1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Андрофобија (страв од мажи)

Дискусија во 'Психологија' започната од Keanu_R.Wick, 28 септември 2019.

  1. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.321
    Тоа со статистики океј, сфаќам. Ама дека може да силува жена маж, може, возможно е. Да, нема таа пенис да пенетрира во него ама ако сака, може да најде друг начин. Не мора ни физичка сила, доволно е да го онеспособи пак на друг начин.
     
  2. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    Не :)
    Односно, ако девојката е океј со такви слики, тогаш да. Согласноста (consent) е најбитна. Ќе седнеш и ќе разговараш со партнерот за тоа со што е согласен а со што не. Аман.
    Јас лично не сакам дик-пикс. Би била навредена ако добијам.


    А зошто тогаш си отворил ваква тема штом не сакаш да разговараш за можеби најголемиот страв што една жена го има кога се мажите во прашање? Тебе сензибилноста ти се нарушува со самото спомнување, а за нас жените тоа е дел од секојдневието.

    @Tan4ence, толку е ретко силувањето на маж од страна на жена што не е ни доволно истражено, ниту пак има валидна статистика. Од друга страна, секоја шеста жена е жртва на силување или обид за силување. 91% од жртвите на силување се жени, 9% се мажи (и кај нив силувачот е маж). Стрејт мажите се прилично незасегнати по ова прашање :)
     
    На RosettaStone, KateKane, smooch и 9 други им се допаѓа ова.
  3. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.321
    Значи во право сум што викам алат за силување за машки полов орган. Мислам, ете и статистики покажуваат. А јас ако сакам да силувам некого, можам, навистина. Ама не сакам. Тоа е разликата.
     
  4. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    Не си во право :) Ич не си во право.
    И милијарди мажи не сакаат. Можат ама не сакаат. Не сите мажи се силувачи. Ама дел се и затоа мора да внимаваме.
     
    На Harper, HardSex, KateKane и 12 други им се допаѓа ова.
  5. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.321
    Па сама рече, силувањето е џендер спесифик. Значи силува зошто е маж, не зошто е идиот или болен или како и да го речам.
     
  6. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Силува затоа што е психички девијантен, а да.. и е маж.
     
    На KateKane, Mishela, smooch и 5 други им се допаѓа ова.
  7. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    @Tan4ence, не силува зошто е маж. Немам одговор зошто силувачите силуваат.
     
    На KateKane, candy.cane и theowndemon им се допаѓа ова.
  8. candy.cane

    candy.cane Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2017
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    8.983
    Пол:
    Женски
    Танче?? Ти беше таа што во една тема, ако не се лажам при дискусија со @DAngel, зборуваше дека не се сите мажи исти и дека ти имаш личен пример до тебе.

    Инаку, јас повеќе имам страв од рандом маж отколку од рандом жена затоа што генерално машките се посилни од мене. Ама не од сите.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.321
    Бев да ама се случија работи што ме натераа да се сменам и да сфатам дека сум била глупава.
    Нејсе, неќам да дискутирам овде за тоа. Ако сакаш да знаеш повеќе можеш во лп
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Не ми е страв од мажи али ќе кажам дека со жени сум поопуштена, не дека не сум опуштена со мажи од страв, него ете сум израсната со сестра и потешко ми оди комуникацијата со маж али доколку ме запоенаеш уопште нема да приметиш пошо ова е онака некоја мала забелешка што ја имам фатено кај себе.
    Сестра на мој бивш дечко велеше дека не и е страв од мажи али дека се гади од нив. Се гадеше девојката, кога некој ќе ја допреше значи не зборам сексуално, но ракување, и оппшто присуство беше малку гадлива, имаше такво чувство дека се валкани на некој начин, не водат хигиена, и имаше чувство на гадење. Да напоменам, секако дека и она знаеше сигурно дека има мажи што одржааваат одлична хигиена, али тоа е не свесно чувство, шта чеш
     
  11. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.399
    Допаѓања:
    35.944
    @Tan4ence фобиите ради доживеани трауми се третираат. Ти вака, само си ги зајакнуваш. Можеби ќе те потапша некој по рамо, но за тебе тоа нема никаква корист. И сама си свесна дека доста од твоите блокади се психолошки.
    На темата: се плашам од насилни, пијандури и психопати.
    И мажи и жени. Од мажи насилни можеби е подоминантно зазирање оти физички сум послаба. Мразам болка. Некој да ме повреди мене или најблизок физички, спремна сум на се.
     
    На KateKane, WildMk, Nausicaa и 4 други им се допаѓа ова.
  12. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    1. Не ме тагнувај во мислења насочени кон личности кои ги игнорирам затоа што се психолошки bullies.
    2. Никогаш не сум рекла дека сите мажи се исти.
     
    На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Independent Girl

    Independent Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2018
    Пораки:
    253
    Допаѓања:
    1.189
    Пол:
    Женски
    Ja pa od zeni imam strav :D mazive mi se poiskulirani i samo so maski se druzam oni bolje me razbiraat so zeni sekogas sum imala kavgi za gluposti mozda koincidencija mene takvi mi se pogodile ali seriozno imam averzija kon zeni i podlaboka komunikacija so zeni.

    Uste od mala psihicka tortura imam od zenski rod dozivuvano majka mi, baba mi, tetka mi,ucitelkata braticetka mi pa nastavnickata, profesorkata itn. Imam razvieno seriozna averzija kon zenski rod, bas pred nekoj den razmisluvav na temava zatoa sto mi se pogodi da prodavam edna stvar i potsvesno se molev da bide masko kupecot sto kje mi se javi se si mislev so zensko ne mozam da se razberam i koga mi se javi zena odma nekako se pocustvuvav kako pod odreden pritisok da sum a znam deka ne mora da znaci no toa e after efekt od doziveanite prethodni iskustva.
     
    Последна измена: 30 септември 2019
    На Keanu_R.Wick му/ѝ се допаѓа ова.
  14. piksooki

    piksooki Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    1.808
    Допаѓања:
    10.921
    Пол:
    Женски
    А дали некој има страв од жени?
     
    На Keanu_R.Wick му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Keanu_R.Wick

    Keanu_R.Wick Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2019
    Пораки:
    576
    Допаѓања:
    1.231
    Пол:
    Машки
    Пишува на првиот коментар зошто е отворена ваква тема. Сѐ што спаѓа во криминал а не спаѓа во андрофобија може да го разговараме на друга тема, означи ме слободно :)
     
  16. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    Аха.
    Да видам дали те разбрав.
    Може да зборуваме за сите причини ЗОШТО жените се плашат од мажите, освен оние за кои мажите би биле кривично гонени. Со други зборови, се друго освен силување, насилство, семејно насилство, нарушување јавен ред и мир... А можеби токму поради овие причини жените се плашат од мажите?

    А што сакаш реално ти од темава?
    Зошто ако не разговараме за реалните причини за страв, за што ќе дискутираме? Како жените се всушност нерационални? Дека немаме причина за загриженост и недоверба?
     
    На RosettaStone, Bender Rodriguez, Purplelilac и 2 други им се допаѓа ова.
  17. Keanu_R.Wick

    Keanu_R.Wick Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2019
    Пораки:
    576
    Допаѓања:
    1.231
    Пол:
    Машки
    Замисли ситуација, женско или машко, пешачи некаде. Пладне е, треба да земе нешто за дома. Среќава таксисти, сите ѝ викаат или му викаат, зависи што е (немаат андрофобија само жени) taksi dan trebit и ги заобиколува. Продолжува до пазар, гледа мажи од другата страна од тезгата а сака да купи нешто, ама цк, се предомислува. Продолжува ....додека не сретне жена, пошто фобија од мажи. Фобија, како фобија од пајаци, како фобија од змии (јас имам фобија од змии), како фобија од пожар. Е таквата фобија - андрофобија, зошто постои и како да се елиминира од исплашените?
    Тоа сакам реално од темава. Бидејќи голем е бројот на уплашени од мажи, од момци, од старци, а се обидуваат да го прикријат тој страв.
     
  18. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    @Keanu_R.Wick, океј.
    Андрофобија разбрана стриктно како дефинијата, ирационален страв, фобија од мажи.

    Прв пат од темава разбрав дека постои и ваква фобија. Јас лично не познавам личност која пати од ова. Ама и да познавам, многу ми е налик на оговарање на форум да се распишувам што прави и како прави. Сепак збориме за нечие туѓо здравје.

    Тоа стриктно за фобија од мажи.

    Од друга страна, знам куп девојки кои кога треба сами да се возат со такси, се возат стриктно со компанија во која имаат доверба но и покрај тоа, никогаш не седнуваат напред до таксистот. Тоа не е ирационален страв.

    Еве, дали ти знаеш личност која има фобичен страв од мажи?

    Е, ама дали станува збор за андрофобија или за рационален, оправдан страв?
     
    Последна измена: 30 септември 2019
    На RosettaStone, KateKane, Purplelilac и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. Keanu_R.Wick

    Keanu_R.Wick Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2019
    Пораки:
    576
    Допаѓања:
    1.231
    Пол:
    Машки
    Секоја фобија е рационален страв?
     
  20. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    Терминот потекнува од феминистички и лезбејско-феминистички движења за да се балансира спротивниот термин „гинофобија“, што значи страв од жени.

    Кога станува збор за андрофобијата, истата претставува абнормален и постојан страв кај мажите.
    Страдачите доживуваат вознемиреност иако можат да сфатат дека не се соочуваат со вистинска закана.

    Како фобија, истата е дефинирана како бесконечно можна поради фактот што може да се развие поради одреден непријатен настан за страдачот, најчесто трауматско искуство во рана возраст, како силување, (сексуално) вознемирување, малтретирање и слично.

    Точната причина за андрофобија не е добро разбрана. Но, експертите велат дека некои можности вклучуваат:
    • Минати негативни искуства со мажите, како што се силување, физички напад, ментално или физичко злоставување, запоставување или сексуално вознемирување;
    • Генетика и околината, што може да вклучува научено однесување според животно искуство;
    • Промени во функционирањето на мозокот;
     
    На Bender Rodriguez, RosettaStone, Purplelilac и 4 други им се допаѓа ова.