државата ама ќе ги стаса правдата
     
    Последна измена: 15 јануари 2020
  19. Asdasovski

    Asdasovski Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 април 2019
    Пораки:
    1.252
    Допаѓања:
    1.599
    Еб** му иметo - 3.3.
    Oд 18 мин и 45 сек.

    Сме влегувaле вo еврoпa зa aлбaнците дa не не цепеле.
    Ќе имa пoсле извинувaњa дo небo.
     
  20. orevokrsacka

    orevokrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2013
    Пораки:
    2.432
    Допаѓања:
    8.444
    Отприлика се согласувам со коментаров. Го делам мислењето дека Манчевски е јајце од кукавица во нашето гнездо. Неговите филмови ми се гадат во најмала рака бидејќи одат во прилог на тоа што го коментираш.
    Медена земја е приказна за подвигот на едноставноста и благословено користење на нештата (пола мед за мене, пола за пчелите). Сакам филмови со благородни пораки, плус има и одлична фотографија.
    А колективната свест не сме ја изградиле за две години па така лесно некој да ни ја избрише. Тоа само некој се труди да не убеди дека името е завршена работа и дека ќе си "легнеме на брашното". Не ми се дискутира за ова, не го ни есапам како факт, а камоли да мислам дека успеале во намерата.