1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. Vekap

    Vekap Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2017
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    Oh sega sakam da te prasam nesto utre si zakazav za na psihijatar razgovor samo sakam ...ama kako be taka odma od eden razgovor ti dijagnosticiraa deka imas sizofrenija sega me isplasi malku posto i jas utre treba da odam ..kolku godini si ??

    Istoto i jas go imam kako da si pomognam ne mozam da bidam prisutna koga moite bliski luge mi zboruvaat a jas nekako mi letaat mislite ni nisto ne gi razbiram nitu mene me razbiraat ama pominav niz mnogu los period od zivotot site luge se ponasaa so mene kako zivotni e sega o jas dignav race od niv i sega sum sama nekako na nekoj nacin i se boram so toa premnogu sum zagrizena za se vo zivotot ne sum fokusirana na segasniot moment
    ..kako mozam da si pomognam ?
    Sto moze da e toa dali nekoj znae ?
     
    Последна измена од модератор: 30 мај 2024
  2. Mimice85

    Mimice85 Активен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2024
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Душо,да те прашам нешто.Колку години имаш?Како од еден разговор ти дијагностицирале што ти е?Зошто веднаш хемија ти дале да пиеш?Јас кога разговарав со психијатарот,кој ми е и личен пријател,му кажав дека хемијата е последното нешто што го сакам.Во разговор со невролог,разбрав дека декогаш серотонинот во мозокот(хормонот на среќа)може да се среди преку билна база,само со добра комбинација.Сега кога прочитав за Ашванганда,се консултирав со фармацевт(што лично има поминато низ многу перипетии во животот) и ми рече дека Ашвангандата е најдобра за тешка депресија,анксиозност,панични напади и хроничен стрес.Утре ќе одам да купам и ќе почнам да пијам.Мој најискрен совет: зборувај со фармацевт и со невролог.Попатно,провери ја тироидната жлезда.Знае да направи лом на нервен систем ако има промена во хормоните.
     
  3. Jova201

    Jova201 Активен член

    Се зачлени на:
    15 август 2022
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Zdravoo.Nemam bideno na psihijatar neznam ni dali sum za tamu.Znaci vaka imam 16 godini i nemozam da go opisam custvoto koe go imamm.Imam golem stres poradi skokoto so testovi i trista gluposti.I od vreme na vreme kako da imam tezika vo gradite, i se plasam da ne mi se sluci nesto.Sto i da me zdoboli se plasam deka e nesto seriozno.Nekjam da se setam sama na primer ne se custvuvam samouvereno.Neznam sto da pravam ako imate nekoj sovet piesetee!
     
  4. Mimice85

    Mimice85 Активен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2024
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Пубертет Сум поминала низ тоа,без гајле.И сите сме поминале низ тоа.Стресовите од тестови се минливи.А за шетањето сама,поразговарај со некој што ти е близок.Нема потреба од страв за шетање.Мене,заради моите панични напади и анксиозност ми викаат да шетам,да пешачам.
     
    На Mumoftwo30 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Jova201

    Jova201 Активен член

    Се зачлени на:
    15 август 2022
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Falatii za sovetot.Mene nemie strav sama da se setam tuku se custvuvam deka sum grda
     
  6. Vekap

    Vekap Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2017
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    Eve bas sakav istoto da go kazam kako taka so eden razgovor i dijagnosticirale takvo nesto...i jas imam utre zakazeno pa sakam da odam na edem razgovor i ako imas iskustvo od ovie na prirodna baza Ашвангандата jas planiram da gi zemam ..kade moze da gi nabavam kade gi ima ??
     
    На Mumoftwo30 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Vekap

    Vekap Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2017
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    Kako MOZAM da si pomognam ne mozam da bidam prisutna koga moite bliski luge mi zboruvaat a jas nekako mi letaat mislite ni nisto ne gi razbiram nitu mene me razbiraat ama pominav niz mnogu los period od zivotot site luge se ponasaa so mene kako zivotni MI NASTETIJA mnogu licnosti vo zivotot e sega jas se svrtev od niv jas dignav race od niv i sega sum sama nekako na nekoj nacin i se boram so toa premnogu sum zagrizena za se vo zivotot ne sum fokusirana na segasniot moment
     
  8. Vekap

    Vekap Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2017
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    Sakam da prasam vo Strumica mi kazaa kao demek nemalo psiholog ovaa maticnata a mene mi trebase razgovor so psiholog da te soslusa i ti dade nekakov sovet i me upati na Psihijatar Miljana Kacarska i sega tamu ke odam nezbam sto da pravam sovet nekoj?
     
  9. NoirSerpentine

    NoirSerpentine Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2021
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    2.195
    Пол:
    Женски
    Не разбирам зошто си паднала психички кога ти потврдил дека сѐ е во ред и дека нема никаков проблем. Самата си пишуваш дека нема никаков проблем. Препрочитај се и ќе сфатиш дека нема зошто да се грижиш.
    Си проверила сѐ што си имала за проверување. Time to move on. Болка можеби чувствуваш, а можеби е само затоа што мислиш премногу на тоа. Нема ништо и нема зошто повеќе да се мислиш.

    Да. Имам пишано неколку пати во темиве. Пребарај го зборот и ќе ти ги даде мислењата, таму пишува поопширно.
    Јас пишував за прав. Вака како суплементи не знам како е.
    Накратко: помага ама треба време исто како и сѐ друго (од билка до медикамент).
    Во комбинација од останати суплементи е исто така добра.
    Во време на социјални мрежи на кои се пласира кратка содржина, сите кои ги користат имаат намален attention span. Во комбинација со тежек период, може да доведе до такво однесување. Ако тоа не ти создава проблем, не се обидувај веднаш да најдеш од што би било. Па сите имаме такви периоди кога мозокот ќе забега на некоја ливада да пасе трева со овците :D не значи дека тоа е нешто лошо туку можеби му треба одмор.
    Пушти си некоја серија, прочитај некоја книга, прошетај. Намали го користењето на социјални мрежи и види како ќе ти делува.

    И нема зошто да имаш страв од разговор со стручно лице. За секој е различно. А можеш и да му нагласиш дека прво сакаш неколку разговори па дури после ако има потреба да преминеш на терапија. Во меѓувреме, прашај го и за природни алтернативи и што ти можеш да направиш или промениш некои од твоите навики кои можат да ти ја подобрат состојбата во која се наоѓаш.
     
    Последна измена: 31 мај 2024
    На S_M му/ѝ се допаѓа ова.
  10. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    4.132
    Допаѓања:
    23.202
    На редовните тука сум им досадна, ама: медитација.
     
  11. FreeToGo

    FreeToGo Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2014
    Пораки:
    1.039
    Допаѓања:
    1.381
    Пол:
    Машки
    Извини што ќе те цитирам, немам лоша намера.
    Ашвагандата воопшто не е најдобра за тешка депресија, хроничен стрес. Таа е добра за поблаги стресови.
    Зборам од искуство, воопшто никаков ефект. На крај сепак преминав на Елицеа.
     
    На Mumoftwo30 и xxx-ba им се допаѓа ова.
  12. Mimice85

    Mimice85 Активен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2024
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Искрено,се плашам од Елицеа или друга хемија,заради нус појавите штк ги имаат.За Ашвагандата што се дозира по 500мг.дневно ја даваат за хтоничен стрес.Но чиста Ашваганда,не со додатоци.А Елицејата како ја пиеш?
     
  13. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.645
    Допаѓања:
    15.354
    Пол:
    Женски
    Како се осеќате пред да добиете?
    Треба за 5 дена да добијам и се некако како да вријам внатре, осеќам дека ќе полудам.

    Како сте и на времево?
     
  14. S_M

    S_M Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Благодарам за поткрепата❤️
    3 дена сум добра, 3 дена вртоглавици цел ден... На моменти како зуење во десното уво и како секундарни болки на десната страна од главата , а еве и умникот го извадив стоматологот рече демек од тоа е главоболката и болката во уво, ама на моменти тука се, секундарни болки ама снагата ми тресе од страв... И одма вртоглавици... Ма незнам веќе... Ко ќе видам моја генерација веќе и вторите деца ги изродија се нервирам уште повеќе јас шо правам... Болници шетам... Зошто ГОСПОДЕПОМАГАЈ МОЛИМ ТЕ
    Незнам како ви е вам, дали некој има вртоглавици по цел ден, ме излудуваат вртоглавиците уште повеќе... Два ден еве сега хелекс од 0.25 пиам.... А денес решив алкохол малку, (винце) да заборавам на миг на стресовите и проблемите... И само си мислам ако почнам да пиам континуирано антидепресиви дали ќе останам за брзо после тоа трудна,,, еден куп проблеми од премногу размислување.... Шо ли згрешив толку за вакви казни
     
  15. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    15.678
    Допаѓања:
    121.702
    Пол:
    Женски
    Типично хаотично за ПМС.
    Понервозна сум, ми иде све да искршам. Па, ми се плаче. :rofl:
     
    На Mumoftwo30 и GirlLove им се допаѓа ова.
  16. FreeToGo

    FreeToGo Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2014
    Пораки:
    1.039
    Допаѓања:
    1.381
    Пол:
    Машки
    Нема што да се плашиш. Ако ти е стварно лошо, воопшто нема ни да мислиш на тоа дека Елицеата има нуспојави. Јас ја пиев 2ипол години и потоа завршив. Постепено се накачува дозата па после постепено и се намалува.
     
    На Mumoftwo30, Mimice85 и GirlLove им се допаѓа ова.
  17. Mimice85

    Mimice85 Активен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2024
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Посакајте ми среќа...втор ден без дијазепам од 2мг. Може ќе ви звучи смешно,ама ова е тешка борба за мене.Не знаев колкава беља сум направила што ги пиев ако не секој,тогаш секој втор ден. Додуше,фала му на Бога,имам пријателка искусен фармацевт и ми дава огромна поддршка.Седум дена требало за дијазепамот да се тргне од организмот.
     
    На GirlLove, NoirSerpentine, Paula123 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Eli_98

    Eli_98 Нов член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2024
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите.
    Мислев дека скроз ја надминав анксиозноста пред 3-4 години, се додека не се случи овие неколку дена да добивам панични напади повторно. Беше вечерно време, јас океј расположена, седам со пријатели кога одеднаш почнаа вртоглавици и да ми се заматува видот. И нормално измерив притисок но нормален. И тука одеднаш почнаа паниките дека јас навикната кога имам низок притисок тогаш да ми се случува така, но овојпат не е притисокот. Бетер си направив со паниката и веднаш на дежурен ме однесоа. Но, бидејки се работи за вртоглавица не нервно ме пратија. Таму некои вежби ова она се океј. И ми даде упати за еег и на магнетна. Е сега јас одкога знам за себе јас преемногу се плашам од таа магнетна, бидејќи имам проблем со тироидната и со хормоните имав и знам пред 4 години матичната ми кажа магнетна да направам да не било некое бенигно туморче случајно на кое што мојот гинеколог страшно се противеше велејќи "каква магнетна таа знае ли какви пациенти се праќаат таму треба урнебес да ти се хормоните за да се посомнева на тумори". И ете после толку време ради овие главоболки и вртоглавици сепак мора магнетна демек за секој случај дека сум била млада иако докторкава била убедена дека ми е од паника.
    П.С еве после 4 дена од таа вртоглавица имам тензија во главата, поготово слепоочниците,очите челото и позади вратот. Цело време со тапа болка и лево око ми игра цело време. Како полусвесна сум. Кога ми зборат некако така ми е ми треба време да процесирам па дури и сама одвај зборови наоѓам за да возвратам.
    Ве молам споделете мислење или слично искуство бидејќи сум под стрес.
     
  19. Mimice85

    Mimice85 Активен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2024
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Ако се плашиш од магнетна, бидејќи снимањето трае подолго, околу 30 минути, нека ти направат КТМ. Трае околу 3-4 минути и ако има нешто, не дај Боже, ќе се види. Без гајле. Ти пуштам среќичка :)
     
    На Eli_98 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Eli_98

    Eli_98 Нов член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2024
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Завршив, 10 минути траеше само. Ти благодарамм :l:
     
    На Mimice85 му/ѝ се допаѓа ова.