1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ампули за коса

Дискусија во 'Коса' започната од love23, 19 декември 2010.

  1. I.Radman

    I.Radman Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    29
    Ги имам пробано ампулите на Placenta,Kenue но на врвот се ампулте на wella...

    Wella производите се со германско потекло,кога станува збор за амулите тие се малку поскапички од другите единствено само ако ги начекате по салоните за празници кога одат со попуст....
    Незнам дали производите на Wella се достапни во малопродажба,јас маската за коса и ампулите ги земам по нарачка од салон.

    Јас ги користам Wella SP Balance Scalp Energy Serum Ampoule 6x6ml
    [​IMG]

    Составот на овие ампули е со кофеин и биотин,во себе зодржат и витамини кои ги зголемуваат хранливите материи за оживување на косата.
    Се масиираат нежно се употребуваат 3 пати неделно а за оптимални резултати користете го во коминација со SP Balance Scalp шампонот.
     
  2. joana18

    joana18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    439
    Допаѓања:
    269

    Мене ме интересира што се случува.. има ло резултати во растот на косата... И ампулите клако ги користеш ги ставаш на секое миење?
     
  3. silvice

    silvice Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    25
    :D какво воодушевување од овие ампули,синоќа прв пат ставив и моите уништени врвови воскреснаа.не значи дека се што е извикано и скапо е квалитетно.ќесе пари фрлив по скапи паковања и ампули ,но овие за 120 денари вредат. :)
     
  4. Keryy

    Keryy Активен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2012
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    7
    Извинете дали може да ми кажете од каде ги купувате овие ампули за коса?
     
  5. silvice

    silvice Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    25
    ги има во аптеките на еурофарм :hai:
     
  6. joana18

    joana18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    439
    Допаѓања:
    269
    ги има во аптеките на еурофарм :hai:[/quote]

    Си купив денес... а како се нанесуваат само на врвовите или на цела коса?
     
  7. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.596
    А колку ампули има во пакувањето на Аура?
    1, 2, 3?
    И цената на пакувањето е 120 ден?
    :)
     
  8. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    2 ампули се, ама јас не приметив никаква разлика, и цимерката ги користеше и таа не беше задоволна.
    Позадоволна бев од едни италијански што се продаваа по 35 денари во некои аптеки, отколку од оваа, а мислам дека едната е 120 денари, ама не сум сигурна, лани ги купував.
     
  9. whiteflower

    whiteflower Активен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    2
    Не е баш така... Затоа што доколку ја ставиш ампулата врз цела коса таа нема да ти се разнесе врз целата туку ке ти остане само на некој дел од косата.Затоа треба да ја поделиш косата на прамени и со маска за коса да додаваш по мала количина од ампула на прамени и така да нанесуваш.
     
    На ancii му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Значи стварно мора да ги пофалам и јас ампуливе! :o

    [​IMG]

    Не е можно, косата ми ја направи со екстра волумен, и бидејќи имам виткана, абе едни локни што се направија, се чудам и јас како можеше тоа да го постигне само една ампула. :D :o
    Арно ама првата ми отиде фира, како ги отварате бе ампуливе? :^)
    Јас ставање ампулата на послужавник легната, земање чекан и наместо само горе да удрам, ми се лизна некако надолу и отиде цела ампула по послужавник. :D :D :(
    Презадоволна сум значи, отсега само вакви користење, само да не прекинат да ги произведуваат, зошто сум голем баксуз, а нешто почнам редовно да го користам, оп, нема га по некое време.
     
  11. Tearful

    Tearful Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    371
    Допаѓања:
    72
    Lacrimosa, никогаш не сум користела ампули па сакам да те прашам нешто.Како се нанесуваат? на сува/мокра коса, се измиваат ? и колку ампули има во ова паковање на Аура? - ти благодарам
     
  12. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Две ампули има, а се нанесуваат на мокра коса откако ќе си ја измиеш чиста уба фина :D
    Нанесуваш на цела коса, корени, врвови секаде. Пошто има доста во едно паковање. И не се измива!
    118 денари се.
     
    На Tearful му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Tearful

    Tearful Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    371
    Допаѓања:
    72
    Фала :* и уште нешто. на колку време да се користат треба ? месечно еднаш , неделно ? стварно не сум упатена :lol:
     
  14. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Па да ти кажам и јас сега прв пат користев ампули, ама може после секое миење. Јас барем така ќе си правам отсега со ампулите на АУРА, дефинитвно спас за коса.
    Инаку по аптеки можеш да ги најдеш.
     
    На Водолија и Tearful им се допаѓа ова.
  15. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    За ампулите на Аура да се надоврзам имено една ампула ја користам два пати, што значи пола ампула ја распоредувам низ цела коса, најмногу на краевите бидејќи ми се најосетливи и најоштетени, така пола ампула ми завршува голема работа.
    Истотака :!: морам да ги пофалам ампулите од Плацента што се купувуаат во Зегин две ампули и непаѓа коса, ама воопшто, дури растат нови влакна. ;)
     
    На Tearful и Hipster им се допаѓа ова.
  16. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Па добро за пократка коса може на два пати да се употреби, ама мене ми е бујата и многу долга, таман ми е една.
    Ама се стварно закон! :rock:
     
  17. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    A кај може да се најдат тие ампули?
    Aура се? па навистина се ефтини како за Aура, што е 118 денари :D
    Jас сакам да ми се опорави косата :)
     
  18. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    По аптекиве, ама ги нема баш во секоја.
     
    На ludoto19 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.099
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски
    Двете се околу 120, значи цело пакетче, туку и мене ме интересира како ги отварате чудава?
    Затоа што татко ми не ми е секогаш при рака за да ми отвори па си имам проблем и на крај се откажувам не ставам. :D
    А со тегла ми е страв да мавам. :D

    И јас сум презадоволна од ефектот, само ги користам поретко, нејќам да ми се презасити косата.

    Инаку мислам дека треба да се користи наеднаш, затоа е спакувано во ампула - има активни состојки кои мора да бидат така затворени за да останат ефикасни... инаку би ги ставале во друга амбалажа.
     
    На ludoto19 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    Јас ги отварам со медицинско ноженце, го добив од медицинска сестра, побарај во аптека случајно да не им се наоѓа некое, ако не од некоја медицинска сестра, доктор и сл.
    Инаку ампулите на Аура најтешко се отвараат за разлика од другите што ги имам порбано, но со ова ноже како така успева, бидејќи како што слушнав е направено од челик.
     
    На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.