Алергични на дерматофагоиди (домашна прашина)

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од lovely-girl, 17 март 2014.

  1. lovely-girl

    lovely-girl Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2010
    Пораки:
    617
    Допаѓања:
    653
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, ја отварам темава со цел да ми кажете како вие што сте алергични се заштитувате со овој вид на алергија . Јас сум веке подолго време алергична на овој вид на прашина, но залудно е со се што се заштитував. Имам посебна постелнина од Дормео ( кебе, перница, чаршав.. се тоа ) но повторно и повторно алергијата излегува, и навистина е грозна, чеша, не остава да заспиеш на мира навечер. Имав период кога не ми излегуваше, се имаше повлечено , но сега ете ја повторно ме јаде, пијам и таблети за алергија се мачкам и кремови но се е залудно . Откако ја одимав оваа алергија кожата ми стана 100 % подруга, и по осетлива.
    Навистина ве замолувам доколку имате вие ваква алергија, или некој ваш пријател да прашате со што се заштитил, и како се излечил ( ако се излечил ) , нема што не пробав ама се е џабе, а вака повеќе неможам да продолжам..... Фала ви за советите предвреме на сите, убав ден :) .
     
  2. Cvetetto

    Cvetetto Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2011
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    1.891
    Пол:
    Женски
    Јас сум алергична на домашна прашина.. :| . Некогаш навечер станувам од спиење и одам на тарса на свеж воздух,но е залудно. Често се гушам. Тоа веќе го имам 6-7 год :( .
    Морам да одам ,нареден пат ќе дополнам :)
     
  3. SexyGirl2

    SexyGirl2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2017
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    454
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki, skoro mi otkrija alergija na domasna prasina. Kivav i nosot non stop zatnat. Mi dadoa terapija 20 tableti i sprej. Gi ispiv tabletite i mi bese malku podobro. Oteznato mi e disenjeto, osobeno navecer. Duri krevam panika i psiha me mava deka ke se ugusam. Imam napad na panika. Pomos, nekoj dali znae nekoj lek kako da si ja olesnam makata IMG_20180729_012350_602.jpg IMG_20180729_012350_602.jpg
     
  4. Викичка123

    Викичка123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2018
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    38
    Пол:
    Женски
    Zdravo decki,eve i jas sum edna od tie sto e alergicna na domasna prasina simptomite kaj mene se ( tecenje na nos i postojano kaslanje so slajmovi) i jas isto kako i vas si gi pijam loratadin i fleksonaza i nikakov efekt nema od lekovive , pa eve da vi kazam deka konecno najdov lek i se spasiv od ova kaslanje bez prestan o tecenje na nos a lekot e na prirodna baza nema nesakani dejstva ( GUSKINA MAST) se zema po edna mala lazicka nasabajle i vecer
    Probajte provereno e i deluva 100%