1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. LukrecijaBorgija

    LukrecijaBorgija Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    350
    Допаѓања:
    234
    Пол:
    Женски
    Никој не смее никого да слуша,ние не сме доктори,секој да си го слуша докторот што си го лечи.
     
    На Bojana890, Anie93 и GirlLove им се допаѓа ова.
  2. sheis

    sheis Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2013
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    243
    Пол:
    Женски
    Ми треба ваше мислење :) Веќе 3-4 дена осеќам како грутка во грлото како да ми иди да се искашлам а не ми се кашла... и тоа ми се случува само кога ми идат мисли дека сува кашлица е симптом на коронавирус веќе побудалев! А 3 недели сум дома, немам никаде излезено :(
     
  3. Lana Babe

    Lana Babe Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2020
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    125
    Пол:
    Женски
     
    На sheis му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Lucky7

    Lucky7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2020
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    49
    Пол:
    Машки
    Citam i znaci ne sum edinstven posle 3 god. mi se vrati pak anksioznosta od ova situacija ne kako porano no sepak imam nekoi simptomi.. :/
     
    На gogimica му/ѝ се допаѓа ова.
  5. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.066
    Допаѓања:
    14.174
    Пол:
    Женски
    Јас, морам да кажам дека ОД ОВОЈ МОМЕНТ СЕ ОТКАЖУВАМ ОД ТЕХНОЛОГИЈА, ФОРУМОТ.
    Имам план за враќање на цврстата психа кај мене.

    Поздрав до сите!
    :*
     
    На gogimica, Herrera, SINOLICKA_123 и 5 други им се допаѓа ова.
  6. Beautiful_life

    Beautiful_life Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2020
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    77
    Zdravo na site jas sum nova ovde. Imam problem so ankcioznost veke 7 godini. Mi pominuvase anksioznosta pa mi se pojavuvase. Sega mi se vlosi situacijata i imam panicni napadi. Imam bolki vo gradite, nagoni na povrakanje, grutka vo grloto, srcebieenje, bolki vo zeludnikot, trpneenje na racete i nozete I tresenje, glavobolki, nesonica. Mi prepisaa elicea po edna tableta na utro i po cetvrtinka aklonil kun 18h. Nekogas mi e podobro nekogas poloso. Imam napadi vo denot poveke, pa mi pominuvaat. Dali ima nekoj drug vakov problem? Pozdrav do site
     
    На gogimica му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Demiii

    Demiii Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2020
    Пораки:
    230
    Допаѓања:
    541
    Пол:
    Машки
    Сите тукa гo имaме oвoј прoблем, oпушти се не мисли нa симптомите oргaнизирaј си гo денoт, бaрaј си теми зa рaзгoвoр и ќе пoмине кaкo и секoгaш, добредојде.
     
    На gogimica и Beautiful_life им се допаѓа ова.
  8. Lana Babe

    Lana Babe Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2020
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    125
    Пол:
    Женски

    I jas pijam elicea od 10mg ,super se u sekoj pogled nemas nikakvi ne sakani dejstva pomagaat posle nekolku nedeli....ke pomine se imas
     
    На Beautiful_life му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Beautiful_life

    Beautiful_life Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2020
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    77
    Vi blagodaram :) mnogu mi znaci vasata poddrska. :inlove:
    Vi posakuvam srekjni i bezgrizni denovi. Sekogas sonce vo vasite misli :sun:
     
    На Lana Babe му/ѝ се допаѓа ова.
  10. DOZD

    DOZD Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2015
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Zdravo na site. Mi treba sovet/iskustvo za slednava situacija. Pod terapija za anksioznost bev 3 godini (Elicea od 10 mg i Zalasta od 2.5 mg). Doznav deka sum bremena koga bev 4 nedela i 5 dena i posle dva dena gi prekinav apcinjata. Zasega da ne se urocam sum dobra bez terapijata. Konsultacija so psihijitar i ginekolog imam napraveno i vikaat deka nema da ima nikakov problem, no sakam da cujam iskustvo za toa dali mislite deka terapijata koja ja zemav vo pocetokot na bremenosta (do 5 nedela) moze da napravi nekoja shteta na plodot???

    So psihijatarot se konsultirav i pred da ostanam bremena i mi rece deka slobodno mozam pod terapija da ostanam, a podocna kje ja isfrlime sto jas go napraviv vednash.

    Kje Ve zamolam za iskustvo licno po moznost od lica koi zemale terapija vo pocetok na bremenost i kakov bil ishodot? Dali imalo nekoe dejstvo vrz plodot? Osobeno sovet od doktor bi sakala dokolku ima nekoj tuka..

    Pozdrav do site i sekoe dobro
     
  11. jagoda777

    jagoda777 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2014
    Пораки:
    252
    Допаѓања:
    405
    Пол:
    Женски
    Денес сум многу поспана ...цупкам со нога цел ден се пореметив бројам денови како во војска да не речам затвор
    Јадено пиено наспано извежбано кафе пиено исчистено испрано лаптоп среден слики во телефон средени... јас не знам што со себе повеќе ... вие како сте :)
     
    На SINOLICKA_123 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.270
    Допаѓања:
    37.879
    Пол:
    Женски
    Вчера два пати спиев денски. Никогаш не сум спиела.
    Три дена мигрената не ми попушта плус.
     
    На jagoda777 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. jagoda777

    jagoda777 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2014
    Пораки:
    252
    Допаѓања:
    405
    Пол:
    Женски
    :( од утре треба да се разубави времето и се надевам ќе остане така :wasntme:
     
    На kristina.k му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Anie93

    Anie93 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2016
    Пораки:
    2.800
    Допаѓања:
    12.101
    Пол:
    Женски
    Дечки ве молам за совет.
    Доколку некој од вас има или имал опсесивни мисли можете ли да ми кажете како се справувате со нив? Знам дека треба да правам нешто, активност да ги отргнам, да комуницирам со луѓето... Тоа го правам малку, но што со моментите кога сум сама? Како да не ги мислам тогаш ......
     
    На bibiiii му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Demiii

    Demiii Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2020
    Пораки:
    230
    Допаѓања:
    541
    Пол:
    Машки
    Активнoсти низ дoмoт, немa дa дaвaш време зa рaзмислувaње вo себе туку ќе ги нaсoчиш мислите вo екстрoвернoст, ќе средиш нештo, читaш, хoби, милениче и сличнo, сaмo вaкa мoжеш дa јa пресечеш руминaцијaтa или мислите, сo тек нa време ќе ги зaбoрaвиш, ќе стaнaт дaлечни. Нaјвеќе пoмaгa рaзгoвoр зa oвa нo кaкo штo кaжa не е мoжнo преку цел ден. Сaмo oпуштенo и ќе се среди.
     
    На Anie93 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. jagoda777

    jagoda777 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2014
    Пораки:
    252
    Допаѓања:
    405
    Пол:
    Женски
    Прави си муабет сама со себе во глава убедувај се дека ова не е реално кажи им стоп на лошите мисли и филмови:$ звучи налудничаво ама мора сами да се избориме со ова.:hug:Изгаси сите портали што шират негативни вести не гледај филмови со умирачки пушти комедија :rofl:смеј се на глас :nod:една членка пиша дека и помогнало што изнаскокала на музика јас мислам имаме премногу енергија и мора да се насочи кон нешто иначе полудевме (lalala):hug::hug::hug:кога сакаш да ти олесни пиши тука мислам дека форумов ми помага кога читам дека не сум сама и дека можеме да се избориме (y)најубаво може да не разбере само некој што поминува низ истото секој совет е добредојден освен тие што се со терапии тоа мора само со доктор :l:јаки сме и ова ќе помине :muscle::muscle::muscle:
     
    На Maylin и Anie93 им се допаѓа ова.
  17. Lejla-86

    Lejla-86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2014
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Здраво. Како се справувате со ситуацијата? Се држам цврсто периодов, ама почнав да попуштам.
    На моменти неможам да земам длабок воздух. Постојано зевам и ме тера да ждригам. Еднаш ако вдишам длабоко, втор пат неможам. Крвна слика пред месец дена добра, преглед кај кардиолог од Филип втори, наод добар, препорака,слабеење и физичка активност. Работа цел ден седечка положба. Има ли некој со слични симптоми има ли простор за паника. Со оглед на ситуацијата докторите не примаат. Поздрав.
     
  18. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.787
    Допаѓања:
    21.270
    Тоа ти се случува затоа што пробуваш да го контролираш дишењето. Не го контролирај, остави телото само да фати природен ритам на дишење.
     
    На jagoda777, Avery и Bezimenka90 им се допаѓа ова.
  19. Taeee

    Taeee Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2018
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    Правев магнетна денес во мед х, и резултатите беа супер,и ми рекоја дека трнењето и болката се ми е на психичка база. но јас не сум мирна никако, само читам на нет, пишуваат на некој форуми дека не се покажувало ништо на мр од отворен тип, дури и доктор друг ни кажа дека на секоја магнетна се се гледа.секој доктор ова ни кажа. Но јас пак не верувам, како да го сменаѓ ова да не читам на нет
     
  20. Lana Babe

    Lana Babe Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2020
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    125
    Пол:
    Женски

    Nemoj da citas na internet najgolema greska e toa koj stigne moze da napise mislenje, i plus mozes da se isplasis povekje od netocni informacii.Sepak drzise do toa so go kszal doktorot,toj znae najdobro.
     
    На Bojana890, Taeee и Cutiepie1 им се допаѓа ова.