1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анемија (слабокрвност)

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од skorpija1992, 7 август 2010.

  1. sencence

    sencence Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2012
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Провери си ја тироидната ..поточно хормоните на тироидната како стојат ?
     
  2. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.138
    Допаѓања:
    14.390
    Пол:
    Женски
    Не, како се проверува тоа?
     
  3. sencence

    sencence Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2012
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Преку крв се испитува ...хормони на тироидна жлезда .Приватно може но се поскапи еден хормон е 700-900 ден зависно во која лабараторија ке правиш ....Земи си со упат од интернист ..испитај си ...
     
    На GirlLove му/ѝ се допаѓа ова.
  4. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.138
    Допаѓања:
    14.390
    Пол:
    Женски
    Фала :)
     
  5. Bella.04

    Bella.04 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2016
    Пораки:
    190
    Допаѓања:
    514
    Пол:
    Женски
    Од секогаш сум била анемична но сега како што ми е така никогаш не ми је било,и пробав разни сирупи за крвта и за железото пак не ми се накачи,мајка ми аронија ми даде,пијев 1 месец резултати немаше крвта си стои во место и плус ми се намалува,мајка ми не знае више што да ми даде, цело време само ми се спије,омалаксана сум,немам апетит и многу сум бледа ако некој знае како да ја накачам крвта нека пише.
     
    На Aleksandar1212 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Aleksandar1212

    Aleksandar1212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2016
    Пораки:
    1.106
    Допаѓања:
    7.679
    Пол:
    Машки
    Имав член од семејството кој беше слабокрвен.Од лекување на природна база користевме цвекло,морков,јаболка и портокал.Има блендери кои овошките ги цедат и директно во чаша го вадат сокот.Значи цвекло дефинитивно ја подобрува крвта.
     
    На toogood му/ѝ се допаѓа ова.
  7. BlondPrincess

    BlondPrincess Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2016
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    125
    Пол:
    Женски
    Јас пиев апчиња со железо,калиум и калциум мислам имаше,британски.Опаковката е црвена а капсулата внатре е проsирна и има внатре како мали топчиња во неа,може да имаш чуден вкус во уста на почетокот додека да се навикнеш.Исто пиев чај од коприва или ставав коприва во јогурт доста ми помогна.Знае од време на време да ми се намали или да ми падне скроз железото па со овие работи го качувам.
     
  8. Bella.04

    Bella.04 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2016
    Пораки:
    190
    Допаѓања:
    514
    Пол:
    Женски
    Ама мене ми се повраќа од цвекло неможам ни мирисот да му го поднесам
     
  9. Aleksandar1212

    Aleksandar1212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2016
    Пораки:
    1.106
    Допаѓања:
    7.679
    Пол:
    Машки
    Затоа искомбинирај со овошките што ти ги наведов горе, стриктно тие овошки.
     
    На toogood му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Bella.04

    Bella.04 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2016
    Пораки:
    190
    Допаѓања:
    514
    Пол:
    Женски
    Hvala:)
     
    На Aleksandar1212 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.574
    Пол:
    Женски
    ako nonstop ti pagja hemobglobinot ima sigurno pricina za toa.Pojdi na hematologija da ti napravat detalna analiza na krvta
     
    На Bella.04 и zhap4e им се допаѓа ова.
  12. cuciTo

    cuciTo Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    13
    дали е можно да ослаби крвта за време на циклус?

    правев испитување веднаш чим ми заврши (пред месец и пол дена) и ми покажа 10
    другото не приметив колку беа, резултатите одма ги предадов зошто ми требаа како документ
    непланирано сега треба во понеделник пак да испитам, слаба ми била крвта |(

    мразам доктори а вака немам никакви прпблеми, ама воа вадењево на документи...
    одамна ја немав испитано, а како мала секогаш ми била јака (мислам 14)

    знам дека е смешно ама ми треба совет, со да правам деновиве, мора да предадам добри резултати :|
     
  13. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.100
    Допаѓања:
    56.330
    Пол:
    Женски
    Природно е железото во крвта да опаѓа во текот на менструацијата. Затоа никогаш не се прават анализи за време на циклус или веднаш откако ќе заврши.
     
  14. cuciTo

    cuciTo Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    13
    Значи има надеж да испаднат добри резултатите :wasntme: дај боже
    пак ќе гледам деновиве да јадам портокали, цвекло...
    инаку здраво се хранам, само намалив со лебот уште пред 2 години за да ослабам и сега така терам
     
    На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
  15. meckicka

    meckicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2016
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    Jas imav mnogu nisko zelezo i za nego jadev nasabajle na gladno po 1 laz seme od kopriva i cist domasen med i vit c da moze da se vrzuva zelezoto i za dva meseci zelezoto od 3,5 se kaci na 22 doktorite duri me prasaa sto piev im kazav samo kratko i jasno vasite lekovi sigurno ne mi dadea tothema ja frliv odma mi se gadese od nea mi dadea heferol ispiv edna doza i gi prekinav i otidov i shok zelezoto izleze 22 i od togas ima pominato 5 god jas maki nemam so krvta na gak duri me prasuvaa kako moze da imam tolku jaka krv mene denot ne mi pocnuva so kafe tuku so hlorela borovinki i aronija
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  16. meckicka

    meckicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2016
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    I deneska pak pravev krvna slika oti imam bronhit i hemoglobinot bese 13,5 samo limfocitite se pokaceni no toa e normalno za bolni bronhit
     
  17. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.756
    Допаѓања:
    72.668
    Пол:
    Женски
    Јас секое сабајле семе од коприваа со мед во чај го пијам, зашто неможам така да го голтнам, само вит Ц скроз заборавив дека полесно ке сврзува, ај од утре и тоа :)
    Јас со по две тотхеми дневно со 1000 вит ц не успеав повеќе од 13 да го качам, летово 25 ми покажа, ама па повраќав многу минатиот ден и правев крвна слика на мн гладно, докторката ми рече дека така повеќе покажало дека дехидрирана сум била, концентрирано било.. и ств наредна крвна ми беше 10... многу нагло ми паѓа, одма и сама осеќам ми се врти, немам сили, ми се спие, а и во лик пропаѓам одма, зашто вака неможе само да се одржава, а убаво си јадам и месо и салати и се... и сега колку толку си се одржавам со семево од коприва, ама мн ми е страв за наредна бременост, првата ја почнав со скоро 30 железо...
     
  18. Sunday-Rose

    Sunday-Rose Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    123
    Пол:
    Женски
    Еве ви едно смуди со одличен состав за анемичните, има се што ви треба: железо, фолат, витамин Ц, бакар и манган :) ова е за железо-дефицитна анемија, ако имате друг тип на анемија тогаш ви требаат други нутриенти.
    http://dietklubnutrika.blogspot.mk/2017/04/blog-post_16.html
     
    На boo3 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
    На boo3 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. boo3

    boo3 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јули 2015
    Пораки:
    1.294
    Допаѓања:
    4.459
    Пол:
    Женски
    Хемоглобинот ми е 103, а претпоследниот пат ми беше 95. Проблемот кај мене е тоа што серумското железо ми е 19,5 (високо), но сепак хемоглобинот е слаб. Така да било каква терапија со серумско железо не ми помага, затоа што недостасуваат протеини за Fe молекулите да се сврзат. Од страна на терапија на природна база имам пиено Sensifer, но резултатот беше само +5/6 од вредноста на хемоглобинот. Исто пробав и со трева од јачмен, но незадоволителни резултати. Сок од цвекло, јаболка, лимон, ореви..веќе пробано..Чај од коприва исто. Некој совет/предлог??
    P.S носител на бета таласемија.