1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. Anxiety

    Anxiety Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2019
    Пораки:
    412
    Допаѓања:
    308
    Не е крајно решение нештото.
    Рак неможи со умо да излечиш
     
    На BlackNight му/ѝ се допаѓа ова.
  2. lovely girl M

    lovely girl M Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2018
    Пораки:
    568
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    Osven lekarstva i hemoterapija treba covek da ima volja I da veruva deka ke se izleci.Nekade pishuvashe nekoj covek bolen od rak zemal rasolnica i piel sekoj den I posle nekolku meseci bil cist. Jas veruvam deka 50% bilo toa a 50% negovata verba deka toa ke mu pomogne. Ova go dadov samo kako primer.
     
    Последна измена: 17 јули 2019
    На Anxiety му/ѝ се допаѓа ова.
  3. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.132
    Допаѓања:
    14.377
    Пол:
    Женски
    Е сега знам дали ова е анкс.
    Кога ќе сменам средина се чувстувам чудно малку.
    Денес, бев до Џамбо и некако ми беше чудно. Си носев кока кола, бев јадена. Ама по одредено време, како да ми се стабилизира мозокот и како да ја прифати средината.
     
    На Bambola Bruce и Anxiety им се допаѓа ова.
  4. Anxiety

    Anxiety Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2019
    Пораки:
    412
    Допаѓања:
    308
    Epa taka treba da se borite i so seto ova.
     
  5. snegce

    snegce Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2010
    Пораки:
    754
    Допаѓања:
    557
    Во последно време сум многу нервозна, што кога ќе се изнервирам во истиот момент ми поминуваат како боцки на едната страна на главата, како трнење и моментално престанува. Што да превземам, се плашам вака што ќе биде со мене на неполни 30 години....
     
  6. (:strawberry:)

    (:strawberry:) Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2019
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    811
    Тоа мене ми се случува на 17 , не знам ни јас што да правам
     
  7. Slagana6615

    Slagana6615 Активен член

    Се зачлени на:
    26 април 2019
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Машки
    Zdravo decki pak jas pred 2 meseci pisuvav deka nesto me stega vo gradi grp ali se toa bilo nesto od rbetot ali sega neznam sto ali nekako ponekogas srceto mi cuka mnogu zabrzano nekak naednas osekam deka cuka i pose normala ekg krv sve bese ok pred 2 meseci i se imam nekako strav da nemam nesto na srce i smrt neznam vekek sto da pravam ve molam nekak za pomos (imam 15 god) fala vi
     
  8. AmericanWoman

    AmericanWoman Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2011
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    558
    Здраво женски, последните две години ми беа многу стресни со многу животни промени од кои најголемите две беа преселба во друга земја и стапување во брак.
    Некако откако се преселив почна многу да ме мава анксиозност, порано бев многу слободна и да не кажам непромислена, не размислував многу за последиците на било што и немав никаков страв. Сега наеднаш се се смена, до тој степен што буквално цело време сум во грч дека нешто лошо ќе се деси. Претпазлива сум во секој период од денот, пример се возам во метро и цело време ме мава филм дека нешто лошо ќе се деси.
    Посебен страв ми се разви од летање со авион, немав никаков проблем до пред една година, цел свет го имам свртено, ама од НГ навака патување со авион ми стана кошмар....Недели унапред ме маваат лоши мисли, се си спојувам дека еве ова е знак дека не треба да се качам во авионот дека нешто лошо ќе се деси итн. Пробав на последното патување со авион да земам дијазепам за да се смирам малце но толку бев под стрес што почнаа веќе да ми се грчат мускулите на нозете бидеjќи не можев да се опуштам.
    Некој совет за опуштање? Општо мислам дека ми се вроди страв дека нешто лошо ќе ми се деси и цело време живеам во грч, не можам да се опуштам да уживам.
     
  9. lovely girl M

    lovely girl M Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2018
    Пораки:
    568
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    Prestani da mislis na loshi raboti I fokusirajse na nesto drugo I stravot ke iscezne. 5htp I b6 pomagaat. Gi imas vo rite aid, Walgreens , cvs.
     
    На AmericanWoman му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Anxiety

    Anxiety Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2019
    Пораки:
    412
    Допаѓања:
    308
    Zemi fokusiraj se na ubavite raboti , pred da patuvash nekade so avion kreiraj mentalna slika deka se ke e vo red deka nisto nema da se desava, za bilo kade i vo metro i slicno , ako ti treba vreme 5 - 10 minuti daj si da kreiras mentalna slika za da mozis polesno da se soocis . Ne dozvoluvaj potvesno negativnite misli da ti se natrupuvaat , svesna si deka nema nisto od toa da se sluci . Raboti so svesta malce , pridrzuvaj se na realnosta , na momentot sega . Svesno potiskaj gi negativnite misli so dobri misli za da gi potisnish postepeno , Avtomatski kreiras Positive brain patterns . Potrudi se da porabotis na ova . Nastrana dali pijas nekakov vid na medicina.
     
    На AmericanWoman и lovely girl M им се допаѓа ова.
  11. AmericanWoman

    AmericanWoman Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2011
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    558
    Ти благодарам на советот. Има моменти кај што сум ок бидејќи се обидувам да се фокусирам на позитивното, има моменти одма ладна пот ме опфаќа....
    Иначе не пијам ништо, се мислев дали да земам б комплекс но веќе пијам апчиња за алергија навечер кои прилично ме заспиваат па малце ми е страв да ги комбинирам со б комплексот.
     
  12. lovely girl M

    lovely girl M Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2018
    Пораки:
    568
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    B komoleskot mozis slobodno da go zemas koga sakash vo tekot na denot. A zosto ne piesh od apcinjata za alergija koi ne uspivaat?
     
  13. Anxiety

    Anxiety Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2019
    Пораки:
    412
    Допаѓања:
    308
    Vitaminite ti se dobra stvar b6 i b12 ako cuvstvuvas stres mozis i
    L-theanine, L-tyrosine i L-Carnitine da najdis suplementi da popijas period . Se dosta korisni . ;) L-tryptophan imas dosta vo semkite od tikva . A i chia seme e dobro da znaes .

    Za se ima lek samo treba soedinenieto da se najdi .
     
    На AmericanWoman му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Slagana6615

    Slagana6615 Активен член

    Се зачлени на:
    26 април 2019
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Машки
    Ke moze li nekoj da pomogni dali moze od toa anks da me stega vratot odnapred i da mi pulsira levo ove denovi pak se poremetiv
     
  15. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.132
    Допаѓања:
    14.377
    Пол:
    Женски
    Дали е нормално ден пред добивање да ми се плачи и то од сабалје сум депресивна.
    Не ми се излегува од дома нит ми се зборува со некој.
    Едвај мајка ми ме натера да излеземе и се нервира много зш плачам од сабалје
     
  16. lejlla

    lejlla Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2013
    Пораки:
    978
    Допаѓања:
    2.362
    Ако поплачиси, ќе ти олесни :D
     
    На GirlLove му/ѝ се допаѓа ова.
  17. AmericanWoman

    AmericanWoman Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2011
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    558
    Затоа што пијам два различни типа, еден од сабајле еден навечер бидејќи имам високо изразена алергија на полен. Пиев од тие кои не успиваат но таа комбинација не ми помогна баш со алергијата.
     
  18. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.132
    Допаѓања:
    14.377
    Пол:
    Женски
    Ама гледам скоро цел денимам моменти кога ми се плаќи и не сакам да излргувам со другари,туку со мајка ми шетаме
     
  19. Anxiety

    Anxiety Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2019
    Пораки:
    412
    Допаѓања:
    308
    И што правите вие со АД како се справувате сте истражиле подобра состојба , совети ?
     
  20. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.132
    Допаѓања:
    14.377
    Пол:
    Женски
    Какви сте во ПМС и за време на циклус?
    ЈАс морав денес да се напијам апче пола Лорсилан од 2,5мг бидејќи ми беше мн лошо, со плачки по цел ден, депресии,мисли дека не сакам повеќе да живеам, дека никој не ме сака....
    Сега сум смирена инаку, но сепак нема да излезам со другарките