1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. fona

    fona Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2017
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    12
    Јас сум во фаза на прекинување под надзор на доктор нормално. После преживеан голем стрес бев на ад скоро една година, со докторот одлучивме бидејќи сум спремна да ги прекинеме. Пиев зепира 10 мг. Минатата недела ми ги намали на 5 мг. А еве веќе 6 ден без ниту едно апче
     
    На Bunny2, greenday и Viki693 им се допаѓа ова.
  2. mynameislove

    mynameislove Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    12.625
    Анксиозноста е тешка борба која го исцрпува секој атом од тебе.
    Таман ќе помислиш си подобро, се се руши како кула од карти.
    И повторно тој затворен круг, и повторно не гледаш излез, се до следната искра надеж.
    И пак отпочеток.
    Живееш или преживуваш.
    Трпение, челични нерви, надеж и јас можам да го надминам ова.
    Решение преку ноќ нема, тоа е рецепт за влошување на состојбата.
    Диши. Живеј. Диши.
    Ќе помине.
     
    На TRANSPORTER086, Rama, Vegegirl и 6 други им се допаѓа ова.
  3. Lellla

    Lellla Активен член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2017
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Da jas pijam 3 meseci deprozol vcera bev na ginekolog i mi rece od toa bilo i pobarav hormoni da ispitam uste toa go nemav napraveno pokraj cela hipohondrija i taka pa ke vidam sega i toa....
     
  4. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.312
    Допаѓања:
    101.486
    Пол:
    Женски
    Jas sum 2 godini na deprozol i nemam nikakvi poremetuvanja na ciklus.
     
  5. fona

    fona Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2017
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    12
    Mnogu velat deka se stanuvalo zavisen od ad pa ne mozes da gi prekines. Dokolku ima nekoj od vas da gi prekinal me interesira koi simptomi vi se javuvale i posle kolku vreme? Kako ste se spravuvale so situacijata?

    Pred kolku vreme imas prekinato so terapija?
     
    Последна измена од модератор: 15 февруари 2018
  6. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    Здраво дечкии , денес пак имав напад ми траеше 5 минути но некако не ме фати паника си реков што биде нека биде.
     
    На spetar му/ѝ се допаѓа ова.
  7. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.312
    Допаѓања:
    101.486
    Пол:
    Женски
    Зависноста од АД не е исто како зависност од дрога. Секој психијатар тоа ќе ви го каже. Зависноста се мисли на онаа ментална зависност дека без апчето ќе ни биде лошо, ќе се вратат симптомите. Магично апче за анкс нема.Само разговори со психијатар, работење на себе и самоконтрола. Анксиозноста и нападите од паника поминуваат кога ќе го откриеме и решиме проблемот кој ја предизвикал. Некогаш не сме ни свесни дрка нешто од пред 10 години може да е причината. Кукање на форум и кажување вака ми е така ми е нема да помогне. Разговор со психијатар !!!
     
    На Rama, LUCI 99, Viki693 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    Psihijatar nisto ne pomaga sednati za pari i naucat 2 recenici ke pomine ke pomine resava se na vakov forum so ima luge so minat niz istoto..
     
  9. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.312
    Допаѓања:
    101.486
    Пол:
    Женски
    Не се согласувам. Јас да не беше мојот психијатар не знам каде ќе бев сега. Човекот ме врати во живот.
     
    На spetar, LUCI 99 и Viki693 им се допаѓа ова.
  10. Lellla

    Lellla Активен член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2017
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Lele lujge kakva glupost neznam dali ispiv edno deprozol pijam od 20 mg ili stegnav uste edno.sega neznam ako ispiv dve so mozi da mi bide
    Pomos ako na nekoj mu se slucilo takvo nesto
     
  11. Lusi10

    Lusi10 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2017
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Nemoze nisto da ti bide. Isto kako pojacana terapija. Moze samo podobro sa ti bide.
     
    На Lellla му/ѝ се допаѓа ова.
  12. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.312
    Допаѓања:
    101.486
    Пол:
    Женски
    @Lellla Moze da te uspie da te omalaksa malku ama ne e strasno ne panici. Ako si doma legni si otspij si. Ako ne ne se sekiraj nisto ne e. A moze pa i da ne osekjas nisto. Jas na primer ednas taka duplirav i si spiev cel den ai odmoriv dusa. :))
     
    На Lellla му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Lellla

    Lellla Активен член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2017
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Fala vi mnogu
     
  14. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.312
    Допаѓања:
    101.486
    Пол:
    Женски
    Во секоа време.
     
  15. Askopje

    Askopje Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2014
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    547
    Разговор со психолог и менување на лошите и штетни животни навики!АД според мене се жива глупост и само во крајни околности би препорачала ,џабе ако пиеш само таблети а ништо друго не менуваш!
     
    На nena2010 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.312
    Допаѓања:
    101.486
    Пол:
    Женски
    не секој може без АД. Тоа дали се глупости или не, си има кој да каже. Некој за анкс и паники одат по бајачки за да не одат на психијатар. АД се даваат од други причини. Кога телото е под константна анксизоност, стегнатост и паника, тоа штетно делува и на срцето, го покачува притисокот. АД се даваат за да е смири организмот. Анксиозноста сама по себе не се лекува со АД. Туку само со разговор состручно лице и со работа на себе. Јас лично од анксиозност кревав притисок до 15/160 со 100. Пулсот забрзан. Така да не пишувајте такви глупости генерално дека АД се за џабе. Никој нема да ти препише ( барем не добар психијатар) АД ако смета дека нема потреба.
     
    На Scorpio87, LUCI 99 и Lellla им се допаѓа ова.
  17. Bunny2

    Bunny2 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 декември 2010
    Пораки:
    1.301
    Допаѓања:
    1.639
    Се согласувам со се што си пишала само мало објаснување.АД не се седативи за смирување.Туку буквално ти ги покачуваат оние хормони кои ти ствараат црни мисли.Голем дел од АД баш ти даваат енергија,те тераат да станеш од кревет,да направиш нешто да бидеш продуктивен.И затоа вообичаено со АД даваат и седатив,меѓутоа не мора да значи,еве во мојот случај.
    Јас пијам многу мала доза и пијам само наутро.Се е супер,6та недела и имам подобрување меѓутоа докторот кога одам на контрола сметам дека не доволно разговара со менр.Ме прашува околу тоа како се чуствувам,како ми делуваат апчињата и тоа е тоа.Така да ако имате да препорачате добар психијатар кој работи и со разговор (зошто ретки се такви) би ви била особено благодарна.
     
    На Scorpio87 и Viki693 им се допаѓа ова.
  18. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.312
    Допаѓања:
    101.486
    Пол:
    Женски
    Не ни мислев дека се седативи. Едно е лексилиум друго е депрозел. Исто мислиме само поинаку формулирано. Што се однесува до психијатарот. Мојот психијатар со мене работеше година дена стрпливо додека не ме дојде до таа точка да можам да се испразнам од се што ми тежи. Преблагодарна сум му.
     
    На Bunny2 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Maryaph

    Maryaph Активен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    1
    Sto mislite ovie mi gi dadoja ?????
     

    Прикачени фајлови:

  20. snegce

    snegce Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2010
    Пораки:
    754
    Допаѓања:
    557
    Дали ви се има случено после оброк повторно да сте гладни? Денеска нешто ова ми се случи и ме замисли, да не е нешто сериозно. Што може да предизвика зголемен апетит...Значи само што јадев, исто ко ништо да не сум јадела... :sweat: