1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. Mnik

    Mnik Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2021
    Пораки:
    2.073
    Допаѓања:
    9.661
    Пол:
    Женски
    Јас б6 во моментот земам и Беналгин. Мм едно време имаше ептен висок притисок и пиеше терапија, сега ги остави зошто ослабе доста и понекогаш кога ми е висок повеќе од 130 горниот, земам пола или 4тинка од неговите, зошто му рекоа да чува и по потреба да пие. Знам дека можда не чини да правам така на своја рака, ама во Аптека имам прашано, ми рекоа подобро така половинка да се напиеш отколку ич ништо. Ама ова зборам 1-2 пати месечно, некогаш и ич.
     
  2. krissssss

    krissssss Активен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2024
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    4
    здраво ве молам за одговор што можам да превземам кога сум излезена и ми се треси главата кога пробувам да се напијам ,значи само што ќе ја земам чашата ќе ја допрам со устата и ќе ја кренам главата ми се треси и неможам да се напијам а мислам тресењето дека сите го заприметуваат
     
  3. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.648
    Допаѓања:
    15.356
    Пол:
    Женски
    Појди до вц со некој, земи благо и измиј се со ладна вода.
     
    На krissssss му/ѝ се допаѓа ова.
  4. fbaby

    fbaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2022
    Пораки:
    1.131
    Допаѓања:
    10.888
    Пол:
    Женски
    Ми нема спас мене...
     
  5. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.648
    Допаѓања:
    15.356
    Пол:
    Женски
    Што е?
     
  6. fbaby

    fbaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2022
    Пораки:
    1.131
    Допаѓања:
    10.888
    Пол:
    Женски
    Што не е веќе...мешаница.
    Не знам дали да плачам или да се смеам за состојбава во која што сум.
     
  7. Vaskooo

    Vaskooo Активен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2023
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Машки
    Kako ste denes ?
     
  8. Рутерче-Нена

    Рутерче-Нена Активен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2023
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Nikako jas za mene si kazuvam trnenne vo lice kako bocki i nedobro custvo zestini i vo grloto kako da me stega!Sekoj den vise se plasam mnogu da ne mi se sluci nesto!Dali imate vakvi simptomi ili jas sum bolna nesto POMOSSS
     
    На Vaskooo му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Vaskooo

    Vaskooo Активен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2023
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Машки
    Ne si bolna.....
    Ankcioznosta ne ubiva...
     
  10. Рутерче-Нена

    Рутерче-Нена Активен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2023
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Kakva anksioznost i pritisok si dobiv i ne mi e dobro sekoj den,drugive od kamen li se?
     
  11. fbaby

    fbaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2022
    Пораки:
    1.131
    Допаѓања:
    10.888
    Пол:
    Женски
    Сакам од кожата да си излезам !
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Skorpija12

    Skorpija12 Активен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2022
    Пораки:
    127
    Допаѓања:
    92
    Пол:
    Женски
    Mi se kacuvase do 160 so 90, ne znam koja e pricinata, voznemireno da, dali od anksionzosta, problem drug nemam osven ako e nasleden faktor. Ama mislam mi doprinese anksioznosta da imam pritisok.
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Just.do.it

    Just.do.it Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    2.430
    Допаѓања:
    7.685
    Пол:
    Женски
    Пробај анализирај кога реагираш анксиозно. Анксиозноста е прогресивна, во смисла, на почетокот ќе има некоја работа која не загрижува, нешто поголемо, и подоцна се помали работи ни создаваат немир, се до степен кога веќе тоа е начин на живот.
    Во тие моменти треба да го одвлечеш вниманието на сосема нешто друго (знам колку е тешко).
    Не знам дали земаш терапија (не е ни важно, но покрај акнсиолитиците/антидепресивите, многу ефикасна се покажала и когнитивно-бихевиорална терапија).
     
    На Skorpija12, fbaby и eliesaab им се допаѓа ова.
  14. NoirSerpentine

    NoirSerpentine Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2021
    Пораки:
    946
    Допаѓања:
    2.198
    Пол:
    Женски
    Беналгин во состав има кофеин кој обично крева притисок, не е најпрепорачливо да го земаш ако целта ти е да го намалиш притисокот.
    Најдобро е да се консултираш со лекар зошто кога-тогаш ќе снемаш од овие лекови. А и задолжително извести го лекарот што имаш земано во такви ситуации. Не е страшно ама не е ни препорачливо. Можеби ќе ти препорача нешто плус или со заштита на срцето. Прашај, најдобро.
     
  15. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.648
    Допаѓања:
    15.356
    Пол:
    Женски
    Дали е можно од Мелатонин Б6 олку да ми се спие? Да не можам да се се расонам? Melatonin.jpg
    Второ апче ми е. Некни ги почнав.
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  16. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.887
    Допаѓања:
    158.340
    Пол:
    Женски
    Да. Мелатонинот функционира на принцип каде го пиеш во исто време секоја вечер за да почни да лачи телото само мелатонин и да се успива (30-60 минути пред посакуваното време за спиење, пример ако сакаш да станиш во 8, од прилика да легниш во 12 шо значи пиеш апче меѓу 11 и 11 и пол). Се пие кратко дур почниш сама да спиеш. Е сега мора да станиш "не форсирано". Во смисла, да не користиш аларм и да спиеш колку шо ти се спие дур пиеш мелатонин. Пошто ако станиш "форсирано", а не природно - цел ден ќе бидиш недонаспана и уморна. Замисли дека то шо си испила, не се дотрошило.
     
    На eliesaab и GirlLove им се допаѓа ова.
  17. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.648
    Допаѓања:
    15.356
    Пол:
    Женски
    Фалаа, женска.
    А, инаку целп време живо сонував и 3 пати се разбудив. И сега како мала парализа имав.
    Не ми е јасно зошто при толку години со апчиња, докторите не го даваат ова, како пробно.
     
  18. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.887
    Допаѓања:
    158.340
    Пол:
    Женски
    Да, и ова можи да е од мелатонинот. Јас секогаш сонвам али со мелатонин поинтензивно. Други луѓе шо ги знам се жалат и од кошмари али јас сум немала мака сем шо сонојте се страшно длабоки. Само имај на ум генерално краткорочно се пијат. Очекувањата се да се пијат кратко и после да лачи телото само мелатонин во времето шо си пиела апчето (зато ги дават за џет лег на пример).
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Mrs. right

    Mrs. right Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2022
    Пораки:
    2.982
    Допаѓања:
    11.374
    Пол:
    Женски
    @GirlLove мене ич не ми делуваа добро. Ги пиев порано, има години поминато од тогаш.

    Кошмари не знам дали имав, поише нешо ко луцидни сонови беа, свесна бев, пропратени со вознемиреност, напнотост, скроз безвезе бев, место подобро, полошо ми беше, ќе се мрднев. :| Пиев и во форма на апчиња и во форма на ленти, исти курац. Не осетив некое подобрување во однос на полесно заспивање.
    Чудна работа ама ете не ми делуваа. И парализа у сон имав тогаш мноооогу почесто и тоа језиво беше.
    Со звуци, халуцинации, тахикардии и што не. :worried:

    Нејќам да ги видам више никад. Ама секој си е посебен, мене не ми се погодија, други се задоволни. :)
     
    На eliesaab и GirlLove им се допаѓа ова.
  20. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    16.399
    Допаѓања:
    108.008
    Пол:
    Женски
    Со години се мачам со анксиозност па сум немала ниту еднаш хелико бактери. Ја добиваат и луѓе кои немаат анксиозност.

    @GirlLove тргај мелатониот. Не поднесува секој исто.

    Во вторникот имав напад на анскизоност после кој знае колку време. Отидов да си купам лаптоп. Нозе како преварени шпагети, ама реков ќе одам ќе купам па ако треба паднала на земја. И отидов, во ташна имав Хелeкс за не дај боже секогаш носам. Не се напив, си дадов команда дека саајле имам испеано терапија, здрава сум, жива сум, ќе помине. И помина.
     
    Последна измена: 2 мај 2024
    На velfi, eliesaab и GirlLove им се допаѓа ова.