1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анкети

Дискусија во 'Политика и настани' започната од karak, 25 јули 2010.

  1. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.314
    ме интересира колку одговарате на анкети и колку ви биле поставувани анкетни прашања?

    само што ми дојде девојка на врата. извинете дали може да ве анкетирам? да и реков во ред може... почна некој глупи фрик прашања, мито корупција на кој би дал колку ? колку ти побарале хм во ред јас поштена и одговорив се заврши во ред само некако мислам дека анкетите кој што се вршат се вршат баш за ничие добро. а да не зборувам за тоа колку пати се јавуваат на телефон и веднаш извинете само да ве прашаме штѕо гледате во моментов ? за кого би гласале аман мира да се немало... али ајде кога се помачила и се јавила или дошла да праша ајде да им одговорам си викам. па ете конкретно девојчево вака си го вади лебот нели викаат колку плаќале 250 ден. од анкетен лист. бар така мислам.

    еве да го слушнам вашето мислење колку вие одговарате или сакате да одговарате на анкети и анкетни прашања ?
     
  2. elygj

    elygj Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2010
    Пораки:
    452
    Допаѓања:
    68
    Karak jas rabotam kako anketar i ja imam praveno taa anketa pred 2 nedeli negde. Konkretno za ovaa anketa se sproveduva vo site zemji na Balkanot za da se sogledaat megjuetnickite odnosi ,ekonomskata situacija,korupcija i slicni opstestveni pojavi.e sega tocno e deka ti ne dobivas ama bas nisto od ovaa anketa,osven sto tvoite odgovori ce bidat del od nekoj statisticka obrabotka.Ama posto e istrazuvanje vo povece zemji moze da se sluci i da se objavat rezultatite ov nekoj vesnik,Tv il ina net.
    Sto se odnesuva do topikot na temava mi se nema sluceno da dojde nekoj da me anketira,i iskreno ne znam ako dosol dali bi prifatila.Sega otkako rabotam kako anketar bi prifatila normalno,ama onaka koga ne znaev nisto za taa rabota iskreno........ :^) ne znam. Mislam deka sepak ne se dobiva nisto no i ne se gubi nisto,osven sto so dobra volja ce mu se pomogne na anketarot da go napravi predvideniot broj anketi
     
  3. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.787
    Допаѓања:
    131.394
    Мене не ме анкетирале, инаку би прифатила. Податоците се потребни за различни истражувања. Јавното мислење мора да се исптува, и тоа е ок. Лошо ќе беше да не не' прашуваа за ништо :)

    Само малку треба да имаат осет со должината на анкетите, т.е. бројот на прашањата. Има некои анкети што се навистина долги. Па и не оди да утепаш некому еден саат во денот.
     
    На peperutkaa му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Inola

    Inola Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    203
    И јас сум правела анкети и многу е тешко зашто не може да ѕвониш на било која врата, на пример го анкетираш секој 10-ти стан...Затоа претпочитав да давам анкети до скоро, ама сега се повеќе и повеќе се плашам да отворам на непознати, па и на анкетари. Не знаеш на каква будала ќе налеташ.

    А страв ме фаќа кога ќе помислам во какви станови сум влегувала и со какви луѓе сум разговарала... :worried:
     
  5. annii

    annii Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2010
    Пораки:
    3.327
    Допаѓања:
    5.841
    Бев анкeтирана два-три пати и тоа во врска со училиштето и слободното време.
    Првата анкета беше целата поврзана за училиште како: каде учам, кои предмети ми се најлесни, која ми е последна прочитана лектира и сл.
    Втората анкета беше на тема "Што мислам за училиштето" и дали тоа би ми требало како за во иднина и имаше нешто за слободното време.
    Немам ништо против анкетите, но малку глупаво е кога ќе почнат по тебе да трчаат со микрофонот и те бркаат.
     
  6. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Мене па ми се интересни тие анкети, ама освен оние кои ни ги даваат нашкола, никогаш не ме анкетирале.
     
  7. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.142
    Допаѓања:
    4.115
    Ме анкетираа еднаш за политичките партии да им дадам оценки ја бев средно и на сите им дадов средни оценки. :D
     
  8. crtanfilm

    crtanfilm Нов член

    Се зачлени на:
    28 април 2012
    Пораки:
    581
    Допаѓања:
    79
    Јас сакам да ме анкетираат ама и да се јават дома не знам дали ќе смеам Smeat maloletni? :)
     
  9. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Ме имаат анкетирано за мобилни телефони.
     
  10. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Имам работено на анкети и можам да кажам дека навистина е мачно да се расправаш со секакви будали. Посебно пензионериве, зависи кој за која партија и одма или Бранко или Груевски те има пратено да се јавиш |( Бог да чува.
    Инаку оние анкети кои се на терен многу повеќе се плаќаат за разлика од оние по телефон. Затоа што знам како оди работата , веќе ми е жал на улица да не им одговорам :?:
     
  11. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.083
    Допаѓања:
    11.228
    Работам и јас. Прифаќајте да ве анкетираат, им правите услуга на анкетарите. И јас отпосле кога ќе помислам кај какви сум била, шиптари, роми, ама се завршува кога се мора. Агенциите немаат осет, даваат некогаш и анкети што траат по 40 минути. Јас си ги сакам оние од 15 минути и каде што може да се влегува без разлика на чекор, броење на куќи. А за цените плаќаат по 80, 100, 120 денари од прашалник. Во 3 год сам еднаш имав прашаник по 200 ден , ама тоа дека УСАИД плаќаа. И така ги средив 30 прашалника за 3 дена , си земав 100 евра. Ама да е секогаш така, инаку не е, мачно се заработува како анкетар.
     
  12. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.145
    Допаѓања:
    76.557
    Пол:
    Женски
    Јас одбегнувам анкети. На улица, по телефон... Порано се трудев да одговорам но сега веќе ми се досадни.