1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Андрофобија (страв од мажи)

Дискусија во 'Психологија' започната од Keanu_R.Wick, 28 септември 2019.

  1. Keanu_R.Wick

    Keanu_R.Wick Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2019
    Пораки:
    576
    Допаѓања:
    1.232
    Пол:
    Машки
    Браво, одлично кажано! :clap: членката со пријавите, ги чита овие дами со умни и смирени коментари?
     
    На Briar Rose му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.021
    Фобија е ирационален страв :)
     
    На KateKane, Briar Rose, Purplelilac и 4 други им се допаѓа ова.
  3. Keanu_R.Wick

    Keanu_R.Wick Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2019
    Пораки:
    576
    Допаѓања:
    1.232
    Пол:
    Машки
    Е така де ама, мојата фобија од змии на пример, дури и ако се езерски и безопасни, е иста како и при средба (НЕДАЈБОЖЕЕЕЕ) со копнена змија :( . Таа фобија ја споредувам со нечија (андро)фобија од нешто друго. Но змиите, касаат, отровни се, брзи, можат да задават, гадни се... Или пајаците, мн женски имаат фобија од пајаци или глувчиња :) но и тие касаат, штипкаат што ти знам. Тие што имаат андрофобија....? Е тој џекпот се бара.
     
  4. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.596
    Допаѓања:
    155.805
    Пол:
    Женски
    Некои мажи силуваат. Убо @Nausicaa ти објасна ама не читаш бе Кијану. Затоа се плашат некои. Затоа кога некој ми е сумлив се плашам. Или не се важи то? :/
     
    На Bender Rodriguez, KateKane, Purplelilac и 3 други им се допаѓа ова.
  5. Keanu_R.Wick

    Keanu_R.Wick Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2019
    Пораки:
    576
    Допаѓања:
    1.232
    Пол:
    Машки
    Дај бе... (facepalm) се важи to ама не се važi to дека мора да е полноќ, темен сокак и сомнителна будала со шешир и брада. Андрофобијата е како секоја друга фобија: те фаќа страв веднаш, на секоја средба. Како јас со змиите, ги гледам и глумам херој пред луѓе а кога сум сам бегам километар.
     
  6. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.596
    Допаѓања:
    155.805
    Пол:
    Женски
    Да, некои мажи. И некој шо се плаши не знај кој е тој некој маж и се плаши. Има причина зошто се плаши (силовање, убиство шознам), ама колку и да е рационално е и нерационално зошто нели, не се сите.
    Ете ти се плашиш од змија, јас имам в рака држено и ништо не ми е. Шознам, можи е само до некои змии. Не до сите.
     
    На KateKane, Mantub, Purplelilac и 2 други им се допаѓа ова.
  7. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Ако зборуваме конкретно за фобијата, не верувам дека многу реакции ќе има на темава
     
    На Mantub и Nausicaa им се допаѓа ова.
  8. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.021
    @Keanu_R.Wick, на тие мажи и жени кои живеат со оваа фобија не им е лесно. Пола од популацијата нив им предизвикува страв. Пишав и порано, до денеска, јас не ни знаев дека постои ваква фобија па претпоставувам дека не е баш честа. Постот на @Briar Rose од претходната страна е едукативен, објаснува и зошто можеби се јавува. Јас, едноставно, не сум стручна да дискутирам на темава.

    Од друга страна, на тема „страв од мажи“, имам многу да кажам. Може реферат цел да изнапишам.
     
    На Bender Rodriguez, KateKane, Purplelilac и 4 други им се допаѓа ова.
  9. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.322
    Па и некој што со години го знаеш може да испадне на крај сосем спротивен карактер. Така да и од познати мажи би рекла дека е оправдан стравот
     
    На Keanu_R.Wick му/ѝ се допаѓа ова.
  10. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Така ако размислуваш, и од себе треба да се плашиш.. може еден ден ќе ти швркне и ќе си го тргниш кубурот.. или ќе го тргнеш другому...
     
    На lovestoneddd, Purplelilac, Someonespecial и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.322
    Збориме за постапки на мажи кон жени.
     
  12. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Јас истото го напишав ама ми го избришаа. Целта на темата е очигледен gaslighting. Набивање чувство на вина на жените дека се психотични со тоа што се претпазливи. Тука не се зборува за никаква фобија, туку за повредени кревки чувства на еден маж.
     
    На Briar Rose, Bender Rodriguez, Purplelilac и 3 други им се допаѓа ова.
  13. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Ок.. ама исто е фар фечд ко мојот пример.
    Сега.. се' може да се сј*би.. ама ако живееш со таква мисла, нема место каде што ќе се чувствуваш сигурно.
     
  14. Keanu_R.Wick

    Keanu_R.Wick Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2019
    Пораки:
    576
    Допаѓања:
    1.232
    Пол:
    Машки
    Тогаш сѐ што е машко нека биде под надзор, што да ти кажам.
     
  15. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.021
    @DAngel, и јас го мислам истото.

    Андрофобија е фобија од мажи но штом фобијата е ирационален страв, значи и стравот од мажи е ирационален. Следствено, жените кои внимаваат и се на штрек се драматични и „чукнати“.

    Ретко кој нов машки член е тука за да се дружи и едуцира. Се инцели и „добри момци“. Ама ете, ајде да му дадеме шанса да покаже дека не ја отворил темава за, како што баш ти убаво пиша, gaslighting. Иако убедена сум дека баш тоа му е намерата, уште кога „силувач“ не беше меѓу опциите.
     
    На Bender Rodriguez, Purplelilac, WildMk и 2 други им се допаѓа ова.
  16. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.670
    Допаѓања:
    116.483
    Пол:
    Женски
    Јас не се плашам од мажи.
    Каде ќе оди животот ако се плашиме од сè и секого?
     
  17. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Искрено, рационален совет во овој момент за сите жени би бил да се држат настрана од темата. Јас реагирав дека воведното мислење е манипулативно, дека не зборува за фобија (бидејќи фобија е нерационален и неоправдан страв) туку ја прикажува нормалната претпазливост што секое женско ја доживува како да е психоза, како да е нешто нерационално, како фобија.
    Најчеста тактика за напад на жена е да ја направиш психотична, хистерична и слично. Не за џабе во минатото хистеријата била женска болест (женска хистерија), не за џабе секогаш кога не им одговарало однесувањето на некоја жена се прогласувала за опседната од ѓаволот и вештерка. Исто е и ова, модерен лов на вештерки. Жал ми е што форум кој би требало да биде women-centric, значи не целосно женски, ама ориентиран кон женската популација, ме им нуди ни најосновна заштита на жените од вакво однесување. Мислења кои се спротивставуваат на оригиналното мислење не треба да бидат избришани. Посебно не оние кои укажуваат дека наративот на темата е опасен за психата на жените.
     
    Последна измена: 30 септември 2019
    На Bender Rodriguez, Purplelilac, WildMk и 3 други им се допаѓа ова.
  18. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.322
    Муабетот беше дека оние што се плашат од сѐ машко имаат психички проблем.
    Погоре рече не им е лесно.
    А всушност не гледам зошто и кон секакви мажи да не е оправдан стравот вклучувајќи и од брат, татко, дечко итн.
     
  19. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Страв од мажи односно поточно кажано претпазливост, не е исто со фобија од мажи. Нема потреба да се спинува на темава и да испаѓаме мажо мразачки, впрочем мислам тоа му е и намерата на Кијану. Нека се преименува темава и анкетата која е тотално безвезе и misleading.
     
    На smooch, Bender Rodriguez, KateKane и 5 други им се допаѓа ова.
  20. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.322
    Абе и мажомразачи да сме. Ко да нема доволно причини за тоа.
     
    На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.