1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. ivanоо7

    ivanоо7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2017
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    88
    Пол:
    Машки
    перфектно те разбирам ама штета што не можам да ти помогнам ни тебе а ни себеси позз
     
    На GDE DA IDEM му/ѝ се допаѓа ова.
  2. ivana.0909

    ivana.0909 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    439
    Допаѓања:
    228
    Деновиве ми се гади, ми се повраќа, вртоглавици имам, се будам по неколку пати додека спијам...Во главата ми е нејасно...Сабајле се разбудив тахикардија пак гадење...Не знам што е ова:(
     
  3. tasikike

    tasikike Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2017
    Пораки:
    468
    Допаѓања:
    201
    Пол:
    Женски
    Ee тоа јас лани цело лето го поминав,будење од сон со мисли без врска со пулс на срце 160 и притисок 110/160 повраќање слабост во зелудникот со тапа болка,пота појдов на психијатар ми препиша цитрам сега фала богу подобро сум имам епизоди ама далеку од тоа лани барем мирно спијам,пијав и пролајф со ензими и зипантола за зелудникот
     
  4. ivana.0909

    ivana.0909 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    439
    Допаѓања:
    228
    Ама ај да не пијам ништо,примам иста терапија подолго време,флунисан и хелекс...Станувам сабајле одма пола хелекс инаку мислам готова сум...А може и зависна сум веќе и од нив па не ни делуваат, и тој ќе ме потсмири а и подзаспие уште толку и крај не ми се наоѓа...Како улава сум цел ден,палам цигара лошо ми е кафе пијам лошо ми е абе не знам стварно...Не да седнеш како човек да испиеш кафе најнормално...Се нешто се тресам, не ме фаќа место,паника некоја...А супер си бев до пред месец и стварно ова не е фер веќе и не еее:doh:
     
    На gogimica му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Devil99

    Devil99 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2013
    Пораки:
    121
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    Денес фала богу "преживеав" некако. Како сонцево да удира и лошо ми влијае. Чекајќи автобус на постојка некоја немир, вознемиреност, срцебиење ужас:sweat:, ко да свеста ми се губеше полека..Ми се плаче и вреска веќе од овие неочекувани напади коа ќе помислам;(, а што убаво денот ми почна.
    Да се качев во автобус, како што осеќам дека по малку лебдам и тешко ми паѓа, нема да можев да стигнам. Среќа брзо ме земаа со кола. Но, чудно ништо не се случи после, иако бев скоро не паднала. Неможев ни да претрчам вода да си купам во маркетот од спротивната страна, од што не ми беше добро. Си мислев камо да можев да замолам некој да ми купи, но не несакав да покажам дека не сум добро...
    Незнам ова често случување коа ќе помислам, се прашувам како ќе функционирам утре со ова? :(
     
    На ivana.0909 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. tasikike

    tasikike Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2017
    Пораки:
    468
    Допаѓања:
    201
    Пол:
    Женски
    I jas ne sakav da pijam dolgi godini pominav taka ama veke nemozev da funkcionoram morase da ppcnam da pijam,ako mislis deka mozis bez apcinja podobro ne pocnuvaj pijaj magnezium so b6,nesto na prirodna baza pijaj caj od matocina toj mn smiruva
     
  7. simicka

    simicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    91

    Доста само се жалевме ајде нешто да се проба . Кога човек ќе размисли точно е тоа што е објаснето во видеово дај да пробаме сами да си помогнеме
     
    На КикиМаус, gogimica, Devil99 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. Nospalo

    Nospalo Активен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2018
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Машки
    Пробај доколку ги најдеш витаминот Б3 ама од 500мг никотинамид немислам да го има во аптеките ама сепак прашај не е ништо страсно можеш да си земаш по две па ке видиш резултат за неколку дена. Само прво консултирајтесе со Доктор, јас земав по 6 во ден за да застанам на нозе да се вратам во нормала од анксиозноста и сите последици што ги сносува ;)
     
    На gogimica му/ѝ се допаѓа ова.
  9. snegce

    snegce Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    557
    Ии еве ме пак. Овој пат со необјаснива вознемиреност и страв во мене. Само што ќе станам од кревет почнува срцебиењето. Пред 4 дена се исплашив нешто во врска со здравјето и оттогаш сум ваква. А бремена сум и се плашам за се и сешто. Дома станав веќе неподнослива со овие мои стравови. Приметив дека и рацете ми се тресат. Страв ми е да одам на работа, да излезам било каде од причина да не ми се случи нешто. Ќе полудам...Сабајлево до плачење дојдов. ;(:@
    Почнувам да мислам дури дека имам Опсесивно компулсивно растројство. Мора да повторам во себе некои бројки букви нешто што го правам со години, инаку ќе се случи нешто лошо, мора да одам пример во тие панталони на доктор за се да помине добро итн...
     
    Последна измена: 13 јули 2018
    На La diabla му/ѝ се допаѓа ова.
  10. erdem

    erdem Активен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2018
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Машки
    Ве моламм за помош како да се ослободам од мислите за срцето а проверено ми е и се е во ред ако сака некој нека ми помогне
     
  11. La diabla

    La diabla Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 август 2017
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    261
    Пол:
    Женски
    Иста сум ијас баш во се што наброја
     
  12. snegce

    snegce Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    557
    Ти чука силно?
     
  13. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.068
    Допаѓања:
    14.177
    Пол:
    Женски
    Успешна мисија ,без да се напијам Лоразепам седнав на столица на стоматолог стоматолог
    Испив една мала чаша пиво и се изнапеав за Црвена Јабука. А за ДЏеојот се изнаскокав.
    Ме фати страв, да не скокам многу да не ми се сврти и цела бев збунета.
    Наредна мисија: да се победи стравот од скокање хаха.
    Позз :*
     
    На Sireni, tasikike, Deni87 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. Bunny2

    Bunny2 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 декември 2010
    Пораки:
    1.301
    Допаѓања:
    1.639
    Другар после смрт на близок покажува симтоми на анксиозност.Му се лоши,провери се,се е океј,дури и доктори му кажуваат дека е на психичка база.
    Кога ви кажувам дека ова веќе е презачестено стварно мислам.

    Туку муабетот ми е,не е свесен дека има проблем психички или не сака да прифати.Ќе проверува крв по не знам кој пат месецов.
    Не знам дали да го притиснам да сфати или да го оставам?
    Јас барем најубаво знам,може не ми се манифестира исто ама на најголем душман не би му посакала ни нешто слично.
     
  15. BlairLevine

    BlairLevine Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2017
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    • Ве молиме пишувајте кирилично
    dobar psiholog sto bi pomognal so anksioznost? kaj koj odite vie?
     
  16. erdem

    erdem Активен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2018
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Машки
    Кога сум во нормала не али кога ќе испаничам тогаш да
     
  17. tasikike

    tasikike Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2017
    Пораки:
    468
    Допаѓања:
    201
    Пол:
    Женски
    Јас денеска сум без врска цел ден загревота сега на работа уште повеќе,почнав диезепамов секој ден да го користам,вие како сте денес?

    Беше на пиво фест браво јас трета сум неможам ама мажот ми ги однесе децава а мали се триста паники кренав да не ги носи гужва е голема ам ги однесе,јас пак воопсто не го скам пивофестот глупост жива ми е а и не е повеќе пифофест скара фест е направен

    Имам едно прашање до сите што сте во хороскоп?јас сум риби
     
    Последна измена од модератор: 15 јули 2018
  18. snegce

    snegce Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    557
    Мене неколку дена ми чука брзо кога сум во движење... Цело време мислам на срцето и никако не можам да го смирам. Се обидов да заспијам, но не, пак немир, некој страв во мене и срцето 100ка...Чувството е одвратно. ;(;(
     
  19. snegce

    snegce Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    557
    Рак....
    Мислам дека знакот игра голема улога овде. Ние водените знаци сме за нигде, пречувствителни, внимаваме да не згрешиме нешто некому, се ставаме на срце, не искажуваме многу и потоа тоа се одразува на нас и нашата психа...
     
    На tasikike му/ѝ се допаѓа ова.
  20. erdem

    erdem Активен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2018
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Машки
    Од кога појдов на кардиолог и ми рекоја дека се е во ред и дека неможе ништо да се случи ми олесна малку те советувам и ти да појдиш