1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Алтруист или егоист?

Дискусија во 'Психологија' започната од Meggy, 13 јануари 2010.

  1. girl12

    girl12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2010
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    43
    Егоист не сум дефинитивно ..
    Значи сум алтрууст ..
    Секогаш гледам првин да ги задоволам потребите на другите а послем моите .. понекогаш и жалам за тоа... :tmi: :worried:
     
  2. Flow

    Flow Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    20
    Животни сме, родени со инстинкти, нагони, потреби, желби, копнежи. Родени сме како егоисти. Така живееме, такви и ќе умреме. Нема гладен човек што ќе го даде својот дел од храната на друг човек. А да не зажали после.
    Ако направиме добро дело тоа е само за да ги оствариме своите цели понатаму.
    Вистински алтруизам е оној кога правиш добри дела а не си ги препишуваш како твоја заслуга. Ретко, ах, ретко кој човек е издигнат на тоа ниво.
     
  3. ma4e-94

    ma4e-94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    42
    алтруист... мислам но некогаш можам и да бидам и егоист...зависи ситуација!
    :* :* :* :)
     
  4. Gunshine

    Gunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    818
    Допаѓања:
    666
    Всушност, јас сум егоист. Голем егоист.
    Но со оние што ми се блиски, сум алтруист невиден.
     
  5. OrdinaryGirl

    OrdinaryGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.453
    Допаѓања:
    497
    Дефинитивно сум алтруист. Со самото тоа што другите се задоволни, а јас сум придонела за тоа - задоволно се чувствувам и јас! Ама кога гледам дека таа моја карактеристика е злоупотребена, знам да бидам и страшен егоист.
     
  6. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    2.705
    Пол:
    Женски
    Во принцип сум алтруист, ама се трудам да бидам егоист.Нешто не ми иде па се нервирам.Зошто повеќе луѓе се егоисти па и јас сакам да се вклучам во трендот.
     
  7. missperfect

    missperfect Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2010
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    60
    Голем алтруист сум, можам да кажам дека сум им подредена на луѓето, однапред мислам на нивните потреби,мислам дека тоа ме прави слабич во нивните очи, но мене навистина ми е важно се да е во ред. Можеби затоа имам некое чувство на тага што доаѓа како резултат на некое недоразбирање,затоа се повлекувам и делувам студено, а всушност сум кротка и мирна и за тоа сум свесна.Понекогаш ме нервира таа моја слабост бидејќи сум многу свесна кога ме искористуваат. :worried:
     
  8. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    Секогаш алтруист, најубаво се чувствувам кога некому ќе помогнам и усреќам со нешто, егоист сум само кон моите непријатели кои ми го загорчиле животот, некогаш ми се стега срецето кога се воздржувам да им помогнам, но нешто не ми дозволува.
     
  9. angie

    angie Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    389
    Допаѓања:
    242
    Наоѓам некоја златна средина ама алтруистот во мене преовладува ( и ретко кој го цени тоа).
     
  10. macysh

    macysh Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2010
    Пораки:
    1.090
    Допаѓања:
    767
    Ми се допаѓа размислувањето на Трендафилка.Иако поголемиот број се изјаснивте како алтруисти,јас мислам дека егоизмот преовладува во нас. ;) Не велам дека сме ептен егоисти и суетни,туку дека нормално секој човек ги става сопствените потреби и желби на прво место.Нормално кога би имала 1 лепче прво и основно што ќе ми падне на памет е да си ги задоволам моите потреби,да си се нахранам :lol:
    Е сега веќе,кога имам и повеќе од доволно,не ми пречи да дадам на некој кој нема и да му помогнам да живее,наместо себе си да си дозволам луксуз. :)
    Така да,зависи од ситуациите,но мислам дека како единка во семејството ме навикнале да бидам малку поголем егоист. :$
     
  11. LilMissBossy

    LilMissBossy Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2010
    Пораки:
    517
    Допаѓања:
    203
    Алтурист..И жалам што сум таква.Не се цени алтуризмот.Колку повеќе се трудиш да удоволиш некому толку повеќе погрешно си разбран.На крај па и лошо ти враќаат... :x
     
  12. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.208
    Допаѓања:
    23.988
    Непоправлив алтруист, за жал !
     
  13. Primavera

    Primavera Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    405
    Допаѓања:
    1.517
    Да ме прашавте пред една година ќе одговорев дека сум алтурист,но откако сватив какви се луѓето во мојата околина станав егоист.Започнав да си ги гледам само своите интереси и желби,да правам само мене да ми е убаво (откако бев понижена и изгазена на најлош начин).Не бев таква но средината ме направи
     
  14. Strumfeta93

    Strumfeta93 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    3.856
    Алтурист, па не знам НЕ да кажам. Сакам ама не можам, па трчкам ваму таму се да постигнам |( . Искрено неќам да сум. Можам да кажам дека некаде измеѓу сум. Си гледам и за мене ама повеќе алтурист.
     
  15. Karol.Ina

    Karol.Ina Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    263
    Допаѓања:
    73
    Eгоист - таква ме направија луѓето околу мене и нивните постапки
     
  16. Podarok

    Podarok Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2011
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    76
    Алтруист сум кон тие што ги сакам и кон тие што ме ценат и се однесуваат добро кон мене.Но сум страшен егоист зошто сум единка и немам ни брат ни сестра па не сум навикната многу да делам тоа што си е мое мое си е...Не сум јас крива што сум единка :wasntme: :wasntme: :wasntme: :wasntme:
     
  17. beached

    beached Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    624
    Допаѓања:
    1.697
    Ако сите бевме алтруисти , како што милуваме да се наречеме ...нели светов ќе беше ПОДОБРО место за живеење ?!?
    Не сум горда на ова , знам дека не би требало да е така , но така е.
    Егоизмот е една од главните карактеристики на денешното општество.
     
  18. Saya

    Saya Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2011
    Пораки:
    1.190
    Допаѓања:
    5.551
    Егоизмот е една од главните карактеристики на човекот воопшто. Јас лично во алтруизам не верувам, затоа што пред се човекот е хедонист и утилитарист, па и она што го прави за луѓето пред се` го прави за тој самиот да се чувствува подобро.

    Затоа и чувствуваме лична сатисфакција кога помагаме, па би рекла дека границата меѓу алтруизам и егоизам е многу тенка. Прашање е дали сме задоволни затоа што даваме, или даваме затоа што тоа не прави задоволни.
     
  19. Theodora

    Theodora Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    1.505
    Допаѓања:
    5.575
    Во психологијата постои една гранка гешталтизам која го испитува ајде условно да кажеме проблемот со негово раситнување до најситните делови. И со помош на прашањето „зошто?„ кое се применувало на секоја една човечка постапка се одговара нешто, после кое следи ново „зошто?„ и така до недоглед, т.е. до оној момент кога веќе нема што да се одговори и на крајот секогаш била некоја егоистична мотивација во прашање, значи и кога мислиме дека правиме нешто за другите ние го правиме тоа првенствено за себеси т.е. за задоволување на некоја своја лична потреба, пр. може да е во прашање потребата да бидеме повеќе вреднувани самите во очите на другите со постапката пр. давање храна или пари на некој што проси може да е резултат да те доживеат другите како емотивна и емпатиски насочена алтруистка, значи билдаш поени за себеси во очите на другите, а не бидејќи искрено си ги согледала потребите на просјакот за оброк и си се сожалила над неговата судбина.
     
  20. Ashling

    Ashling Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2010
    Пораки:
    1.228
    Допаѓања:
    2.577
    Koга некој е спремен да го жртвува својот живот во име на друг *рандом* живот, тогаш за мене е алтруист.
    А, јас сум егоист по природа.
    Тоа што мислам и на другите, знам да помогнам кога сум во можност, делам совети итн. не ме прави алтруист во никој случај.
    Некој сега да ми рече да му ја дадам сета своја заштеда за да си купи нов фустан, епа нема да му дадам ни денар, сакам со тие пари јас да си купам фустан.