1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. 4:24

    4:24 Нов член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2018
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Женски
    Му се има на некој случено да нема емоции? Имав многу тежок период последниве месеци. Не побарав помош од никој сама некако се надминав. Деновиве не ме е галје за ништо. Како да изгубив чуства за многу луѓе. Изгубив контакт и со мои пријатели шо се знам цел живот ама искрено ич не ми е галје. Да ми се случеше тоа порано ќе мислев нон стоп на тоа и ќе се секирав. Само единствено што чуствувам е нервоза и тоа од самата себе. Прееска од нигде ми течеше крв од нос. Ништо не ме интересира . Се осеќам празно ко и најлошото да ми се случи мене нема да ми е галје.
     
    На Marija) му/ѝ се допаѓа ова.
  2. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.275
    Допаѓања:
    101.191
    Пол:
    Женски
    Нормална реакција после претрпен стрес. Не е тоа дека немаш емоции. Едноставно на психата и треба време да се смири. Ама ако вака продолжи подолго време, консултирај се со психолог или психијатар. Разговор може многу да помогне. Потиснати емоции се најлошо нешто за човек.
     
    На Miss.A. му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Lusi10

    Lusi10 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2017
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Подобро е да јадеш отколку да неможеш да јадеш. Мене од сабајле уста не ми се отвара ни за зборење а не па да јадам. А храната ти дава сила .
    Така да не се секирај. Јади си и живај си.
     
    На Ringishpil_ му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Ringishpil_

    Ringishpil_ Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2018
    Пораки:
    513
    Допаѓања:
    4.039
    Пол:
    Женски
    Zdravo decki. Nov clen sum vo grupava,ve sledam nekolku nedeli pa se prepoznav vo sekoja situacija i nekako sobrav sili da napisam i jas za mojot problem. Svativ deka site imame nekakov strav , koj sto vo tekot na zivotot dobiva razlicna forma. Uste kako mala se plasev da ne ja zagubam mojata majka, se plasev od bolnici, haha inaku diplomirav na Medicinski fakultet/radioloshki technolog.Od pred 4 godini ziveam so soprugot vo Anglia. Se bese ok najdov rabota,tesko bese no nekako guravme, se dodeka ne pocnaa napadi deka jas pocnav da se plasam od bolesti,potocno deka boleduvam od nesto.Pocnuvav sama da si naogam simptomi deka nesto se slucuva so moeto telo .Duri na moment si gi analizirav bemkite I vo moite oci tie menuvaa I boja I forma. Gotovo pocnav da se tresam i pravo Macedonia , posto tuka vo London, zapaden still da se izvade pa da se videlo dali bilo rak ili ne, taka direktno ti kavuvaat vo oci. Prviot let i za Makedonia , odbrav dobar dermatolog za na kraj da mi kaze deka e obicna benigna bemka i nema potreba da se vadi. Ok se smiriv nemam melanom. Se vrativme nazad ok se e vo red,navidum , sto po nekoj mesec pocnav da si gledam "otoci "t.n Medicinski pernicinja i pak pocnav so paniki imam problem so srce, imam tumor, pa ajde pak Macedonia krvni analizi, dopleri, Zan Mitrev bev, stres testovi ,sto uste ne vo glavno se bese vo red, za na kraj da mi kazat deka toa se javuva od ramni stopala i iskriven r'bet , istoto sto mi go kaza i maticnata no jas ne i veruvav i barav podetalni analizi. Pak se vrakas nazad happy nisto ne ti e, za od edno dva tri meseci Pocnuvavaat glavobolki kako gorenje i pecenje na glavata, eden kup apcinja ispiv nikako da pomini, ajde na itna odma posto cekaj moze imam tumor, poentata e sto mene sekoja bolka mi pominuva koga doktorot ke mi naprave ispituvanja I ke mi kaze nisto ne tie.Tolku.Posle od nikade pa pocna da mi se vrte, sto za mene bese of lele gotovo ke padnam sekoj moment. Vo rok od edna godina moze nad deset pati krvna slika praveno, EKG,posto ka mi merat pritisok srceto u petta, pulsot 140, Posle 10 mn paga na 80 psiha. Od samiot stres si dobiv kako nagrada IBS vo prevod nervozno crevo,postojanI bolki vo stomak, a celo vreme mislev deka imam rak na debelo crevo.Bolkata iscezna sama od sebe koga veke prestanav da mislam na nea, vo sustinina koga se pojavuva druga bolka. E sega mi se vrti pak I mi se trese celo telo kako da mi vibrira, iskreno nikoj ne mi kazal deka mozebi patam od anksioznost, ili jas nekako se tesev deka ne sum do tolku"luda".Inaku prestanav da rabotam veke edna godina so izgovor sto celo vreme nesto mi se slucuvase I postojano ke bev otsutna I na kraj ke me izbrkaat.Nekako se zatvoriv vo mojata "komfortna zona"I strav mi e da izlezam. Najubavo mi e koga se vrakam Makedonija, tamu mi se site sto gi sakam, imam doverba vo doktorite znam deka ne mi e nisto,se vrakam tuka edna nedela ok I pak pocnuva nekoja misla pak nesto deka ne e vo red so mene,samo placam I svarno nez sto da pravam,eve sega mi treperi teloto I mislam na se I sesto. Se izvinuvam za mozebi najdolgiot post do sega, no nekako morav .
     
    На bella.s, mira.mira и Lellla им се допаѓа ова.
  5. babyblue23

    babyblue23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2018
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    240
    Пол:
    Женски
    Подитно излегување од комфорт зоната. Најди си работа што побрзо. Па макар и да се онесвестуваш по пат додека идеш натаму. Подобро и тоа отколку да венееш во место. Луѓето со години во себе носат болести за кои не се свесни и живеат... луѓе поминале низ секакви болести па живеат. Ако немаш занимација, ќе се замараш со вакви мисли кои се само неколку од 4848459 мисли кои ни поминуваат преку ден. Немаат никакво значење ако ти не им дадеш. Земи направи си муабет сама со себе. Ние анксиозните имаме нешто од кое '' бегаме''. Пробај да се дознаеш и ќе откриеш. Може да е ниска самодоверба, некоја траума, нешто што ни смета и од кое бегаме.. Во суштина со овие мисли ние бегаме од реалноста и нешто со кое не сакаме да се соочиме. Биди си себеси најдобар пријател ;)
     
    На Nigredo Odor, Viki693, mira.mira и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. martin01

    martin01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2012
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Машки
    citam i isto kako da sum pisuval jas :) skroz bev istiot. 4 godini vo traumi od nisto nesto vadev :/ se pomina samo posebe.
     
  7. Scorpio87

    Scorpio87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2016
    Пораки:
    331
    Допаѓања:
    318
    Пол:
    Женски
    I samata pomisla na prolet me uzasnuva :( Mnogu mi se pojacuvaat simptomite vo prolet, mnogu se plasham. A stravot dopolnitelno me pravi anksiozna I zacaran krug.
     
  8. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.965
    Допаѓања:
    59.585
    Пол:
    Женски
    Да прашам нешто.
    Една недела го трае ова и се полошо и полошо е веќе ниту бедоксин не му помага.
    Значи сее ок додека бе си легнеме и после почнуваат фестивалите,неможе да лежи има немир како напад на гушење и дека нешто лошо ќе се случи мора да е ламбата запалена и прозорот отворен.
    Со триста сили се смирува и после 3 саати заспива дури и искача надвор за да сврти еден круг и после муе подобро.
    Сега ми се јави и на работа му се случило истото и станал неможел да седи вика паника ме фаќа.
    Ова анксиозност лие?
    Што да превземеме?
    Ме фаќа и мене паника неможам да го гледам таков.
     
  9. snegce

    snegce Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2010
    Пораки:
    754
    Допаѓања:
    557
    Денеска нешто ко да сум топла, нешто малаксана. Страв ми е да измерам температура. Бев на гости прееска, едвај досесов. Тахикардија и плус чувство на неизвесност. Едвај чекав да станам. Само што излегов надвор ми беше подобро. Влегов дома пак паника, дури почнав да плачам. ;(
     
  10. martin01

    martin01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2012
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Машки
    Неуробион и магнезан.b6 против стрес. Кафе никако,алкохол не. Само витамин b6 не, оти прај немир и се зема само комбиниран со магнезиум или б1 д3 к2 витамините. Таков период е о фаќа немир.
     
  11. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.965
    Допаѓања:
    59.585
    Пол:
    Женски
    Фала ти имам нешто од ова дома за вечерва.
     
  12. Maslany

    Maslany Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2016
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    127
    Пол:
    Женски
    И мене. Ми еба мамата, извинете на израз. Мислам од таму започна и целова состојба, целата паника понатаму, гуглање, барање што е... како да го спречам. Еднаш ми се деси и просто ми го уништи животот. Страв ми е од тоа.
     
  13. greenday

    greenday Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2011
    Пораки:
    253
    Допаѓања:
    416
    Пол:
    Женски
    Синоќа се разбудив со страшно гушење, дури и моите ги исплашив ме слушнаа. Не знам што ми се случи. И сега цел ден мислам да не почнам пак да се гушам и ме фаќаат паники. :(
     
  14. LUCI 99

    LUCI 99 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2015
    Пораки:
    912
    Допаѓања:
    2.742
    Пол:
    Женски
    Има нешто полошо од смрта а тоа е депресијата , затоа да не се плашиме од смрта ...
     
    На Kris80, Ringishpil_, Marija) и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. greenday

    greenday Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2011
    Пораки:
    253
    Допаѓања:
    416
    Пол:
    Женски
    А кога тоа ќе се надмине, нема веќе што да боли..
     
    На Marija), LUCI 99 и Ringishpil_ им се допаѓа ова.
  16. Ringishpil_

    Ringishpil_ Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2018
    Пораки:
    513
    Допаѓања:
    4.039
    Пол:
    Женски
    Znaci seto ova e rezulatat na anksioznosta?Kako se izbori so seto to a?

    Znam, nekogas sum svesna deka samo si ja vlosuvam situacijata sto sedam doma I ne pravam nisto korisno , osven so si naogam pricini za zalenje. Sepak ne sum sama,go imam moeto semejstvo,mojot soprug koi sto mi se golema podrska I postojano me motiviraat so nesto, no jas nikako da razberam, mu velam lesno vi e vam da mi kazuvate samo, nikoj ne osetil na svoja koza I pak si teram po svoe , kolku pati se sozaluvam sebesi i drugite okolu mene.Nekogas si velam I se plaSam koj bi ostanal pokraj licnost kako mene koja samo siri negativna enerija . Izmorena sum od samata sebesi .No se tesam I si velam ajde I ova ke pomine, padnav po koj pat no pak ke stanam.Ti blagodaram mnogu. Mnogu mi znace ova sto svativ deka ne sum sama I deka zaedno se borime

    Samiot stres si go pravi svoeto.Istoto mI se sluci I mene pred nedela dena. Stanav Izmorena so bolki vo teloto I pocna da mi studi pa da mi zezi,I tolku odma panika merenje temperatura 37,1 I gotovo si vikam ete pokacena e imam nesto, soprugot si dojde od rabota I na nego pocnav da mu meram na nego 36 so 6 zosto mojata e pokacena , nemav virus , naredniot den ja mere sto pati ko nekoja budala I se bese 37 sto vsusnost e normalna I na kraj go frliv toplomerot I kraj veke ne izmeriv , se iznervirav si vikam so saka neka bide,taka da nemaj gajle
     
    Последна измена од модератор: 19 февруари 2018
  17. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.635
    Пол:
    Женски
    Imam custvo deka ke izgubam nekoj i se plasam i mislam deka ako izgubam toa tesko ke go preboluvam duri se plasam i za mojto milenice..
     
    На Nigredo Odor и Marija) им се допаѓа ова.
  18. josifova1000

    josifova1000 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2012
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    91
    Пол:
    Женски
    Дечки да ве прашам дали некој од вас конзумирал неуробион форте,на природна база се па да сподели мислење. :l:
     
    На mira.mira му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Maslany

    Maslany Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2016
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    127
    Пол:
    Женски
    Јас, немаше некоја видна разлика. Мислам повеќе јас дека си помогнав. Ама пробај може за тебе ќе биде поинаку..
     
  20. zaki96

    zaki96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2016
    Пораки:
    127
    Допаѓања:
    114
    Девојки ту сам јас пак. Периодов да не се заречам ама се чувствувам малку подобро. Пробјате чај од маточина една чаша пред спиење, помага.

    Туку пиел некој Лунерба. Веќе два дена ги пијам и со мене нешто ко да се случува. Стегање во главата, напнатост во главата, чувство на топлини во мене. Топлиниве дури ме заплашуваат го тргам јорганот од што ми смета. Несоница исто.

    И дали некоја од вас со дијагноза анксиозност и се умислило во глава дека има посериозна психичка болест? Како се справувате со тоа?