1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. Sandra91

    Sandra91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2017
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    137
    Пол:
    Женски
    и мене ми е скроз исто деновиве од нигде никаде преку ноќ ми се влошија симптомиве... неам сила и матно во главава концентрација нула :(

    Леле иста си ко мене, само ја не сум бремена... се ни е у главата ама иди опрај ја .. и мене ме тера на плачење од премногу мислење
     
    Последна измена од модератор: 17 јули 2018
    На gogimica му/ѝ се допаѓа ова.
  2. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.635
    Пол:
    Женски
    Веќе пола месец сум океј и верувам дека повеќе нема да ме повторат лошите мисли депресијата мислам дека конечно го открив лекот а тоа е да работиш на себе :D
     
    На Walker7, КикиМаус, Lonely1604 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. Devil99

    Devil99 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2013
    Пораки:
    121
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    Вага сум јас

    Иста сум и јас. И кога стојам како да ми се привртува и ме фаќа некоја жештина:whew::(, па во тој случај ако сум излезена едвај чекам да си дојдам дома;(
     
    Последна измена од модератор: 17 јули 2018
  4. Fontana

    Fontana Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2018
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    595
    Пол:
    Женски
    Како тоа да работиш на себе, што конкретно направи :) би ми било од корист
     
  5. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.635
    Пол:
    Женски
    Шопинг, спа центри, море, теретана мене овие работи ми дадоа повеќе самодоверба
     
  6. Sandra91

    Sandra91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2017
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    137
    Пол:
    Женски
    Дали некој има проблем со чуство на главата како балон? прематно, изгубено и дополнително еден куп мисли
     
    На КикиМаус и gogimica им се допаѓа ова.
  7. gogimica

    gogimica Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2010
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    146
    Ista sum...od petokot navamu migreba a i letargija omalaksanost nemam sila za nisto

    Vaga sum i jas

    I.jas isto...cela nefela.Nozete ko.preseceni ko.pred kolaps...bez sila.Duri.mi se sluuva nervite da mi igraat na noszetr...uzaas.K o voznemirenost.
     
    Последна измена од модератор: 17 јули 2018
  8. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.121
    Допаѓања:
    14.349
    Пол:
    Женски
    Вака нешто за самопомош.
    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]
     
    На КикиМаус, zaki96, gogimica и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. Lonely1604

    Lonely1604 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2017
    Пораки:
    350
    Допаѓања:
    300
    Пол:
    Женски
    Se slucija nekolky smrrtni slucaevj na.mladi lyge okolu mene I gotovo..anksof.pak.se.pojavj.. strav.ood.smrt.. se.mislam.jas da.ne.sum.bolna.od.nesto, da ne dobijam.udar itn.. da nema nekoja.kletva I.mene da.me.stigne
     
  10. be.positive

    be.positive Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    146
    Пол:
    Женски
    Zdravo dragi moi feminki, eve me mene pak...
    I jas se soocuvav so anksioznost i panicni napadi. Fala na Gospod, se smiriv!
    No, ete vo posledno vreme zamina vo stranstvo eden clen od moeto semejstvo i nekolku dena podocna i decko mi, potoa vednas se desija nekolku smrtni slucai, luge koi gi poznavam i seto ova mnogu me debalansira. Imam ogromen nemir, osobeno poizrazen navecer, prepotuvam, pocnuvam da se tresam celata, da se plasam da ne se sluci nesto loso... Postojano na toa mislam, sto i da pravam, jas sum opsednata da ne se sluci nesto loso, nekoj da ne se razboli i luge haos mi e. Plus mi falat i drugive, koa ke izlezam nekade celo vreme si mislam kolku e neubavo i tazno i pak se voznemiruvam. Se plasam... Ne sakam da mi se povtori toa, ne sakam da poludam...
    Pomagajte prijatelcinja moi, sto da pravam...

    P.S procitav nekoj pogore pisal deka mu se tresat racete, i mene isto... Pred nekoj den bev izlezena po rabota i trebase da zapisam telefonski broj, jas edvaj go napisav i me primetija. Mi bese mnogu neprijatno...
     
    На natemila и gogimica им се допаѓа ова.
  11. gogimica

    gogimica Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2010
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    146
    Kakov tremor imas

    Samo palec ili cela dlanka...i dali vo miruvanje ili imas osekaj i k9fq hades pies nesto drzis pr.casa vo raka pa tresenje i togas.
     
    Последна измена од модератор: 18 јули 2018
  12. ЕденЧлен

    ЕденЧлен Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 октомври 2016
    Пораки:
    4.556
    Допаѓања:
    78.313
    Пол:
    Машки
    Причините за појава на анксиозноста се многубројни и не се така едноставни. Имено, човековата личност е сложена целина и кога еден дел од целината не функционира, воопшто не функционира самата целина. Во согласност со тоа некои автори сметаат дека анксиозноста е симптом на значајно потисната енергија во личноста која бара да излезе на површина. Вообичаено станува збор за енергија на неадекватно изразени или потиснати чувства, како што се гнев, тага, срам итн.
     
    На gogimica, be.positive и КикиМаус им се допаѓа ова.
  13. be.positive

    be.positive Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    146
    Пол:
    Женски
    Pa ne mi se tresat postojano, koga imam trema, koga sum isplasena ili voznemirena, iznervirana i sl. @gogimica


    Jas se soglasuvam, mislam deka navistina e rezultat na nesto potisnato vo sebe... Barem moeto licno iskustvo taka pokazalo...
    So sovet bi mi dale za da go prebrodam ova polesno i ne taka pesimisticki?
     
    Последна измена од модератор: 18 јули 2018
  14. Walker7

    Walker7 Активен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2018
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    120
    Пол:
    Машки
    I jas imav slicni simptomi kako i site vie sto pisuvate vo forumot samo jas bev uste poloso ne sum idel u psihijatar, ne sum piel nikakvi lekovi nitu nisto a ako iddev u psihijatar moive ke se otkazaa od mene i veruvajte stvarno ke se otkazaa albanec sum i albancite za vakvi rabotii ic ne razbiraat :P no poentata e kako go nadminav sum bil u doktor dadov krv napraiv ekg sve napraiv i site rezultati izlegoa super nemam nisto i svativ deka sve mi e vo psihata i sto napraiv izleguvav sekoja nokj sam so tocak niz kej sedev pokraj rekata i samo go sluvav rekata kako ide i me smiruvase mng i toa mislam deka lek mi bese a normalno pocnav da izlezam i niz sumi i na sekade i mi pomina...

    I sto razbrav od ova neprijatno custvo sto se vika anksioznost ova e samo STRAV i nisto drugo izlezete nadvor oslobodete se bidete malce sebicni zivejte malce za sebe i samo razmislete go ova zs edna ebena anksia da vi go unisti zivotot borete se za tie sto gi sakate i veruvajte eden den ova ke vi pomine poso ne e bolest tuku samo neprijatnost....

    I ne gi pisuvajte losite simptomite vo forumov nema potreba tuku podrzete se i pisuvajte samo kako ste napreduvale... Prijatnooo


    ps. Se nadevam deka moderatorkata nema da me banira poso ne pisav na kirilica xD
     
    На natemila, pianogirl, Sandra91 и 8 други им се допаѓа ова.
  15. Xristijan

    Xristijan Активен член

    Се зачлени на:
    17 април 2018
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Машки
    Neznam koja e pricinata. Edno ke projde drugo pocnuva da me boli. Mnogu sum zapadnat psihicki i ne mozam da najdam izlez. Se osekjam mizerno nikako da si zamislam srekjna idnina duri i ljubov nema najverojatno deka slaba samodoverbata od ova.. Kakov i uspeh da imam ne mozham da mu se izraduvam. Pari frleni po lekari a pak samo se javuvaat nekakvi simptomi pa i google ni malku ne e od pomos samo poloso Ne znam da vi pomognam na site sto ve citam ama da ve razberam mozam i toa kako.
     
  16. tasikike

    tasikike Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2017
    Пораки:
    468
    Допаѓања:
    201
    Пол:
    Женски
    здраво,како сте денес?јас мн лошо,утробо станав без грам енергија а спијав до 11 матна глава,нервозна гадејне,болки во грбот како сте вие денес?
     
    На Sandra91 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Ane.a

    Ane.a Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    83
    Пол:
    Женски
    Можеби овој цитат ке ви помогне, сите имаме проблеми со анксиозноста, имам пишуваано веке на темава , само споделете го со некој стравот за да исчезне Ч
    Who am I? Who am I trying to be? Not myself, anyone but myself. Living in a fantasy to bury the reality, Making myself the mystery, A strong facade disguising the misery. Empty, but beyond the point of emptiness, Full to brim with fake confidence, A guard that will never be broken, Because I broke a long time ago. I'm hurting but don't tell anyone. No one needs to know. Don't show or you've failed. Always okay, always fine, always on show. The show must go on. It will never stop. The show must not go on, But I know it will. I give up. I give up giving up. I am lost. I don't need to be saved, I need to be found.Cara Delevigne
    толку болка е содржано во него и помош за спас,Како ги проголтуваме солзите и ни остануваат грутки во грлото за пред другите да изгледаме нескршливи, воедно и овоа интервју е како инспирација за сите што имаME проблеми да не се предаваме незнам во овие зборови се пронајдов и ми делуваа мотивирачки особено последните , за прво да се спасиме, треба да бидеме најдени
     
  18. Walker7

    Walker7 Активен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2018
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    120
    Пол:
    Машки
    http://filmovi.eu/online-sa-prevodom/yes-man-2008 Gledajte go ovoj film do kraj, ako ne raboti linkot samo pisuvajte u google YES MAN sa prevodom i ke go najdete...

    Gledajte go filmot da znaete deka ke vi pomogne mnogu i kazete mi fala po kasno haha.. :)
     
    На gogimica, mynameislove и Lonely1604 им се допаѓа ова.
  19. Nellie

    Nellie Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2015
    Пораки:
    388
    Допаѓања:
    1.326
    Пол:
    Женски
    Некоја книга
     

    Прикачени фајлови:

  20. dunja

    dunja Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    866
    Пол:
    Женски
    Браво! Не ги споделувајте лошите доживувања , споделувајте само ,,начини на кои сте се ослободиле од анксот,,. и Walker, има право.Оваа е состојба не е болест и може да се надмине.Јас ја надминав анксиозноста и живеам нормален живот.Јас ја отворив темава пред многу години и за жал гледам дека се уште е најактуелна на Форумов. Поздрав до сите!
     
    На emi_810, natemila, Smotko и 5 други им се допаѓа ова.