1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Алтруист или егоист?

Дискусија во 'Психологија' започната од Meggy, 13 јануари 2010.

 1. Meggy

  Meggy Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  238
  Допаѓања:
  387
  Алтруизам - желба (потреба) да се задоволат туѓите потреби.
  Егоизам - желба (потреба) да се задоволат сопствените потреби.

  Во која група на луѓе спаѓате вие?
  Дали ви е поубаво кога само вашето его е задоволено, или пак егото ви се полни кога правите некој друг среќен?
   
 2. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.872
  Допаѓања:
  152.667
  Нешто помеѓу со повремена доминација на алтруистот во мене.Важно ми е луѓето во мојата околина да бидат среќни и задоволни,со тоа сум и јас среќна и задоволна,но не е доволно секогаш тоа.Знам и себична да бидам во однос на своите потреби,за она што мене ми е приоритет,но е поретко.Држам некоја златна средина
   
  На Anja98 и L-enna им се допаѓа ова.
 3. Marley

  Marley Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  1.093
  Допаѓања:
  1.130
  Пол:
  Машки
  Meggy...dusho...edno e zelba a drugo e potreba.!?
   
 4. Pipito

  Pipito Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  192
  Допаѓања:
  58
  Hmm Spored definicijata shto e altruist a shto egoist.. Svativ mn neshta.. Pred edna godina bev Altruist... Pred 6 meseci bev pomegju... A sega definitivno sum egoist..:)
   
 5. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.933
  Допаѓања:
  66.087
  Пол:
  Женски
  Pa vidi vaka. Ako veke ukazuvas na nekakva greska i pravis distinkcija pomegu dva poimi mislam deka treba i da gi pojasnis,inaku argumentot ne ti drzi voda...
   
 6. Dark-Rose

  Dark-Rose Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2009
  Пораки:
  136
  Допаѓања:
  76
  Алтруист дефинитивно. Дури и заборавив што беше тоа егоист а понекогаш толку многу е потребно тоа но... Изигравањето "Мајка Тереза" кон сите сега ми се враќа со лошо. Луѓето едноставно незнаат за доста, што повеќе даваш, толку повеќе се бара од тебе. Позз и гледајте си малку повеќе за себе него ли за другите, зашто секако нив нешто ќе им недостасува.
   
  На Dashing:) му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Pepelashka

  Pepelashka Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  38
  Допаѓања:
  12
  A sto e pomegu??????????
   
 8. Shelea

  Shelea Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  4.249
  Допаѓања:
  43.457
  Алтруист кон оние што ги сакам, вредат, ги чувствувам како блиски и знам дека не би ми наштетиле, егоист кон сите други што гледаат само нешто да ти земат, да ти изедат, да ти ја исцрпат позитивната енергија зошто се самите мизерни!

  Егоист во друга димензија сум кога сум гладна :) Тогаш сум дупли лав до коска и не делам. И се нервирам кога некој ми бара. :mrgreen:
   
  На L-enna и cupcake27a им се допаѓа ова.
 9. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Алтруист или егоист? Зависи од опкружувањето.
  Егоист кога сум сама, кога безусловно и премногу ми се јаде, кога со мојата одлука не решавам за нечие животно прашање.
  Во сите други случаи: алтруист.
  П.С. егоист сум исто така кога се наоѓам меѓу луѓе кои на било кој начин ја изневериле мојата доверба, ја повредиле мојата личност или едноставно се идиоти па зошто и би била осврната кон нив?
   
 10. Marley

  Marley Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  1.093
  Допаѓања:
  1.130
  Пол:
  Машки
  ...ne ukazuvam...kazuvam svoe mislenje..,
  ...argumenti nema poshto ne dokazuvam..,
  ...edno e edno drugo e drugo,..shto da pojasnam.!?
  ...za tebe zelba i potreba isto e..?
   
 11. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Потребата е обавезно проследена со желба, но може да се јави желба и без да има потреба. Крај на седницата
   
 12. kristin4e

  kristin4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  266
  Допаѓања:
  122
  Moja najgolema zelba i potreba e site da bidat srekni i zadovoleni. :D
  Vo koja grupa li me vmetnuva ova :?:
   
 13. Marley

  Marley Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  1.093
  Допаѓања:
  1.130
  Пол:
  Машки
  kristin4e...po mene ti si vo grupa Marleysk...Don't Worry Be Happy
  ...shto vikash ti za kraj Hipica...moze i kompromis.!? ;)
   
 14. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Јас не сум таа што треба компромис да направи. Тоа што го кажав погоре е научно докажано :D
   
 15. kristin4e

  kristin4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  266
  Допаѓања:
  122
  Ха ха јас се понадевав дека припаѓам во дипломатскиот кор на земјава :lol: Ама и вака не е лошо,ако ме примате во вашата група.Во спротивно ќе морам да си основам нова Marleyoh... :lol:
   
 16. Marley

  Marley Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  1.093
  Допаѓања:
  1.130
  Пол:
  Машки
  Kristin4e te ptimame...pristapnica nema...samo treda da se zakolnesh...”zimi majka od deneska kje bidam Marleyska i ne se grizam, kje bidam srekjna”...tolku...mozda zvuchi egoistichki...no toa samo za neupatenite...da se sakash sebesi neznaci deka sakash drugite da se nesrekni i nezadovoleni...
  kao nekoj nashi diplomati koi bukvalno svatile...”ne se grizam za nishto, kje si bidam srekjen”...
  tipichni egoisti...se sakaat samo sebesi...

  p.s...ova “sk”...e privremena nastavka... dodeka korot ne go reshi problemot so imeto...
   
 17. kristin4e

  kristin4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  266
  Допаѓања:
  122
  Оооо,почестена сум што ќе бидам член на вашата група. :D Еве и баретка ќе си сплетам и шарено шалче во боите на Јамајка. :lol:
  MarleyMKD?Dogovoreno? :lol:
   
 18. Marley

  Marley Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  1.093
  Допаѓања:
  1.130
  Пол:
  Машки
  ...chesta e i nasha...kompromis...MKD.!!..Dogovoreno..!! :D
   
 19. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.516
  Зар немало моменти во животов каде што се однесуваме како егоисти и обратно како алтруисти?
  Еве за мене да си кажам дека имало. Се‘ зависи од околностите, приликите, желбите, ставовите, ситуацијата.. ехее.. и што уште не.
   
  На Dashing:) му/ѝ се допаѓа ова.
 20. sadangel

  sadangel Популарен член

  Се зачлени на:
  7 март 2010
  Пораки:
  983
  Допаѓања:
  781
  за жал сум алтруист иако на моменти можам да се однесувам ептен егоистички сепак после ми е криво поради тоа...