1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Алтруист или егоист?

Дискусија во 'Психологија' започната од Meggy, 13 јануари 2010.

  1. Gi.ir.ll192

    Gi.ir.ll192 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2019
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    756
    Пол:
    Женски
    Страшен алтруист, за жал..
     
  2. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    Алтруист за семејство, егоист за околината.
     
  3. Sahlene

    Sahlene Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2015
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.219
    Пол:
    Женски
    Па, би реκла сега во моментов неκој да ме праша, алтруист. Зошто? Затоа што егоистот е многу интересен но, алтруистите се убави.
    Сепаκ, се ми зависи од расположението. Κога неκој ми води инает за банални работи, мене ме фаќа смеа. И таκа уште поинтересно е. И таκа.
     
  4. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.874
    Допаѓања:
    8.416
    Пол:
    Женски
    Ни алтруист, ни егоист. Не трчам да ги исправам работите секому, ниту пак одам за мој личен интерес. Гледам рационално да постапувам, а како ќе бидам дефинирана од страна не ме интересира. Од алтруизмот многу си се напатев така да, не фала.
     
    На GrimTheReaper му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.181
    Пол:
    Женски
    Јас не го обичам светот нешто многу, така да, второто.
     
  6. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.623
    Допаѓања:
    8.509
    Пол:
    Женски
    Алтруист за семејството а за се останато околу мене егоист.
     
  7. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.281
    Пол:
    Женски
    Алтруист сум за луѓето што ги сакам, а во други ситуации егоист ваљда.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Snowflake99

    Snowflake99 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2022
    Пораки:
    1.447
    Допаѓања:
    5.709
    Пол:
    Женски
    Станав егоист за сите, алтруист само за него и ќерка ми.
     
  9. Anah

    Anah Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    634
    Допаѓања:
    1.368
    Пол:
    Женски
    комбинација од двете.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  10. IvvaNeo

    IvvaNeo Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2022
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    215
    Пол:
    Женски
    Егоист, претходно не бев ама на овој свет не можеш да успееш поинаку :)
     
  11. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    7.997
    Допаѓања:
    11.117
    Бев првото, а сега се трудам да бидам второто, ама пак некако тешко ми оди. Тоест се трудам секому по заслуга да му вратам. Да се однесувам со секого онака како заслужува, инаку човек ако им мисли на сите други само главоболки ќе има и ќе трпи штета.
     
    На Garden of ____ и IvvaNeo им се допаѓа ова.
  12. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.181
    Пол:
    Женски
    Порано бев егоист, но пораснав и сфатив дека не е во ред. Сега им помагам на немоќните и на сите кои заслужиле (добро проценувам луѓе и знам кој што треба да добие).
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Aнонимус_

    Aнонимус_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2022
    Пораки:
    486
    Допаѓања:
    1.453
    Пол:
    Машки
    Алтруист сум по природа, немам проблем да кажам дека сум многу емпатичен и сакам да помогнам, се познавам доволно себеси и премногу ја ценам таа особина кај себе.

    А егоист станав со тек на време пошо сакам да сум сам и уживам во сопственото друштво. Нарцис сум и многу често мислам дека повеќето личности не ме заслужуваат.
     
  14. Vikktorr

    Vikktorr Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2015
    Пораки:
    794
    Допаѓања:
    2.030
    Пол:
    Машки
    Се сеќавам на сцена од една книги... Двајца странци патуваат во воз, и едниот, млад човек, си помислува:: “Што би било ако сега го фрлам низ прозорецот на вагонот човеков, без никаква основа, без никаква логика? Нели тоа ќе ме направи ослободен од моите сопствени очекувања, и следствено на тоа, и од општествената норма што некој друг ми ја наметнал?“ Мене, ме интересира обратното... Во свет, каде егоизмот се гледа како „не биди наивен за да не те „за**бат“, каде „кој ќе ти рече фала?“ (а зошто би ти рекол воопшто?), каде егоизмот се гледа како одбранбен механизам за „самопреживување„ и најголема доблест во свет на homo homиnis lupus est, бидејќи “сите ВЕЌЕ се егоисти“, и "сѐ во основа е само интерес“, како логика на еволуцијата (сосема несоодветно од гледна точка на еволутивна билологија и крајна кусогледост на неолибералистичкиот капитализам што го доведува светот до раб на еколошка катастрофа и социјална одржливост) јас САКАМ да направам нешто за другиот, без никакваa логика, без никаква основа, без никаква корист, да бидам на работ на саможртвување без никогаш да бидам жртва .. И Не, никогаш не сум зажалил... Напротив, запознав многу интересни луѓе кои првично не мислев дека се такви (всушност, беа многу различни од мене), бев дел од нивните животи, ми дозволија да ги споделам нивните проблеми и јас моите, сум побагат со искуството, од тоа како може да се гледа светот од нивната перспектива, од тоа како е да живее најголемиот распон на болката (затоа што, ако ја живееш само својата, а не ја познаваш туѓата, како воопшто може да знаеш како е да си среќен?)... Наместо да се дефинирате како „егоисти“ или „алтруисти“, што се само етикати без содржина, експериментирајте со тие етикети и видете каде ве водат... Пробајте барем... Пробајте и со најегостичната личност што ја познавате... Можеби ќе откриете алтруизам и кај него, колку и да ве повредил... Не бидете жртви на вашите претстави. Не постои „алтруизам“ и „егоизам“, има цел спектар на однесување меѓу овие два екстреми, а ВИЕ сте тие што имате можност и шанса да ОДЛУЧИТЕ дали за минимум, за нијанса, за еден милиметар ќе го поттурнете светот да биде подобар за сите, зашто ако не е за сите, во еден момент, нема да биде ни за вас. Не е тука само геврекот купен за питачот, кој ќе ве „натера“ да се чувствувате добро, или оставаните пари на келнерот повеќе од сметката, туку и со тие кај вас дома, кога треба да им се налутите кога претерале, или пак кога треба може да бидете љубезни, а не морате, кога имате моќ, и можете да вратите тродупло, ама не го правите тоа, кога објаснувате, а не сте принудени , и бидете ангажирани, и пред сѐ работите на себеси за да имате доволно ресурси за да бидете најдобрата верзија од вас без тоа да биде на штета на другите. Има овој свет простор за сите и сте сме поврзани со сите, без разлика дали ние сакаме или не.
     
    На Emma Star му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Puellapulchra

    Puellapulchra Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2022
    Пораки:
    2.021
    Допаѓања:
    6.007
    Пол:
    Женски
    Егоист(fingers) имам огромно его. Не е за фалење. Али барем искрена сум.