1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Алкохолизам и лекување

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од nokia, 1 јануари 2011.

  1. nokia

    nokia Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2010
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    3
    има ли некој да знае лек за одвикнување од алхокол во смисла на некој апчиња, терапија и слично :^) нека пише некој ако знае нешто околу ова
     
  2. Fearless

    Fearless Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    944
    Допаѓања:
    1.344
    лек против алхокол

    темава би требало да се вика алкохолизам, и одвикнување од него. Лек психијатар, јас барем до сега за такви апчиња немам слушнато. Поздрав
     
  3. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    баш сега барав ваква тема од страна на алхохолизамот имам еден близок член на смејството кој беше мн.добар човек се додека не се оддаде на алхохолот на секаков начин проба да му се помогни и не се успеа па и ајс сакав да творам тема за ова да прашам дали има некој искуство со ваков проблем и ако можи да сподели за да се помогни има лекарства за одвикнување само кој се и како се набавуваат незнам имам читано на нет постојат такви лекарства...
     
  4. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    мислам дека темата е мн.добро поставена кој мож и знае да каже за ахохолизмот нека повели на некого можи да помогни и понатаму за лечењето ако е запознат некој со тоа најмногу ќе помогне
    апел до феминките поактивно да се приклучат во темата ако сакаат...
     
    На KateKaterina му/ѝ се допаѓа ова.
  5. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    Гадна работа е алкохолизмот, јас мислам побргу ќе одвикнеш наркоман од хероин отколку алкохоличар од ракија.
    По весници рекламираат некои лекови против алкохолизам , сум слушнала и за билки кои предизвикуваат одбивност кон алкохолот, ама иди натерај некој пијаница да се лечи.
     
    На T.G. и mizerija им се допаѓа ова.
  6. Fearless

    Fearless Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    944
    Допаѓања:
    1.344
    Еве јас ке постирам еден пост што го најдов на интернет, па се надевам колку толку ке е од помош, иако јас го прочитам и поддржувам дека пред се се работи за психичка состојба, но сепак кој да знае. :?:
    Ugledni francuski kardiolog Olivije Ameisen izazvao je žučnu debatu u evropskim medicinsinskim krugovima svojom knjigom u kojoj tvrdi da je otkrio lek za alkoholizam.

    Dr Ameisen (55), jedan od najboljih francuskih stručnjaka na polju kadiologije, kaže da se izlečio od alkoholizma dozama "baklofena", leka protiv mišićnog spazma.

    U svojoj knjizi "Poslednja čaša" (Le dernier verre), koja se za kratko vreme našla na francuskoj listi bestselera, on opisuje svoje iskustvo i predlaže da se njegova teorija o "baklofenu" kao leku protiv bolesti zavisnosti od alkohola klinički testira.

    Velika medijska pažnja koja prati objavljivanje ove knjige u Francuskoj navela je mnoge alkoholičare da zatraže od svojih lekara da budu lečeni "baklofenom".

    Premda su pojedini lekari zabeležili odlične rezultate nakon što su pacijentima prepisali ovaj lek, mnogi stručnjaci su skeptični, jer smatraju da je nemoguće jednostavnim farmaceutskim sredstvom izlečiti tako kompleksnu fizičku, mentalnu i društvenu bolest kakav je alkoholizam.

    Agencija francuske vlade zadužena za testiranje novih lekova (Afšaps) donela je odluku da proveri Ameisenove tvrdnje, što je neuobičajen korak budući da baklofen nije nov lek.

    Reč je o jeftinom leku koji se već dugo primenjuje u lečenju mišićnog spazma, naročito medju obolelima od cistične fibroze i osobama koje su delimično ili potpuno paralizovane.

    Ameisen tvrdi da je njegovo lično iskustvo, kao i iskustvo drugih pacijenata, jasno pokazalo da se "baklofen" može koristiti u lečenju teških slučajeva alkoholizma. Lek je tako efikasan, navodi on, da alkoholičari mogu čak kasnije da piju u društvu bez straha da će se ponovo navući.

    "Ja sam prvi slučaj kod kojeg je u toku lečenja došlo do potpunog suzbijanja zavisnosti od alkohola", kaže dr Ameisen. "Danas mogu da popijem čašu pića bez ikakvih posledica. Više nemam tu neizdrživu želju za pićem".

    Dr Ameisen je još kao mlad čovek postao ugledni kardiolog u Francuskoj. Bio je i vanredni profesor kardiologije na prestižnom njujorškom Kornel univerzitetu, a 1994. otvorio je privatnu ordinaciju na Menhetnu.

    Uprkos blistavoj karijeri, bio je ophrvan osećanjem neprilagodjenosti. U svojoj knjizi piše da se osećao kao "prevarant koji čeka da bude razotkriven". Utehu je nalazio u velikim količinama viskija i džina.

    "Mrzeo sam ukus alkohola, ali mi je njegovo dejstvo bilo potrebno da opstanem u društvu", kaže Ameisen u "Poslednjoj čaši".

    Proveo je devet meseci u klinikama za odvikavanje od alkoholizma, bezuspešno se lečeći svim i svačim, od hipnoze do akupunkture. Zatvorio je svoju ordinaciju u Americi i vratio se u Francusku.

    Pre osam godina, prijatelj mu je poslao članak objavljen u "Njujork tajmsu" u kome je pisalo o pacijentu koji je zbog problema sa mišićima pio "baklofen", što je dovelo do njegovog izlečenja od zavisnosti od kokaina.

    Prelistavajući medicinsku literaturu, Ameisen je otkrio da je "baklofen" korišćen za suzbijanje zavisnosti od kokaina i alkohola kod laboratorijskih miševa, ali da nije nikada testiran na ljudima.

    U martu 2002. počeo je da uzima dnevne doze od 5 miligrama "baklofena".

    "Prvo sam osetio čarobno opuštanje mišića i mogao sam da spavam kao beba", kazao je on, dodavši da ga više nije mučila nezajažljiva potreba za pićem.

    Nakon što je povećao dnevnu dozu na 270 miligrama, francuski lekar je sebe proglasio izlečenim.

    I dalje uzima 50 miligrama dnevno.

    Stručnjaci za alkoholizam smatraju da je krajnje neodgovorno reklamirati "baklofen" kao čudotvoran lek. Oni podsećaju da je alkoholizam kompleksna bolest u kojoj se prepliću neurobiološki i psihosocijalni faktori.

    Francuska agencija za testiranje novih lekova upozorava da "baklofen" nije bezopasan lek i da može da ima neželjene efekte. Ipak, ta agencija je odlučila da organizuje kliničke testove radi provere Ameisenovih tvrdnji.
     
    На viktor-m му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Gkatzopulu

    Gkatzopulu Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2010
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    9
    Во мојот живот немав контакти со луѓе кои пијат алкохоло се додека не се омажив. Сега го сфатив животот каков е, а претходно ми беше чудно, дури не сакав да чујам за таков човек. Мажот ми е добар човек, кому ништо не му фали. Кога доаѓа од работа, пие три пива, а вечерта уште пет. Може да пие цел дена без престан, што било од пијалаците кои може да ги меша. Пробав да му помогнам да се откаже од пиењето, не успеав никако. Еден период се беше откажал од пиењето, ама на кратко. Тогаш беше како нов, но пак почна да пие. Од почеток, а и сега кога нема пиено е толку нервозен што не му се зборува. Што не направив самата да се смирам, под стрес сум кога ќе го видам со алкохол в раце. Не се нервирам ако не му штети на здравјето, но кога и да е ќе има проблеми поради тоа. А и многу пари се трошат на пиење. Кога пие, мирен е, многу ретко станува насилен и слично, има добро пијанство. Кога не пие, му зборувам за тоа, и секогаш ми одговара дека не може да го откаже пиењето, пиел од 17 години и тешко му било без пиење.
    Ве молам, пишете ми што да правам.
     
    На T.G. му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.830
    Пол:
    Женски
    Колку повеќе му зборуваш на сопругот против пиењето, толку послатко му го правиш тоа. Според ова што си го напишала, дека е нервозен кога не пие, значи дека веќе станува зависен и тоа е проблем. Ама, треба тој самиот да сфати дека има проблем, дека пиењето не му решава ништо. Алкохоличарите обично почнуваат да пијат поради проблеми што ги имаат дома или на работа, со цел барем малку да ги заборават. Јасно е дека тоа не им помага, а се' додека самите не го сфатат тоа, нема откажување од пиењето.
    Значи, ти колку и да му зборуваш, џабе е. Тој мора самиот да сака да престане да пие, да сфати дека му штети. Само тогаш ќе се откаже, а дотогаш :x
     
  9. meredith

    meredith Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    363
    Допаѓања:
    78
    До сега не сум слушнала за апчиња за одвикнување од алкохолот. Чаре - психијатар.
     
  10. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    нема фајде знам жив пример каде се проба све па и то ретко пристапват да се лечат по тој начин жалосно :(
     
  11. lovergirl19

    lovergirl19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2011
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    24
    алкохолизмот е многу тешка болест
    татко ми е алкохоличар порано откако ке се напиеше правеше проблеми сега пак нема сила да вика кога ке се напие ..многу пати го молев да се смени бидејќи ме има безброј пати посрамено и пред другарки и пред дечко но мислам зависи од вољата на човекот ако сака да се смени ќе го направи тоа ама татко ми не ни размислува за тоа што ми е многу криво и тешко кога ова го пишувам...ако постои некој лек ве молам кажете! фала многу би сакала да му помогнам на татко ми да се излечи..
     
    На cresa-jagoda, mime87 и stronggirl636 им се допаѓа ова.
  12. smiley-94

    smiley-94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2010
    Пораки:
    426
    Допаѓања:
    321
    до чоекот е се...татко ми исто мн пиел на времето кога јас сум имала една година...мама дури шишината со ракија му ги туривала во умивалник ама ништо се додека не почнале некој гласови да му се слишаат и таков си е тој стварот в коски и право на болица...и од пусти страв од тој ден па до сега нема ни намирисано алкохол дури и колачина со рум не јаде :) се си е до чоекот :D
     
    На lovergirl19 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. ilijapetreski

    ilijapetreski Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    13
    Пеколот што го проживеав јас и членовите на моето семејство, за времето од 30 години додека бев алкохоличар, го опишав во мојата прва книга "Исповед на еден алкохоличар". Веќе девет години сум цврст апстинент и смислата на мојот живот денес е да им помагам на луѓето, особено на младите луѓе, да не ги направат моите грешки. Во моите книги "Исповед на еден алкохоличар" и "Како да се победи Кралот Алкохол", се обидов и мислам дека успеав да ги расветлам сите тајни на алкохолизмот и последиците од него. Отворив и интернет страна www.alkoholizam.net на која ги препорачувам моите искуства и совети за сите, кои од разни причини тргнале или веќе се наоѓаат во алкохолниот пекол.
    Во коментарите што ги видов на оваа преубава страна, на повеќе места се поставува прашањето: дали постои лек за алкохолизмот? Факт е дека има многу лекови кои се покажале успешни, но праксата покажува дека нема лек од кој, само со неговата употреба, алкохоличарот ќе се излечи. Се разбира, тој што ќе измисли таков лек, веднаш треба да добие Нобелова награда за медицина. Зависноста од алкохолот е комплексна болест која создава физики, психички и социјални последици кај алкохоличарите и членовите на нивните семејства и, невозможно е, барем практиката досега тоа го покажува, да се излечи на едноставен начин, само со конзумирање на лекарства.
     
    На Tagora, cresa-jagoda, vinozito1 и 7 други им се допаѓа ова.
  14. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    ја барав темава и успеав да ја најдам
    уште да најдам решение
    Проблемот е татко ми. Јас знам дека тој и порано попивнувал ама кој не нели? Еден период престана да пие, ама изгледа пак почнал. Денеска ми кажаа дека и на работа одел пијан, а работи со луѓе, дополнително вози кола. Не знам што можам да направам. Не сакам да ја вознемирувам мајка ми, иако не се сомневам дека знае, ама како можам јас да му помогнам.
    Читав и тука и по други фориу и статии дека треба да се разговара со чевекот, ама како да седнам и да му кажам слушај ај прекини да пиеш. Зависноста не се решава така, а се плашам затоа што тој е тврдоглав и мисли дека знае се и никогаѓ нема да признае дека има проблем.
    Ве молам ако имате било какво искуство, совет или идеа споделете го со мене

    фала ви и се надевам дека никогаш ниту една од вас нема да се соочи со ваков проблем.
     
  15. ilijapetreski

    ilijapetreski Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    13
    Pocituvana Figerlady, so vnimanie nekolkupati go procitav Vashiot napis. Bi sakal da dadam svoj skromen pridones za reshavanje na vashiot problem. Osnovno shto treba da znaete e deka ovoj sovet ne Vi go dava gatalec, tuku patalec - jas trieset godini bev alkoholicar, devet godini sum cvrst apstinent, napisav i dve knigi za borbata so alkoholizmot, na mojata internet strana www.alkoholizam.net ce najdete mnogu napisi, vo koi se objsneti metodite: kako treba da se postapi vo vakvi slucai? Prv cekor kon reshavanje na vashiot problem e site vo vasheto semejstvo da priznaete deka imate problemi, predizvikani od alkoholot. Kako i samite velite, vashiot tatko e tvrdoglav chovek i ne saka nitu da slushne za toa. Toa e navistina problem, no veruvajte mi, toa e osobina na site alkoholichari. Alkoholizmot e bolest, a negovoto odbivanje da priznae deka ima problem so alkoholot, e del od negovata bolest! Treba da znaete deka patot za nadminuvanje na posledicite od alkoholot e eden i edinstven: alkoholicharot mora da odi vo zdravstvena ustanova, takvi se nervnite oddelenija vo pogolemite gradovi niz drzavava, kade ce mu bide ischisten organizmot od alkoholot. Toj proces trae okolu chetiri nedeli, a potoa se upatuva vo klub na lekuvani alkoholichari, kade so pomosh na terapevtite i postarite apstinenti od alkoholot, ce moze da ja odrzi apstinencijata. Logicno se nametnuva prashanjeto: shto moze da se napravi vo Vashiot slucaj i kako da postapite? Postojat dva nachini chovkot da se odnese na lekuvanje: prviot e chovekot koj ima problemi predizvikani od alkoholot, samiot da posaka da se lekuva i vtoriot, da bide prisilno odnesen na lekuvane! Vo prviot sluchaj se postignuvaat odlichni rezultati: chovekot e svesen deka ima problemi i bara struchna pomosh, a za iskusen terapevt toa bi trevalo da bide rutinska rabota. Vo vtoriot sluchaj e mnogu poteshko. No ajde, zaedno, so moja pomosh, da se obideme neshto da napravime. Vi sovetuvam da najdete nekoj blizok chovrk, prijatel ili rodnina, koj ima avtoritet nad Vashiot tatko, toj da go nagovori i da go odnese vo nervno oddelenie. Za vashiot sluchaj nemam nikakvi pobliski podatoci, vo smisla od kade ste, dali imate moznost vo Vasheto mesto da go lekuvate, kolku godini ima i t.n. Ve molam otvorete ja mojata strana i nekako, mojata email adresa e petreski_i@hotmail.com Pishete mi i veruvam deka ce napravime nesto.
    Pozdrav i samo hrabro
     
    На cresa-jagoda и viktor-m им се допаѓа ова.
  16. savana

    savana Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2010
    Пораки:
    1.770
    Допаѓања:
    9.567
    Пол:
    Женски
    И јас долго време ја барав темава. Сакам да кажам дека и во моето семејство алкохолот прави проблем.
    Татко ми во последно време многу почна да пие. И порано си пиел но во последно време многу претера. Во неделата обавезно барем 1 ден е пијан. Јас многу се нервирам, воопшто не сум смирена личност. Едноставно кога ќе го видам таков ми се крева косата. Најмногу ми паѓа жал за мајка ми,не сакам и таа да си го упропасти здравјето од нервози.
    Како што имаше напишано погоре во постот, добар е и кога е пијан, значи не прави некои проблеми од типот тепање и сл. Кога е пијан не признава, вели не сум пијан. Пред некој ден толку бев изнервирана и му реков да оди и да се лечи. Не бидува со добро, колку пати и мајка ми и дедо ми имаат разговарано,да не пие повеќе, малку да се смири, но по неколку дена истата приказна, а тој тогаш ќути ништо не вика.
    Сите кои го имаат доживеано ова знаат како е, па дури и срам ме фаќа. Некој совет ве молам
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  17. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    Савана
    И јас имам проблем што се вика татко алкохоличар, иако сега не пие до толку ама проблемот е тој, и дедо ми беше ист како и татко ми, дури и типчето со кое бев заедно до сега најдолго време го има истиот проблем како и неговиот сега покоен татко, само што татко ми и екс немаат лошо пијанство (освен политика и зборување на глупости, и на телефон)
    и заборавив да напоменам дека и тетин ми е болен од истата болест(иако сега паузира од здравствени причини) ама имал многу лошо пијанство(кршење на столици, маси, гагање со предмети, газење на тетка ми, и ред други работи)

    милион пати имам пробано со разговор и со татко ми и со екс, татко ми во лице ме прави будала(дека не пие, и не е пијан) а екс си призна дека алкохолот му дава сила (едната од клучните причини што не сме веке заедно)

    на таквите луге мислам дека е најдобра групна терапија (како што е во странство) и секако разговори со психолог, психијатар, и да не заборавам медикаментна терапија без која не може да се излешат

    зависноста кај алкохоличарите, дрогирашите, коцкарите е иста, и е подеднакво третирана оти тоа е болест која се лекува ама некои луге повторно се вракаат на старите навики
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  18. ilijapetreski

    ilijapetreski Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    13
    Starata mudrost poucuva: ako razumot vi veli edno, a srceto drugo, pred bilo shto da kazete, morate dobro da ispitate i da odlucite: dali imate podobra glava ili podobro srce? Vo mojot slucaj, koga stanuva zbor za moite aktivnosti vo borbata so alkoholizmot, od taa dilema celosno sum osloboden, bidejki srceto i razumot mi govorat deka rabotam vredno, poucno i motiviracko delo - kako za mene licno, taka i za ostanatiot del od lekuvanite alkoholicari, no ushte povekje za site onie, koi imaat namera da apstiniraat.
    Vo vrska so alkoholizmot i posledicite od nego, postojat nekolku vekje dokazani vistini, shto sekoj chovek treba da gi znae i bez dilema da gi prifati:
    1) Alkoholizmot e bolest shto se leci; 2) Lecenjeto ne e poraz, nitu sramota, tuku potreba, pobeda i gordost; 3) Ne se lecat samo najteshkite alkoholicari; 4) Kolku porano ce zapocne lecenjeto, tolku podobro. Ne treba da se pojavat komplikacii, za covekot da se odluci na lekuvanje; 5) Sekoe pienje na alkoholni pijalaci, koe sozdava kakvi bilo problemi e alkoholizam.
    Alkoholizmot e eden od najgolemite problemi na sovremenata socijalna psihijatrija, no i na drzavata vo celina. Ocigledno e deka na problemite koi se predizvikani od alkoholot ne im se pridava vistinskoto znacenje, ne se govori za toksicnosta na alkoholot i oposledicite od nego, osobeno na mladata generacija.
    Vo moite knigi "Ispoved na eden alkoholicar" i "Kako da se pobedi Kralot Alkohol" se obidov da ukazam na problemite predizvikani od alkoholot, no i da gi rasvetlam site tajni za nivno nadminuvanje. Sekoj covek shto ce go procita ovoj napis, neka ja otvori i mojata internet strana www.alkoholizam.net i dobro neka ja pogledne. Spremen sum i da odgovoram na nekoi prashanja, koi ve interesiraat, i za kraj, da kazam deka ne sakam da se pravam mnogu pameten, tuku deka borbata so alkoholizmot i pomaganje na lugeto e smislata na mojot zivot.
     
    На ilipili му/ѝ се допаѓа ова.
  19. DaciTDac

    DaciTDac Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    5
    postojat kapsuli koi ja potisnuvaat zelbata za alkohol i go ostranuvaat sindromot na mamurlak,nemozat da s enajdat vo apteki,samo kaj odreden broj na luge koi sto sorabotuvaat so kineskata firma zelen svet
     
  20. Planinar

    Planinar Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    I sega sto? Jas nepijam predpladne ama edvaj cekam da izlezam od rabota i da si kupam vodka i skrisno da pijam. I si mislam lele kolku ke mi bide ubavo a znam deka ne mi e. Otkako gi otkaciv starite drugari pocnav sam da pijam da se krijam i da se raspravam so site. Imam dve kerki koi pocnaa veke i toa kako da gi razbiraat rabotite, sum bil los kon site pa duri i kon niv! Ja sum bil dobar covek ama koga sum piel sum bil mnogu los!?! Takvi sme site pijanici. Losi! Stignav skoro do 1/2 litar vodka dnevno. Treba da pocnam uste da se tepam.Ne se nasol nekoj pameten da me pretepa. Na rodendenot na kerkite se opijaniv kako govedo i mesto da bide toa nivni den, site da se vrtat i da trcaat okulu niv, neli, rodenden im e, site me gledale mene. I na kraj sum im rekol sami da si gi nosat poklonite, sum im se derel na sred parking. Zena mi mi vika gi gledam kako gi vlecat kesite a nesmeam da im pomognam da ne napravam poloso. Ja ne se sekavam na nisto. Utredenta mi rekoa deka me sakaat. Kerkite. Uste se mali, a brzo ke dojde vremeto koga ke pocnat da se sramat od mene. Se sramam i jas od sebe samiot, placam za tie raboti sto sum gi napravil i pak pijam!
    Vtoriot pat, gi iznesov da gi setam, sum se vratil gjubre pijan ni znam kade, kako so kogo, ednata kerka gi nemala kondurite na noze, vo mart, zosto? neznam! Posle toa dva meseci nepiev, vcera i zavcera pak se opijaniv. Izgleda mi pominala grizata na sovesta. Zatoa pocnav da gi baram sega ovie sajtovi.Veruvam deka i tie ke mi pomognat. Sekoj den se kacuvav na Vodno ili pesacev na kej, ama toa pustoto koga si idam od rabota me vlece, i si kupiv vodka. Znam deka nikot mi e malku glupav, ama mislam deka toj mi e nacinot da se vratam u kolosek. Mi odese super se dodeka ne rekov: aj, samo edna caska. Dali postoi izlekuvan alkoholicar? Neznam. Pijam od 17g. a sega imam 36. Ama poslednive tri godini se strasni, necekam drustvo za pienje, pijam sam sekoj den. Nekogas i poveke od pola litar. Ne sum sekogas so karanje i vregjanje, toa e retko, najcesto se smeam. Ama dupkite od klincite ostanuvaat na ogradata. Nesmeam da rizikuvam da cekam zena mi da mi kazuva dali sum bil ok ili ne. Nejze i e strav da odi so mene na veselbi. Gi citav prikaznite na drugite i gledam deka prikaznite na site pijanici ni se isti.
    Znam deka ako ne prekinam sega se blizi i momentot koga ke me ostavi zena mi i decata. Ona dvapati se selese kaj nejzinite, vtoriot pat skoro 6 meseci bese kaj niv. I ja neli vetuvav brda i doline, demek nema vise. Zatoa neka mi e so sreka. Free Vodno, Free Mendela.
    Pozdrav.