1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Алтруист или егоист?

Дискусија во 'Психологија' започната од Meggy, 13 јануари 2010.

  1. Oleeenka

    Oleeenka Популарен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2012
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    523
    Алутрист сум затоа што знам да ги задоволам и другите кога е потребно бидејќи знам колку би ми значело кога некој ги задоволи моите потреби. :)
    Егоист сум затоа што си ги задоволувам и моите потреби, и не чекам на некоја втора личност. :wasntme:
    Така да измеѓу сум :)
     
  2. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.364
    Допаѓања:
    2.470
    Пол:
    Женски
    хммм 60% егоист, 40% алтруист :)
     
  3. Stefani999

    Stefani999 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2012
    Пораки:
    702
    Допаѓања:
    601
    Микс од двете :D
     
  4. cherry-on-top

    cherry-on-top Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2013
    Пораки:
    221
    Допаѓања:
    45
    По малку од двете. Зависи во какво расположение сум. Кога сум изнервирана од некого, ќе ги задоволам моите потреби без да ми е гајле на кој му одговара, а кога сум расположена сакам сите да се чувствуваат убаво затоа ги задоволувам и нивните потреби. :)
     
  5. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Водејќи се од мотото:Не ставај никој пред себе,јас сум егоист и не очекувам друг да ги задоволува моите интереси.Се чувствувам среќно кога сама успевам да остварам нешто.
    Секој од нас има свој живот базиран на потреби,размислувања,сфаќања,па не би сакала да бидам реализатор на туѓите соништа.Всушност и не сум ни помислила да се ставам во ситуација на алтруист.Тоа не е особина која се вклопува во мојот карактер ;)
     
  6. Nezna28

    Nezna28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2013
    Пораки:
    170
    Допаѓања:
    215
    Езразит Егоист, моите желби и потреби ми се пред се, џабе е да се правам фина и да кажам дека сум Алтруист кога несум.
     
  7. Budha

    Budha Активен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2014
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    21
    Алтруист. Многу ми значи, тоа другите да бидат среќни и задоволни.. и на тој начин, и јас сум.
    Егоизам кај мене воопшто и не постои, а во многу ситуации знае да биде потребен. Мислам дека околностите се виновни за тоа.
     
  8. Witchy-style

    Witchy-style Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2012
    Пораки:
    687
    Допаѓања:
    3.788
    Пол:
    Женски
  9. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.559
    Пол:
    Женски
    И едното и другото. Понекогаш знам да се запоставам себеси за да бидат другите среќни. А понекогаш гледам само за себе. И јас имам свои потреби.
     
    На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.143
    Допаѓања:
    76.540
    Пол:
    Женски
    Нешто помеѓу.
     
  11. tirkenbal

    tirkenbal Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2013
    Пораки:
    1.677
    Допаѓања:
    12.536
    Пол:
    Женски
    Егоист.
     
  12. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.126
    Допаѓања:
    43.690
    Пол:
    Женски
    Егоист дефинитивно.
     
  13. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    Од двете по малку
     
  14. Independent Girl

    Independent Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2018
    Пораки:
    253
    Допаѓања:
    1.189
    Пол:
    Женски
    Алтруист сум али селективно.
     
  15. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.656
    Допаѓања:
    116.443
    Пол:
    Женски
    Па,70% алтруист.
     
  16. dankee

    dankee Популарен член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2011
    Пораки:
    292
    Допаѓања:
    772
    Цел живот мислев дека сум егоист, но сега сваќам дека сум била тотална спротивност. Сега за овие два називии има и мерка.До кој степен е човек егоист или aлутрист. Последно вака се изнервирав од една моја пријателка која буквално сакаше да прави само што нејзе и одговара. Бевме излезени неколку вечери со друштво и цело време се мрмкаше како со тие луѓе муабет немала или слично само поради причина што не се правеше комплетно тоа што таа посакува, до најситна работа, а целото друштво гледаше да и угоди. Јас сум з да се биде до одреден степен егоист, ама што кога егоизмот ќе излезе надвор од нормала ?
     
  17. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    Алтруист само за една личност. Инаку егоист.
     
  18. Superlejdi27

    Superlejdi27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2020
    Пораки:
    286
    Допаѓања:
    1.378
    Пол:
    Женски
    Од двете по малку
     
  19. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Егоист дефинитивно ,секогаш сум си на прво место .
     
  20. highpriestess

    highpriestess Нов член

    Се зачлени на:
    20 јули 2020
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Што ако ви кажам дека секое задоволување на потреба на други е задоволување на своја потреба. Односно, самото задоволување на туѓи потреби се јавува како потреба во нас, што е автоматски задоволување на своја потреба, како потреба за поврзување со други, потреба за самопотврда, потреба за позитивна слика за себе, потреба за припаѓање итн. Само внимателно, бидејќи во задоволување на одредена потреба поврзана со задоволувањето на потребите на други, можно е да се изоставуваат други битни лични потреби и да се нема осет за лични граници, што знае да носи прилично многу болка во животот. На пример немање лични граници можеби доаѓа од страв дека не сме доволно добри, дека не заслужуваме да ни бидат задоволени потребите, дека не сме битни итн. :)

    Паралелно, задоволување на своите потреби не е егоизам, туку е предуслов за здрава психа и среќен живот, се додека вистинската потреба се задоволува. Според мене егоизам е веќе ако воопшто не ни ги погледнуваме потребите на другите поради разни свесни/често несвесни верувања, пример дека нивните потреби автоматски нема да бидат компатибилни со нашите, или страв дека нешто ќе изгубиме, ќе бидеме во минус, не заслужуваме некој да се грижи за нас итн. Во тој случај можно е присуство на релациска траума/страв.

    Површна потреба е одраз на коренска потреба, на пример, хипотетички, потреба за одење во бар би можела да биде одраз на потреба за поврзување. И да, ако потреба на некој друг не кореспондира со наша потреба, незадоволувањето на таа потреба на личноста не е егоизам туку почит и кон себе и кон другиот, бидејќи себе не се малтретираш да правиш нешто што не сакаш, ниту пак другиот го лажеш или го условуваш (као види што правам за тебе, или потсвесно да се огорчиш и од себе и од другиот и после да манифестираш гнев кон личноста). Во односите со луѓе се работи за тоа дали мојата и другата потреба се компатибилни една со друга.

    Така да дихотомијата секако паѓа у вода, условно кажано не ни постои.

    Секогаш бараме начини да ги задоволиме своите коренски потреби, било свесно или (најчесто) несвесно/од „задна врата“, било преку други или независно од други (најчесто преку други, дури и да не сме свесни за тоа - не џабе сме социјални битија).

    Еве си задоволив потреба за споделување со други, па ви благодарам што го слушавте мојот Ted talk:D
     
    Последна измена: 6 август 2020