1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Алкохолизам и лекување

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од nokia, 1 јануари 2011.

  1. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.664
    Допаѓања:
    72.564
    Пол:
    Женски
    Да за манастири и цркви сум слушнала... не признава и не прифаќа помош... Односно ми вика: не ми ја чепкајте слабата страна... Како да и е тоа убаво и да не сака да се тргне од тоа.
     
  2. Sandrin4

    Sandrin4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2018
    Пораки:
    1.409
    Допаѓања:
    6.196
    Пол:
    Женски
    Ако самата личност има воља за да се тргнит од алкохолот, е многу полесно.
    За Бигорски сум 99 посто сигурна дека не примет алкохоличари, за други манастири незнам како е. Побарај на фб Илија Стојаноски бивш алкохоличар мислам дека се викаше, има 2 книги напишано, и мислам дека можежит да ти поможи, макар и со ум како да постапиш
     
  3. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.702
    Допаѓања:
    121.977
    Најбитно е да има желба.Сами ништо не правите:(
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.118
    Допаѓања:
    43.658
    Пол:
    Женски
    Срцка, сам/а дур не се освести и не си се соочи со проблемот џабе е све.
    Зборувајте ама не го/ја форсирајте да не предизвикате спротивен ефект.Напоменете дека алкохолот е штетен по здравјето во големи количини и при честа употреба, дека лицето под дејство на алкохол не е свесно за своите постапки и дека може да се повреди себеси или некој друг.
    Ако има проблем личноста со нешто, кажете ѝ дека алкохолот не е утеха нити решение, туку дека уште толку ќе се ,,удави” во проблеми.
    Гледајте да оди на терапевт првин да видите што ќе каже, па после ако треба и во центар за лечење од зависности.

    Искрено во цркви и манастири во овој случај не верувам.Во Господ да, да му помогне да му го најде спасот и да му го посочи правиот пат на зависникот..за жал познавам лица кои поради проблеми со дрога одеа и по психијатри и спиеа и во Бигорски и ред други места и ништо не им помогна, ни тоа што им зборевме/збореа, туку за жал се свестија самите кога се доближуваа кон дното.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  5. mcokolada

    mcokolada Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2015
    Пораки:
    282
    Допаѓања:
    448
    Imame golem familiaren problem koj navistina ne znam kako da go resime. Devermi e alkoholicar, I'ma I alkoholna ciroza na crn drob I ascit vo momentov ( koj se povtoruva po 3 pat vo rok na 3 meseci). Problemot datira mn odamna. Toj e povlecen depresiven, samotnik.Nema semejstvo, site prijatelki gi otugi. Ne znaevme deka pie zatoa sto zivee Sam na sprat na drug sprat e svekrvami I ziveat od nas vo drug grad, dodeka ne se pojavi ascitot.Se granici so anoreksija dolgo vreme ne Jade kolku sto treba da jadi Edna vozrasna osoba. Pijalokot go zemal navever skrtisno vo ranec od prodavnica I pijal Sam nikoj da ne go vidi. Sega zivotot mu e zagrozen. Na site nacini probuvame da go ubedime da odi na lekar( I internist I psihijatar).ne saka. Se rasprasavme Dali nekako nasilno moze da go smestivme vo oddel za odviknuvanje od alkohol. Dodeka ne dobiel alkoholen delirium ili psihoza ne sme mozele nisto.A vo toj stadium smrtnosta e 80%. Ve molam za kakov bilo predlog, ideja sto da pravime?
     
  6. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Да му донесите дома психијатар?
     
  7. T.G.

    T.G. Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2019
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    114
    Пол:
    Женски
    Kade mozam da gi najdam knigive
    Kako da go. Pobedime kralot alkohol i ispoved na eden alkoholicar?
     
  8. Мозолче

    Мозолче Активен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2020
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Срекни празници, здравје и љубов. Имам една молба ако некоја од членките оди за Србија или некој близок да ми купи капки АЛКОН овде кај нас ги нема, а и не вршеле достава. Иначе капките се лечење на алкохолизам. Убава ноќ во посакувам.
     
  9. LadyGaga-69

    LadyGaga-69 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2013
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    44
    Пол:
    Женски
    Темава е општо запоставена во нашава државичка а сериозен е проблемот.
    Има луѓе, значи има.... кои сакаат помош но нема каде или неможат да си дозволат.
    Јас сум една од нив.
    Не сум тежок алкохоличар но препознавам знаци кои можат фатално да зафршат, сакам да ги спречам.
    Не можам многу да пишувам изфрустрирана сум, но ако некој од овде познава навистина добри психолози да ми препорача ќе ми биде од помош.
    Веќе не знам кај да се обратам.
    По можност да се во близина на Кичево..... ОХРИД, БИТОЛА, ПРИЛЕП..... оти подалеку не можам финансиски да си дозволам...
    за жал
     
    На KateKaterina му/ѝ се допаѓа ова.
  10. pikabu5

    pikabu5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2020
    Пораки:
    675
    Допаѓања:
    1.056
    Пол:
    Женски
    Би сакала некој да ми помогни во пп доколку имал или има ваков проблем !
     
  11. Dejanaaaa

    Dejanaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 септември 2021
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    344
    Пол:
    Женски
    Сега е видов темава и некако ме потресе. Се започна кога дознав за смртта на мојот поранешен дечко. Бев во депресија, ги оттурнав сите од себе, гледав се црно околу мене, не пронаоѓав светлина, бев жива ама длабоко во себе јас заминав со мојот поранешен дечко што знаев дека никогаш повторно нема да го видам, гушнам, бакнам. Имавме многу убава врска, планиравме и иднина ама смртта не раздели... Јас после тоа бев толку несреќна па дури и сум размислувала на самоубиство, ми фалеше тој и неговото присуство па незнаев како да е ублажам болката... По неколку месеци од неговата смрт, утехата е пронајдов во алкохолот па после некое време почнав да пијам скоро секој ден, тоа траеше околу 6-7 месеци без да престанам, обично посегнував по алкохол навечер... Едно утро бев толку хаос, толку лошо, па завршив до болница, ми беше многу лошо ама откако бев свесна и си дојдов при себе ми беше толку страм што млада личност се уништуват на тој начин па решив дека не сакам да бидам повеќе таква лоша личност, пијана личност, време беше да си помогнам... Па собрав некако храброст да си помогнам на себе си, побарав помош и тоа беше успешно, не бев сама имаше толку личности до мене што ме држеја цврсто за рака и ми кажуваа дека ќе успејам, дознав дека неможеме судбината да е смениме, така сакал Господ и така биднало, знаев дека е на подобро место и јас продолжив со животот, се помирив а и се сменив многу. Сега девојки веќе 2 години и 5 месеци ни капка алкохол не сум пробала а не ни сакам. Го запознав мојот вереник пред околу 2 години и од тогаш сме среќни и заљубени, работиме на бебенце, во лето ќе имаме и свадба, животот ми се промени во позитивна смисла. Колку и да е тешко побарајте совет и помош, зборувајте со вашите најблиски, доверете се бидејќи не сте сами, за се постои решение доколку имате желба да си помогнете или доколку во вашата околина познавате човек со ваков проблем и сакате да му помогнете, нека побара помош што е можно побрзо, разговарајте со него и бидете му поддршка бидејќи алкохолот не е решение, не ги ублажува проблемите и болките, туку напротив.
     
    На Skylar му/ѝ се допаѓа ова.
  12. macamaca24

    macamaca24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Женски
    Мојот партнер од декогаш бил љубител на боемски живот, но знаеше да "се вози" со алкохолот и никогаш го немав видено да де опијани... Последните години имавме некои фамилијарни потешкотии, ккао емотивни така и финансиски загуби, стресови и слично.. Како поминуваше времето, него се поштетно му делуваше алкохолот па стигна до фаза каде сосема е друг човек кога е напиен.. Никогаш не кррнал рака на мене но знае да ме обвинува за се и сешто во таа ситуација.. Ме гледа буквално како најголем непријател.. Кога се отрезни, осеќа вина и се однесува како ништо да не се случило. Ппследно време лошото однесување го манифестира и врз бебето.. Тоа ме доведе до точка кад енеможам да преминам преку ова.. Ве молам за мислење, совет.. Искуства....?
     
    На KateKaterina му/ѝ се допаѓа ова.
  13. ***delfina***

    ***delfina*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2021
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Здраво. Дали во МК им капки или таблети за одвикнување од алкохол? Ве молам пишете, може и во приватна порака
     
  14. Spro

    Spro Активен член

    Се зачлени на:
    27 март 2022
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    126
    Пол:
    Машки
    Има ама не се ефикасни, алхохплизмот потешко се лечи од дрога, ако не е спремен да се лечи сам му немс спас
     
  15. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.118
    Допаѓања:
    43.658
    Пол:
    Женски
    Докторе, кажи лек за сколиозава?
     
  16. Spro

    Spro Активен член

    Се зачлени на:
    27 март 2022
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    126
    Пол:
    Машки
    Справа со која се виси со нозете нагоре главата надоле, се почнува со кратки висења од по 1минута зависи од тоа кочку си тешка, се стига до половина час...
    И вежба која се вика Желка, ама за тоа треба убаво да се објасни
    Се седнува на столче се испружуваат нозете према напред со стиснати шали палец внатре се ставаат на коленици, се спушта главата надоле додека со брада не удриш во телоти и издишуваш, со кревање на главата земаш воздух ги спојуваш рамениците наназад и биткаш нагоре а главата ја исфрлаш према напред седиш така со истегнатс кичма 5секунди, собираш раменици, испупташ воздух према доле и тоа повториваш 10до15 пати...
    И има едни вежби се викаат У, T, U, W
    Y- Станата испружуваш рацњ нагоее со испеужени дланки како буквата Y
    T- исто само рацете исправени према страна како буква Т
    U - Прекршуваш раце во дланки према нагоре до лакти се прави од лакти гледаат према горе
    W- исто како Само со рацете према надоле прекршени во лакти а од лакти нагоре како W...
    Без посебни физички напори, можеш и да ја крцкаш кичмата така што ке седнеп на земја ке ги свиткаш нозете во коленици ке ги гушнеш со раце како клупче да се направиш и ке се тркалаш према назад ова мора да е на тврда подлога...
    Има уште многу ама пробај прво со ова...
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Spro

    Spro Активен член

    Се зачлени на:
    27 март 2022
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    126
    Пол:
    Машки
    Справата е зезнато да се најде во МКД ама се надевам ке најдеш некој што ле ти ја направи во нелока работилница
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.118
    Допаѓања:
    43.658
    Пол:
    Женски
    Првото е рипстол? Или рибстол како и да се вика?
    Другиве ќе ги изгуглам пошо не сфатив баш.За крцкање, по сто пати дневно се крцкам.
     
  19. Spro

    Spro Активен член

    Се зачлени на:
    27 март 2022
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    126
    Пол:
    Машки
    Епа ако ја имаш 50% си завршила работа, само тоа е ризична справа внимавј не директно со цела тежина, почнувап од полуисправњна положба еден период, после идеш се понапредна
    И кога истегаш рацете позади глава и вртиш лево десно со телото
     
  20. Spro

    Spro Активен член

    Се зачлени на:
    27 март 2022
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    126
    Пол:
    Машки
    Желката е баш за таа проблематика, пробај ако не ти успее ке ти направам слили како треба не верувам дека ке најдеш на google