1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. Em25

    Em25 Нов член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2020
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo da prasam dali nekoj ima iskustvo so persen forte ?kako se pijat ? I koga se postignuva podobruvanje ?
     
  2. Anxiety

    Anxiety Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2019
    Пораки:
    412
    Допаѓања:
    308
    И мене ми беше вака исто кога прочитав еден пост Дека Авичи починал од Анксиозност имав трњена незнаев каај да се обратам мислев дека и јас ќе умрам , од тој момент јас прекинав да користам социјални мрежи и фатив сите работи што ги следев од страна на медиуми ги избришав и направив нов фејсбук колку да можам да контактирам со најблиските . Да ти кажам олади малце од смартфон ќе ти помогни многу за тоа време превземај некаква акција психијатар нешто да те насочат кон средување , пак ќе речам Алпразолам за анксиозност е мајка на се . Инаку подоцна ко се средив баш истражував за истиот Авичи Дјот подоцна излезе дека се самоубил поради ментална болест бла бла , од тогаш во медиум не верувам .
    Од анксиозност никој не умрел , тоа нека ти е пример овде што има луѓе по 6-7 год анксиозни па и ние новите сите сме здрави и живи фала му на Бог !
    За самоубиство имав такви мисли и тоа неможам да го опишам едноставно ко некој внатре да ти е влезен во телото и како некој друг да те контролира , ама му пркосев на тоа нешто на начин кој што само лежев в кревет и не праев ништо само праев Inhale , Exale неможам и тоа да го опишам од кај ми идеше .
    Сепак користи го онај свесен дел што ти е даен , и ништо никој нема да ти можи . Ако имаш негативни мисли потискај со позитивни мисли , АКЦИЈА -РЕАКЦИЈА !
     
    На greenday му/ѝ се допаѓа ова.
  3. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.068
    Допаѓања:
    14.177
    Пол:
    Женски
    Дечки, некои славни личности умираат од ПРЕКУМЕРНО КОНСУМИРАЊЕ НА ДРОГА, и сеа нормално дека им праи хаос и глава.
    Пример, сега сонував дека некој некому му дал маска за да не се самоубие. Ауу ме уби сонов.
    Сеа има да се изнаплчам.
    Иначе, мене мислам дека само апчиња за смирување ме смируваат @Anxiety мож е во право.
     
    На greenday му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Anxiety

    Anxiety Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2019
    Пораки:
    412
    Допаѓања:
    308
    Не се работи дали сум во право , се бара решение како да се справуваш со нештата. Поздрав
     
    На GirlLove му/ѝ се допаѓа ова.
  5. agiagi

    agiagi Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2011
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    6
    Zdravo :)
    Vidov deka si pishala deka bash vo Nedela imash nekoj nemir.

    Kako shto mozhesh da prochitash vo forumot, ankcioznosta ne e nishto drugo, osven duhovno budenje i vodenje po praviot pat, odnosno izleguvanje od komfor zonata.

    Toa shto ja spomna NEDELA, toa ti e bash jasen i precizen povik. Nedelata treba da se posveti na BOG, odnosno treba da si kazhuvash molitvi i da posetish crkva pa tamu da se pomolish na Bog za se shto ti se sluchuva i da veruvash vo toa.

    Edinstven izlez od ovaa sostojba e verbata vo Bog i molenje vo nego.

    Gledaj klipovi na youtube, gledaj God miracle itn ako toa ti pomaga povekje da veruvash.

    Tebe ti e jasna porakata deka ova ti se sluchuva zaradi duhovno budenje i povrzuvanje so Bog, so mir, so srekja :)

    Samo verba i se kje bide ok!

    A ako ti e teshko taka, najdi si doma mir i tishina i razgovaraj si so nego poluglasno i veruvaj!

    Veruvaj mi, se kje se smeni :)

    Srekjno :)
     
  6. Milaa111

    Milaa111 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2020
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    38
    Пол:
    Женски
    Здраво. Имам гоолем проблем со кој не можам да се справам веќе 2 години пукнавв!
    Нон стоп ми се случува овај внатрешен глас да ми наредува што да правам и во некои случаеви се укочувам во место како да ми вели ако не го направиш тоа и тоа ке се случи нешто лошо. Не можам нон стоп плачам не знам што повеќе да правам.. Секој момент мислам дека ке му се случи на некој лошо, на некој што ми значи. На луѓето без причина почнувам да им викам затоа што веќе ми е смачено од оваа ситуација незнам како да се справам се ме нервира. И да, кога ке читам нешто лошо што се случило како нешто да ми вели прочитај го 2 пати оти и тебе истото ке ти се случи..Овај внатрешен глас ме убии веќе ;( Мислам дека ке завршам којзнај каде ако продолжи уште ова... На секаде ми се случува и ми е страв да не ме виде некој
     
    Последна измена: 30 јануари 2020
  7. greenday

    greenday Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2011
    Пораки:
    253
    Допаѓања:
    416
    Пол:
    Женски
    Мила јас мислам дека е Опсесивно компулсивно растројство.. оди на психолог, психијатар и се ќе се среди.. се' се решава..
     
    На bibiiii и Milaa111 им се допаѓа ова.
  8. Glimmer

    Glimmer Активен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2020
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    2


    Истото ми се случува и мене веќе со години, без разлика дали сум со друштво, сама, дали сум на состанок итн. Бев на психолог-психотерапевт и до некаде ми помогна, се чувствував океј, до толку океј што мислев дека ми поминало. Пред некоја година пак истото меѓутоа поради огромен број на обврски го потиснувам и го игнорирам (не дека и тоа е решението..). Побарај помош од психолог или психијатар и не плаши се буквално ништо нема нит ти да направиш ниту па на некој да му се деси нешто само затоа што си го помислила тоа. :)
     
    На Milaa111 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Milaa111

    Milaa111 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2020
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    38
    Пол:
    Женски
    Ви благодарам за советите
    А дали може да се излечи ова некако или со тек на време, да нема потреба од психолог или психијатар?
     
  10. Maylin

    Maylin Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2019
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    996
    Пол:
    Женски
    Пред неколку часа доживеав нервен слом, за прв пат во животов. Се дерев додека не го изгубив гласот, се тресев, почнав да се губам (онесвестувам), да повраќам, градите ме стегаат и не можам да дишам нормално и потечена сум од плачење. Се напив 2 Б комплекс пошто едно никад не би не подсмирило и еве седам во темница и тишина. Ме нервира светлина, ме нервираат било какви звуци, телефонот по грешка сум стиснала на копчето за исклучување и во моментот откачив и го лупнав од земја...

    Не знам дали сум на вистинската тема, ама ми требаат мислења, му се случило ли ова на некој?
     
  11. Glimmer

    Glimmer Активен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2020
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    2
    Мислам дека зависи од психичката стабилност. Имам една другарка што се жалеше дека има опсесивни мисли но цело време ги заменуваше со позитивни, гејмаше, се дружеше и не им дозволуваше тие да ја контролираат неа и сега си е супер. Меѓутоа јас сум склона кон депресии, се затварам дома, овертинкер сум и сум многу емоционално нестабилна, сè ме погодува и затоа ми требаше стручно лице да ми помогне во надминувањето на тие опсесивни мисли и стравови. Не можам со сигурност да ти одговорам на прашањето па ќе кажам и да и не. :)
     
    На Milaa111 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.068
    Допаѓања:
    14.177
    Пол:
    Женски
    Дирек, на психијатар. Треба да ти даде апчиња да се смиреш и време ќе треба да се опоравиш, како и ние тука.
     
    На Angie1432 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Mrs. Lovett

    Mrs. Lovett Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2018
    Пораки:
    822
    Допаѓања:
    3.125
    Пол:
    Женски

    Најголемиот дел од луѓето со кои што сум се сретнала имале проблеми со тироидата се согласувам, не сите но повеќето. Искрено дури мене ме фрапираше тој податок (кој ми е крив што ја гледав некако да ја прескокнувам темата за ендокринологија хахаха (facepalm):lol:). Не секогаш тие што имаат проблеми со тироидата се анксиозни (пример јас случајно открив дека имам отстапувања во тсх, додека не сум имала проблем со анскиозност), но кај повеќето случаи е поврзано иако кај нас демек нормална граница е до 4 што не е така ( до 2.5 беше чинам). Проблемот е што не постои сихронизација меѓу сите гранки кои се бават со здравјето на човекот без разлика дали е физичко или психичко, не се бара коренот на проблемот, туку се лупаат со лекови за смирување и слично без да се провери, дури и на форуми се дрзнуваат да препорачуваат лекови кои не смеат да се земаат на своја рака. Некогаш и кортизолот кога е во горна нормална граница исто може да предизвика анксиозност, но за тоа немам доволно податоци јас лично видено за да можам да ја тврдам поврзаноста. Уште малку ќе почнам да верувам дека анксиозноста има хормонален тригер, но да не избрзувам хаха.:lol:

    Најлесно сега ќе ти каже некој не мисли, но еве ај да се потрудам јас вака прво ако нештото се случило џабе и да размислуваш за тоа и да ја реконструираш ситуацијата, во минатото не можеш да се враќаш, ниту можеш да ја предвидиш иднината за да можеш да знаеш што ќе биде. Живеј во сегашноста, планирај пробај да се држиш до тоа што си го замислила ако го сакаш тоа, но немој да го земаш тоа за гаранција. Нема гаранција во ништо. Тоа што те погодува прими го така, насмеј се за тоа и секогаш кога ќе ти текне на тоа смеј се. Зошто никој не е совршен, не дозволувај да те погодуваат работи кои не можеш да ги смениш. Што се однесува до стравот тој ќе има толку моќ колку што ти ќе го храниш, твоите мисли ќе имаат толку моќ колку што ти им посветуваш внимание. Едноставно немаш потреба да се плашиш зошто човечкото тело е спремно да се избори со се' дури и кога не очекуваш. Зошто да го повикуваш нештото да се случи кое се нема случено и не дај Боже да се случи сигурно нема да биде онака како што ти си го замислила, ниту човек може да се подготви за најлошото, тоа го прави во тие моменти. Што значи залудно време трошиш на стравовите и на опсесивните мисли. Биди спонтана остави што и да се случи, некогаш зезај се на твоја сметка па дури и со она што ете те повредува, затоа што и да си совршена (иако не постои такво нешто) секогаш некој ќе најде нешто да ти каже што ќе мисли дека ќе те погоди. Едноставно не давај повод некој да те погоди со тоа што јасно до знаење ќе му даваш на некој што те повредува. Луѓето се такви и ќе те маваат каде што те боли. Соочисе со тоа насмеј си се, ако заслужуваат да им одбрусиш нешто затоа што се вулгарни одбруси, ти ги поставуваш граници до каде може некој да оди и да те повреди, ти ја даваш таа моќ.
     
    Последна измена од модератор: 22 февруари 2020
    На bibiiii, Milaa111 и Glimmer им се допаѓа ова.
  14. Glimmer

    Glimmer Активен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2020
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    2
    Ми се има случено неколку пати. После тоа си бев лута на самата себе и дури засрамена зашто си дозволив вакво нешто да ми се случи. Врати си го филмот назад и пробај да сфатиш што те истригирало за да ти се случи такво нешто... дали некој те изнервирал или си потиснувала нешто долго време. Поентата ми е дека вакви работи не се случуваат туку така, мора да претходи нешто. Сега пробај да се дефокусираш, Б комплексот би требало да помогне :)
     
  15. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.218
    Мене ми помага работата.
    Целосно да се внесам во умствена работа. Само тогаш сум мирна. Викаат дека човек не може да мисли на две нешта истовремено.
    Па така, ако целосно се внесете во нешто, логично е да не ве измачува анксиозноста до толку. Барем додека ја извршувате таа активност.

    Кога имам многу слободно време, мислите ми ,,дивеат''. Се трудам да имам рамнотежа меѓу работата и слободното време, за да не се преморувам и да не се откажам на крај. Но никако цел ден да е човек слободен, зашто тогаш земаат замав анксиозните мисли.

    Не е ова ништо ново, верувам дека го знаете. Сигурна сум дека секој од вас има некаков интерес во животот, нешто во што може да се внесете и со часови да го правите, со љубов и со задоволство. Правете го тоа што е можно почесто:) Барем тие неколку часа ќе бидете мирни.
     
    На Maylin, Nigredo Odor, tina2018 и 2 други им се допаѓа ова.
  16. Mrs. Lovett

    Mrs. Lovett Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2018
    Пораки:
    822
    Допаѓања:
    3.125
    Пол:
    Женски

    E добро де, на здравје :D. На сите се случило. Сега од кога ќе се смириш седни, направи муабет со себе види до кај си. Види зошто тоа те нервира, од што си се изморила психички, дали си во пмс, имаш ли шанса да си помогнеш да не се доведеш пак во ваква ситуација затоа што самата на себе си штетиш. Има ли шанса да се запишеш на некој спорт или тотално се согласувам со членката што пиша клучно е да откриеш каков интерес имаш и што е она што те реалксира. Доколку не помага б комплексот постои чај од валеријана, од нане секако зависи од тоа колку години имаш, но ова се природни чаеви, посебно нането, диши и брои до 10. За се има решение.
     
  17. Maylin

    Maylin Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2019
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    996
    Пол:
    Женски
    Дознав дека моите родители ме издале за нешто, т.е. ја слушнав мајка ми како прави муабет на телефон. Во моментот се подизнервирав малку и чекав да заврши за со убаво да правиме муабет, ама ете откачив и хорор се случи. Не можам да верувам дури. Како да не бев тоа јас, како друг да ме контролираше. Никогаш не ми се случило да се онесвестам и да повраќам од нервоза.
    Помогна малку Б комплексот, не се тресам веќе нормална сум, само што се нервирам за секоја ситница и тоа она нервоза до скревање.

    Инаку имам свои интереси, не сум во ПМС, максимално се трудам да си помогнам себеси, тоа дури ми е и приоритет во животов. Ова се случи само така наеднаш, објаснав, ама бидејќи прв пат вакво нешто ми се случува сакав да прочитам мислења.
     
    На Mrs. Lovett и Glimmer им се допаѓа ова.
  18. Mrs. Lovett

    Mrs. Lovett Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2018
    Пораки:
    822
    Допаѓања:
    3.125
    Пол:
    Женски
    Немај гајле, пробај да не си земаш се' при срце, доколку мислиш дека некој ќе те издаде внимавај што споделуваш. На сите се случило да се изгубат во момент, луѓе сме сепак од крв и месо :D.

    Едит: Некој некогаш и од добра намера, ќе зезне или издаде. Сите имаат разни гледишта за некоја ситуација, таа тебе што можеби би те повредила за мајка ти можеби е незначајна. Направи муабет кажи и дека не ти се допаѓа така што изреагирала или тоа што го кажала. Доколку кажала нешто во твое име ќе и кажеш дека ти сакаш да зборуваш за себе, ако повторно го повтори тоа тогаш некои работи ќе ги чуваш за себе.
     
    На Maylin му/ѝ се допаѓа ова.
  19. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.218
    @Maylin, јас воглавно се сметам за многу мирна и толерантна личност, потребно е многу време да помине и многу да ми се собере пред да избувнам ама ми се случувало. И тоа до тој степен да не можам да се препознаам. Не сум се онесвестувала и не сум повраќала од нервоза ама сум се тресела, сум плачела со саати, сум им викала и на должни и на недолжни во моментот.

    Инаку и јас најмногу се нервирам кога ќе дознаам дека некој ме издал. Сум имала и јас вакви ситуации со моите. Еден совет: Некои работи е подобро човек да си ги чува за себе. Како поминува времето, мислам дека и во најблиските немам целосна доверба, за жал. Колку помалку зборувам, подобро. Силна сум за да се справам сама.
     
    На AAKG и Maylin им се допаѓа ова.
  20. Wanna.be.mum

    Wanna.be.mum Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    964
    Допаѓања:
    976
    Пол:
    Женски
    Dennis Simsek vredi da se sledi na fb I youtube bidejki covekot menuva zivoti :) Negovite videa, knigi, afirmacii, mozat da vi pomognat mnogu vo nadminuvanjeto na ovoj problem, bidejki kako toj veli, ne sme krivi sto ni se slucuva no dolzni.sme da se izborime so anksioznosta, Edinstveno sto treba e da znaete super angliski za da go razberite, sekoj negov zbor vredi zlato.
     
    На GirlLove му/ѝ се допаѓа ова.