1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    Препорачајте некој навистина добар психијатар во Скопје за жртва на траума (силување).
     
  2. Venus 12

    Venus 12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2018
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски

    Da, mozno o. Sum go pominala istoto.
    Pred dve godini, mi traese nekolku meseci, potoa se normalizirav. No, so pomos na psihijatar, AD, muzika i sport. Ponekogas, znae pak da me zamari, da me vlece pak nadolu, ama sega znam sto e... i pravam se da ne se predadam. Lani, ne znaev.. bev unistena totalno mislejki deka sum bolna iako sekoja analiza potvrduvase deka sum zdrava ko dren.
    Te molam, ne se predadaj, anksioznosta ne ti moze nisto, ama bas nisto. Tvojot um te mami deka ne si dobro. Mi trebase mnogu vreme da razbiram deka psihata e tolku bitna kolku fizickoto zdravje...Do pred 2 godini nikogas mi se nemase sluceno nesto takvo!
     
  3. ShtruMfeticka

    ShtruMfeticka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2017
    Пораки:
    649
    Допаѓања:
    584
    Пол:
    Женски
    Женски дали има некоја од Струга за дружба?
     
  4. avtomobil

    avtomobil Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2013
    Пораки:
    239
    Допаѓања:
    60
    Decki kolku moze dnevno heleks da si pie so rastojanie
     
  5. Anxiety

    Anxiety Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2019
    Пораки:
    412
    Допаѓања:
    308
    Od kolku pijas ?
     
  6. jaana1

    jaana1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2016
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    A kazi mi imase li problem I so ramnotezata jas koga se dvizam zanesuvam na strana.....
     
  7. Mrs. Lovett

    Mrs. Lovett Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2018
    Пораки:
    822
    Допаѓања:
    3.125
    Пол:
    Женски
    Кои испитувања си ги правела, дали си била на невролог, дали имаш проверено притисок и дали имаш приметено дали се случува кога се менува времето или тоа е постојано? Дали пиеш некои лекови било какви?
     
  8. jaana1

    jaana1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2016
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    sve zapocna Eden den se vrakjav od rabota I osetiv deka ne mi e nesto KO so treba dojdov doma legnav koga se obidov da stanam pocna uzasno da mi se vrti vo glavata ne znaev kade se naogjam zavrsiv vo bolnica...od tuka zapocnav so ispituvanja EEG,magnet na glava,magnet na vrat,internisticki pregled,teroidna,hormoni,sredno uvo,sinusi,krvni sliki sve bese ok...prodlziv so normalen zivot si rekov ete nisto ne mi e ok sum so zdravjevo (da napomenam nikogas ne sum slusnala za anksioznost stravovi depresiii ne ni znaev deka takvo nesto postoi)inaku mojot zivot 200na saat Bez nikakvi problemi stravovi ...bukvalno nisto ne me plaselo vo zivotot spremna na sve..... Poslem nekolku meseci pocnuva sve od novo (veke I zaboraviv na toa)vrtoglavici gubenje na ramnoteza ne moznost za funkcioniranje normalno Pak pocnav po lekari ajde apcinja za vrtoglavici ovie Onie sekakvi Bez efekt...nekolku neurolozi nekolku bolnici sistina,remedika,drzavna,Zan mitrev,neuromedika istioto NEMA nisto na snimkive na EEG na sredno uvo ok a jas 5godini veke imam sekojdnevni vrtoglavici cuvstvo postojano Kako da sum na brod gubenje na ramnoteza so tie nekako funkcioniram odam na rabota iskaciam iako neprijatno se osekjam I polosite se poretki Sto nemozam do WC sama da otidam cela soba mi se vrti ...Apcinaj sum piela sekakvi za vrtoglavici nisto nema efekt... Nekoj mi spomna Dane ti e na psiha Sto Mene mi zvucese smesno jas toa go razbirav Kako da ne ti se pricinuva samo deka ne ti e dobro...I'm vikav Abe so vi e jas vistinski go osekjam propagjam duri. ..ne ni znaev so sve moze psiha da napravi...ok pocnav da citam vidov deka luge imaat problemi Sto gi stvara psihata od tipot na tahekardii gusenja I slicno ...a jas nemav nisto od toa samo vrtoglavica... Vikam ne e toa ...sepak otidov na psiholog na razgovor I raskazav sve Sto mi se slucuva e Sega normalno e deka jas po tolku godini so problem so me napagja vo sekoe vreme da stvoram strav normalno e pocnav da se plasam da odam na nekoj mesta se osekjav nesigurno vo svoe telo da mislam postojano na problemot bidejki ne pominuva I normalno doktorkata mi rece da tie stravovi se anksioznost ... Ne primav lekarstav ... Vo megu vreme napraviv svadba ok pominav no poslem nekolku meseci ostanav bremena ...tuka pocna hororot jas veke so meseci bukvalno sekoj den imam vrtoglavici ne se dvizam Kako Sto treba zanesuvam koga odam strav do prodavnica da iskocam Dane padnam nezna Kako prezivuvam mnogu mi e tesko bukvalno vo krevet sum (ne e od bremenosta znam)I Sega mnogu se plasam Kako jas ke funkcioniram vaka Kako ke go cuvam ova dete sekoj pokret Sto go pravam ni se svrtuva kleknala stanala se ispravila na stol sednal celo vreme ...se I izvinuvam za referatov Ali nezna Kako moze sekoj den bukvalno vakvi simptomi a nisto zdravstveno da NEMA ...ve molam za pomos nemozam da izdrzam sekoj den stanuvam I legnuvam so ista pomisla so isti teskotii

    Da napomenam da vlegov vo samata bremenost so strav Lele Kako ke bide so mojov problem so vrtoglavici I toa se sluci sigurno sum deka tuka veke I psihata zemala zamav stravot ama jas bukvalno navlegov premnogu nemozam da izlezam od ova ova e horor Dali voopsto ke se sredi ili vaka ke ostanam da nemozam deteto da si go cuvam ......be molam za pomos Dali ako pijam ad bi se sredilo nesto....Pak ke napomenam Mene me butkaat simptomite jas da stanam Bez da osetam vrtoglavica I neramnoteza I losenje nemam problem do avstralija ke odam peski Sama nemam strav sum primetila ako me pusti den dva gotovo pocnuvam normalno toa mi e Mene Dali od ad hi snemuvam simptomite Posto psihickiot strav mi e od samite simptomi...
     
    Последна измена од модератор: 4 септември 2019
  9. Anxiety

    Anxiety Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2019
    Пораки:
    412
    Допаѓања:
    308
    Решение има , менување на цел склоп на начин на живот, навики ,растителна храна , физички активности , повеќе во природа , медитација . Решението е никогаш не се откажувај .
     
  10. Mrs. Lovett

    Mrs. Lovett Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2018
    Пораки:
    822
    Допаѓања:
    3.125
    Пол:
    Женски
    Вака, не секој проблем се препишува на анксиозност. Најлесно сега имам болки во кичма ајде анксиозност. И од толку што не веруваат дел од докторите во нечии симптоми со сила ќе те направат да помислиш дека нешто не е во ред. Немој да се плашиш за бременоста. Извини ќе препрочитам пак, зошто мислам дека не прочитав дали имаш проблеми со низок/висок притисок? Те прашав за апчиња некои било какви дали пиеш, затоа што има некои апчиња кои што предизвикуваат главоболки.

    Е сега. Прво да било нешто страшно сигурно ќе се се видело на магнетна или на еег. Прочитав дека се е во ред со средното уво (затоа што во него се наоѓа центарот за рамнотежа). Дали имаш чувство на зуење? Дали имаш некои од следниве симптоми: несигурност, страв, аксионзност или стрес кога треба да се смени нова позиција на телото или главата, не сакаш луѓето да ти се доближуваат, постојано бараш со тебе да има личност во која имаат сигурност, гравитациска несигурност, не сакаш да се возиш со лифотви или имаш потешкотии при возење со истиот, симнување по многу скали, скокање во иста позиција, ти се лоши возење во автомобил, дали ти се врти или слошува кога ќе видиш дека некој се врти? Дали имаш чувство кога лежиш или кога се движиш како да пропаѓаш, тонеш? А пример дали те смирува кога ќе се вртиш на стол?
     
  11. Anxiety

    Anxiety Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2019
    Пораки:
    412
    Допаѓања:
    308
    Па генерално ги опиша жената сите тие работи
     
  12. Mrs. Lovett

    Mrs. Lovett Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2018
    Пораки:
    822
    Допаѓања:
    3.125
    Пол:
    Женски
    Сакам да ми потврди уште еднаш, затоа што тоа генерално не се симптоми на аксиозност. Има некој проблем ако прашам пак или уште 10 пати? Или да и одговорам дека и е потребна само медитација?
     
    На Alexat му/ѝ се допаѓа ова.
  13. jaana1

    jaana1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2016
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    • Ве молиме пишувајте кирилично
    Mene toa mi e problemot Sto jas nemav nikakov simptom na strav I anksioznost I od koga pocnaa mnogu cesto vrtoglavici slisuvanje I slicno...na primer od nigde nikade pocnuva da mi se vrti I neznam kaj sum ....I od tuka pocna sve normalno strav,nesigurnost,Sto ako,Kako ke se vratam doma ako mi se slosi......bukvalno sve Sto napomena jas go iskluciv od zivotot lulaski,stol Sto se vrti,jas da upravuvam so avtomobil,skokanje trcanje, I da imam konstantno cuvstvo deka koga lezam se dvizam propagjam tonam da sedam kleknata nekoe vreme koga ke stanam obavezno ke mi se svrti .....jas primer Denes da ne mi e nisto da zemam da legnam na lulaska ili primer da vozam tocak I koga ke se vratam I sednam ke pocne da mi se vrti strasno....pritisokot mi e 70/100otprilika ne e do pritisokot......ustvari Mene toa me buni Sto Mene ovoj problem mi ja napravi anksioznosta stravot a ne e deka jas sum anksiozna I ova e posledica...Mene korenot na stavot mi e samo vrtoglavicata....NEMA bukvalno nikakov drug Arab ili simptom ili ke umarm I neznam Sto Mene ova me sprecuva jas da funkcioniram normalno Kako I site drugi a organski navodno NEMA nisto vo ovie godini ispitav sve I svasta probav sve se borev kolku mozam odev na rabota iskacav sekade idev po odmori Sto se patuva po 8/9saati ,svadbi sve zivo I divo ama ova ne se trga od mene.....ama Sega e dnoto ne odam na rabota samo lezam duri nekoj raboti Sto sum mozela da gi pravam pokraj se Sega nemozam ni do WC da odam Bez da mi se vrti vo glava neznam Kako ke izlezam od ovaa sostojba....
     
  14. Mrs. Lovett

    Mrs. Lovett Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2018
    Пораки:
    822
    Допаѓања:
    3.125
    Пол:
    Женски
    Вака сега јас со сигурност не можам да тврдам не ти ја знам здравствената историја, но чим нема ништо од органска природа може, велам може не со сигурност да е некоја мала преосетливост на вестибуларниот при промена на движења. Затоа што ова што го напишав се симптоми, повеќето како последица на ирационалниот страв. Вклучи некои вежби за вратот и промена на положбата или разговарај со некој физиотерапевт, лулај се (тоа е многу важно и за детето кое е во стомакот затоа што уште во стомакот се развива вестибуларниот систем) исто можеби звучи смешно но се препорачива доколку имаш стол на вртење дома некои 10тина пати да се свртиш, не повеќе, почни од помалку вртења. Само немој да се паничиш затоа што нема никакаков проблем од органска природа, а нервозите и стравовите влијаат врз развојот на детето и те како. На магнетната се гледа речиси се. Е сега уште да те прашам дали го имаш проверено видот во однос на дали имаш различен диоптер на двете очи, дали е погоден диоптерот доколки носиш очила, како е очниот притисок и ностагмус? Исто се важни и вежбите за очите.
     
  15. jaana1

    jaana1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2016
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Da I vidot mi e dobar....inaku imas pravo vo vrska so vestibularnata ramnoteza primer ako jas stoajm I mi pomine voz primer pred Mene I jas go gledam gotovo gubam ramnoteza I mislam pagjam isto I po ulica kola ako ja zagledam Kako pominuva istoto...
     
  16. Mrs. Lovett

    Mrs. Lovett Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2018
    Пораки:
    822
    Допаѓања:
    3.125
    Пол:
    Женски
    Во врска со тоа се препорачуваат вежби за мускулите на очите, вежби за вратот, тие што ги споменав во претходниот пост. Многу често дел од вежбите се среќаваат во јогата ( пр. Лежење на стомак на под и кренати раце и нозе. Онаа авион поза.) или вежби на пилатес топка. Со текот на годините случува луѓето да бидат помалку толерантни на движењата, затоа и постојат вежби. Во одно на исхрана да се избегнуваат многу шеќери, кафе и алкохол. Сепак ова го кажувам врз основа на тоа што го прочитав од вашите симптоми. Во странство има постурографија со која се испитуваат твижењата и како човекот реагира на истите. Кај нас мислам дека не постои такво нешто. Се надевам дека помогнав малку. Поздрав.

    (На претходниот пост мислев на нистагмус грешка во пишувањето на буквите дека една до друга**)
     
    Последна измена: 4 септември 2019
  17. ShtruMfeticka

    ShtruMfeticka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2017
    Пораки:
    649
    Допаѓања:
    584
    Пол:
    Женски
    Дечки ви се има десено да ви се прозева а да не можете да прозевнете? Саат време ме мачи и никако да се испрозевам. Почна нервоза да ме фаќа и нормално се разбира паниките и стравовите дека не е нешто во ред со мене... :(
     
    На theunforgiven му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Anxiety

    Anxiety Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2019
    Пораки:
    412
    Допаѓања:
    308
  19. ShtruMfeticka

    ShtruMfeticka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2017
    Пораки:
    649
    Допаѓања:
    584
    Пол:
    Женски
    Ако гледаш така до сега не ќе постоеше светов, нема човек што не пие сокови(со исклучоци на мал процент) од газиран инфаркт од не газиран паркинсонова болест...
     
  20. Anxiety

    Anxiety Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2019
    Пораки:
    412
    Допаѓања:
    308
    Абе океј е да се прочита и нешто вакво , има вистина . Птоцентот на срцеви болести е за 50% зголемен од колку во претходните векови така да ..