1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. ginger

    ginger Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2010
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    121
    Не ми се верува што читам! Хахахахах
     
  2. boy111

    boy111 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2018
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Машки
    OMG, што све не' прочитав. Па јас сум немал Анкс.:D:clap:
    Ако толку лоши симптоми се лечеле со Хелекс 0.25, па тогаш зошто пијам јас од 0.5 :?::D А, зошто пијам? Зошто мислам дека страдам од Хипертензија. Го мерам притисокот со страв ( ладење, потење раце, срцето 100ка ) ми покажува од прво мерење 150/90, викам добро е, не е 170/180. После второ/трето мерење веќе олабавен - покажува 125/80...
    Дали и некој друг страда од вакви мисли?
    Се опоравив пред некое време, бев 90% ОК, искачање во кафичи/диска, трговски центри, итн... Додека не' почина близок млад колега од удар, и све ме врати од почеток....
     
  3. Anxiety

    Anxiety Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2019
    Пораки:
    412
    Допаѓања:
    308
    Не обврнувај многу внимание да мериш на секое притисок , освен ако ти е констатирано дека имаш Хипертензија од стручно лице. Тогаш има апој за то нешто нај популарни се Ко-Пренеса .
    Инаку ако си правиш сам бајрам тоа е друго , кога си смирен можи и низок притисок да ти кажи апаратот , ако си нервозен возбуден и слично обратно . Се препорачува пет минути пред мерење да не правиш ништо па тогаш да мериш .
    Биди активен , вози велосипед што се думаш . Велосипедот го снижува притисокот.
     

    Прикачени фајлови:

    • Screenshot_2.png
      Screenshot_2.png
      Големина на фајлот:
      82,2 KB
      Прегледи:
      12
    Последна измена: 11 јули 2019
  4. HeLenna

    HeLenna Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2017
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    833
    Пол:
    Женски
    Девојки, ај потсетете ме на симптомите на анкс, јас одамна сум ги немала, ама ова сега што ми се случува се сомневам дека е тоа... Ме боли цело тело, сабајле кога ќе станам како воз да ме прегазил,едвај денот ми почнува, чувствувам омалаксаност на дланките, едвај имам сила бокс да стиснам, а сега истата таа омалаксаност ја чувствувам и на стапалата.Некој слично искуство?
     
  5. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.645
    Допаѓања:
    161.596
    Пол:
    Женски
    Све ова е во ред .
    И убаво од тебе што се нудиш да му дадеш воља на човека да се издига после некои неубави, лоши и трагични ситуација.
    Но!
    Ти НЕ си бил никогаш болен од депресија и шизофренија и затоа НЕМАШ право овде да ги лажеш луѓето дека тие болести се лекуваат баш така , т.е ти си се изличил на начин на кој погоре пишуваш, со јога, здрава исхрана и медитација.
    Да го затвориме дијалогот веќе
     
  6. Anxiety

    Anxiety Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2019
    Пораки:
    412
    Допаѓања:
    308
    Затворен е дијалогот оддамна со тебе . Waste of time си да читам што пишуваш.
     
  7. kostadinka24

    kostadinka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    Lujge da prasam vo mk piev seroxat (paroxetin) sega se naojgam vo avstralija gi nema kako seroxat mi gi dadoa kako paxtine ama mi e strav da gi pijam da ne ima nekoi nus pojavi bidejki ne se seroxat.Iskustva nekoj da ima???
    Strav mi e bidejki Cadlovski koga odwv kaj nego mi rece bas kako seroxat da gi zemam ne deprozel....
     
  8. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.320
    Допаѓања:
    101.511
    Пол:
    Женски
    Покажи му на лекарот таму што си пиела овде и он по генерика ќе ти каже што да земеш.
     
  9. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.320
    Допаѓања:
    101.511
    Пол:
    Женски
    Симптомите ти се типични напади на анксиозност и благи напади на паника. Со секој таков напад ни се крева притисокот и нормлано е да ти покаже поголема вредност. За да имаш Хипертензија треба да ти одреди кардиолог а не сам на себе си, и за тоа си има други медикаменти. Кога друг пат ќе ти дојдат такви симптоми, земи длабоко диши полека без брзање и ќе се смири пулсот, а со тоа и симптомите.
     
  10. lovely girl M

    lovely girl M Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2018
    Пораки:
    568
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    Анксиозноста може да се победи но најпрвин треба да научете да живеете со неа. Колку се трудите насила да е истерате од вашиот живот толку таа е посилна.сфатете вие не сте болни, сите симтоми ви се од тоа што сте анксиозни и прифатете го тоа, кажете си ја сум анксиозна личност. Физичката активност, храната, јогата.. помагаат. Но вие сте тие што треба да си помогнете себе си, и да кажете достае, достае од ова.АД можеби на некој му помагаат а можеби и не, но тоа не треба да ве кочи во борбата против оваа состојба.бидете по самоуверени , верувајте во себе и ќе бидете подобро. Со @Anxiety не се сложувам за шизофренијата дека ќе се излечи природно, тоа е тешко ментално пореметување.за депресијата незнам тие што поминале знаат како. Анксиозноста е друго и ако имаат слични симтоми со депресијата. Се надевам еден ден сите ќе пишувате како сте ја победиле анксиозноста.позз
     
    На nena2010 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. yana147

    yana147 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2016
    Пораки:
    325
    Допаѓања:
    221
    Пол:
    Женски
    ima li nekoja clenka raspolozena za razgovor bas sum zagrizena vecerva i vo nekoja depresivna sostojba
     
  12. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.136
    Допаѓања:
    14.383
    Пол:
    Женски
    Мене докторот ми рече НИКАКО ПСИХОЛОШКИ книги, само нешто белетриситка, што ќе не расположи и се држам до тоа.
    Имам доста такви книги и и ма доста на јутуб луѓе што поминале низ ова,само нз колку е верпдпстпјно. Имаше една баш прееск ја слушав, таа читала вкави книги и демек и помогнале.
    Јас иамм доста во пдф формат ако сака некој ќе му пратам, и оа Ана Бучевич имам к ниги.
     
  13. Babygirll3

    Babygirll3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2019
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    181
    Пол:
    Женски
    Јас ја прочитав 'Моќта на потсвеста' и најискрено воопшто не ми помогна.
     
    На Anxiety и GirlLove им се допаѓа ова.
  14. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.136
    Допаѓања:
    14.383
    Пол:
    Женски
    Еве што добив од другарка.
    Јас можам ми вели, да шетам цел ден, а ти ни 5 мин.
    А, јас реков дека пола работата ми е теренска, пола канцелариска и на жешково шо беше ми е тешко да шетам.
    Не знам дали со мене нешто не е в ред или со неа?
    Ве молам нека пише некој како функционира во ова Скопјето.
     
  15. Bambola Bruce

    Bambola Bruce Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2019
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Женски
    Искрено да не ти е гајле што мислат другите... тебе гледај да ти е добро.. јас да.. верувам... дека треба повеќе да излегуваме ама се со време .. како се чувствуваш ти..
     
    На GirlLove му/ѝ се допаѓа ова.
  16. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.320
    Допаѓања:
    101.511
    Пол:
    Женски
    Iz jas ne mozam na funkcioniram na toplo. Ne izleguvam mnogu a i ako odam nekade toa e so taksi. Takva sum od sekogas. I toa e toa.
     
    На GirlLove му/ѝ се допаѓа ова.
  17. lovely girl M

    lovely girl M Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2018
    Пораки:
    568
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    Prati mi.
     
    На GirlLove му/ѝ се допаѓа ова.
  18. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.136
    Допаѓања:
    14.383
    Пол:
    Женски
  19. Blue000

    Blue000 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2017
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    159
    Пол:
    Женски
    Некогаш секој ден некогаш немам потреба со денови зависи како се чувствувам. Ми ги реиша во комбинација со некои антидересиви ама не сакав тоа никако така да само нив ги пијам
     
  20. Bambola Bruce

    Bambola Bruce Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2019
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Женски
    а почна тие од 10 мг да ги пиеш?