1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. tigree..

    tigree.. Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2018
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    33
    Пол:
    Машки
    На gogimica му/ѝ се допаѓа ова.
  2. gogimica

    gogimica Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2010
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    146
    Odi na neuropsihijatar kaj Dr.Petre vo voen stacionar.Odlicen e
     
  3. _pcela_

    _pcela_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2018
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Zdravo na site...Ve citam redovno i sakam da postavam edno prasanje do vas.Dali nekoj ima bilo kakvo iskustvo so AD.Zapira.Denes mene mi gi prepisaa od 10 mg. i heleks od 0,25 a nikogas gi nemam koristeno pa malku mi e frka.Vi blagodaram....
     
    На gogimica му/ѝ се допаѓа ова.
  4. zaki96

    zaki96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2016
    Пораки:
    127
    Допаѓања:
    114
    Мислам дека Зепирата се ист состав со Елицеата т.е есциталопрам. Ако е истото, тогаш јас пијам есциталопрам од 5мг веќе 24 дена. Никакви негативни ефекти, подобро сум не викам не, но треба многу работа на себе, апчињата се само потппора.
     
    На Bunny2 и _pcela_ им се допаѓа ова.
  5. Katty52

    Katty52 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2017
    Пораки:
    243
    Допаѓања:
    345
    Пол:
    Женски
    Zdravo na site. Eve pak jas da spodelam neshto korisno shto mene mi pomognalo i seushte mi pomaga koga ke se najdam vo anksiozna situacija. Najcesto site nie koga imame nekoja rabota, zafateni sme, izlezeni sme od doma, na kafe sme, shetame, so prijatelite sme, i eden kup aktivnosti nie nemame vreme za crni misli. Eve ova od iskustvo go kazuvam. Sekogash koga sum izlezena od doma jas se zabavuvam covek nemozhe da poznae deka sum ili pak nekogas sum bila anksiozna. Megjutoa, koga ke se vratam doma vo mojata soba jas odma ja imam onaa slika vo glavata deka ovdeka najmnogu sum imala opsesivni crni misli vednas cim legnam vo krevet. Bidejki ete nemam aktivnost, nemam drugarka do mene so koja bi napravila muabet i bi zaboravila na toa, tuku samo si lezham i analiziram... Ke se navratam na predhodnite denovi ( "lele pred nekoj den povrakav" , "lele vcera se gusev".. i koga ke gi sublimiram rabotite na krajot e "lele gotovo bolna sum, odbrojani mi se denovite") i tuka pocnuvam da panicam da se tresam da zamisluvam kako bi bil cel toj "proces na smrt" i voopshto ne mi e prijatno... I shto se slucuva, edvaj chekam da zaspijam bidejki znam deka koga ke se razbudam nema da go ima toa chustvo i pak ke pocnam so aktivnostite ke izlezam od doma i zaboravam na se... I vecerta doma pak istata prikazna... I lugje se se vrti vo krug. I nie go znaeme toa megjutoa tesko e da si go objasnime. Seto ova e rezultat od rabotite koi shto sme gi videle vo zivotot. Sekoja bolest koja ke ja slusneme ja lepime za sebe... Sekojdnevno sum idela kaj maticniot za da me ubeduva.. Duri eve pred nekoj den otidov da proveram krv chisto onaka i sestrata mi vika " ne ti e nishto ne lupaj pari za dzabe" i tuka me fati smea. Znaci krvnata slika bi ja napravila cisto onaka bez posebna pricina bidejki imam navika 2 pati godisno da pravam, ama ete taa taka pomisli bidejki znae kolku ispituvanja imam napraveno pred edna godina. Shto sakam da kazam.. Za pobrzo nadminuvanje i zaboravanje na tie crni misli najdobra e AKTIVNOSTA. Znaci toa"zaboravanje" shto go spomnav sega moze da se sluci ako go ispolnuvame denot so razni aktivnosti.. Eve i da sum vo mojata soba jas nema da lezam ako ne mi se spie bidejki znam shto me ocekuva, tuku ke zemam ke crtam ili ke vezbam a duri podocna koga ke mi se prispie ke legnam. Imav porano pak strav ako izlezam od doma demek ke umram negde po pat. ama go nadminav toa, a sega pak ete chekam da izlezam od doma... Pred nekoj den cel den bev zafatena.. De na frizer de na gosti.. I vecerta doma pocna da me boli kaj crniot drob.. A vo toj moment drugarkami mi vrtese da shetame kasno bese.. I jas razmisliv abe da sedam doma ili da izlezam ama da ne me boli uste poveke. I me natera neshto vo sebe si rrkov jas izleguvam i cao. Izlegov i veruvajte totalno se zabavuvav totalno zaboraviv na taa bolka... A da sedev doma ke razmisluvav ova da ne e ona da ne e ... Ama najinteresno mi e shto sekogas tie opsesivni misli mi vlijaele do toj stepen shto umislena bev deka imam bolest.. Kako vistinski da se slucuva.. Ama kako shto rekov poveke vremeto da si go organizirame da ne drememe doma da se druzime poveke i se ke se sredi. Povremeno pisuvam referati bidejki cesto ve sledam i veruvajte premnogu sakam da vi pomognam zasto znam kako e.. Se nadevam ke vi koristi ovaa informacija. A i plus neshto da dodam i ljubovta e lek protiv anksioznosta. jas koga se zaljubiv ehee 24/7 imav ljubovni "opsesivni" misli a ne crni.. Hahahaha. Ajde lugje pozdrav i se nadevam i dajbozhe eden den koga negde ke go procitame zborot anksioznost ke si receme "shto li beshe ova? " Pozdrav i izvinete za referatot :)
     
    На bubic.k, UnordinaryOne, martin01 и 8 други им се допаѓа ова.
  6. gogimica

    gogimica Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2010
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    146
    Zdr.jas sum gi piela i ne mi odgovaraa lani gi bataliv ... sega sum na deprozel ad i mn.mi e po ok
     
  7. _pcela_

    _pcela_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2018
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Neznam koj e sostavot i kaj ednite i kaj drugite, ama ako vikas ist togas nie isto pieme. Sega ke vidam kaj mene kako ke se odnesuvaat pa ako e se ok dobro ke bide za mene ako ne togas ke treba nesto da se menuva. Vo sekoj slucaj fala ti mnogu za informacijata.
     
    На zaki96 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Lonely1604

    Lonely1604 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2017
    Пораки:
    350
    Допаѓања:
    300
    Пол:
    Женски
    Bravos za referatot.. vi pravo si.. eve se f a jas imam strav deka mi se vrti I ke se onesvestam.. I pocnuva da mi se mati vidot I pocnuva da mi lupa,srce...samo doma se isekam sigurna
     
    На Katty52 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. _pcela_

    _pcela_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2018
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Ja denes go skrsiv mrazot so apcinjava pa ke vidam kako ke se odnesuvaat kaj mene. Dozata mi e po 10 mg. dnevno vo kombinacija so heleks navecer od 0,25 mg.Neznam kolku sum za a.d ama cim doktorot vika taka togas ke go poslusam.Ne sum zatvorena, nemam crni misli sakam da komuniciram so ludje, se smeam, samo imam strasni glavobolki preku cel den,tahikardii pocesti, vrtoglavici i tremor. Mene toa me plasi. Doktorot od ovie simptomi zaklici deka e anksioznost i mi vika ke treba da si najdes poveke vreme za sebe i za hobi, a apcinjata se propratna potpira. Mesec - dva so apcinja pa ke vidime kako ke bide.. .. Samo pogore spomenatite simptomui da mi gi snema ja mislam deka ke se preporodam... . I zaboraviv da kazam, posebno koga se menuva vremeto , koga naednas se naoblacuva jas cuvstvuvam golem pritisok vo glavata.Cela glava napnata mi e. Neznam dali i kaj vas e taka, kaj mene strasno nesto.... Fala ti za mislenjeto
     
    Последна измена: 22 мај 2018
    На gogimica му/ѝ се допаѓа ова.
  10. zaki96

    zaki96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2016
    Пораки:
    127
    Допаѓања:
    114
    Денес бев на контрола. Елицеата ми е зголемена на 10, а докторката ми рече дека може да идеме и до 20мг. Причината за тоа била што escitalopramot се сметал за најлесен антидепресив, а и затоа што ова моево повеќе спаѓало во опсесивни мисли отколку во анксиозност.

    Како и да е едно ми е најбитно, а тоа е дека по 7 месеци работа на себе, по 1 месец пиење Неолексан и по 1 месец пиење Елицеа од 5мг, сум многу подобро, се враќа позитивата во мене и сите оние работи т.е трауми кои се задржувале во мене од страв избиваат сега и сега ги решавам. Па сега со дози од 10мг или 20мг очекувам уште подобро да ми е хаха.

    СОВЕТ ДО СИТЕ од утре кога ќе станете колку и да ви е тешко веќе не зборете за тоа каква мака имате. Започнете нова приказна и секој ден зборете како се излекувате, како сте излечени, помага верувајте ми.
     
    На Anie93, Bunny2, Rama и 2 други им се допаѓа ова.
  11. Tanjicka123

    Tanjicka123 Нов член

    Се зачлени на:
    22 мај 2018
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Isto e i kaj mene! Vratoglavica slabost vo racete,tremor,bolka vo grbot uzasno prokleto custvo, me izmacuvaat ovie fizickite sipmtomi pozdrav hrabri lugje
     
    На gogimica и Didajo им се допаѓа ова.
  12. gogimica

    gogimica Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2010
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    146
    Kako i mene, istoto go pominav veruvajte tremor slabost...no se se sreduva mora na sebe da rabotime.Ke mne bide
     
    На Tanjicka123 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Lusi10

    Lusi10 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2017
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Zdravo prijateli.dolgo me nemase - 5 meseci. Redovno si pijam deprozel i se vrativ vo normala. Bev dodusa malku pospana no sepak naspana i popravema 5-6 kg. No bitno srekna.
    Vo ovie meseci na mir i spokoj napraviv raboti sto prethodno se plasev da gi pravam ( pocnav da vozam kola , da sedam sama doma , da odam na pogreb ... ).
    Bev navistina srekna i ispolnete. Bev JAS kakva sto si bev pred da me fati anks.
    3 dena nemav deprozel i eve veke od utrovo pocnaa prvite simptomi ( rano budenje so srcebienje , dijarea , vrtoglavica , tremor ).
    Sakav da prasam- dali ke pominat otkako se napiv deprozel ?
    Inaku 5 meseci nemav potreba nitu za demitrin nitu diazepam.
    Duri na momenti si mislev da go otkazam i deprozelot.
     
  14. Bunny2

    Bunny2 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 декември 2010
    Пораки:
    1.301
    Допаѓања:
    1.639
    Мило ми е што си подобра,меѓутоа не се оставај без апчиња.Сега колку што знам,дај неколку дена пак да се вратиш во нормала,депрозелот да делува.
    Колку и да не чуствуваш потреба да пирш,АД не се откажува така,има веројатност за релапс(да ти се врати се,5 месеци се релативно кратко време).Се со надзор од доктор прави и со негова согласност.

    Инаку јас почнувам со работа,или ќе биде подобро или полошо.Држете среќа:*
     
    На zaki96 и Rama им се допаѓа ова.
  15. kate_anx

    kate_anx Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 мај 2017
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    20
    Pocnav vo prazna prostorija da se skoncentriruvam dali ke slusnam nekoj zvuk i slusam nekoj minimalen vo pozadina.moze da e od toa sto inam strav da ne pocnam.decko mi vika deka vo tisina ako se zaslusa istoto go slusa.moze da ne e tinitus tuka od mozokov stravovi
     
  16. Cleonika

    Cleonika Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2010
    Пораки:
    416
    Допаѓања:
    464
    Здраво, имав стресни денови, и сега 2, 3 дена сум подобра, но на сред ден, едно 3 пати ми се случи наеднаш силно стегање во градите, кратко ни пола минута, ама како стегање во средина, и пушта после..

    Се извадив од памет.. страв ми е и да одам да проверам веке екг, инаку имам 27 год, вежбам во теретана секој ден 2 год веќе... ама се плашам дали е ова пост стрес симптом поради напнатост предходните денови, или што е не знам.... дали е нешто со срцето поврзано..
     
  17. martin01

    martin01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2012
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Машки
    Ako imas pretrpeno strav i odkako ke se opustis odposle stega vo gradite. So srce nemas problem posto srceto nedava simptomi deka nesto ne e vo red tuku samo se ukocvat arterite i infarkt. Premnogu si mlada za da imas problem so srce. Vezbajsi ne odsustvuvaj a to so si stega ke si pusti samoto posebe koga svesno i podsvesno ke se opustis i koga ke gi zaboravis makite sto si gi preziveala :) na ekg nema da pokazi nisto osven takihardia radi strav da ne najdat nesto a ustvari se e vo red! Stravot pravi cuda......
     
    На Cleonika, Ringishpil_ и La diabla им се допаѓа ова.
  18. AlmedinaDina88

    AlmedinaDina88 Активен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2017
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    18
    Dali od strav bolkata poveke se zgolemuva imam nepodneslivi bolki vo zeludnikot izmegu gradite gore na vratot plukata nemozam veke ne znam sto da pravam mn mie strav celo telo me boli nema sto ne me boli :( :(
     
  19. gogimica

    gogimica Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2010
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    146
    Zdr.jas isto pijam Deprozel i mn mi e po ok nego so Zepira pred toa...i mi rece doktorot min.1 god taka da mora i mozokot da go navikneme deka mora da sme ok.ne gi ostavaj ma svoja raka.jas bev kaj dr.petre vo vojna.pozz

    Sega sum na 5 dneven odmor vo Split...uzivam na plaza...plavi jadran ne go davam za nisto...rilex tivko kulturen svet.i ovde mi e kako vo majcina utroba momentalno.Ne mi e nisto znaci muabetot e se e do psiha.i ne ni zabelezuvam niti stavam akcent na fiz.simptomi...iako mi igraat na nozete nervite koga miruvam se gleda kako mi mrdaat pod koza i prstite na mozete znaat sami da mi mrdaat bez jas da gi dvizam kako nekogas koga sakas da go mrdnes palecot taka no ne im davam znacenje....pustime mozok na pasenje
     
    Последна измена од модератор: 26 мај 2018
    На Bunny2 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. mynameislove

    mynameislove Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    12.625
    Пак јас. Ме знаете можеби, и јас често како вас се чувствував безнадежно, депримирано, преживував, а не живеев.
    Но еве еден охрабрувачки пост.
    Јас која се плашев да живеам, јас која се гушев од преголем стрес, која имав константни главоболки, која избегнував дружби и имав социјална анксиозност и можеби по мене најтешко, јаготка на шлагот- имав опсесивни мисли, па депресија поради нив.
    А ќе заборавев и страшен хипохондрик бев. Кој го искусил тоа знае како е.
    Зошто во минато време? Епа бев и веќе нема да бидам. Не можам да речам не сум, оти анксиозноста ѕирка од некое ќоше и чека погоден момент, само ако и се покаже отпор.
    Но јас веќе не сум таа што ќе и пружам борба, се будам со неа, живеам со неа, функционирам со неа, и погодете што... таа веќе нема значење...неважна е како и порано, само што ние сме и придале значење во некој момент, па завземала големи размери.
    И не, не мислам дека анксиозноста не е сериозна состојба и ве разбирам сите.
    И многу важно, да не мислите магично исчезнала, јас работев на себе. Не знам ни сама колку вежби и техники пробав, кои многу пати беа безуспешни, ама јас не се откажав.
    Јас сега си го бојам животот со живи бои, и умот не ме контролира мене туку јас него.
    Ви посакувам на сите да излезете од овој пекол. Тешко е ама вреди. :hug::hug::hug:
     
    На Lusi10, Hellobeautiful, smooch и 5 други им се допаѓа ова.