1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Амбивертност

Дискусија во 'Психологија' започната од twilight123, 28 септември 2016.

 1. twilight123

  twilight123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 март 2012
  Пораки:
  600
  Допаѓања:
  498
  Пол:
  Женски
  Сигурно досега многумина ве запрашале „Како би се опишале себеси?“, „Во која група на карактери на луѓе припаѓате?“, односно дали сте отворени и комуникативни, затворени и некомуникативни, или пак некаде на средината на овие екстреми? Овие поделби на човечкиот карактер се познати под термините интроверти, екстроверти и амбиверти. Како што видов за другиве 2 карактери има теми, но за оваа нема па затоа решив за отворам и за тие што незнаат да објаснам тука. Еве ќе направам и анкета да гласаме кој од тука што е.

  Помеѓу интровертите од едната страна на линијата и екстровертите од другата страна, се наоѓаат амбивертите. Се смета дека амбивертите се оние личности коишто ги поседуваат карактерните особини и на интровертите и на екстровертите и коишто во различни прилики и ситуации можат да бидат отворени или затворени личности. Амбивертите се личности кои се чувствуваат пријатно и удобно кога се со опкружени со луѓе, но и кога се сами. Во зависност од различните ситуации и мигови, тие можат да делуваат како интровертна или екстровертна личност, да бидат друштвени и социјални или пак, повлечени и срамежливи. Но сите овие особини амбивертите не ги изразуваат драстично како интровертите и екстровертите и оттука се наоѓаат на средината на линијата на типови на карактери.
  Јас можам да се опишам себе си како тотален амбиверт.
   
  На Elena69221, *Amethyst*, PaLaVa и 8 други им се допаѓа ова.
 2. DaenerysT

  DaenerysT Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2016
  Пораки:
  147
  Допаѓања:
  597
  Пол:
  Женски
  Ambivert definitivno. Ne sum znaela deka postoi vakva kategorija voopsto, a od sekogas se prasuvav vo koja kategorija bi se smestila od dvete krajnosti, koga moeto odnesuvanje e sekogas razlicno vo zavisnost od samata situacija i drustvo. Nekogas znam da bidam totalen "namkjor" i povlecena, da ne prozboram ni dva zbora i me dozivuvaat kako sramezliva. Nekogas znam da bidam i glavna i glasna. Se zavisi od hemijata koja ke ja pocuvstvuvam vo momentot, vo dadenata grupa na lugje :) Ednostavno nekoi lugje nekogas ne me interesiraat i odbiram da ostvaram komunikacija...ete taka zaradi nisto posebno :)
   
  На twilight123 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. EminemsGirl

  EminemsGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 август 2016
  Пораки:
  315
  Допаѓања:
  1.163
  Пол:
  Женски
  Амбиверт и од секогаш знаев дека спаѓам под оваа категорија. Но не знаев како да се објаснам.

  Зависи која енергија ке ја почуствувам додека сум со одредените личности и ако е негативна ги ставам на страна , ако е позитивна се пуштам во муабети слободно (сепак не се искажувам и да си кажувам тајните секому).
   
 4. allaround

  allaround Популарен член

  Се зачлени на:
  20 август 2015
  Пораки:
  741
  Допаѓања:
  1.572
  Пол:
  Женски
  Амбиверт. Некогаш сакам да сум сама и да се релаксирам а некогаш сакам да сум опколена со друштво и да се журкам , знам да сум тивка , знам и да сум гласна и дс не престанам да зборувам . Све во едно сум :lol:
   
 5. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.676
  Допаѓања:
  14.186
  Пол:
  Женски
  Јас мислам дека сите се раѓаме амбивертни, понатаму под влијание на околностите во кои растеме стануваме отворен или затворен тип.
   
  На lunchy, Petra777, honest girl и 3 други им се допаѓа ова.
 6. Prijatelot

  Prijatelot Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2015
  Пораки:
  2.321
  Допаѓања:
  2.777
  Пол:
  Машки
  Extrovert 4 ever! Takov sum jbg.
   
 7. twilight123

  twilight123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 март 2012
  Пораки:
  600
  Допаѓања:
  498
  Пол:
  Женски
  dobra ti e ova sho go pisha, logichno e

  eee kamo jas da mozev taka
   
 8. Prijatelot

  Prijatelot Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2015
  Пораки:
  2.321
  Допаѓања:
  2.777
  Пол:
  Машки


  Veruvam deka sekoj mozhe da bide.
  Se zavisi od situacijata i mentalnata sostojba.
  Mozhesh da bidesh i ti extrovertna... na prav pat si. ;)
   
  На twilight123 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. twilight123

  twilight123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 март 2012
  Пораки:
  600
  Допаѓања:
  498
  Пол:
  Женски
  neznam koj mi e praviot pat hahahha
   
 10. Prijatelot

  Prijatelot Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2015
  Пораки:
  2.321
  Допаѓања:
  2.777
  Пол:
  Машки

  Istrazhuvaj, experimentiraj, uchi .. kje doznaesh. :)
   
  На twilight123 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  11.589
  Допаѓања:
  171.594
  Пол:
  Женски
  Се пронајдов во темава.
  А мислев изрод сум8-|
   
  На *Amethyst*, nica и Prijatelot им се допаѓа ова.
 12. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.659
  Допаѓања:
  156.093
  Пол:
  Женски
  Јас па интроверт кој ако е принуден во друштво ќе се обиди да се социјслизира for the sake of her friends.
  Интересно е шо поќето кои ги познавам се во крајна граница - екстроверти до степен да неможат еден ден сами да седат дома. Ова мислам е некоја златна средина која мене лично никогаш не би ми одговарала.
   
  На Someonespecial му/ѝ се допаѓа ова.
 13. *Amethyst*

  *Amethyst* Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2016
  Пораки:
  1.654
  Допаѓања:
  9.530
  Пол:
  Женски
  По ова, не сум интроверт ами амбиверт. Да, уживам со луѓе ама на крај на ден сакам да сум сама и у тишина или некоја убава музика/книга. Ама па премногу уживам да сум сама. Повеќе ми е нагласена интровертоста, што знам. Мојата идна професија бара контакт со луѓе и не знам како би се изборила тука, веројатно на крај на ден ке гледам да си го поминувам времето само за себе.
  У секој случај имам моменти кога ми требаат луѓе а има моменти кога само сакам да сум изолирана.
  Ама убаво ми е. Поубаво ми е. Не ми се допаѓа само што сум емпат а за интровертност или еве амбивертност сум среќна што сум тоа.
   
  На Someonespecial му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Читател

  Читател Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 март 2015
  Пораки:
  738
  Допаѓања:
  5.806
  Пол:
  Машки
  Во суштина сум интроверт ама екстровертоста ми е јака страна али за Амбиверт не сум слушнал до сега

  Себе си повеќе се сметам за интроверт. Затоа што повеќе сакам да разговарам 1 на 1 или во група од тројца максимум кадеш то можам да разговарам подлабоко за која било тема и суштински повеќе да дознаам за соговорникот.

  Екстроверт сум затоа што за чудно многу сакам Јавно говорење, трема немам во никој случај едвај чекам да имам некој јавен настап да искажам што имам да кажам, ептен се осеќам како лидер, многу ме инспирира тоа. Знам да сум гласен, кога ќе влезам во flow нема човек што може да ме запре во друштво и каде било на друго место.


  Но сепак нешто подлабоко има во поделбава: Мразам да правам површни муабети. Тоа ме иритира и контра ефект има, создава одбивност кај мене. А кога сме во поголема група нема услови за deep conversation. И тогаш знам да се повлечам. Светот не ме интересира површно, не сакам да сум на здраво и на пријатно и какво е времето надвор. Знам дека треба и такви муабети ама тоа само може на 3 минути не на цел живот. Сакам да разменувам мислења, идеи, сакам да дознавам од другите новости, генијалните умови ме инспирираат.

  Интроверт сум за обични муабети, екстоверт сум за идеи :D

  Сега пак зависи од опкружуваето и од самата ситуација и енергијата која се создава помеѓу присутните.

  Амбиверт сум а ?!

  Може немаше да сум амбиверт ако немав специфични барања како што е длабочината на разговорите.. хмм
   
 15. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  13.097
  Допаѓања:
  163.506
  Пол:
  Женски
  Сум читала и за овој вид карактер, сепак не мислам баш дека ме опишува, премногу се пронаоѓам во карактеристиките и сите шеги, стрипчиња за интровертност за да речам дека сум во средина. :D Да, комуникативна сум со блиски луѓе, но скоро во ништо од екстровертноста не се пронаоѓам - никогаш не сакам да сум во центар на внимание, си имам трема од јавен настап итн...

  Инаку @Prijatelot, не се согласувам воопшто со твојот муабет погоре. Пред сѐ, дефиницијата за тоа што значи „прав пат“ во денешно време е многу индивидуална, а и во никој случај типот на карактер (интроверт или екстроверт) не треба да биде критериум за тоа. Ниту еден од овие типови на карактер не е ниту правилен, ниту погрешен и личноста треба да се прифати каква што е.
  Ова е за другата тема што спомнаа дека ја има одамна (додуша мислам дека треба да се спојат со оваа и да се дискутира за сите три категории), ама морав да си кажам :D