1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. Almin

    Almin Активен член

    Се зачлени на:
    13 август 2019
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    17
    Ништо нее важно и битно одколку ти како ќе реагираш на работите кои ти се случуваат, како реагираш и со таква вибрација и се така ќе ти се случува, а и ти ако мислиш дека таткоти нее ментално здрав оти тоа здрав човек него прави можеш во јадење или нешто за пиење скришум дами истолчиш таблети диазапам или Лексилиум најдобро стави му две, само пази Дане види некој.
     
  2. maja.mitrova

    maja.mitrova Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    166
    Kako se isplasiv sega.. kako sto stamav od biroto i naglo se zavrtev nazaf nekako mi se zavrte se na levo... ne mi se stemni.. samo kako da mi sa zavrte nekoja sekynda i odma se isplasiv.. od sto moze da em. Sega mi padna strav da se dvizam
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  3. FreeToGo

    FreeToGo Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2014
    Пораки:
    725
    Допаѓања:
    861
    Пол:
    Машки
    Од лоша позиција, лошо седење. Мене ми се случува веќе цела година.
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  4. moonbae74

    moonbae74 Активен член

    Се зачлени на:
    19 март 2020
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Не знам дали е за тука ова ама имам проблем. Секогаш кога ќе се случи лошо (кога ќе се скарам со моите кои инаку воопшто не ме разбираат за ништо ) почнувам да си ја штипам раката и сето тоа само за да не кажам нешто што ќе ги повреди.До тој степен што целата рака ми е модра. Потоа почнуваат рацете да ми се кочат и устата. Постојано сум озбилна , тажна не знам кога последен пат сум била среќна . Ги трам луѓето од себе за да не бидам повредена . Не знам што ми се случува. Не знам како да си помогнам
     
  5. LukrecijaBorgija

    LukrecijaBorgija Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    350
    Допаѓања:
    234
    Пол:
    Женски
    Обрати се до психолог,психијатар,таму ќе добиеш одговор на се.
     
  6. Bambola Bruce

    Bambola Bruce Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2019
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Женски
    како сте дечки? јас пак тука по подолго време ... со ова пандемијава .. кога гледам дека не се подобрува а веќе овој период веќе требаше да се радувам на моите приватни планови ... се врати пак анксиозноста и така ме удира што одвај се освестувам... земав занфекса 7 месеци веќе ама последните месеци мислам дека ми се појавија сува уста како нус појава .. дали е можно по толку време? требаше да одам на контрола во март .. ама заради ситуацијава не отидов .. ми ги продолжи докторот (си пишавме на фб) ама последниве 2 месеци чуствувам многу сува уста кога ги пијам...последниов месец кога ќе се изнервира дури и малку да се стегнам во лицето помеѓу очите добивам болка и вртоглавици , кога ја имам таа болка целата омалаксувам , во устата се ми горчи , неможам да јадам , од се ми се гади , имам стомачни проблеми... јас долго време имам анксиозност ама вакво нешто не сум чувствувала... ептен грдо ... за ништо немам сили... занфексата ја прекинав целосно еве два дена .. незнам дали горчилата се нус појава од нив или од анксиозноста.... дали на некој вака му се случувало или му се случува ? докторот ми рече морам на контрола оти ми треба терапија , неможи преку фб... а јас имам трауми од болницата поради коронава уште повеќе сега оти кажаа дека има заболени доктори.... ама морам да одам.. Поздрав!
     
  7. Vegegirl

    Vegegirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    134
    Пол:
    Женски
    Препорачајте ми добар психијатар за панични напади од Скопје, дали има некој искуство со Милутиновиќ?
     
  8. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.131
    Допаѓања:
    14.373
    Пол:
    Женски
    Како сте деновиве?
    Јас сега само што излегов надвор и алиштата ги спружирав.
    Наеднаш почна главата да ме стега, да ми паѓа притисок, да ми менува расположение,плус имам трет ден, и доста седам на компјутер и работам, главата ме боли.
    Сега кога зборнав со комшивката некако ко стегната бев,ко јас да не бев јас.
    Поради ногата седам дома и ретко излегувам, пулс знам и тоа има влијание, а јас сакам нарочно да излегувам, да видам да се прилагодам на температуриве.
     
  9. lejlla

    lejlla Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2013
    Пораки:
    978
    Допаѓања:
    2.362
    После многу долго време истото ми се случи и мене денес, одеднаш ми се сврти свес, како темно пред очи, започна некоја тежина кај вртот, баш како низок притисок или низок шеќер, се преплшив, препотив, пд страв три пати отидов во wc.... значи мн долго вака не ми се десило, може стварно протисокот или шеќерот ми паднам ама мислам дека и анксот малку проработи..... стравот е стршна работа, не смееме да не совлада
     
  10. gogimica

    gogimica Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2010
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    146
    Mene denes strasna u neubava sostojba na dolnite ekstremiteti,mi igraat muskulive na podkolenicata,kako da mi treperat plus kako reuma,me vrtat nozete i ko teski.Cistev gotvev pazarev srediv sve i eve legnav malku.Sve mislam ke mi mi se desi nesto.UZAS
     
  11. Anie93

    Anie93 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2016
    Пораки:
    2.815
    Допаѓања:
    12.224
    Пол:
    Женски
    Леле не знам што ми се случува, пример седам на мобилен нешто читам , гледам јт, тв сеедно и ми е како подобро. А треба да станам, да направам нешто да појдам некаде одма полошо, како да се губам како да сум друга јас, ужас :sweat:
     
  12. Beautiful_life

    Beautiful_life Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2020
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    77
    Decki kako ste? Jas sum loso me stega vo gradite, me boli kaj srceto i mi se zapira disenjeto, mi se losi i glavobolki imam custvuvam nekoj strav i celata se kocam. Cel den osekam nekoj pritisok kaj mozokot i matno mi se gleda i imam bolki po celo telo. Dali nekoj se custvuva vaka?
     
    На gogimica му/ѝ се допаѓа ова.
  13. gogimica

    gogimica Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2010
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    146
    Jas pocnav na nuga best,top mi e...i jas bev krs.zemav 10 terapii ... i za nasava sostojba e top,opusta
     
    На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Kristi900

    Kristi900 Активен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2020
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    72
    Пол:
    Женски
    Колку лошо се чувствам мислам дека никогаш нема да помине и секогаш ќе се мачам со овој проблем за жал
    Имам болки во грбот при земање на воздух,десната рака,града и нога ми се стегаат и чувствам болка,осеќам дека срцето ќе ми ислета од пребрзо чукање...
     
  15. Tasija21

    Tasija21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2019
    Пораки:
    170
    Допаѓања:
    56
    Пол:
    Женски
    Здраво дечки :) како сте деновиве, јас со пецкање кај срцето, стегање во вратот, и како да имам нешто помеѓу градите тешко, не ми е прв пат ама доста непријатно и нервозно се чуствувам, а и ова со вирусот аман веќе.
     
  16. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.131
    Допаѓања:
    14.373
    Пол:
    Женски
    Е вака.
    Си имам анксиозност, штрак.
    Повредена ми е ногата, штрак.
    Треба да мирувам, минимум, три месеци,штрак.
    Нема да имам физика активност, која ја планирав за да ја победам анкс, штрак.
    Е ај сеа.....
    Затоа, имајте физичка активност!!
    Од големо значење е.
     
  17. FreeToGo

    FreeToGo Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2014
    Пораки:
    725
    Допаѓања:
    861
    Пол:
    Машки
    Побарај sitting exercises, chair exercises...
     
    На Bestgirllll му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Bestgirllll

    Bestgirllll Активен член

    Се зачлени на:
    17 април 2020
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Дали е можно од самата анксиозност да имам мало помодрување на ноктите?
    Ве молам ако знај некој нека каже
     
  19. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.837
    Допаѓања:
    21.528
    Не би требало, нема логика. Иди на лекар.
     
    На Anie93 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. LukrecijaBorgija

    LukrecijaBorgija Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    350
    Допаѓања:
    234
    Пол:
    Женски
    Не е можно