1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Алергични на дерматофагоиди (домашна прашина)

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од lovely-girl, 17 март 2014.

 1. lovely-girl

  lovely-girl Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2010
  Пораки:
  617
  Допаѓања:
  653
  Пол:
  Женски
  Здраво девојки, ја отварам темава со цел да ми кажете како вие што сте алергични се заштитувате со овој вид на алергија . Јас сум веке подолго време алергична на овој вид на прашина, но залудно е со се што се заштитував. Имам посебна постелнина од Дормео ( кебе, перница, чаршав.. се тоа ) но повторно и повторно алергијата излегува, и навистина е грозна, чеша, не остава да заспиеш на мира навечер. Имав период кога не ми излегуваше, се имаше повлечено , но сега ете ја повторно ме јаде, пијам и таблети за алергија се мачкам и кремови но се е залудно . Откако ја одимав оваа алергија кожата ми стана 100 % подруга, и по осетлива.
  Навистина ве замолувам доколку имате вие ваква алергија, или некој ваш пријател да прашате со што се заштитил, и како се излечил ( ако се излечил ) , нема што не пробав ама се е џабе, а вака повеќе неможам да продолжам..... Фала ви за советите предвреме на сите, убав ден :) .
   
 2. Cvetetto

  Cvetetto Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2011
  Пораки:
  2.834
  Допаѓања:
  1.890
  Пол:
  Женски
  Јас сум алергична на домашна прашина.. :| . Некогаш навечер станувам од спиење и одам на тарса на свеж воздух,но е залудно. Често се гушам. Тоа веќе го имам 6-7 год :( .
  Морам да одам ,нареден пат ќе дополнам :)
   
 3. SexyGirl2

  SexyGirl2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2017
  Пораки:
  200
  Допаѓања:
  454
  Пол:
  Женски
  Zdravo devojki, skoro mi otkrija alergija na domasna prasina. Kivav i nosot non stop zatnat. Mi dadoa terapija 20 tableti i sprej. Gi ispiv tabletite i mi bese malku podobro. Oteznato mi e disenjeto, osobeno navecer. Duri krevam panika i psiha me mava deka ke se ugusam. Imam napad na panika. Pomos, nekoj dali znae nekoj lek kako da si ja olesnam makata IMG_20180729_012350_602.jpg IMG_20180729_012350_602.jpg
   
 4. Викичка123

  Викичка123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2018
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  38
  Пол:
  Женски
  Zdravo decki,eve i jas sum edna od tie sto e alergicna na domasna prasina simptomite kaj mene se ( tecenje na nos i postojano kaslanje so slajmovi) i jas isto kako i vas si gi pijam loratadin i fleksonaza i nikakov efekt nema od lekovive , pa eve da vi kazam deka konecno najdov lek i se spasiv od ova kaslanje bez prestan o tecenje na nos a lekot e na prirodna baza nema nesakani dejstva ( GUSKINA MAST) se zema po edna mala lazicka nasabajle i vecer
  Probajte provereno e i deluva 100%