1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анкета - Избори 15 Јули

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Deni87, 15 јуни 2020.

?

Ќе гласам за:

Анкетата е затворена на 15 јули 2020.
  1. СДСМ - Беса

    45 глас(а)
    14,9%
  2. ВМРО-ДПМНЕ

    74 глас(а)
    24,4%
  3. Левица

    33 глас(а)
    10,9%
  4. Интегра

    6 глас(а)
    2,0%
  5. Други македонски партии

    2 глас(а)
    0,7%
  6. ДУИ

    2 глас(а)
    0,7%
  7. Алијанса и Алтернатива

    2 глас(а)
    0,7%
  8. ДПА

    0 глас(а)
    0,0%
  9. * Нема да гласам

    107 глас(а)
    35,3%
  10. * Ќе го поништам ливчето

    32 глас(а)
    10,6%
  1. Deni87

    Deni87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2018
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    485
    Пол:
    Машки
    Отвори на страната на Сдсм и симни ја нивната програма ,,План за живот во Македонија".....
    Направи проверка колку проекти имаат реализирано во твојата општина.... исто провери реализација на проекти од одредена област која ти ја работиш или за која имаш интерест.

    Ќе видиш колку СДСМ се придружува за програма.....
     
    На Stache му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Ahoy

    Ahoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јануари 2020
    Пораки:
    9.176
    Допаѓања:
    37.949
    Пол:
    Машки
    Јас за @WildMk би гласал :D. Вајлд, ајде формирај партија :). Само не ме заборавај за министер некаде :lol:.
    (се надевам не смета малку шала на темава)
     
    На Feminka22, smile:), Stache и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Ајде бе.. малку да те поднапрам министер!
    Шо има врска?
    Малку само... :D
     
    На smile:) и Ahoy им се допаѓа ова.
  4. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    7.006
    Допаѓања:
    118.166
    Пол:
    Женски
    Нема да излезам на гласање, исто ми се фаќа и да гласам и да не гласам, и едните и другите ги видовме и џабе е.
    Од корен работи штом не се променети-нема ни да се променат
     
    На cresa-jagoda и WildMk им се допаѓа ова.
  5. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.465
    Допаѓања:
    82.103
    Пол:
    Женски
    Не гласам подолго време,немам намера ни сега.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  6. veteruska

    veteruska Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2014
    Пораки:
    1.977
    Допаѓања:
    5.798
    Четрите свети букви ВМРО
     
    На Yipman2, butterfly_mk и Кавалер им се допаѓа ова.
  7. Осе

    Осе Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2020
    Пораки:
    2.636
    Допаѓања:
    7.555
    Пол:
    Женски
    Поддржувач на ВМРО - меѓутоа во последно време и нивната политика не ми се допаѓа... Размислував за не излегување ама така ќе може да ми злоупотребат глас ,а според последните изјави на ДУИ се знае за што. Така да ќе излезам е сега се мислам дали да биде повторно ДПМНЕ или поништување на гласачкото ливче...
     
  8. magnolija09

    magnolija09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2020
    Пораки:
    1.143
    Допаѓања:
    857
    Пол:
    Женски
    za bilo koj samo ne za ovie sega
    ama ne planiram da idam da glasam
     
  9. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Ne sfakjam zasto glasovi da se zloupotrebuvaat? Ako nekam ne idam be da glasam koi se tie da pisuvaat u moe ime. Demek demokratija imalo hah da ti eb*m drzavata skapana. Samo kaj nas e vaka ili i u svet negde?????bas me zanima
     
  10. magnolija09

    magnolija09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2020
    Пораки:
    1.143
    Допаѓања:
    857
    Пол:
    Женски
    ne veruvam deka moze da ukradat golem broj glasivi, i da ukradat toj broj bi bil nezanemarliv osven dokolku site partii ne se odnapred dogovorile koi ke pobedat
    inaku mene ne mi se veruva deka tukutaka lesno moze da kradat glasovite na tie sto ne glasale
     
    На iki26 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    Нашиот глас не може да го искористат и злоупотребат.

    Освен во ИМ( Зајас,Чаир...) каде претежно е албанско население, нема "саглам" набљудувачи, па може да се полнат кутии.

    Порано почесто се полнеа кутии, сега тешко тоа,има записници,потписи од ИО, никој не би ризикувал да одговара кривично за некого.
     
    На magnolija09 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. John Snow

    John Snow Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    4.882
    Допаѓања:
    52.864
    Пол:
    Машки
    [​IMG]
     
    На Ahoy, candy.cane, Kitten и 14 други им се допаѓа ова.
  13. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.783
    Допаѓања:
    4.398
    Пол:
    Машки
    За ВМРО-ДПМНЕ би гласал ако беа вистински вмровци, а не пропагатори на идеите на најголемиот душман на ВМРО - Германос Каравангелис.
    За Левица би гласал да не беа обични лицемери. Се залагаат за проѕирност(транспарентност), но за парите што ги примаат не се проѕирни.
    За Интегра не би гласал ни под разно, бидејќи се залагаат за амерички здравствен систем. Односно ако нема човек пари да не се лекува.
    За СДСМ - не успеаја да се справат со кризава. Со начинот на кој ја решаваат излегоа поголеми лицемери од Левица. Исто така ништо не се постигна со воведувањето на правната држава.
    Единстена Македонија - не би ги гласал бидејќи се русомани и антиевропски настроени.
    Партијата на Солза Грчева - не би ја коментирал.
    Останува само Македонски концепт на Петар Богојески. Ама би размислил и за него. :)
     
  14. Besmrten

    Besmrten Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2019
    Пораки:
    269
    Допаѓања:
    616
    Пол:
    Машки
    А што мислите која од маливе партии има најголема шанса да добие многу гласови? Левица и Интегра како да им се најпознати на народов, другиве Единствена Македонија, Солза и концепт ги немало многу во јавност
     
  15. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Кој и да влезе во парламент, ќе си оди на “бацирака“ таму кај шо треба. Сигурно има одено и порано.
     
  16. Осе

    Осе Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2020
    Пораки:
    2.636
    Допаѓања:
    7.555
    Пол:
    Женски
    Кои и да бидат ,секогаш нивните гласови ги даваат на поголемите ...кога таа пракса ќе престане ќе имаме трета опција
     
  17. Deni87

    Deni87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2018
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    485
    Пол:
    Машки
    Воопшто нема набљудувачи, а македонците кои се во избирачките одбори бираат/молат да бидат прва смена.... така да во втора смена сите се албанци.
     
    На iki26 и Осе им се допаѓа ова.
  18. turist

    turist Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2015
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    443
    Пол:
    Машки
    Партиите, особено оние кои секаа сега да има избори, (а изгледа скоро сите сакаа оти 7 или десет дена не ја менуваат ситуацијата) се за што помалку излезеност да има на изборите. Затоа и "има" толку голем број на заразени, зар не ви е чудно секаде околу да е еден или двоцифрен број, а кај нас секој ден 100-200. Да се изплаши народот, да не излезат, и кога е најжешко, старите да не можат и да не чекаат, препораки и протокол сеуште никакви нема. Мислам дека целта е толку тоа, што помалку излезеност да има, не им помагајте во тоа. А албанците и да излезат и да не излезат, нивните гласови во голема мера ќе бидат искористени. па после велиме дека многу права добиле. Или ако некој рече за албанска партија ќе гласел или албанец премиер да бил, сметам дека тоа е плитко размислување зашто во никој случај нас не би ни било така подобро.
     
    На Besmrten му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Deni87

    Deni87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2018
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    485
    Пол:
    Машки
    Ајдееее

    Според анкетата, ако направат коалиција Левица со ,,нема да гласам" и ,,ќе го поништам ливчето", тогаш Че Гевара ќе ни е премиер!
     
  20. petrolhead.

    petrolhead. Активен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2020
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Машки
    ВМРО е свето, ВМРО е дел од секој нас, ВМРО е Македонија. Ама Идеолошко ВМРО и денешно ДПМНЕ нема никаква поврзаност. Само името е искористено бидеќи е десна партија и да подгрева она патриотското кога ќе пуштат песни на митинг за да приберат гласови..

    Не гласам за никого бидеќи сите се исти и гледаат кој поќе да укради. Кико Мицко си има термоелектрани, струии си врти бизнисот лап лап пари, денеска се праи патриот а до вчера комунистичко дете. Зајчето си има фабрики бусто мусто со Вицето перат пари, името го продадоа, јазикот мам*цата и ја еб** на државава. Ахмети од ко знам во власт е. Си течат бизнисите во Лозана, Лондон и Швајцарија. Во еден мандат контролираш 4милијарди евра буџет. Ви кажувам дека Зајчето пак ќе биди премиер, тоа е договорено од меѓународната заедница. До сега немаше чоек ко Заев шо напрај толку радикални промени во еден не цел мандатт.е за кратко време, алал да муе. И сега вчера донесоја одлука дека на 15ти избори и од ЕУ промрмореја за отварање на рампата за преговори хахах. Мрш сите до еден, сите се исти гнаси. Само кеш ги интересира. А од нашиов народ по стока и по глуп нема. Едните глумат комунисти, другите се праат патриоти со искористено име за нивни цели.
     
    На Shaya, Angie1432, Dandra и 1 друга личност им се допаѓа ова.