1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анемија (слабокрвност)

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од skorpija1992, 7 август 2010.

  1. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Не знам искрено, ако пишува така во упатството, не би ги пиела. Лично не земам никакви лекови за тироидна жлезда, па не би знаела да ти кажам. Консултирај матичен лекар дали може.
     
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
  2. SanelaS

    SanelaS Популарен член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2016
    Пораки:
    1.730
    Допаѓања:
    4.695
    За време на породувањето изгубив многу крв при што добив венска допуна на крв, поради ниското железо ми дадоа флорадикс и ми рекоа да обрнам внимание на исхраната. Но и покрај таблетите и исхраната железото само делумно ми се покачи и еве сега по 4 ипол месеци од породувањето состојбата ми е само влошена. Пред да одам на понатамошни испитувања , дали некоја се соочила со анемија при доење и што имате користено во тој период.
     
    На bibiiii му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Saraa

    Saraa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    2.482
    Допаѓања:
    7.539
    Пол:
    Женски
    Душо 10 месеци се мачам со анемија, имам едно дете, и во мои 32 гпдини последните 10 месеци сум анемична, во бременост железото ми беше одлично.
    Првенство кога открив дека сум анемична примав тотхема ампили по една на ден 10 дена плус хемовит таблети и ц витамин. Во тој период од три месеци пиев алое бери од форевар и матичен млеч во горма на таблети исто од форевр, дополнително јадев мед од прилика триста грама исто толку таан, еден лимон и 50-100гр семе од коприва. Чај од коприва капини, малини, брусници, боровници, блитва, варено јајце-само жолчка, јатки, цитрусно и друго свежо овошје и зеленчук. Пиев и б комплекс, фолна киселина и магнезиум а да И по едно како на ден. Пиев по една рака апчиња и се чувствува. Дека како
    баба сум, но ете се мораше.На крај железото ми беше од 3 на 18 бев пресреќна. Следеа три месеци без терапија и пад на железото...на 7, по препорака пиев феро фолик кои се грчки и ептен ми ги испофалија, па ги набавив но за 3 месеци немаше никакво подобрување од 7 по три месеци 7.7, пак со сите салтанати само без алпе и без матичен млеч. Терапија за железо се примала 3 месеци и толку, морав да престаанам и бев препуштена сама на себе па си реков жено никој нема да се замара со тебе земи јади и пиј дете имаш за гледање и почнав пак нарачав алое бери, си купив незнам колку паковки со семе од коприва, земав рецепт но сега малку изменет мед пак од прилика 300гр, исто ѕолку и таан, семе од коприва 50-100 грама, сок од два лимони, 100гр ореви, 100 гр бадеми, измешав се и по неколку пати на ден сркав од тоа, прочитав и за мед со какао сооднос лажица какао чажица мед, се меша се и сркав и од тоа, наутро на гладно обавезно една банана испасирана со семе од коприва и корен од мака(мака незнам дали смееш да користиш ако доиш), обавезно еднаш во ден чај од коприва и од 7 дена во неделата 4-5 по едно какао дневно. Исклучив млечни производи, сок од цитрусно овошје обавезно, малини, вишни, боровници, рибизли с кој ден, ореви, лешници, бадеми незнам колку имам изедено, варени јајца претпочитам само жолчка, блитва еднаш неделно, риба еднаш неделно, јунешко месо, па пеочитав и еден рецепт за домашен еурокрем со мед, какао, ореви, маслиново масло и вода. Чат пат и чиа семе, мн сончоглед и семки од тиква и еве ме после три месеци железо 11, искрено задоволна сум пази без терапија зборам за хемиски супстанци, е сега се бара време и посветеност. А да за цело време и суво овошје јадев мн урми, суви сливи, суво грозје, брусница, леблебија. Компот од сливи. Пробај не можеш да изгубиш, и пиши ако решиш нешто да примениш како ѕи оди.
    Поздрав и сп среќа!
     
    На SanelaS му/ѝ се допаѓа ова.
  4. bibiiii

    bibiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    1.081
    Jas pijam heferol i za tiroidna ,ama izmegu ostavi 4 casa najmalku.Nemam problem ,godini pijam i dvete
     
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Да така ги пијам со 3-4 часа разлика, и засега не чувствувам некој несакан ефект :)
     
    На bibiiii му/ѝ се допаѓа ова.
  6. bibiiii

    bibiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    1.081
    Земај хеферол 2 на ден,сабајле и навечер.Исто и јас се породив со царски пред недела и од 19 ,железото на 8 ми слезе.Почнав со хефетрол кој го пиев по 2 во бременост.И плус зедов Фероглобин сируп по 2 лајчиња 2 пати на ден
     
    На SanelaS му/ѝ се допаѓа ова.
  7. dipskate

    dipskate Активен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2020
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    За сите што имате проблем со анемија, апчиња нема да ви помогнат. Консултирајте се со докторот да примате тотема ампули. Само тоа успеа да ме врати во нормала после 2+ години аменија. Храната нема да ви промени многу, но сепак внимавајте што јадите, бидејќи ви треба повеќе енергија во оваа ситуација :)
     
  8. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Не помагаат тотема секому. Мене воопшто не ми помогнаа. Затоа, не зборувај генерално, ако тебе ти помогнало, не значи дека кај сите исто делува. Прво и основно што треба е да се види за каков тип на анемија се работи и да се открие причинителот, а не само да се бутаат суплементи без ред.
     
    На orxideya, Alisa22, Rama и 4 други им се допаѓа ова.
  9. dipskate

    dipskate Активен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2020
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    kaj mene ne mi najdoja pricina i prvpat slusam deka ima razlicen tip na anemija ? ednostavno dolgo vreme se macev i nisto ne mi pomogna osven toa... bev kaj mnogu doktori i doktorite ne mozeja da utvrdat nisto. Samo poslednata doktorka mi gi prepisa ovie i mi rece apcinja da ne pijam oti ne se dovolno jaki.
     
  10. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Храната може и тоа како да промени многу :)
     
    На Alisa22 и thelittle17 им се допаѓа ова.
  11. dipskate

    dipskate Активен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2020
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    i ne znam kolku dolgo si im dala sansa ama jas gi piev okolu 5 6 meseci sekoj den na gladno i nikakv i od togas nemam nikakov problem vekje skoro 3 godini
     
  12. dipskate

    dipskate Активен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2020
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    kaj mene nemase promena, mi dade doktor meni go sledev skoro cela godina i nikakvi rezultati
     
  13. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Епа добро, кај тебе немало, што не значи дека и кај други нема да има, јас анемија со храна решив.
     
    На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.668
    Пол:
    Женски
    Јас оддамна си ја носам, сега и во бременост, очекував и многу повеќе да се спуштат вредностите, ама добри се, пијам железо, а хемоглобинот е на граница од почеток. Јас стигнував и до паѓање во несвест, на сред улица, се ми е добро и одеднаш паѓам, анемијата знае да се појави и од многу умор, недоволно сон, нездрава храна, и сл. Еден период, се држев до сето ова, имав прилично добри резултати, после некое време се вратив на стари навики, и пск ми се појави, и ете магичен круг. Имам пиено хеферол, ампули тотема, и триста други апчиња, тогаш за тогаш помагало, после пак по старо.
    Сега сум во глобала добра, немам ниту изразени симптоми како претходно што знаело. Променете начин на исхрана пред се, спијте квалитетно, и на трето место нека се апчињата. Мој совет, спрема моето искуство.
     
  15. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Две години ги пиев, бев меѓу првите што ги пробаа кога почна да ги увезуваат. Ништо не помогна. И со храна пробав. Ги имам пробано сите можни суплементи со железо што постојат кај нас на пазарот, од пиење до боцкање, плус инфузии.
    Си отидов на хематологија, во МАНУ ми правеа генетски испитувања, одев и по други специјалности да ја откријам причината. Најдов што е причината, го имам и лекот. Ама си пијам капсули Хеферол, оти се единствените кои ми го покачуваат железото во крвта после 6 месеци редовно пиење. А се друго немаше никаков ефект.
     
    На eta му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Како личност која долго се бореше со анемијата, слободно ќе кажам дека не постојат поефикасни апчиња од Ферофолик, ги има во Грција, и не ми помогнале само мене, туку и на стотици други.
    Додека пак на природна база, копривата и цвеклото се нешто најдобро за покачување на железото во крвта(fingers)
     
  17. Guns N` Roses

    Guns N` Roses Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    3.661
    Допаѓања:
    16.129
    Пол:
    Женски
    Ве молам за совет. Се работи за постара особа анемична со многу ниско серумско железо и хемоглобин. Препишани и се од хематолог тотхема ампули но многу тешко го поднесува бидејќи има многу осетлив желудник, после земањето на ампулата воопшто не се чувствува добро. Со исхрана многу тешко е да се среди бидејќи сега и слабо јаде. Дали има некој добри препарати да ми препорачате со кои би се покачило железото а да се избегнат тие гастрични тегоби. Секој совет е добредојден.
     
  18. Spit

    Spit Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2020
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    253
    Пол:
    Машки
    Сок од цвекло природно правен.
    Јас пиев тоа кога имав слабокрвност како мал пред 14-15 години.
     
    На Guns N` Roses му/ѝ се допаѓа ова.
  19. AngIv

    AngIv Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    823
    Допаѓања:
    9.040
    Баба ми поради ниско железо и хемоглобин пред една недела примаше трансфузија на крв бидејќи исто слабо јаде, пред неколку години примала инекции неколку дена и биле многу ефикасни и брзо и се покачило железото. Сега мораше со трансфузија бидејки прима хемотерапија. Ке ја прашам за инекциите како се викаат баш.
     
    На Guns N` Roses му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Dea85

    Dea85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2020
    Пораки:
    313
    Допаѓања:
    262
    Пол:
    Женски
    Devojki daj kazete nekoj recept za slabokrvnost, ( da ne se tableti)