1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анемија (слабокрвност)

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од skorpija1992, 7 август 2010.

  1. no name5

    no name5 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2018
    Пораки:
    870
    Допаѓања:
    1.086
    Пол:
    Женски


    Хеферол ги пијам и јас но во комбинација на магнезиум директ(кесичките) кој во себе содржат витамин б и витмин ц , многу е важно да внесуваш витамин Ц со овие капсули така подобро ке се сврзе железото , така да би ти препорачала да почнеш внесуваш витамин Ц за да има ефект .



    па си претерала со аронијата таа не треба да се зима во големи дози , само до 10 зрнца на ден ништо повеќе барем јас така знам и докторката така ми има кажано
     
    Последна измена од модератор: 27 јули 2018
    На Luciferovog zlo♧ му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Bise123

    Bise123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2018
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Zdravo dali ima budni?Pred okolu dva dena ispituvav krv, hemoglobinot e 95 a serumskoto zelezo 2,7 (normalno e od deset do dvaeset i osum). Mi prepisaa terapija so tothema(peroralen rastvor).Dokolku nema podobruvanje po desetina dena,po primenata doza ke treba da primam krv.Vo meguvreme pocnav da konzumiram seme od kopriva, leneno seme, suvo ovosje(kajsii,aronija,brusnica), spanak,caj od koprivi. Dali nekoj znae uste nesto plus za ovaa sostojba? pozdrav
     
  3. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.000
    Пол:
    Женски
    Јас бев со хгб 65, серумско железо 0.5. Сакаа одма да ми дадат крв, одбив. Само со Хеферол го средив,ама ги пиев 6 месеци без прекин, првите три месеци по две дневно, со вит.Ц, насабајле и навечер, на гладно. Следните три месеци по еднаш дневно. Ми го качија серумското железо на 20, хгб на 130. Ама треба да направиш испитувања, да ја најдеш причината ако имаш долготрајно ваква ситуација.
    Исхраната воопшто не ми помага во подобрување на крвната слика.
     
    На Tikvice, Bise123 и eta им се допаѓа ова.
  4. no name5

    no name5 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2018
    Пораки:
    870
    Допаѓања:
    1.086
    Пол:
    Женски
    Дали од хеферолот имал некој реакција - дијареа , нормално ли е и треба ли да се прекинат
     
  5. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.000
    Пол:
    Женски
    Кај мене немаше некои посебни несакани дејства како што беше случај со други суплементи. Овие воопшто не ги осетив.
     
  6. Beauty161

    Beauty161 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    316
    Допаѓања:
    134
    Пол:
    Женски
    Се доведов до степен серумско железо да ми е 0.5 , сега примам Венофер интравенозно преку ден, и милион други работи (чај од коприва, сок од цвекло, мед со семе од коприва, додаток во исхрана PicoFer), гледам да конзумирам што поразновидна хранс, вклучувајќи повеќе месо, па да завршам со Веноферот ќе видиме што терапија ќе ми дадат понатаму.
     
  7. Bise123

    Bise123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2018
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Jas nikako ne mozam da ja stavam pod kontrola anemijata.Se pijav i se jadev i uste go pravam toa.Sega momentalno sirup legofer i vitamin C, gi smeniv tothema zatoa sto primiv 3 dozi i trebase nesto poslabo.Vo posledno vreme sum mnogu omalaksana i nemam sila ama za nisto i imam strasni vrtoglavici.Koga imam ciklus e najstrasno.Iskreno se nadevam deka vo najbrzo vreme barem malku ke se sredi.
     
  8. Monyque

    Monyque Активен член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2018
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Домашен маџун со семе од коприва.. Проверено! Никакви други лекови не ви се потребни.
     
    На Bise123 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.694
    Пол:
    Женски
    Има и други природни работи.Колку што знам маџунот е изгор скап.Го нема цело време во годината.
    Добро е да се внесува и спанаќ, мешункасти плодови, јатки.Витамин Ц.Аронија, цвекло.
     
    На Bise123 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Monyque

    Monyque Активен член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2018
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Ние го купуваме по 400 ден голема тегла ... И луѓето од каде што го земам имаат секогаш бидејќи прават количински многу. За скапо, не би рекла, за ваков лек дури и ефтино ми е, милион пати подобро ова наместо да дадеме многу повеќе пари во аптека ..
     
    На Aschenputtel му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Мис Стоун

    Мис Стоун Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2014
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    359
    Пол:
    Женски
    Здраво женски имам слабо железо и докторката ми рече да пијам ферофокил(така некако де викаат апчињата) е сега дали е можно од нив да крварам(како менструација ама само ко ке се бришам имам на едни пати)?
     
  12. mari91

    mari91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2013
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    63
    Пол:
    Женски
    Здраво! Поради анемија треба да пијам тот'хема ампули со витамин це 1000.Дали е правилно да ги пијам наутро и двата препарати, пред јадење?
     
  13. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.100
    Допаѓања:
    56.330
    Пол:
    Женски
    Можеш заедно, само да знаеш дека тотхемата е тешка за желудник. Препорачуваат да ја пиеш растворена во вода или природен сок. Пред јадење е препораката, ама не секој може да поднесе. Јас ги земав два часа после доручек.
     
  14. mari91

    mari91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2013
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    63
    Пол:
    Женски
    Да, така ќе пробам.Ампулата растворена во малку вода.Фала ти за одговорот, поздрав:)
     
  15. dandelion_

    dandelion_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 март 2019
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Здраво, јас веќе една недела пијам таблети Ферум + витамин Ц таблети. Серумското железо пред една недела ми беше 3.3 и веднаш започнав со терапија. Се обидувам и со исхрана да внимавам и внесувам што повеќе храна богата со железо и витамин Ц, но се уште сум омалаксана, напната, без енергија па и немам апетит, пецкања низ телото понекогаш чувствувам, брзо се заморувам. Дали треба да поминат минимум 2 недели за да почувствувам подобрување, ако може да споделите искуства и совети...
     
  16. no name5

    no name5 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2018
    Пораки:
    870
    Допаѓања:
    1.086
    Пол:
    Женски

    и повеќе време треба да помине најамалце месец време за да осетиш подобрување
     
    На dandelion_ му/ѝ се допаѓа ова.
  17. macalavica

    macalavica Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    3.027
    Допаѓања:
    4.754
    Пол:
    Женски
    Јас бев слабокрвна одсекогаш, пробав 300 чуда,се додека останав бремена, тогаш почнав да пијам мултивитамини за бремени жени и доилки премама дуо, и се препородив. Ги препорачувам на сите.
     
  18. Bise123

    Bise123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2018
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Jas sum slabokrvna od poslednata krvna slika so hemoglobin 90 i zelezo 2.7 trebase da pominat dva-tri meseci za da konecno malku se sredi.Zemav tothema i vitamin C.Po prekin na terapija prodolziv da vnimavam na ishranata.Barem 3-4 pati vo nedelata probaj da vnesuvas se ona sto ti napisale pogore..aronija spanak,cveklo,lekja,seme od tikva,chia seme,leneno seme..Bi trebalo da se sredi.Pozdrav
     
    На dandelion_ му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Babygirll3

    Babygirll3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2019
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    181
    Пол:
    Женски
    Јадете урми за слабокрвност. Содржат многу железо и многу ја подобруваат крвната слика. :)
     
  20. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Мене за слабокрвност ми помогна хомеопатијата.