1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Алергии

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од ivana55, 16 ноември 2013.

  1. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.635
    Допаѓања:
    4.456
    Пол:
    Женски
    a каде е точно ова со 80 ден ? Јас кај и да прашав се беа над 1000 и курур ден , и тоа поделени на табели
     
  2. annii

    annii Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2010
    Пораки:
    3.328
    Допаѓања:
    5.841
    Како бе луѓе 4000 ден.? Тоа приватно или?
    Во Медицина на трудот за алерго тест земаат мислам дека 100 ден / 200 ден.
    А како да проверам на кои антибиотици сум алергична? Преку каков тест се испитува тоа?
    Ми правеа кожен тест, таму ми кажаа само габи, а се констатираше сеа дека сум и на антибиотици, бидејќи имам реакција од кога пијам.
    Едит: Грешка сум се изразила. Ми најдоа само дека сум алергична на габи кои се собирале во прашина, а за друго не ми кажаа. А, со матичната кога се консултирав ми запиша само во картонот дека сум алергична на амоксиклав, а сега од кој и да се напијам, имам реакција. Цитерал или исто капсули имаше, не можам да пијам.
     
  3. Antolinaa

    Antolinaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    2.791
    Допаѓања:
    17.756
    ^ Ани, кога јас правев на детска клиника алерго тест, платив по 300 ден. од алерген. Консултирај се со матичен кои алергени да ги тестираш.
     
    На annii му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.047
    Пол:
    Женски
    Дали има некој со ваков проблем,какви алерго тестови имате правено , каква терапија примате и дали може да препорачате некој добар пулмоалерголог?
     
  5. s1a1n1d1r1a1

    s1a1n1d1r1a1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    1.685
    Допаѓања:
    14.358
    Пол:
    Женски
    Дали некој може да ми ги кажи симптомите на алергии сега што се актуелни- на полен итн...?

    Прво очите ми се надвор од контрола. Ме чешаат, печат и болат внатре, и ми се многу осетливи на светло.
    Од носот ми течи вода буквално. Не е секрет туку водлесто.
    Грлото ме греби, а не сум болна.
    И последно ми се суши душникот некако се обидувам да кашлам ама не ми се кашла. Не знам дали ова се симптоми на алергии оти на тоа ми текна мене.
     
  6. Jean-Baptiste

    Jean-Baptiste Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2013
    Пораки:
    354
    Допаѓања:
    2.867
    Пол:
    Машки
    Кување не спомна.
    Тоа се тие симптоми.Иди на матичен и побарајте упат за алерго тест.
    Не е комплицирано.
     
  7. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.601
    Пол:
    Женски
    Неможе матичен директно на алерго да ја прати освен ако не оди приватно.Мора прво кај пулмолог или пнеумофтизиолог па истиот да ја прати во лаб на алерго
     
  8. Jean-Baptiste

    Jean-Baptiste Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2013
    Пораки:
    354
    Допаѓања:
    2.867
    Пол:
    Машки
    Па мене директно ми препишаа за алерго во медицина на трудот или како и да се викаше во чаир што е.
     
  9. dalinda1

    dalinda1 Активен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2013
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    Здрави девојки сакам да прашам нешто, веќе 1 година имам проблем со потекување на капаците на очите значи ми потекува и ми се покрива цело око како да немам капак, испитав синуси неми беше ништо, испитав бубрези излезе имам камен песок ама пиев се ми помина а со очите ништо останаа исти, после испитав алергија и алергична сум на многу работи но сеуште немам најдено добар лек пиев лекот даселта ама некако не мипомогна е сега ако некој знае да ми помогне и дали слушнал од што друго може да ми потекуваат? фала однапред
     
  10. КикиМаус

    КикиМаус Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2016
    Пораки:
    2.135
    Допаѓања:
    17.716
    Јас ја имам истата алергија.
    Што лекарства ти препишаа ?
     
  11. medena123

    medena123 Активен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2017
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    76
    Пол:
    Женски
    Луѓе да не знаете во Јане Сандански колку чини алерго тест со упат? Итно ми треба да знам кплку пари да си земам
     
  12. st2007

    st2007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2014
    Пораки:
    315
    Допаѓања:
    797
    Пол:
    Женски
    Може ли некој да ми каже како прават алерго тестови? Не сум правела до сега, па малку ми е страв. Боцкаат ли? И колку чини отприлика?
     
  13. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.007
    Пол:
    Женски
    На раката од внатрешната страна боцкаат мали иглички и по една капка од некоја течност ставаат. Обично пецка само малку, ништо страшно.
     
    На st2007 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. blackwave

    blackwave Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2014
    Пораки:
    483
    Допаѓања:
    1.815
    Пол:
    Женски
    Преку крв се прават по ново, ако не се лажам, зависи каков алерготест. Мене ми земаа крв само, од 500 до 800 денари беше на државно, ич не памтам.
     
    На st2007 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  15. MarijaMaki

    MarijaMaki Нов член

    Се зачлени на:
    8 декември 2018
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво :) сакам да ве прашам дали сте имале алергиски реакции од детергент за перење алишта или омекнувач? Пред една недела купив омекнувач коколино, и ми се појави кожна реакција предпоставам дека е од него.
     
  16. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.791
    Допаѓања:
    8.848
    Пол:
    Женски
    Да си прашам и јас, мајка ми веќе една година околу очи исфрла црвени брумки што ја чешаат. Да напоменам од шминка не е. Матичниот и вели ништо страшно ке помине, ама не поминува ставаше една маст, беше и кај двајца кожни Др едниот маст и даде а другиот сосема несоодветна крема за проблемот, крема за брчки Еуцерин. Се повлечат некое време и пак се појават. Можеби на сонце е алергична ама ниеден доктор не го утврди тоа, предложете ми некој добар кожен доктор, може и приватен.
     
  17. Ruza.Ruzica

    Ruza.Ruzica Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    197
    Допаѓања:
    24
    Здраво да прашам дали некој правел алерго тест во авицена лабораторија јас сеуште имам алергија но не пијам веќе лекови дали ке можам да направам алерго тест иако сеуште имам алергија?
     
  18. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    нормално.
     
  19. Ruza.Ruzica

    Ruza.Ruzica Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    197
    Допаѓања:
    24
    Прашувам затоа што секаде ми кажаа дека мора прво да ми помине алергијата само во авицена викаат не ..дали вие сте правеле ако можете споделете искуство?
     
  20. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    влијае само на имуноглобулините. Ќе ги покаже повисоки. А нема врска со типот на храна од која си алергична како и да е ќе покаже..не сум правела. Знам од книга.