1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. Ffffffff323

    Ffffffff323 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2021
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Машки
    Sam ja prekinav terapijata dodeka piev apcinja ne go merev a otkako prestanav mozebi i mi se vratilo, ama kaj mene problemo e sho ne mozam da se ubedam deka nemam bolest mislam deka ako e aneksioznost ke bide dobro nema da umram a ovaka posle toa deneska sum preplasen
     
  2. Blondie715

    Blondie715 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2019
    Пораки:
    2.162
    Допаѓања:
    4.509
    Пол:
    Женски
    Greska golema sto sam si ja prekinal. Jas bev na Elicea 10mg i dva meseca poleka mi ja namaluvaa. Znaci moja preporaka sepak treba da posetis psiholog, za razgovor, ako ne ti odi, ke moras da se vratis na terapija, ali toa doktor ke ti kaze. I pak na kraj ti kazuvam, stavi si vo glava deka nisto ne ti e! Sam najveke ke si pomognes i ne sedi doma!
     
  3. Guns N` Roses

    Guns N` Roses Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    3.661
    Допаѓања:
    16.129
    Пол:
    Женски
    Типичен хипохондрик. Мораш сам на себе да си кажеш дека веќе е доста. Луѓето повеќе ќе поверуваат дека имаат органско заболување одколку психолошко, затоа што многу е потешко да се соочиш со самиот себе и да го прифатиш тоа. Мислам дека со текот ма времето ќе научиш да го контролираш ова и ќе си свесен за самата состојба. И мене ми требаше време да научам дека се доаѓа од главата и до ден денеска сум голем хипохондрик но сум свесна за тоа потполно. Убаво ти пиша погоре членот, да не се повторувам.
     
  4. Stela_ohrid

    Stela_ohrid Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 септември 2017
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Закажи си преглед на психијатар, тој ке ти каже точно што ти е, само направи го тоа што по скоро.
     
    На Hanaaaaa17 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. tanjita

    tanjita Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    986
    Допаѓања:
    3.141
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите,
    Јас решив да пишам нешто на ваа тема , ги исчитав некои коментари и сватив дека не сум сама.
    Мојата приказна започна одамна но не сватив дека се работи за анексиозност. Сега е поинтезивно и мислам дека секој ден тонам повеќе.
    Мојот страв се манифестира после отекувањето на јазол на врат. Станав и хипохондрик и натаму знаете како оди. Се среди се, до пред 2 години. Црни мисли, напади, тресење, несоници и сл. Стресот се манифестираше кога се борев за мојот и животот на моето бебе. Значи имам страв од болести и нон стоп правам проверки, читам на интернет ( скорз погрешно ама тоа е), се плашам од се. Се трудев до сега да се борам сама, но веќе и децата приметуваат ( посебно големото) дека не сум таа што сум била пред тоа. Побарав помош стручна ми препишаа лек. Но не ми делува. Пробувам и сама да си давам волја, не знам не ми оди. Секој ден се легнувам и се будам со црни мисли и исплашена до бесвест. Од среќна и ведра личност станав билка. Не знам како да си помогнам сама, па после да може да ми помогне и стручно лице.
     
  6. Attomic15

    Attomic15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    133
    Допаѓања:
    245
    Пол:
    Женски
    Здраво. Дали некој од вас имал прескокнување на срце? Како да ми затреперува таму. Последните 2 месеци ми прави така некој ден помалку некој ден повеќе. Околу Нова Година претрпев голем стрес имавме 2 смртни случаи во рок од 40дена и сега кога се стабилизиравме почна ова. Некогаш толку многу испаничам што почнува да ми иди топлина во лицето и болка во раката. Штом се смирам поминува. Пијам б6 и магнезиум веќе 2 недели. Исто такс да напомоменам дека во последните 5години се борев со анксиозноста и мислев дека сум ја надминала Помош?
     
  7. Sonjuska36

    Sonjuska36 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2021
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    Nestabilnost me ubi ...kako da ja namalam....
     
  8. Anksa

    Anksa Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2020
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    Од кога пиеш лек кој и колку време
     
  9. Mmm123

    Mmm123 Активен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2020
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    Sekogas simptomite na stresot idat posle traumata zatoa otkako ste se stabilizirale. Preskocite t.e palpitaciite se vo najgolem slucaj bezopasni i se mng cesti kaj site lica so anksiozn i stres nemaj gajle toa samo ne obrakaj vnimanie ako ti preskokni preskokni prodolzi si sto i da pravis. Pijaj si Mg b6 super toa i mmg tecnosti. Osobeno koga ke pocustv nekoj preskok ispijaj ladna voda i disi dlaboko pomaga toa. Ali ne e opasno , realno po toa sto ste doziveale normalno deka ke imas i preskok i tahikard se.. ama ke se sredi treba vreme
     
    На Attomic15 и AAKG им се допаѓа ова.
  10. Monica87

    Monica87 Активен член

    Се зачлени на:
    30 март 2021
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    112
    Пол:
    Женски
    Sonjuska pak?
     
    На Sonjuska36 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Sonjuska36

    Sonjuska36 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2021
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    Neki da me napusti :)
     
  12. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.120
    Допаѓања:
    14.348
    Пол:
    Женски
    Можеби некој ќе рече дека изгледа катастрофа и нз што, но колку е само реална.
     
  13. tanjita

    tanjita Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    986
    Допаѓања:
    3.141
    Пол:
    Женски

    Пијам Зепира 5мг, еднаш дневно скоро цел месец.
     
  14. Stela_ohrid

    Stela_ohrid Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 септември 2017
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    5 мг е малу, треба 20 мг, во комбинација со седатив.
     
  15. Anksa

    Anksa Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2020
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    Мора да поразговараш со психијатарот или да ја корегира дозата или да ја смени терапијата..но може и ќе треба подолго време за да ти проделува лекот..лично јас имам проблем со навикнување ми треба подолго време за разлика од некој друг...само консултирај се со психијатарот и храбро мора да се издржи после се ќе си дојде на свое место
     
    На tanjita му/ѝ се допаѓа ова.
  16. maja.mitrova

    maja.mitrova Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    166
    До сега не сум се осеќала толку лошо во менструален циклус.втое ден ми е, денот кога најмногу ме боли стомак, па и најмногу имам, се осеќам нестабилно, како да ќе паднам во секој момент, ми смета и времетп, де облачнп де врне.. имам тахикардии..како некоја празнина во стомак.. совет? Нормалнп ли е?
     
    На Sonjuska36 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Anksa

    Anksa Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2020
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    Исто е и кај мене и пред циклус и додека заврши а со променава на време капак ми е ...се осеќам депресивно плачливо место не ме фаќа се некој безвезе мисли немам апетит..ужас а плус само на хелекс сум не смеам да пијам АД додека примам фраксипарин за разредување на крвта зошто имам прележано ковид во Декември и уште ми се високи ддимерите
     
    На maja.mitrova му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Sonjuska36

    Sonjuska36 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2021
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    Jas skoro sekoj den go imam TOA maka macam tahikardijata ja namaliv ama nestabilnosta si ja nosam
     
    На maja.mitrova му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Simgeee

    Simgeee Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2017
    Пораки:
    411
    Допаѓања:
    119
    Пол:
    Женски
    I jas sum ista preleziv korona rezultatit dobri ama osekam edna bolka vo gradite vo srceto mi doaga deka ke padnam dali e ovi posledici od korona ili nesto drugo se slicuva neznamm vise macno mie e vaka
     
    На Sonjuska36 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Anksa

    Anksa Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2020
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    Е тоа е проблемот што да праиме со нестабилноста
     
    На Sonjuska36 му/ѝ се допаѓа ова.