1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анализа на крв-толкување резултати

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од femina21, 13 јули 2010.

  1. letters

    letters Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2014
    Пораки:
    314
    Допаѓања:
    560
    Mene mi se slucuva toa koga ke zemam dlaboko vozduh...nemozam do kraj da odam so disenjeto i izleguva kako postojano da mi fali vozduh
     
  2. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Штом ти е периодично и штом прва помисла ти е рак, тогаш дефинитивно е анкс. Да не биде ти поставувам дијагнози а не сум доктор, прочитај мислења во темата за анксиозност, еве баш @LUCI 99 сум ја читала таму. Големи се шансите да се пронајдеш во муабетите таму.

    Крвна слика нема да покаже ништо, за да си мирна ти можеш да закажеш и ехо на срце, можеш и бели дробови на снимаш, ама верувај симптомите на рак не се такви.
     
    На letters, JuLleE и LUCI 99 им се допаѓа ова.
  3. kristii

    kristii Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    1.706
    На анализа на крвта ми излезе дека има замастување на црниот дроб.Некој искуство со тоа породена сум пред 4 месеци и дојам.На каква диета се придржувавте,бидејќи не е препорачливо строги диети за времр на доење а треба да симнам околу 15 кг.Се извинувам можеби постот не е за тука но не најдов соодветна тема.
     
  4. Ana.brojka

    Ana.brojka Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2012
    Пораки:
    223
    Допаѓања:
    219
    Здраво, ќе може ли да ми ги толкувате следниве резултати:
    - Серумско железо - 7.1 (7.6 - 31.3)
    - Билирубин неконјугиран (индиректен) - 60.3 (<12.8 )
    Кај урината:
    Епителни клетки +- (реф. вредност +)
    Кристали - (+)
    Ова во ред е вака или?

    Ова е тоа што ја видов дека не штима, ако има уште нешто ве молам кажете ми.

    IMG_20180216_114702.jpg
    IMG_20180216_114732.jpg
     
  5. Pozitiven

    Pozitiven Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    80
    Пол:
    Машки
    Здраво,пред неколку дена си ја проверував крвната слика и на резултатот излезе дека имам ниски триглицериди 0.7mol/L и низок холестерол т.е на долната граница 3.1mol/L шо би значело ова и како би можел да ги подобрам овие вредности?Барав на интернет меѓутоа неуспеав да најдам нешто значајно
     
  6. bijonse

    bijonse Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2016
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    1.265
    Пол:
    Женски
    ...тинејџер/ ки од 12 до 18 години вкупен холестерол 3.11-5.44 mmol / l.
    од15 - 20 години ниво на триглицериди, 0.45-1.81mmol / l
    значи имаш одлични лабораториски резултати ! (y)
     
    На Pozitiven му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Pozitiven

    Pozitiven Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    80
    Пол:
    Машки
    25 год сум, за триглицеридите на резултатите пишуваше 0.7 (0.8-1.7mmol/L)
    а пак за холестеролот 3.1 (3.1-5.x mmol/L)
     
  8. bijonse

    bijonse Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2016
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    1.265
    Пол:
    Женски
    [​IMG]

    [​IMG]
     
    На Pozitiven му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Missy980

    Missy980 Активен член

    Се зачлени на:
    24 август 2017
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    93
    Пол:
    Женски
    Дали ви се случило две лаборатории да ви покажат комплетно различни резултати на крвна слика?
     
  10. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.722
    Пол:
    Женски
    и иста лабараторија може да ти покаже два различни резултати. крвната слика не стои мирна никогаш . работата е ако нешто е екстремно високо или ниско тоа пак ќе даде и на втор и на трет тест но пак со различна референтна вредност со таа разлика што пак ќе е висока или ниска.
    за што станува збор?
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Missy980

    Missy980 Активен член

    Се зачлени на:
    24 август 2017
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    93
    Пол:
    Женски
    Железото во една лабораторија 6, утредента во друга 18. Па отидов во првата, ми рекоа ај за најсигурно феритин да се провери и испадна под нормала, 8.7. Отидов во другата, покажа 18.
    Не мислам дека е ова нормално, очигледно едната греши ама се изнадавав пари за двојни проверки, во рацеве ко наркоман веќе. Мислам колку и да се променливи резултатите, ова не е во ред.
     
  12. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.722
    Пол:
    Женски
    Да голема разлика е. пробај со друга лаб која е акредитирана.
     
  13. Missy980

    Missy980 Активен член

    Се зачлени на:
    24 август 2017
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    93
    Пол:
    Женски
    И двете се акредитирани, направив и во трета, ок се. Значи стварно треба внимателно со резултати и лаборатории.
     
    На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
  14. bijonse

    bijonse Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2016
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    1.265
    Пол:
    Женски
    За биохемиски резултати конкретно за испитување на крвна слика имаме два начина на земање на примерок--крв и тоа дали од вена (венска крв) или дали од прст (капиларна крв) а може и од ушната ресичка или петица !

    [​IMG]


    Кај возрасните доколку имаме „чуствителни вени“ или пристапот на вената малку е потешка тогаш за одредување на крвна слика примерок на крв се зема од прст што малку поретко некој внимава и скоро сите земаат крв од вена.... а што може да се случи доколку не се зема во предвид предходното?

    [​IMG]

    ...со самото пристискање на раката т.е. вената и внесување на иглата во вена со „оштетување на истата“ при што доаѓа до оштетување на ткивото / клетка и до „пукање на еритроцитите“ при што се ослободува железо од нив при што во самата околина има „големо количество на железо ослободено од еритроцитот“ и кога се вметнува иглата за земање на крв се собира сето тоа со што доаѓа „вештачко“ покачено слободно железо во самиот примерок а со тоа и во самиот лабораториски резултат за слободно железо... затоа секогаш кога имаме хематом, модрици или пак „ црвени зрнца“ од капилари околу местото каде се земало примерок на крв секогаш се сомневам за точен резултат...па макар биле акредитирани лабораториите со софистицирани апаратури и реагенси кога тука е крив тој што зема примерок за испитување т.е. крвта !

    [​IMG]
     
    Последна измена: 29 март 2018
    На vlatko spasovski му/ѝ се допаѓа ова.
  15. irenaмѓ

    irenaмѓ Нов член

    Се зачлени на:
    10 април 2018
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    леукoцити 16.9 штo укaжувa

    вaквa е крвнaтa сликa ве мoлaм кaжете ми aкo знaете нa штo укaжувa 20180410_153329.jpg
     
    Последна измена од модератор: 10 април 2018
  16. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.306
    Допаѓања:
    18.125
    Пол:
    Женски
    Некаква инфекција.
    Бидејќи не се поделени диференцијално на лимфоцити, неутрофили, моноцити итн. не би знаела да ти кажам за каков вид на инфекција станува збор, но најверојатно(?) во прашање е бактериска.
    Нема ли личноста други симптоми? Со олку покачени леукоцити сигурно има нешто покажано.
     
  17. irenaмѓ

    irenaмѓ Нов член

    Се зачлени на:
    10 април 2018
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    пред еден месец зaпoчнa се првo еднa неделa дијaреa пa пoсле кaкo aлергијa имaшеoтoк пo лицетo и рaцете пoсле лежеше нa бoлницa и сo aнтибиoтик слегoјa дo 10 нo сегa пoвтoрнo и се висoки и тие ме oткријa oд штo се висoки a сегa имa пoдoлгo време течнa стoлицa
     
  18. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.306
    Допаѓања:
    18.125
    Пол:
    Женски
    Не забележав дека подолу се поделени диференцијално леукоцитите, извини.
    Ниски лимфоцити и високи гранулоцити ви укажуваат на акутна бактериска инфекција, и според оваа крвна слика во склоп со долготрајната течна столица, потребна е антибиотска терапија.
     
  19. irenaмѓ

    irenaмѓ Нов член

    Се зачлени на:
    10 април 2018
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    незнaм кaј дa се oбрaтaм и кaј дa oдaм тaa не прaкa нa кoлнoскoпијa зaрaди течнa стoлицa штo јa имa пoдoлгo. A дaли висoкиве леукoцити мoжи дa укaжувa нa рaк недaј бoже
     
  20. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.424
    Пол:
    Женски
    со 16 леукоцити рак??
    па децата креваат со воспалителни процеси и до 22-25 леукоцити па поминува.Кажи ми побитно ми е дали имате висока седиментација?