1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. boy111

    boy111 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2018
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Машки
    Pa kaj mene pomina so starata pogovorka. 2-3 casi viski, i site stanuvame bliski :) Po potreba piev helex 0.25 ili dizaepam od 2mg. I posle 2/3 saati casa - dve alkohol, i toa me smiruvase.. Najvekje me fakjashe koga doagjaa gostite i au au so srekja leleeee i jas se gubam gotovo :)) Znaci koga kje sum centar paznja :D
    Znaci se' pominuva ama malce e neprijatno.. Kje ti kazham da ne mislis na toa, da mislis na ubavi raboti, ama znam kako ti e, djabe bi ti kazal, koga tebe svesta i potsvesta ti e DA NE MI SE SLUCI NESTO. Nema da se sluci !!
     
    На Meckicja и Askopje им се допаѓа ова.
  2. Bambola Bruce

    Bambola Bruce Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2019
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Женски
    Прашање до сите ... Дали чувствувате голема потреба за мокрење често од анксиозноста? Јас го немав тој проблем се до 2012 година кога почнав да учам за на факултет. Сигурно од стресот. И ете седум години тоа ми е најголем проблем... ако се вознемирам многу... веднаш чувствувам потреба по мала нужда... и ако сум била пред 10 мин :sweat:. Ептен непријатно... Да не можиш никаде на раат да појдеш... Долго време се трудам ова да го надминам ама тешко... Некој начин ова да се надмине засекогаш?
     
  3. Askopje

    Askopje Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2014
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    547
    Со среќа! Јас во авион да влезам само ќе се онесвестам :D
     
  4. jaana1

    jaana1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2016
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Jas imam ogromen problem so ramnoteza...jas duri ne odam Kako Sto treba Mene toa me plasi Dali na nekoj drug mu se slucuva jas duri zavlekuvam na strana koga odam me primetuvaat I drugi...I sekoj den mi e taka mnogu se plasam..
     
    На gogimica му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Bambola Bruce

    Bambola Bruce Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2019
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Женски
    сигурно ти е од жешково..... имаш испитано средно уво?
     
  6. boy111

    boy111 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2018
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Машки
    Da, isto. Mene me zanesuva povekje na leva strana :) Kako pijan odam. ( U posledno vreme mi e po OK, iskacam, trgovski centri.. se trudam :D ) Toa e fizicki simptom na anks. vrtoglavica, mutno vo glavata i ocihte ( kako zamizhan ) Sve e povrzano so nervite.
    - Na nekoi pa gi gushi, imaat tezina vo gradite, tahikardii. Mene pa problemot mi e vo glavata. Vrtoglavica..
    - Idi na nevropsihijatar. Mora da si go sfatis toa deka nisto ne ti e, ili ako e neizbezno togas apcinja..
     
    На Askopje му/ѝ се допаѓа ова.
  7. jaana1

    jaana1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2016
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Da ispitano mi e..ok e samo se vrtam vo krug ke pocnat simptomite I ke pocnuvam po lekari Pak nekako mi e nesvatlivo Kako moze do tolku da mi e loso I da imam vrtoglavici a da ne e nisto...

    Jas isklucivo so vrtoglavici sekoj den imam Kako nestabilnost me zanesuva I koga odam I koga stojam bukvalno kao da me butka nekoj I vo glavata se mi se prevrtuva a imam I takvi koga bukvalno se se vrti okolu mene.. apcinja ne sum piela Dali antidepresivite gi smiruvaat fizickite simptomi?
     
    Последна измена од модератор: 20 јуни 2019
  8. Bambola Bruce

    Bambola Bruce Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2019
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Женски
    тогаш нема место за паника... се си е во ред и ова сето само си го замислуваме... мене најголем проблем ми е потребата за често мокрење кога ќе се вознемирам...
     
  9. boy111

    boy111 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2018
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Машки
    Pa da, ako ti se vrtoglavicite od Aneks. So apcinja kje bidesh po okej, probaj.. napij se nekogas helex 0.25. Inache ova sto mi kazha deka ti se veti se' okolu tebe - proveri si da ne' imas problem so vratot. Spondiloza ili nekoe drugo poremetuvanje, pa od toa moze da imas vrtoglavica i da te fakja panika dopolnitelno..
     
    На Askopje му/ѝ се допаѓа ова.
  10. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.132
    Допаѓања:
    14.377
    Пол:
    Женски
    Дали е можно да не ми се јаде ид жешково?
    Најчесто, кога сум излезна во жешкото, кај 1 и, пол.?
     
  11. Bambola Bruce

    Bambola Bruce Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2019
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Женски
    да.. и мене така ми е веќе 2 недели ... немам апетит ...
     
  12. flower_88

    flower_88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2019
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    Jas naprotiv jadam pred da izlezam posto najadena me omalaksuva sonceto a ne pak gladna.. Mozi si mislam taka kako i so mislime za nerealnite siptomi koi se samo iluzija.. toa da vikame ke bide dobro toa i ni preostanuva koj so ad koj sam bitno da se funkcionira.. leto e sonce plaza vecerno izlegvanje druzenje se samo ne sedenje i mislenje ova mi e ona ni e nisto ne e.. 9 god ja imam sostojbata i uste se nemam izboreno vo celost znam ne e resenie so ad i deka sum vo zatvoren krug i ne ostavaat da se boram sama.. Se nadevam ke gi otkazam eden den samo treba silna volja ziveam vo segasnosta i ne postavuvam prasanja sto?kako? koga? Za ova vreme pominato so ank bas ke napisev kniga nikogas ne e docna neli?ve guskam i samo pozitivno decki
     
  13. Bambola Bruce

    Bambola Bruce Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2019
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Женски
    каква терапија примаш?
     
  14. flower_88

    flower_88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2019
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    Elicea od 7 i pol
     
  15. Bambola Bruce

    Bambola Bruce Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2019
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Женски
    колку време ја примаш ? јас еве скоро една година пијам флунисан од 20 мг и ансилан по потреба... не сум отидена сеуште на контрола кај докторот дали треба уште да ги пијам или не... ама како што се чувствувам секако ќе треба да ги пијам :sweat:
     
  16. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.594
    Допаѓања:
    155.796
    Пол:
    Женски
    Со состав како Ансилан, е само тој од Лек во Македонија. Едино ако е моментално дефицитарен од 5мг, да го нарачаш од странство, само шо нема да се вика Ансилан, ама битно генериката и грамажата да се тие. Medazepam ќе бараш, тоа шо ти пиши на рецептата. То е составот, фирмата и не е толку битна. Евентуално да збораш со стручно лице кое ти ги препиша за смена на терапија.
    Ова не само за овие лекови, ако некој лек е дефицитарен или побарајте смена на терапија или купете од странство лек со та генерика.

    Гледам и ново мислење си напишала, прекинвање или менвање на терапија само со доктор. НИКАКО на своја рака.
     
  17. ShtruMfeticka

    ShtruMfeticka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2017
    Пораки:
    649
    Допаѓања:
    584
    Пол:
    Женски
  18. Bambola Bruce

    Bambola Bruce Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2019
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Женски
    да... секогаш кога ќе ги прекинев ... ми се враќаа истите симптоми... и не ги прекинувам се додека доктор не кажи.. еве сега имам пак таква вознемиреност и некако ги делам тие од по 10 мг Ансилан. Секој ден се борам со ова и се прашувам , фала му на господ се имам да си дозволам а се плашам и имам паники од банални работи ... едноставно поради оваа состојба не можам да уживам во животот како што треба... еве во недела ќе треба да одам на свадба и цела недела се тресам како што ќе биде... знам.. глупаво е ..
     
  19. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.594
    Допаѓања:
    155.796
    Пол:
    Женски
    Таблетки или капсули се од 10мг?
    Ако се таблетки, дали имаат за кршење?
    Крши ги само ако имаат каде да ги криш, се останато би резултирало со грешно дозирање. Подобро нарачај по некој или оди на викенд Грција и земи си со иста генерика од 5мг.
     
  20. Bambola Bruce

    Bambola Bruce Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2019
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Женски
    за жал се капсули... најдобро ќе биде да се консултирам со докторот ... е убаво ќе беше да отидам до Грција.. тешко со овој страв.... :whew: