1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. Anxiety

    Anxiety Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2019
    Пораки:
    412
    Допаѓања:
    308
    Ti imam pisuvano za toa neshto ...
     
    На GirlLove му/ѝ се допаѓа ова.
  2. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.069
    Допаѓања:
    14.178
    Пол:
    Женски
    Дали е нормално да се исцедувам од плачење??? Секоја сабота. Еве сега Битола си дојдов и лошо сонував потсвесно бившиот со женската како се зеле, па јас го барам.
    Дали ми е од пмс от? Уште 3 дена ќе ми дојди.

    Дали е во ред ако го закаснам апчето наместо во 7:30 да го испијам во 10:30 еднаш?
     
  3. Anxiety

    Anxiety Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2019
    Пораки:
    412
    Допаѓања:
    308
    Слушај значи сакам да разбериш дека Антидепресивите влијаат на Емоциите на индивиуата и на други работи. ... затоа ти е така и затоа не препорачувам Антидепресиви никаде на никој форум ... Заради тие работи ... Сум пробал и знам како е и ги исфрлив уште на почетокот или откажи се од Анти депресиви ... продолжи само Бензодиазепамини или незнам друго што да ти речам . Во ред е со апчето ако го земиш еднаш по касно не е страшно не се замарај и со то нешто ... Терај си нормално и не се замарај само си хармонизираш работи вака нај реално , земи промени прај нови навики нови работи читај книиги надоградувај го мозоко! Читај медицина читај да научиш како функционира сите тие работи што ги конзумираш не само туку така . Незнам друго што да ти речам ...
     
    На lovely girl M му/ѝ се допаѓа ова.
  4. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.787
    Допаѓања:
    21.270
    Дечки, анкциозноста може да биде помешана со многу други работи како депресија, параноја, и други психолошки состојби. Понекогаш зборите и опишувате покомплицирани и потешки чувства и состојби кои не можат да и' се препишат само на анкциозноста.
    Мора да се работи на случајот да се дознае што точно се случува за да може прецизно да се работи во пребодрување на проблемите. Секоја негативна и збунувачка емоција не значи дека е само анкциозност.

    Ако немате пари за психијатар, не значи дека не можете сами да си помогнете. Најпрво, препознајте што ви се случува (осеќам трема, страв, нагон на лошење, вртоглавици, итн). Второ, прифатете го фактот дека тоа нешто ви се случува (океј, осеќам трема, страв, итн, не ми се причинува, ми се случува и сега ќе се изборам против тие чувства зошто јас сум посилна од чувствата и јас нив ќе ги контролирам, а не они мене). Трето, почнете да работите на случајот да си помогнете околу тоа нешто што ви се случува (застани на момент, диши длабоко, фокусирај се на дишењето минута-две, растегни се, разгибај се, напи се вода, изми си го лицето со ладна вода, исплачи се, не за џабе имаме можност за плачење како човечки битија).

    Нешто што мене ми има помогнато:

    Водете редовен дневник, во текот на денот постојано запишувајте што доживувате, што правите во текот на денот, односот со луѓето околу вас, малите нешта, итн. Како се чувствувате, што ве натерало така да се чувствувате, дрдорете си сами на себе во дневникот. Се што ќе ви текне, запишете го. Со тек на време ќе почнете да проценувате подобро, да гледате пообјективно на нештата, да носите пореалистични заклучоци и на тој начин, пополека ќе сфатите што е подобро за вас, што ви помага, а што ви одмага. Со тек на време, ќе се запознате себе си многу добро и ќе може полесно да контролирате одредени емоции и мисли.

    Мислете позитивни мисли. Океј, ова е екстремно тешко. Што значи, на почеток форсирајте позитивни мисли. Ако мораш, глуми позитивни мисли. Кога се чувствуваш лошо, мисли си позитивни мисли без разлика дали вистински ги мислиш. Поентата е во 2 работи: првата е нема да им оставиш место на негативните мисли да се формираат (бидејќи ќе си спомнуваш/мислиш/збориш сам на себе позитивни мисли), а втората е дека ќе стекнеш навика со тек на време да размислуваш само така (односно позитивно). Опколи се себе си со позитивни мисли, ако користиш инстаграм има еден куп профили и секој пат кога ја отвориш апликацијата, ќе налеташ на позитивна мисла; или пак гледај клипови на YouTube со бодрење и позитивно размислување; или прати разни апликации, ги има еден куп. Битно, опколи се со позитивни мисли и слики за да гледаш и учиш позитивни нешта и на тој начин, ќе почнеш да ги применуваш. И нема да има простор за негативните нешта.

    Медитирање. Не сакам да звучам како некој фанатик што се просветлиле у животот со медитација или јога, но како некој што порано малку ги исмеаваше овие работи, а денес ги практикува, можам да кажам дека има нешто. Почни со минута-две. Почни со водич, има еден куп апликации кои можат да те научат како да медитираш и еден куп клипови на YT. Од апликации јас би ги препорачала Headspace (за почеток, 10 дена по 3 минути), потоа Simple Habit (7 дена по 4-5 минути) и Insight Timer (за мал милион работи, курсеви, гајдови, тајмери, музики, итн). Медитирањето е научно докажано дека помага со полесно справување на стрес, полесно справување на анкциозност, полесно справување на депресија, полесно заспивање и имање поквалитетен сон, зголемување на концентрација, зголемување на фокус, зголемување на способност за памтење и многу други работи. Во најмала рака, ќе имате момент за вас да не правите ништо освен да седите смирени, да дишете и да уживате во тој конкретен момент.

    Не ги заборавајте малите нешта. Нешта кои вас ви причинуваат задоволство! Издвојте секој ден пола саат до саат каде што ќе правите нешто во што уживате. Знам дека многумина немаат време, имаат премногу обрски, работа, деца, дом, партнер, здравје, итн. Но морате да најдете време за себе, бидејќи долгорочно непосветувањето на себе ќе ви ги создадете ете баш овие проблеми со анкциозност, депресија, стрес итн, а тоа не е добро ниту за луѓето околу вас, тие кои ги сакате и ве сакаат. Затоа, одвојте време да прочитате 2-3 глави од книга, да одгледате епизода од некоја серија, да нацртате нешто, да исплетете можеби, да проштетате околу маалото на воздух, да вежбате, да возите велосипед, да одиграте нешто, спорт или некоја игра, било што и да е што ви причинува задоволство, направете го тоа барем на кратко во денот.


    Значи, мора да се запознаете себе си подобро. Какви емоции ви се јавуваат, зошто ви се јавуваат емоциите, што ви смета, што ви причинува задоволство, што ве прави среќни, а што несреќни. Копајте во себе си длабоко, разгледувајте ги нештата од разни перпективи, бидете нежни и добри кон себе, но реалистични и објективни. Не сте сами, сите сме луѓе, сите чувствуваме се' и сешто. Фокусирајте се на себе, сакајте се. Знам дека звучам одвратно позитивно, но вие сте со себе си 24/7. Во ред е некогаш да не се осеќате добро, да сте нерасположени, уплашени, потресени, итн. Тоа се нормални човечки емоции. Но направете го тоа време од 24/7 кое го поминувате со себе си барем поголем дел од времето пријатно.
     
    На LittleChili, Doozy, Mishela и 3 други им се допаѓа ова.
  5. lovely girl M

    lovely girl M Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2018
    Пораки:
    568
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    Mora da prevzemes nesto. Mora ako sakas da bide podobro. Pocni so meditacija, taka samo ke si gi razberes mislite. Zosto placesh? Od nesto ne si zadovona, na nesto losho se prisekjas...mora da rabotis na samata sebe. Vo krug se vrtis vaka I istite raboti si gi povtoruvas I isti raboti prashuvash. Napravi nekakva promena i posle pishi kako ke se osekjas.kolku sto sfakjam apcinjata voopsto ne ti pomagaat, neznam zosto I gi piesh. Ako ne ti pomaga ni psihijatarot vednash smeni go. Samata treba da znaes kolku I dali ti pomaga razgovorot so nego I dali gi prifakjas sovetite negovi.za da imas rezultati treba rabota na sebe, trpenie I vreme.
     
    На GirlLove му/ѝ се допаѓа ова.
  6. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.787
    Допаѓања:
    21.270
    Наредна недела има еден настан во Јавна Соба токму на оваа тема анкциозност. Ако имате време, ете одлична прилика за запознавање со оваа проблематика. Слушајте, гледајте, учите за тоа што ве мачи, а на тој начин запознајте се себе си и работете на проблемите. Малку по малку, чекор по чекор, ден по ден. Секој обид е вреден, нешто ќе извлечете сигурно.
     
  7. AnnaOxa

    AnnaOxa Нов член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2019
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Mozes da mi ja kazes taa zenata od kumanovo ,stvarno imam problem
     
    На lovely girl M му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Soultolive

    Soultolive Активен член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2019
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Здраво,

    Мојот најголем проблем со анксиозноста е гадењето и губењето апетит. Кога би имала можност да јадам нормално, би било супер, полесно би се борела со себеси. Дали некој нашол начин, лекарства кои го смируваат гадењето и го зголемуваат апетитот?
     
  9. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.695
    Допаѓања:
    14.231
    Пол:
    Женски
    Пиеш антидепресиви? Ако да, кои?
     
  10. Soultolive

    Soultolive Активен член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2019
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Не пијам ништо (не ми даде психијатарот, рече дека можам сама), се борев сама и успеав да се подобрам. Добра бев подолго време, но малку стресен период и почнав пак со губење апетит и гадење. И искрено, преку глава ми е. Допрва ме чекаат убави моменти и сакам да ги живеам со мерак, не со кнедла в грло.
    Се обидов да закажам кај друг психијатар (добро фален) но нема термин за брзо. Ако треба ќе пијам и терапија, само да можам да јадам пак без да ми се лоши.
     
    На Anxiety и Avery им се допаѓа ова.
  11. lovely girl M

    lovely girl M Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2018
    Пораки:
    568
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    Ima apcinja protiv gadenje konsultirajse so maticniot, ima I sirupi so vitamini za apetit. Mnogu ednostavno osven ako nemas problem so zeludnik, helikobakter I sl. Za toa treba posebna terapija. Ne brzaj odma na psihijatar. Imas I caeve protiv gadenje kako nane I cajot od matocina smiruva isto.
     
    На Soultolive му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Soultolive

    Soultolive Активен член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2019
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Фала ти за совет ♥️
     
    На lovely girl M му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Anxiety

    Anxiety Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2019
    Пораки:
    412
    Допаѓања:
    308
     
    На lovely girl M му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Anxiety

    Anxiety Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2019
    Пораки:
    412
    Допаѓања:
    308
    Mozis da spodelis koe ti beshe prethodno sekojdnevno jadenje kako Porucek , Rucek i Vechera ?
     
  15. Soultolive

    Soultolive Активен член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2019
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Редовно јадење сосе ужинки, 5 паѕи на ден. И сега се трудам да јадам редовно, но многу помалку и со мака. Ама штом добијам бар малку апетит, веднаш земам да јадам нешто... Сепак, не е тоа тоа.
     
  16. Anxiety

    Anxiety Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2019
    Пораки:
    412
    Допаѓања:
    308
    Ama te molam dali mozis da spodelish so jadish i me interesira na vecer kako ti e apetitot ? I za uzhinki i slicno so jadish i sho pijash preku den ...
     
  17. Soultolive

    Soultolive Активен член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2019
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Навечер ми е подобро ама не и најдобро. Тоа што има дома, тоа јадам. Често сирење, кашкавал, семки од тиква, бадеми...
     
  18. dayla

    dayla Популарен член

    Се зачлени на:
    21 април 2017
    Пораки:
    477
    Допаѓања:
    5.603
    Пол:
    Женски
    Со истово се борам моментално. Анксиозноста ми е најмногу физичка мачнина, и не можам ништо да јадам, се стопив. Се будам гладна а ми се гади од храна. Гледај да внесуваш што повеќе калории кога веќе јадеш. На пример ржан леб со путер од кикирики, авокадо, јаткасти плодови, лосос, се што има здрави масти. И чајот ми помага, пијам бар литар, литар и пол чај на ден и уште толку вода. Ако имаш проблем со апетит, пробај пивски квасец таблети? Знам многу девојки им зголемува апетит.

    Ти праќам гушка. И ова ќе помине. :hug:
     
    На Soultolive му/ѝ се допаѓа ова.
  19. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.787
    Допаѓања:
    21.270
    Да зголемиш на зеленчук и овошје, поготово на зеленчук. Исхраната и те како влијае врз психата и целовкупното раположение, мисли и емоции. Колку поздраво се храниш, толку подобро се осеќаш, а колку подобро се осеќаш, толку си подобро расположен.

    Јади си свеж, варен и печен зеленчук, колку повеќе, тоа подобро. По некое парче месо, риба, туна. Што повеќе мешунки, тоа подобро. Редовно жита, задржи ги семките и јаткастите во исхраната. Редовно овошје.
    Гледај да избегаваш зачини, штом имаш проблем со нагони за повраќање. Овесот е одличен за желудникот, обично се препорачува при стомачни вируси. Исто така, ориз, само сварен без додадоци. Велат дека ѓумбирот е најдобар за нагони за повраќање, доколку можеш да го јадеш, дефинитивно пробај. Чај од маточина, најмалку една шоља, поготово навечер.
     
    Последна измена: 18 октомври 2019
    На Mrs. Lovett, Soultolive и Doozy им се допаѓа ова.
  20. Anxiety

    Anxiety Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2019
    Пораки:
    412
    Допаѓања:
    308
    Zgelemen vnes na C vitamini ovoshja razlicno sokovi od ovoshja meshavini proteini i jaglenohidrati i che imash i misirs i apetit i se i ne se prejaduvaj postepeno i dolgorochno ne ocekuvaj od eden den promena !
     
    На Soultolive му/ѝ се допаѓа ова.