1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Албанки се мажат за Македонци, смислена албанизација или?

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Tanjamm, 29 септември 2013.

  1. Asparagus

    Asparagus Популарен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2013
    Пораки:
    1.017
    Допаѓања:
    7.747
    Пол:
    Женски

    А кој тебе ти гарантира дека ќе имале македонско национално чувство?
    Тие деца ќе растат со мајки Албанки, татковците им се по цел ден по ниви и стока, ќе зборуваат албански (јазикот не се вика за џабе мајчин ;)), ќе имаат дедо, баба братучеди, вујковци, тетки Албанци и што е најинтересно кога ќе им дојде времето за женење и самите ќе си земат (купат) Албанки за жени, понатаму и нивните деца исто така....многу е поголема шансата да се чувствуваат како Албанци, а дури и по некоја случајност да се сметаат за Македонци сигурно нема да земат пушка да се борат против Албанци!

    И да, оваа пракса на продавање албански невести е со политичка позадина и ќе има далекусежни последици, само ти Сашко и останатите слепци неспособни да си најдат жена не сте способни да го увидите тоа, за 100, 200 години низ селата македонски ќе се учи на албански, ќе шетаат луѓе со физионимија на продавач на цигари од Бит Пазар, луѓе кои и генетски и според национално чувство ќе бидат Албанци...понатаму следи сценарио Косово....ама битно е дека ти Сашко ќе си купиш невеста и ќе имаш кај да го пикаш курето, тоа што тоа куре ќе произведува Албанци не е битно!

    Вие со цел памет мислите дека не можат да ги промажат тие невести по Албанци низ дијаспората, каде би имале многу подобар живот?
    Си имаат Албанците агенда и си работат на неа, ама од човек што не е способен да си најде жена па мора да купува, не може да се очекува да го разбере тоа!
     
    На Tanjamm и anaja1 им се допаѓа ова.
  2. Sashko1992

    Sashko1992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2016
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    1.523
    Пол:
    Машки
    Mе насмеа еј :D, од кај заклучи дека јас ќе купувам невеста од Албанија??
    Значи вака сега да ти објаснам убаво, тие деца ќе растат со мајки Албанки ама и со татковци Македонци, а ќе работат по ниви и ќе чуваат стока и мајките а не само татковците, меѓу другото тие жени се доведени затоа што Македонките не сакаат да работат и да живеат на село, ми имаат кажувано дека овие жени чуваат стока и работат заедно со мажите, што е и нормално.
    Инаку најголем број од Албанките кои доаѓаат после одредено време го научуваат Македнскиот јазик и во овие семејства се зборува на Македонски.
    Децата ја прифаќаат верата на таткото и имаат христијански имиња, растат во средина со Македонско население, затоа што овие жени најчесто доаѓаат во Источна Македонија, исто така се образуваат на Македонски јазик, така да шансите тие да бидат Албанци се невозможни.
    Точно дека тие деца ќе имаат дедо, баба, братучеди, тетки Албанки ама сите тие ќе бидат во Албанија и најверојатно ќе ги гледаат еднаш годишно а можеби и поретко.
    Еве напишав претходно дека имам другар чиј прв братучед има мајка Албанка од Албанија ама не е купена, и тој ми има кажуавано дека братучед му воопшто не ги сакал Албанците, дури и ги нарекувал Шиптари, а живее во средина со мнозинство Албанско население.
    Инаку дали ќе се учи на Албански за 100-200 години, не зависи од тоа ако 200-300 Албанки за една година дојдат во Македонија туку од други фактори. Политичка позадина имаше со населувањето на Албанци од Косово во Македонија во периодот од 1960-2000, и затоа Албанците од Липково, Арачиново, и во некои делови од Тетово не зборуваат Македонски, него причају на српском.
    Е сега ако сакаме ова да биде држава во која Македонците ќе бидат мнозинство, мора да ја подобриме демографската слика, и да има што помалку иселувања, значи ако продолжи трендот во едно македонско семејство да има по 2 деца, а во Албанските по 3 или повеќе, тогаш се тек на време Македонците ќе бидат се помалку а Албанците се повеќе, и за 200-300 години како Србите што го изгубија Косово, така и Македонците ќе ја изгубат Македонија, само што Србите се уште ја имаат Србија и Република Српска, а ние тогаш ќе немаме ништо.
     
    Последна измена: 10 август 2016
  3. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.528
    Допаѓања:
    7.421
    Пол:
    Женски
    Мене ме плаши оваа појава:(
     
    На mareane, Tanjamm, Rama и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. RumShtangla

    RumShtangla Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2015
    Пораки:
    789
    Допаѓања:
    1.421
    Пол:
    Женски
    Е овака. Имам комшија Македонец има Албанка за жена. Од негово искуство човекот вика да посакав ваква жена немаше да најдам. Комшијава има 40 а она 20,колку мене. Знае чисто македонски,некој од страна да ја слуша не би рекол дека е Албанка.Е сеа девојчево признава вика и ми се допадна и не пошто е постар 20год но вика подобро да дојдам тука отколку таму па да не видам бел свет. Јас мислам дека причина што повеќе Албанки се мажат за Македонци е тоа што барем тука можат да живеат нормално за разлика од таму. А тоа дека таткото ја продал па сеа боже мој, знаеме дека скоро кај сите Албанци таков е обичајот. Несакам да се надоврзувам на претходните коментари изнесувам само свој став и мислење. А и да не забораам добри муабетчики за кафе се (зависи кои ):rofl:
     
  5. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.528
    Допаѓања:
    7.421
    Пол:
    Женски
    A каде живеат?
     
  6. RumShtangla

    RumShtangla Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2015
    Пораки:
    789
    Допаѓања:
    1.421
    Пол:
    Женски
    Ако прашуваш за девојчево од Пустец била,а инаку комшијава е од Тетово
     
  7. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.528
    Допаѓања:
    7.421
    Пол:
    Женски
    Прашувам затоа што гледав една емисија на тв.снимена баш за нашите што зимаа жени од Албанија,и тие веќе не доаѓале ако немале купатило.Емисијата беше за по селата,не ми текнува баш за кое село беше.
    А од Пустец се Македонци:D
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  8. RumShtangla

    RumShtangla Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2015
    Пораки:
    789
    Допаѓања:
    1.421
    Пол:
    Женски
    Да но и од др места од Албанија доаѓаат,има и тоа бабами кај што живее во село,сиромашни се луѓето но човекот зема албанка млада.Абе секаде различно
    Ај види у сонови умрев:whew:
     
  9. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.064
    Допаѓања:
    11.205
    Дете од татко Македонец и мајка Албанка нема да биде посакувано за партнер кога ќе порасне, Така да ќе мора тие деца меѓу себе да се земаат што се од такви мешани бракови или со овдешниве Албанци ќе се земаат. Кој ќе забрани, таткото ли што ќе е постар од мајката 20 години и што ќе почине, па имотот ќе го остави на Албанка. Инаку не е точно дека ќе ги гледа еднаш годишно роднините од Албанија затоа што тие сега доаѓаат по неколку патиш годишно цела сурија. Мој другар вели „Вујко ми се ожени со Албанка, ама како со цела фамилија да се ожени, нон стоп се тука“.
     
    На mareane и anaja1 им се допаѓа ова.
  10. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.528
    Допаѓања:
    7.421
    Пол:
    Женски
    Да,така е,ама имам еден пример,кај што Македонка е во брак со Турчин,имаат два сина и они се женети за Македонки.Нивните деца имаат Македонски имиња.
    Постариот син го ожени синот,и тој зема Македонка.
    Што значи се мењаат работите,од генерација ва генерација.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Sashko1992

    Sashko1992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2016
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    1.523
    Пол:
    Машки
    Па не би рекол дека нема да биде посакувано, ваквите бракови се по неколку во секое село, и не е можно сите деца да се земаат меѓу себе, а со овдешните Албанци ќе бидат различна етничка припадност, бидејќи тие деца ќе се декларираат како Македонци (објаснив погоре од кои причини), а и ќе бидат различна вера, исто така незнам колку ќе имаат контакт со нив бидејќи овие бракови во најголем дел се во Источна Македонија а таму не живеат Албанци, а за гледањето зависи, некои може и почесто доаѓаат во посета ама тоа не верувам дека тоа ќе промени нешто кај децата. Инаку јас немам проблем за земам некоја за жена која потекнува од ваков брак, и незнам зошто воопшто некој би имал проблем :^).
     
    Последна измена: 13 август 2016
  12. mode-kristina

    mode-kristina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2014
    Пораки:
    1.155
    Допаѓања:
    4.089
    Пол:
    Женски
    Тие што се од Мала Преспа и Голо Брдо не се Албанки да се разбереме. Мајка ми е од едно село во Мала Преспа. Цела Мала Преспа ја имам шетано,поточно сите 9 села во Мала Преспа што влегуваат во општина Пустец и можам да кажам дека нема Албанци. Мајка ми со овдешните Албанци не зборува албански. Кога одам кај роднините во Бутел на поседок,ми вика да се пазам од Албанците. Дури и таа ги нарекува Шиптари. А и за некоја што е навистина Албанка од Албанија не е баш така како што претставил некој погоре.
     
    На Sesil му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.856
    Допаѓања:
    133.160
    Пол:
    Женски
    не ги продава никој, само им договара брак, доброволно се мажат ако им се бендиса младоженецот и условите кои ги нуди, парите не одат кај неа или фамилијата туку се за ,,стројникот,,, за услугата и патните трошкови.

    Инаку познавам од тие Албанки, ептен фина е жената, секогаш со осмех на лицето, нејзините сестри исто биле мажени овде. Католик е инаку, и рече дека претежно се католички тие што се овде мажени. Како причина рече недостаток на мажи во нивниот крај, оти претежно биле отидени на печалба и ретко некој се вракал, у глобала за странкињи биле женети нивните. Соодносот жени - мажи бил 70-30 одприлика па морале вака да се мажат.
     
  14. Zeynep

    Zeynep Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    1.100
    Пол:
    Женски
    што се не изначитав :D
     
  15. Bulgarian

    Bulgarian Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2015
    Пораки:
    587
    Допаѓања:
    747
    Пол:
    Машки
    Никаква позадина нема во тоа.Туку се работи за неможност на мажи да си најдат македонки и се нафаќаат на полесен начин.Бидејќи во Албанија има многу жени кои неможат да се мажат.
     
    На baba Rada и meckicka им се допаѓа ова.
  16. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.579
    Допаѓања:
    33.997
    Чекајте другари!

    ,, Се тоа се мушки курви, што ја предадоа Маќедонштината. Треба за таквото да се обесат! Мене некој таков да ми е брат има од весник да се откажам од него, цела фамилија има да го заборавиме, па нека иде он со невестата нека крши глава. Како не име срам бе, што ни аправија Албанците 2001 година, им се плукнам на племето. Тоа све треба да се убие...,,
    Ама нели за мажи се работи, па не е битно...

    Инаку, си купуваат Албанки оти жените од нивно село отишле у бољи живот. И пред да ги окривите жените сеа оти као демек госпоѓи сакале да бидат, Државата е крива. Да идам ја од утро до мрак на нива, да гледам френки и чушки, да ги продадам гага, па да немам пари од друг френки и чушки да купам, мало морген ! Да немам струја, канализација, пат, школото Бога иза нога да биде, па децата да ми е страв волци да не ми ги изедат у 21 век?!
    А па и Албанкиве путер жени, како ќе им свирнеш, така ќе играат. Совршени жени. Затоа и господа од град си купуваат. Јес да првите 5 години со мимики се објаснувате, али битно не ти мрчи по цели денови, си седи и си трае.

    И за каква смислена Албанизација правите муабет, ве молам?!
    Државата е неспособна основни услови за живот да овозможи, за населението да не мигрира и емигрира. Економијата ја фокусира во две - три урбани точки, а земјоделието го ,, помага ,, со тоа што зајмува пари и ги дава гага на земјоделците како демек субвенции, а уствари не и е гајле ,а и не е способна да воведе реална наплата на трудот. Ама вие битно очи вадете си додека они лебот од уста на децата ваши го земаат...

    До толку не не бива, што за нас не важи ни ,, прост народ, јака држава ,,.
     
    На Tanjamm и Bojana.20 им се допаѓа ова.
  17. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.940
    Допаѓања:
    50.023
    Пол:
    Женски
    Тоа веќе модерно стана да се купуваат албанки. Има многу стари ергени во селата сакаат да си имаат жена, деца и купуваат албанки. Кај нас ги има доста, пред некој ден слушнав како некој маж постар требало да се ожене со некоја македонка, ама тој фино лепо оставе ја и си земе албанка, а таа чекала прилика се омажила за него и му земала се пари, злато и избегала.
     
  18. QueenP

    QueenP Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2016
    Пораки:
    706
    Допаѓања:
    5.229
    Пол:
    Женски
    Во близина кај што живеам јас во едно село има 20 30 Албанки, сите имаат по 2 3 деца и сега се бунат сакат албанско училиште да се отвори за нивните деца.Имам разговарано со неколку од нив и си бараат свое право.Ергените паселе кози кога требало да женат и им текнало на 50 години да се женат па нормално дека албанки ке носат,сигурно нивните деца нема да бидат прифатени како македонци кога се мешани и тие ке си бараат албанки и ете ти албанизација со мирна глава.
     
    На Tanjamm и meckicka им се допаѓа ова.
  19. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.574
    Допаѓања:
    155.661
    Пол:
    Женски
    Од селото кај мајка ми има многу вакви бракови и ако не се лажам има и „ценовник“ со девојките. Крајно нехумано према мене и понижувачки ама секој со среќата. :| Ама како и да е, секој има некоја корист од ова, претпоставувам.
     
    На Tanjamm и Gosh им се допаѓа ова.
  20. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Навистина не гледам причина на оваа тема да навредуваш и тоа за некои луге кои сакаат да имаат другар поред себе, за некои душички кои не сакаат да остарат сами, за некои кои сакаат да имаат пород па се приморани од пуста желба да си бараат жена од Пустец.
    Имам неколку познати кои имаат земено жена(купено)и верувајте дека нивната среќа не можам да ја опишам. Едниот маж беше на 5о годишна возраст и живееше со стара и многу болна мајка која препека од желба да си види внуче од синот и да биде оженет па како што велеше таа-на раат да си одела од овој живот.
    Пресреќна беше кога синот се ожени со Албанката, навистина вредна жена, го научи нашиот јазик, остана бремена но на голема жалост поради некои проблеми во бременоста го побаци. Тагата беше преголема, уште еве и сега ме облеваат тажни емоции..незнам дали ке имаат уште една шанса..
    Забегав со моабетот, поентата ми е дека го оправдувам секој маж, ТОА Е МАЖ и не е курва како велиш кој не сака да биде осамен и скоро сите тие бракови се срекни.
     
    На Bulgarian, turist и MilaP им се допаѓа ова.