1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Алергии

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од ivana55, 16 ноември 2013.

  1. Whynot

    Whynot Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2020
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Алергична сум на полен,трева,домашна прашина,мед,јагоди и така со ред освен што ме чешаат раце,очи најголем проблем ми е шлајм дење ноќе постојано. Одев на пулмологија па козле и каде не. Од лекови и спрејови имам пробано буквално се ништо не ми помпгна за шлајмот. Дојагнозатс ми е алериска астма т.е немам проблем со дишење туку единствено постојан шлајм. Ме советуваа систина имунотерапија не што е скапа туку не даваат сигурност дали организмот ке реагира. Има ли некој искуство со имунотерапија или било што за ваков проблем?
     
    На cavalli му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Dana31

    Dana31 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2019
    Пораки:
    317
    Допаѓања:
    1.601
    Пол:
    Женски
    Здраво
    Сакам да ве замолам за препорака на добар Др. алерголог. Мајка ми ја следеа на клиника ама поради ситуацијава сега е невозможно да се добие термин кај добар Др. Препорака за некој во приватните болници или што има своја ординација? Благодарам
     
  3. fina erika

    fina erika Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2017
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    11.518
    Пол:
    Женски
    Може да е ларингитно или е слип апнеа
     
  4. Anita Nikoloska

    Anita Nikoloska Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2021
    Пораки:
    378
    Допаѓања:
    496
    Пол:
    Женски
    Со внатрешна алергија се борам веќе 6 години имам на домашна прашина, хистамин,глутен, хемикалии,полен и волна пијам цетиризин и по потреба амнофилин, флексоназе, флексотиде, и Вентолин инхалации со инхалатор.Овие ми се препишани од дрГоце Бузалково во Јасеново (Велес).
    Поздрав и убав ден.
     
  5. cavalli

    cavalli Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2016
    Пораки:
    654
    Допаѓања:
    1.612
    Пол:
    Женски
    Моја препорака, дека се мачам со ова, пробај со посебна исхрана која помага да го исфрлиш слузот од твојот организам преку измет за да не мораш да се давиш во шлајмови.
    Истата мака ја мачев, уште каков лек не пробав, ништо не ми помогна освен здрав начин на исхрана, отидов кај нутриционист и ми направи начин на исхрана за да можам по лесно да го исфрлам слузот, еве веќе 2 месеци ја терам и навистина помага.
     
  6. Stasha77

    Stasha77 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2017
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Дали Ви помогна терапијата и јас бев во Ремедика пред 1 месец, но докторот Оровчанец не работел со ситуацијава па бев кај доктор Весна ја примам истата терапија аериус ама нема подобрување, јас имам оток на јазичниот крајник, не знам веќе што да правам и со оглед на ситуацијава, сето ова психички ме уништи.
    Поздрав.
     
  7. PEPCE

    PEPCE Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2015
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    Здраво, дали знае некој колку чини алерго тест во Велес? Ве ѓмолам ако може одговор ☺️
     
    На Anita Nikoloska му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Anita Nikoloska

    Anita Nikoloska Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2021
    Пораки:
    378
    Допаѓања:
    496
    Пол:
    Женски
    За во која болница.
    Јас имам правено и сеуште правам во болница за белодробни заболувања и туберкулоза во Јасеново околу 2000 ден се.
    Ако сум од Скопје, одам во Јасеново.
     
  9. Ivonce3bonbonce

    Ivonce3bonbonce Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2019
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Женски
    Дали детектиран ИгЕ кон специфичен алерген на алерготест подразбира дека постои алергија?
     
    На Anita Nikoloska му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Little_girl

    Little_girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2015
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    96
    Пол:
    Женски
    Здраво, ми треба добар алерголог во Скопје за алергија од полен и прашина. Ви благодарам
     
    На Anita Nikoloska му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Little_girl

    Little_girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2015
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    96
    Пол:
    Женски
    Здраво, ми треба добар алерголог во Скопје за алергија од полен и прашина. Ви благодарам
     
    На Anita Nikoloska му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Anita Nikoloska

    Anita Nikoloska Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2021
    Пораки:
    378
    Допаѓања:
    496
    Пол:
    Женски
    Др Соња во Козле или Др Сашо во Чаир.
     
  13. Little_girl

    Little_girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2015
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    96
    Пол:
    Женски
    Fala
     
    На Anita Nikoloska му/ѝ се допаѓа ова.
  14. fina erika

    fina erika Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2017
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    11.518
    Пол:
    Женски
    Здраво јас одам кај Доктор Драган МИјакоски во Институт за медицина на трудот Чаир и сум презадоволна само барај да ти испитаат Алергени преку крв а не со кожен тест кај мене кожниот тњст не покажа ништо а преку крв на многу алергени.
     
    На prashinka, Anita Nikoloska, tina2018 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. Little_girl

    Little_girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2015
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    96
    Пол:
    Женски
    Супер, многу ми значи ова. Фала ти
     
  16. BubeMel.Mateo

    BubeMel.Mateo Активен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2021
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Zdravo mi treba sovet za alergija na detergenti bebeto e 10 ipol m.mu se pojavi osip sitni mozolcinja na teloto is0adna algicen na prasok i dr. detergenti za perenje ni dade maticnata Aerius surup ni dade 3 nedeli da pieme ispivme dozata pak ni rece uste 1 surup da ispieme nekoja majka iskustvo dali imala vakvo?dali ke iscezni alergijata ...
     
    На Anita Nikoloska му/ѝ се допаѓа ова.
  17. FroggyLover

    FroggyLover Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2021
    Пораки:
    242
    Допаѓања:
    163
    Пол:
    Женски
    Искуство со летизен? Периодов кашлам МНОГУ, ко од нова година до сега. Матичната вели сум имала некоја алергија и ми кажа летизен да пијам. Колку помагаат? И' зборев да направам тест за алергии пак (последниот беше пред 3 год мислам) ама ми рече дека најверојатно се истите работи но и дека никогаш нема да знаеме на што се' имаме алергии.
     
  18. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.747
    Допаѓања:
    8.758
    Пол:
    Женски
    Каде на приватно испитувате алергија?
    Јас имам оток на носните ноздри, најверојатно ми се алергија, затоа и се воспалуваат синусите, со терапија се намалува отокот ама пак ми пречи и ми предизвикува затнат нос, главоболки, слуз во грло, чешање на грло. Што треба да испитам поточно, каде да се обратам?
    Гледам во Авицена ама секој панел има различно испитување баш она јас на што се сомневам млечни производи, глутен или зајакот дома што го чувам, друго не знам од што би можело, ах и јатки што јадам секој ден :doh:
    Каде на друго место ова ке ми биде опфатено, државно како е, може и приватно некаде, само да не мора 150 евра пак да лупнам за тестови.
     
  19. _feminka_

    _feminka_ Активен член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2021
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    46
    Пол:
    Женски
    ^ Оди на ОРЛ прво ако има потреба ќе те упати за алерготест, дали нутритивен или респираторен.
     
    Последна измена: 22 март 2022
    На anggell му/ѝ се допаѓа ова.
  20. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.747
    Допаѓања:
    8.758
    Пол:
    Женски
    Бев веќе, не ми спомна ништо за алерго тест, намален ми е отокот, ама уште имам. Уште некој ден имам од капките за ставање, да исчезне отокот скрос, ама еве денес пак бев со главоболка, нос затнат, носната коска ме боли, слуз ми се слева низ грло, вака ми е веќе месец дена, само што не е како првите две недели, ама денес како пак да ми се воспали носната ноздра, си ја чувствувам кога дишам како да отекува. Така прв пат и почувствував дека не ми се во ред синусите.
    Ќе почекам уште некој ден, ако не пак ќе му се нацртам во ординација, веќе срам ме фаќа (facepalm)