1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анемија (слабокрвност)

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од skorpija1992, 7 август 2010.

  1. Lady*Bug

    Lady*Bug Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2017
    Пораки:
    1.139
    Допаѓања:
    4.847
    Пол:
    Женски
    Јас кога се вртив од пораѓај хемоглобинот ми беше 70, за месец ипол го качив на 128.
    Секојдневно пиев како по шаблон значи дури некогаш немав место и време да јадам нормален оброк од што конзумирав: семе од коприва со мед, маџун, 3-4 шејка секој ден од по 0.5 со морков, цвекло, брокула и спанаќ (зависи кое како ги ставав, не сите наеднаш) и + испив тотхема 3 паковања (за цела среќа немав никаков проблеѓ од нив и супер ги поднесував)
    Така да јас бев многу упорна во конзумирањето тоа многу ми помогна, исто и нутрибулетот, сите смути-а во него ги правев, дури и коприва изблендирав која најтешко ја поднесов за пиење :)

    Да не заборавам и телешко месо јадев.
     
    На Barbados му/ѝ се допаѓа ова.
  2. greenota

    greenota Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2015
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    57
    Пол:
    Женски
    Здраво мене ми рекоа дека сум анемична со мнооогу ниско железо и еве 10тина дена пијам хеферол капсули, сакам да прашам дали треба да ги пијам и додека имам добиено? и уште едно прашање, крвта ми е посветла(поцрвена) дали тоа е нормално од апчињата? Поздрав и со лесно на сите :)
     
  3. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.019
    Допаѓања:
    37.307
    Пол:
    Женски
    Крвта ти е посветла од тоа што си анемична, не од капсулите. Пиј ги редовно, во циклус особено оти тогаш се губе и повеќе крв.
     
    На joy1 и greenota им се допаѓа ова.
  4. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.695
    Допаѓања:
    14.231
    Пол:
    Женски
    Искуство со tothema ампули? Дали сте имале лошо искуство, гадење или нешто слично? Ве молам за одговор, препишани и се на болна личност, но страв ми е од несакани ефекти. Фала :)
     
  5. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.084
    Допаѓања:
    56.314
    Пол:
    Женски
    Секој реагира различно.
    За да не и’ се гади, добро е да ги раствори во сокче (по можност бистро црвено, зашто и самата ампула е таква), и да пие со цевка директно во грло.
    Желудникот ако реагира пак ќе реагира, ама барем нема да и’ се гади од вкусот.
    Некои супер ги поднесуваат.
     
    На Avery му/ѝ се допаѓа ова.
  6. _minnie

    _minnie Активен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2017
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    336
    Пол:
    Женски
    Ги пиев tothema ампулите во комбинација со feroglobin сирупот. Многу ми помогнаа и за кратко време железото ми дојде во граници на нормала . Имаат непријатен вкус.. но многу помагаат. Јас ја ставав ампулата во голема лажица и ја голтав со затнат нос :P и веднаш потоа пиев вода или јадев нешто благо. :)
     
    На Avery му/ѝ се допаѓа ова.
  7. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.842
    Пол:
    Женски
    Ампулите се ептен ефикасни ама да бидам искрена се многу ГРОЗНИ. Ги пиев во мала количина сок од боровинка. Имав проблем со столицата од нив, ама крвта ми ја среди топ! Препорачувам дефинитивно.
     
    На Avery му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.695
    Допаѓања:
    14.231
    Пол:
    Женски
    @LivingGlam @_minnie @fana фала ви многу, малку сум успаничена, страв ми е да не има дополнители болки, затоа што и онака ситуацијата е лоша.
     
    На fana му/ѝ се допаѓа ова.
  9. _minnie

    _minnie Активен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2017
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    336
    Пол:
    Женски
    Ампулите во случајот можат само да помогнат , тие се всушност перорален раствор и мислам дека не би правеле никаков проблем ниту дополнителни болки.
     
    На Avery му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Lady*Bug

    Lady*Bug Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2017
    Пораки:
    1.139
    Допаѓања:
    4.847
    Пол:
    Женски
    Јас ги пиев после порѓај, 2 пакувања испив, многу ми помогнаа, и за чудо мене воопшто не ми се гадеше од нив, и супер ги поднесував (ги растварав во 70/80 мл вода) и така ги пиев, една ампула сабајле пола саат пред јадење, една вечер.
    Инаку пиев и таблети фероглобин, и тие се доста добри.
    Иако ситуацијата е лоша, мислам дека само можат да помогнат, не би требало да направат дополнителен проблем.
     
    На Avery му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Meliha.

    Meliha. Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2016
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    119
    Пол:
    Женски
    Често одам да си ја проверувам крвта бидејќи имам анемија слаба ми е.Не јадам баш месо,цвекло такви работи,пред една недела ми беше 100 крвта.Денес отидов 130:oА цела сум бледа цело време,и ги осекам истите болка на анемијата,главоболка,изнемоштеност и друго.Докторката викаше можно ли е ова,сакаше пак да ме провери ама вика апаратите не лажат...Сакав да правам од што можи толку да ми се накачи кога ништо не јадам за толко кратко време,бидејќи ова малце ми е чудно.
     
  12. Missy980

    Missy980 Активен член

    Се зачлени на:
    24 август 2017
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    93
    Пол:
    Женски
    За првпат имам ниско железо (6.2) со нормален хемоглобин. Сакав да ве прашам, дали сте правеле додатни испитувања бидејќи читам дека тоа е често поврзано со цревата, а јас неколку месеци страдам од подуеност, тешко варење, гасови и сл. Исто така, дали испитувате и феритин?
     
  13. tweety123

    tweety123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2013
    Пораки:
    252
    Допаѓања:
    29
    Здраво, дали сте имале искуство со намален хемоглобин, а истовремено серумското железо е во ред?
     
  14. Ana.brojka

    Ana.brojka Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2012
    Пораки:
    223
    Допаѓања:
    219
    Здраво
    Да те прашам тебе и сите останати. Гледам повекето викате дека мешате семето од коприва со мед и плус лимон,за да се врзе нели, тоа ок. Но зошто мед? Јас пијам пола лажичка семе од коприва во чаша вода и плус пола исцеден лимон. Да не грешам нешто? Дека повеќето гледам спомнувате мед :)
     
  15. macalavica

    macalavica Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    2.968
    Допаѓања:
    4.646
    Пол:
    Женски
    Искрено незнам, јас крвната слика ја дотерав со премама дуо,кога останав брембре, и сега уште ги пијам за време на доење,тоа со мед и коприви не ми помогна воопшто, цела тегла ја фрлив.Сега пијам смути често со семиња,спанаќ,овес, и крвната слика ми е топ.
     
  16. mece23

    mece23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2013
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    Здраво женски. Поради слабо железо пијам хеферол капсули, фолна киселина и Б комплекс во таблети. Дали постои можност да ме здебели оваа комбинација? Посебно поради фолната киселина и Б комплексот. Дали имате вакво искиство?
     
  17. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    6.999
    Допаѓања:
    118.099
    Пол:
    Женски
    Индивидуално е.Б комплексот отвара апетит,да.но немора да значи.ако ти се јаде можеш да внесуваш нискокалориски производи и внимавај.битно е железото, така да продолжи со хеферолот обавезно:)
     
  18. mece23

    mece23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2013
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    Немам многу апетит, не чуствувам некоја промена. Само што паралелно морам и да слабеам па помислив дека би можело да имам проблем. Ви благодарам
     
    На Alishan30 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. mariaamarija

    mariaamarija Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2015
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Женски
    Во резултатите од проверка на крвна слика сите параметри ми се во ред, но само железото ми е 3.4 а хемоглобинот е нормален. Што е проблемот?
     
  20. orevka

    orevka Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2016
    Пораки:
    1.327
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    Јас ги пиев капсуливе и ги оставив желнудникот ме уби земав на природна база железо и мултивитамини и внесував зеленчук со железо ,ми вика месо да јадам али без тоа го качив и сеа сум супер.
    Да качиш килажа мислам дека неможе али кај секој различно делува не сме сите исти
    Јас од апчињата не осекав дека ми се јаде,а подоцна земав б комплекс поради несоница и тогаш мн апетит имав

    едит не се грижи железото ке се качи само треба време
    еве ја не се здебелив од тие апчиња иста сум си